ROZPORZĄDZENIE RADY (EWG) NR 3924/91
z dnia 19 grudnia 1991 r.
w sprawie ustanowienia wspólnotowego badania produkcji przemysłowej
(DUUEL. z 2003 r., Nr 284, poz. 1; DUUEL. z 2006 r., Nr 393, poz. 1;ostatnia zmiana: DUUEL. z 2009 r., Nr 87, poz. 109)
RADA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,
uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą, w szczególności jego art. 213,
uwzględniając projekt rozporządzenia przedstawiony przez Komisję,
a także mając na uwadze, co następuje:
w celu wypełnienia zadań powierzonych jej w ramach Traktatu, w szczególności w perspektywie rynku wewnętrznego, wprowadzonego na mocy art. 8a Traktatu ustanawiającego Europejską Wspólnotę Gospodarczą, Komisja musi mieć pełną, aktualną i wiarygodną informację na temat produkcji przemysłowej we Wspólnocie;
przedsiębiorstwa również potrzebują takiej informacji dla poznania swoich rynków; międzynarodowy wymiar rynków będzie sprzyjał zbliżeniu między danymi statystycznymi dotyczącymi produkcji a danymi statystycznymi w dziedzinie handlu zagranicznego;
aby statystyki dotyczące produkcji były użyteczne oraz aby nadać zbliżeniu funkcję praktyczną, dane statystyczne muszą być sporządzane na poziomie szczegółowości, który bliskim pierwszym sześciu cyfrom Nomenklatury Scalonej, która również odpowiada systemowi kodowania stosowanemu w Systemie Zharmonizowanym;
Nomenklatura Scalona jest nomenklaturą produktów dobrze już znaną przedsiębiorstwom; w interesie przedsiębiorstw leży raczej odnoszenie się do niej, a nie tworzenie nomenklatury właściwej dla danej produkcji;
jedynie korzystanie przez Państwa Członkowskie z systemów klasyfikacji badań opartych na tym samym wykazie produktów pozwoli na dostarczanie zintegrowanych informacji w sposób rzetelny, szybki, elastyczny i z uwzględnieniem poziomu szczegółowości; niezbędnego do zarządzania rynkiem wewnętrznym;
w celu spełnienia międzynarodowych wymogów, Państwa Członkowskie mogą w sposób prawnie uzasadniony zachować lub wprowadzić do ich krajowej nomenklatury dodatkowe pozycje, nieznajdujące się na wspólnotowym wykazie produktów,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
Artykuł 1
Przepisy ogólne
Państwa Członkowskie przeprowadzą wspólnotowe badanie statystyczne produkcji przemysłowej.
Artykuł 2
Zakres i cechy charakterystyczne badania
1. Dziedzina badania określona w art. 1 dotyczy działalności wymienionych w sekcjach B i C klasyfikacji działalności gospodarczej we Wspólnocie Europejskiej (NACE Rev. 2).
2. Produkcja odnotowana w tej dziedzinie jest określona wykazem produktów, zwanym dalej „listą Prodcom”, której pozycje składają się głównie z artykułów lub grup artykułów z Nomenklatury Scalonej i związane są z innymi wspólnotowymi nomenklaturami produktów.
3. Badanie obejmuje w każdej pozycji następujące informacje:
a) wielkość produkcji sprzedanej podczas okresu objętego badaniem;
b) wartość produkcji sprzedanej podczas okresu objętego badaniem.
4. W niektórych przypadkach informacja, o której mowa, zastępuje się przez jedną z następujących informacji:
a) wielkość rzeczywistej produkcji w okresie objętym badaniem, włączając każdą produkcję wchodzącą w skład procesu wytwarzania innych produktów przez to samo przedsiębiorstwo;
b) wartość i/lub wielkość rzeczywistej produkcji przeznaczonej na sprzedaż w okresie objętym badaniem.
5. W każdym Państwie Członkowskim badana produkcja jest produkcją prowadzoną wyłącznie na jego terytorium; do badań nie jest włączana produkcja prowadzona na rzecz niektórych jego przedsiębiorstw poza terytorium Państwa Członkowskiego.
6. [1] Lista Prodcom i informacje zgromadzone dla każdej pozycji są uaktualniane przez Komisję. Środki te, mające na celu zmianę elementów innych niż istotne niniejszego rozporządzenia, także przez jego uzupełnienie, przyjmowane są zgodnie z procedurą regulacyjną połączoną z kontrolą, o której mowa w art. 10 ust. 3.
Artykuł 3
Reprezentatywność
1. Produkcja wszystkich przedsiębiorstw we Wspólnoty musi być odnotowywana z wystarczającą dokładnością dla każdej klasy NACE Rev. 2.
2. Państwa Członkowskie przyjmują metody statystyczne ułatwiające gromadzenie danych od przedsiębiorstw reprezentujących, co najmniej 90% krajowej produkcji według klasy NACE Rev. 2. W wyjątkowych przypadkach przyjęty może być inny próg, zgodnie z procedurą zarządzania, o której mowa w art. 10 ust. 2 [2].
