ROZPORZĄDZENIE RADY
(EWG) nr 2434/92 z dnia 27 lipca 1992 r. zmieniające część II rozporządzenia (EWG) nr 1612/68 w sprawie swobodnego przepływu pracowników wewnątrz Wspólnoty
Dziennik Urzędowy nr L 245 26/08/1992 s. 0001 - 0002
RADA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,
uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą, w szczególności art. 49,
uwzględniając wniosek Komisji,(1)
we współpracy z Parlamentem Europejskim,(2)
uwzględniając opinię Komitetu Ekonomiczno-Społecznego,(3)
a także mając na uwadze, co następuje:
swobodny przepływ pracowników wewnątrz Wspólnoty stanowi prawo podstawowe ustanowione w Traktacie;
w celu urzeczywistnienia swobodnego przepływu pracowników będących obywatelami Państw Członkowskich niezbędne jest wzmocnienie mechanizmu obsadzania wolnych miejsc pracy i wniosków o zatrudnienie, przewidzianego w rozporządzeniu (EWG) nr 1612/68(4);
zasada niedyskryminacji pracowników Wspólnot implikuje uznanie - faktyczne i prawne - prawa obywateli Państwa Członkowskiego do korzystania z takich samych uprawnień na rynku pracy jak te, które są udziałem własnych obywateli każdego Państwa Członkowskiego; owa równość traktowania powinna być stosowana w ramach mechanizmów obsadzania wolnych miejsc pracy na podstawie wniosków o zatrudnienie;
istotne jest zapewnienie możliwie największej przejrzystości wspólnotowego rynku pracy, zwłaszcza przy określaniu wolnych miejsc pracy i wniosków o zatrudnienie, które są przedmiotem mechanizmów wspólnotowych,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
Artykuł 1
W rozporządzeniu nr 1612/68 wprowadza się następujące zmiany:
-nie dotyczący niniejszej wersji językowej.
-w art. 14:
─ w ust. 1 skreśla się wyrazy „według regionu i branży”
─ ust. 2 otrzymuje brzmienie:
„2. Komisja, możliwie najszerzej uwzględniając opinię Komitetu Technicznego, określa sposób sporządzania informacji, o której mowa w ust. 1.”
─ w pierwszym zdaniu ust. 3. wyrazy „w porozumieniu z Komitetem Technicznym” zastępuje się wyrazami „możliwie najszerzej uwzględniając opinię Komitetu Technicznego”,
─ nie dotyczący niniejszej wersji językowej;
3. Artykuł 15 otrzymuje brzmienie:
„Artykuł 15
1. Wyspecjalizowana służba każdego Państwa Członkowskiego powinna regularnie przesyłać wyspecjalizowanym służbom innych Państw Członkowskich oraz Europejskiemu Urzędowi Koordynacji:
(a) dane na temat wolnych miejsc pracy, które mogłyby zostać obsadzone przez obywateli innych Państw Członkowskich;
(b) dane na temat wolnych miejsc pracy skierowanych do państw nie będących członkami Wspólnot;
(c) dane na temat wniosków o zatrudnienie osób, które w sposób formalny wyraziły chęć pracy w innym Państwie Członkowskim;
(d) informacje według regionów i branż o osobach ubiegających się o pracę, które faktycznie wyraziły wolę podjęcia pracy w innym Państwie Członkowskim.
Wyspecjalizowane służby każdego Państwa Członkowskiego niezwłocznie przekazują takie informacje odpowiednim służbom zatrudnienia lub agencjom.
2. Dane dotyczące wolnych miejsc pracy określonych w ust. 1 przekazywane są według jednolitego systemu, który zostanie ustalony przez Europejski Urząd Koordynacji we współpracy z Komitetem Technicznym.
