ROZPORZĄDZENIE RADY (EWG) NR 3880/91
z dnia 17 grudnia 1991 r.
w sprawie przekazywania przez Państwa Członkowskie prowadzące połowy na Północno-Wschodnim Atlantyku danych statystycznych dotyczących połowów nominalnych
Dziennik Urzędowy nr L 365 31/12/1991 s.1
RADA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,
uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą, w szczególności jego art. 43,
uwzględniając wniosek Komisji(1),
uwzględniając opinię Parlamentu Europejskiego(2),
uwzględniając opinię Komitetu ds. Programu Statystycznego,
a także mając na uwadze, co następuje:
zarządzanie zasobami połowowymi Wspólnoty wymaga dokładnych i terminowo przekazywanych danych statystycznych dotyczących połowów prowadzonych przez statki rybackie Państw Członkowskich na Północno-Wschodnim Atlantyku;
Konwencja o przyszłej wielostronnej współpracy w zakresie rybołówstwa na Północno-Wschodnim Atlantyku, przyjęta decyzją 81/608/EWG(3), i ustanawiająca Komisję Rybołówstwa Północno-Wschodniego Atlantyku, wymaga od Wspólnoty przekazywania Komisji wszelkich dostępnych danych statystycznych, dostarczenia których Komisja może żądać;
zalecenia otrzymane od Międzynarodowej Rady Badań Morza zgodnie z Umową o współpracy między tą organizacją a Wspólnotą(4) zostaną rozszerzone poprzez dostępność danych statystycznych dotyczących działalności floty rybackiej Wspólnoty;
Konwencja o połowach i zachowaniu żywych zasobów w Morzu Bałtyckim i w cieśninach Bełt, przyjęta decyzją 83/414/EWG(5), na mocy której powołana została Międzynarodowa Komisja Rybołówstwa Morza Bałtyckiego, wymaga od Wspólnoty przekazywania Komisji wszelkich danych statystycznych, dostarczenia których Komisja może żądać;
Konwencja w sprawie ochrony łososia w Północnym Oceanie Atlantyckim, przyjęta decyzją 82/886/EWG(6), i ustanawiająca Organizację Ochrony Łososia Atlantyckiego (NASCO), wymaga od Wspólnoty przekazywania tej organizacji wszelkich dostępnych danych statystycznych, dostarczenia których organizacja może żądać;
istnieje potrzeba szerszych definicji i opisów używanych w odniesieniu do danych statystycznych dotyczących rybołówstwa oraz zarządzania rybołówstwem na Północno-Wschodnim Atlantyku,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
Artykuł 1
Każde Państwo Członkowskie przekazuje Urzędowi Statystycznemu Wspólnot Europejskich, zwanemu dalej „Eurostat”, dane dotyczące rocznych połowów nominalnych prowadzonych na Północno-Wschodnim Atlantyku przez zarejestrowane w Państwach Członkowskich statki lub statki pływające pod banderą tych Państw, prowadzące połowy na Północno-Wschodnim Atlantyku.
Dane dotyczące połowów nominalnych zawierają informacje o wszystkich produktach rybołówstwa wyładowanych lub przeładowanych na morzu niezależnie od tego, w jakiej formie, ale wyłączone są z nich ilości, które po ich schwytaniu, zostały zrzucone do morza, skonsumowane na pokładzie lub zużyte na pokładzie jako przynęta. Wyłączone są również produkty pochodzące z akwakultury. Dane są zapisywane w formie ekwiwalentu żywej wagi wyładunków lub przeładunków, z dokładnością do jednej najbliższej tony.
Artykuł 2
1. Dane, jakie należy przekazywać, to nominalne połowy każdego z gatunków wymienionych w załączniku I w każdym ze statystycznych regionów połowowych wymienionych w załączniku II i zdefiniowanych w załączniku III.
2. Dane dotyczące każdego roku kalendarzowego przekazuje się w ciągu sześciu miesięcy od zakończenia roku. Nie jest wymagane przekazywanie danych dotyczących kombinacji gatunków / regionów połowowych, w stosunku do których nie odnotowano żadnych połowów w ciągu rocznego okresu przekazania. Dane o gatunkach mających mniejsze znaczenie w Państwie Członkowskim nie muszą być przekazywane osobno dla każdego gatunku, lecz mogą zostać ujęte w zbiorczą pozycję, pod warunkiem, że produkty te nie przekraczają swoją wagą 10% ogólnego połowu w danym Państwie Członkowskim w danym miesiącu.