3. Przy ocenie produkcji pod uwagę bierze się wszystkie przedsiębiorstwa zatrudniające, co najmniej 20 pracowników. Próg ten jest sprawdzany w świetle od wymogów dotyczących reprezentatywności, określonej w ust. 2.
4. W przypadku, gdy produkcja przedsiębiorstw klasy NACE Rev. 2 danego Państwa Członkowskiego stanowi mniej niż 1% całkowitej produkcji Wspólnoty, nie potrzebne jest gromadzenie danych dla pozycji w tej klasie.
5. [3] Komisja przyjmuje w razie potrzeby szczegółowe zasady stosowania ust. 3, włączając środki dostosowania do postępu technicznego. Środki te, mające na celu zmianę elementów innych niż istotne niniejszego rozporządzenia, także przez jego uzupełnienie, przyjmowane są zgodnie z procedurą regulacyjną połączoną z kontrolą, o której mowa w art. 10 ust. 3.
Artykuł 4
Okresowość badań
[4] Badanie obejmuje okres jednego roku kalendarzowego.
Jednakże dla niektórych pozycji listy Prodcom Komisja może zadecydować o przeprowadzaniu badań miesięcznych lub kwartalnych. Środki te, mające na celu zmianę elementów innych niż istotne niniejszego rozporządzenia, między innymi poprzez jego uzupełnienie, przyjmuje się zgodnie z procedurą regulacyjną połączoną z kontrolą, o której mowa w art. 10 ust. 3.
Artykuł 5
Zbieranie danych
1. [5] Wymagane informacje są gromadzone przez państwa członkowskie, które używają do tego celu kwestionariuszy badań, których treść odpowiada ustaleniom określonym przez Komisję. Środki te, mające na celu zmianę elementów innych niż istotne niniejszego rozporządzenia, między innymi poprzez jego uzupełnienie, przyjmuje się zgodnie z procedurą regulacyjną połączoną z kontrolą, o której mowa w art. 10 ust. 3.
2. Przedsiębiorstwa, które zostały wyznaczone przez Państwa Członkowskie do przekazywania danych, są zobowiązane do przedstawienia w wyznaczonym terminie prawdziwej i kompletnej informacji.
3. Badanie może być zaniechane, jeśli Państwa Członkowskie posiadają już informację pochodzącą z innych źródeł, która jest, co najmniej równoważna pod względem dokładności i jakości.
4. Państwa Członkowskie przesyłają Urzędowi Statystycznemu Wspólnot europejskich, na jego żądanie, wszystkie informacje, w szczególności dotyczące metodologii, konieczne dla wykonania niniejszego rozporządzenia.
Artykuł 6
Przetwarzanie wyników
[6] Państwa członkowskie przetwarzają dane zawarte w wypełnionych kwestionariuszach, określonych w art. 5 ust. 1, lub informacje pochodzące z innych źródeł, określonych w art. 5 ust. 3, zgodnie ze szczegółowymi zasadami przyjętymi przez Komisję. Środki te, mające na celu zmianę elementów innych niż istotne niniejszego rozporządzenia poprzez jego uzupełnienie, przyjmuje się zgodnie z procedurą regulacyjną połączoną z kontrolą, o której mowa w art. 10 ust. 3.
Artykuł 7
Przekazywanie wyników
1. Państwa Członkowskie przesyłają wyniki badań przeprowadzonych w ciągu jednego roku do Urzędu Statystycznego Wspólnot Europejskich w terminie sześciu miesięcy od końca roku objętego badaniem. Wyniki te zwierają dane, które na mocy prawa krajowego mają charakter poufny; poufny charakter danych jest wyraźnie zaznaczony.
2. Wyniki dotyczące pozycji, które obejmują okres krótszy niż jeden rok, są przekazywane zgodnie z ustaleniami przyjętymi zgodnie z procedurą zarządzania, o której mowa w art. 10 ust. 2 [7].
3. Wyniki przekazane do Urzędu Statystycznego Wspólnot Europejskich są traktowane w sposób poufny, zgodnie z rozporządzeniem (Euratom, EWG) nr 1588/90(1).
4. Pierwsze badanie dotyczy roku 1993. Razem z danymi dotyczącymi 1993 r., Państwa Członkowskie przekazują retrospektywne informacje za rok 1992 przy użyciu krajowych statystyk, które w możliwie najwyższym stopniu odpowiadają liście Prodcom.
Artykuł 8
Okres przejściowy
Art. 1-7 są przedmiotem stopniowo wprowadzanych środków wykonawczych do badań obejmujących lata 1993 i 1994.
Artykuł 9
[8] (skreślony)
Artykuł 10
Procedura komitetu
[9] 1. Komisja jest wspierana przez Komitet Programu Statystycznego ustanowiony decyzją Rady 89/382/EWG, Euratom (2).
2. W przypadku odesłania do niniejszego ustępu stosuje się art. 4 i 7 decyzji 1999/468/WE, z uwzględnieniem jej art. 8.
Termin określony w art. 4 ust. 3 decyzji 1999/468/WE wynosi trzy miesiące.
3. W przypadku odesłania do niniejszego ustępu stosuje się art. 5a ust. 1–4 oraz art. 7 decyzji 1999/468/WE, z uwzględnieniem jej art. 8.