3. W razie potrzeby Europejski Urząd Koordynacji może dostosować ten system we współpracy z Komitetem Technicznym.”
4. Art. 16 otrzymuje następujące brzmienie:
„Artykuł 16
1. Dane o wolnych miejscach pracy w rozumieniu art. 15, przekazywane służbom zatrudnienia jednego Państwa Członkowskiego, podawane są do wiadomości i odpowiednio przetwarzane przez właściwe służby zatrudnienia innego Państwa Członkowskiego.
Służby te przekazują służbom pierwszego Państwa Członkowskiego dane dotyczące odpowiednich wniosków o zatrudnienie.
2. Właściwe służby Państwa Członkowskiego w terminie nie przekraczającym jednego miesiąca odpowiadają na wnioski o zatrudnienie, o których mowa w art. 15 ust. 1 lit. c).
3. Służby zatrudnienia udzielają pracownikom będącym obywatelami Państw Członkowskich takiego samego pierwszeństwa, z jakiego korzystają pracownicy krajowi przed obywatelami państw, które nie są członkami Wspólnot.”
5. W art. 17 ust. 1:
─ nie dotyczy niniejszej wersji językowej,
─ w lit. a) (i) wyraz „zestawień„ zastępuje się wyrazem „danych”,
─ lit. (b) otrzymuje następujące brzmienie:
„(b) służby terytorialnie właściwe dla regionów przygranicznych dwóch lub kilku Państw Członkowskich regularnie wymieniają dane dotyczące wolnych miejsc pracy i wniosków o zatrudnienie w ich regionie oraz, działając zgodnie z porozumieniami z innymi służbami zatrudnienia tego samego państwa, dokonują bezpośredniego zestawienia i kojarzenia wolnych miejsc pracy i wniosków o zatrudnienie.
W razie potrzeby, służby terytorialnie właściwe dla regionów przygranicznych także nawiązują współpracę i tworzą struktury świadczenia usług w celu zapewnienia:
─ użytkownikom możliwie najpełniejszych informacji o różnych aspektach mobilności oraz
─ pracownikom i pracodawcom, służbom socjalnym (w szczególności publicznym, prywatnym lub działającym w interesie publicznym) i zainteresowanym instytucjom ─ systemu skoordynowanych działań dotyczących mobilności;”;
6. W art. 19:
─ ust. 1 otrzymuje następujące brzmienie:
„1. Na podstawie sprawozdania Komisji sporządzonego w oparciu o informacje przekazane przez Państwa Członkowskie, państwa te wraz z Komisja co najmniej raz w roku wspólnie analizują rezultaty wspólnotowych rozwiązań dotyczących wolnych miejsc pracy i wniosków o zatrudnienie.”
─ dodaje się następujący ustęp:
„3. Co dwa lata Komisja przedkłada Parlamentowi Europejskiemu, Radzie i Komitetowi Ekonomiczno-Społecznemu sprawozdanie z wykonania przepisów części II niniejszego rozporządzenia, podsumowując informacje i dane uzyskane w wyniku przeprowadzonych studiów i badań oraz podkreślając zagadnienia przydatne dla dalszego kształtowania wspólnotowego rynku pracy.’
7. Art. 20 skreśla się.
8. Załącznik skreśla się.
Artykuł 2
Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie w dniu następującym po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.
Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.
Sporządzono w Brukseli dnia 27 lipca 1992 r.
W imieniu Rady
Przewodniczący ─
N. Lamont
(1) Dz.U. nr C 254 z 28. 9. 1991, str. 9 i Dz.U. WE nr C 10 z 28. 4. 1992, str. 10.
(2) Dz.U. nr C 94 z 13. 4. 1992, str. 202 i decyzja z dnia 8 lipca 1992 r. (dotychczas nieopublikowana w Dz.U.).
(3) Dz.U. nr C 40 z 17. 2. 1992, str. 1.
(4) Dz.U. nr L 257 z 19. 10. 1968, str. 2. Ostatnio zmieniony rozporządzeniem (EWG) nr 312/76 (Dz.U. WE L 39 z 14. 2. 1976, str. 2.
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00