3. Wykaz gatunków i statystycznych regionów połowowych, opisy tych regionów połowowych i dopuszczalny stopień gromadzenia danych mogą zostać zmienione zgodnie z procedurą ustanowioną w art. 5.
Artykuł 3
Z wyjątkiem sytuacji, gdy przepisy przyjęte w ramach wspólnej polityki rybołówstwa stanowią inaczej, Państwo Członkowskie może stosować techniki pobierania próbek w celu określenia danych dotyczących połowów w odniesieniu do tych części floty rybackiej, dla których uzyskanie pełnych danych związane byłoby ze stosowaniem nadmiaru procedur administracyjnych. Szczegóły procedur pobierania próbek, wraz ze szczegółami dotyczącymi proporcji danych ogólnych, uzyskiwanych przy zastosowaniu takich technik, muszą być zawarte w sprawozdaniu Państwa Członkowskiego przekazywanym zgodnie z art. 6 ust. 1.
Artykuł 4
Państwa Członkowskie wypełniają swoje zobowiązania wobec Komisji, zgodnie z przepisami art. 1 i 2, przekazując dane na nośnikach magnetycznych o formacie podanym w załączniku IV.
Na podstawie uprzedniej zgody Eurostatu, Państwa Członkowskie mogą przekazywać dane w innej formie lub przy zastosowaniu innych nośników.
Artykuł 5
W przypadku stosowania procedury ustanowionej w niniejszym artykule, przewodniczący z własnej inicjatywy lub na wniosek przedstawiciela Państwa Członkowskiego przekazuje sprawę Stałemu Komitetowi Statystyki Rolnej (zwanemu dalej „Komitetem”).
Przedstawiciel Komisji przedkłada Komitetowi projekt środków, które należy przyjąć. Komitet przedstawia opinię w sprawie projektu w terminie, który przewodniczący ustala odpowiednio do stopnia pilności sprawy, w razie potrzeby po przeprowadzeniu głosowania.
Opinia jest włączona do protokołu; ponadto każde Państwo Członkowskie ma prawo zażądać odnotowania w protokole swojego stanowiska.
Komisja bierze pod uwagę opinię Komitetu w jak najszerszym zakresie oraz informuje Komitet o zakresie, w jakim jego opinia została uwzględniona.
Artykuł 6
1. W ciągu 12 miesięcy od wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, Państwa Członkowskie przekazują do Eurostatu szczegółowe sprawozdanie opisujące sposób, w jaki uzyskiwane są dane dotyczące połowów oraz określające stopień, w jakim te dane są reprezentatywne i wiarygodne. Eurostat, we współpracy z Państwami Członkowskimi, przygotowuje podsumowanie tych sprawozdań.
2. Państwa Członkowskie informują Eurostat o wszelkich zmianach dotyczących dostarczanych informacji zgodnie ust. 1, w ciągu trzech miesięcy od ich wprowadzenia.
3. Tam, gdzie sprawozdanie metodologiczne sporządzone zgodnie z ust. 1 wskazuje na to, że Państwo Członkowskie nie może niezwłocznie spełnić wymagań niniejszego rozporządzenia i że konieczne są zmiany w zakresie technik badawczych i metodologii, Eurostat może, we współpracy z Państwem Członkowskim, ustanowić okres przejściowy do dwóch lat, w którym ma zostać zrealizowany program niniejszego rozporządzenia.
4. Sprawozdania metodologiczne, ustalenia dotyczące okresu przejściowego, dostępność i wiarygodność danych oraz inne odpowiednie kwestie związane ze stosowaniem niniejszego rozporządzenia, są raz do roku poddawane ocenie w ramach kompetencji grupy roboczej Komitetu Statystyki Rolnej.
Artykuł 7
Rozporządzenie wchodzi w życie następnego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.
Niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia 1 stycznia 1992 r.
Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.
Sporządzono w Brukseli, dnia 17 grudnia 1991 r.
W imieniu Rady
P. BUKMAN
Przewodniczący
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00