Artykuł 11
Wejście w życie
Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie z dniem jego opublikowania w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.
Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.
Sporządzono w Brukseli, dnia 19 grudnia 1991 r.
[1] Art. 2 ust. 6 w brzmieniu ustalonym przez art. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 219/2009 z dnia 11 marca 2009 r. dostosowującego do decyzji Rady 1999/468/WE niektóre akty podlegające procedurze, o której mowa w art. 251 Traktatu, w zakresie procedury regulacyjnej połączonej z kontrolą Dostosowanie do procedury regulacyjnej połączonej z kontrolą - Część druga (Dz.Urz.UE L 87 z 31.03.2009 str. 109). Zmiana weszła w życie 20 kwietnia 2009 r.
[2] Art. 3 ust. 2 w brzmieniu ustalonym przez art. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 219/2009 z dnia 11 marca 2009 r. dostosowującego do decyzji Rady 1999/468/WE niektóre akty podlegające procedurze, o której mowa w art. 251 Traktatu, w zakresie procedury regulacyjnej połączonej z kontrolą Dostosowanie do procedury regulacyjnej połączonej z kontrolą - Część druga (Dz.Urz.UE L 87 z 31.03.2009 str. 109). Zmiana weszła w życie 20 kwietnia 2009 r.
[3] Art. 3 ust. 5 w brzmieniu ustalonym przez art. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 219/2009 z dnia 11 marca 2009 r. dostosowującego do decyzji Rady 1999/468/WE niektóre akty podlegające procedurze, o której mowa w art. 251 Traktatu, w zakresie procedury regulacyjnej połączonej z kontrolą Dostosowanie do procedury regulacyjnej połączonej z kontrolą - Część druga (Dz.Urz.UE L 87 z 31.03.2009 str. 109). Zmiana weszła w życie 20 kwietnia 2009 r.
[4] Art. 4 w brzmieniu ustalonym przez art. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 219/2009 z dnia 11 marca 2009 r. dostosowującego do decyzji Rady 1999/468/WE niektóre akty podlegające procedurze, o której mowa w art. 251 Traktatu, w zakresie procedury regulacyjnej połączonej z kontrolą Dostosowanie do procedury regulacyjnej połączonej z kontrolą - Część druga (Dz.Urz.UE L 87 z 31.03.2009 str. 109). Zmiana weszła w życie 20 kwietnia 2009 r.
[5] Art. 5 ust. 1 w brzmieniu ustalonym przez art. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 219/2009 z dnia 11 marca 2009 r. dostosowującego do decyzji Rady 1999/468/WE niektóre akty podlegające procedurze, o której mowa w art. 251 Traktatu, w zakresie procedury regulacyjnej połączonej z kontrolą Dostosowanie do procedury regulacyjnej połączonej z kontrolą - Część druga (Dz.Urz.UE L 87 z 31.03.2009 str. 109). Zmiana weszła w życie 20 kwietnia 2009 r.
[6] Art. 6 w brzmieniu ustalonym przez art. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 219/2009 z dnia 11 marca 2009 r. dostosowującego do decyzji Rady 1999/468/WE niektóre akty podlegające procedurze, o której mowa w art. 251 Traktatu, w zakresie procedury regulacyjnej połączonej z kontrolą Dostosowanie do procedury regulacyjnej połączonej z kontrolą - Część druga (Dz.Urz.UE L 87 z 31.03.2009 str. 109). Zmiana weszła w życie 20 kwietnia 2009 r.
[7] Art. 7 ust. 2 w brzmieniu ustalonym przez art. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 219/2009 z dnia 11 marca 2009 r. dostosowującego do decyzji Rady 1999/468/WE niektóre akty podlegające procedurze, o której mowa w art. 251 Traktatu, w zakresie procedury regulacyjnej połączonej z kontrolą Dostosowanie do procedury regulacyjnej połączonej z kontrolą - Część druga (Dz.Urz.UE L 87 z 31.03.2009 str. 109). Zmiana weszła w życie 20 kwietnia 2009 r.
[8] Art. 9 skreślony przez art. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 219/2009 z dnia 11 marca 2009 r. dostosowującego do decyzji Rady 1999/468/WE niektóre akty podlegające procedurze, o której mowa w art. 251 Traktatu, w zakresie procedury regulacyjnej połączonej z kontrolą Dostosowanie do procedury regulacyjnej połączonej z kontrolą - Część druga (Dz.Urz.UE L 87 z 31.03.2009 str. 109). Zmiana weszła w życie 20 kwietnia 2009 r.
[9] Art. 10 w brzmieniu ustalonym przez art. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 219/2009 z dnia 11 marca 2009 r. dostosowującego do decyzji Rady 1999/468/WE niektóre akty podlegające procedurze, o której mowa w art. 251 Traktatu, w zakresie procedury regulacyjnej połączonej z kontrolą Dostosowanie do procedury regulacyjnej połączonej z kontrolą - Część druga (Dz.Urz.UE L 87 z 31.03.2009 str. 109). Zmiana weszła w życie 20 kwietnia 2009 r.
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00