Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
obowiązujący
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 1989 nr 307 str. 22
Wersja aktualna
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 1989 nr 307 str. 22
Wersja aktualna
Akt prawny
obowiązujący
ZAMKNIJ close

Alerty

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (EWG) NR 3164/89

z dnia 23 października 1989 r.

ustanawiające szczegółowe zasady stosowania środków specjalnych w odniesieniu do nasion konopi

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą,

uwzględniając rozporządzenie Rady (EWG) nr 3698/88 z dnia 24 listopada 1988 r. ustanawiające środki specjalne w odniesieniu do nasion konopi(1), w szczególności jego art. 2 ust. 3,

a także mając na uwadze, co następuje:

zgodnie z art. 2 rozporządzenia Rady (EWG) nr 1496/89 z dnia 29 maja 1989 r. ustanawiającego ogólne zasady pomocy do nasion konopi(2), Państwa Członkowskie muszą wprowadzić mechanizmy kontrolne pozwalające na weryfikację, czy obszar upraw nasion konopi, w odniesieniu do którego przedłożono wniosek o przyznanie pomocy, odpowiada obszarowi zasiewu i zbioru oraz czy spełnione są wymogi ustanowione w odniesieniu do zawartości substancji odurzających; w tym celu wszyscy producenci muszą przedstawić wnioski o przyznanie pomocy zawierające minimalny zakres informacji umożliwiających takie kontrole; należy ustanowić przepis umożliwiający przeprowadzanie takich kontroli, w szczególności kontroli wyrywkowych na miejscu, dla wystarczająco reprezentatywnej liczby wniosków o przyznanie pomocy; w tym samym celu należy określić szczegółowe dane, które Państwa Członkowskie powinny notyfikować Komisji;

należy ustanowić przepisy szczególne obejmujące przypadki fałszywych deklaracji składanych przez producentów;

w celu uproszczenia funkcjonowania systemu, należy przewidzieć stosowanie przez Państwa Członkowskie systemu podobnego do tego, jaki został ustanowiony w rozporządzeniu Komisji (EWG) nr 1164 z dnia 28 kwietnia 1989 r. ustanawiającym szczegółowe zasady dotyczące pomocy do lnu włóknistego i konopi(3);

należy ustanowić jednolite przepisy dotyczące wypłaty pomocy;

termin operacyjny ustanawiający uprawnienie do pomocy do konopi następuje w czasie produkcji konopi; jednakże, ustalenie dokładnej daty wyprodukowania danej partii jest bardzo trudne; doświadczenie pokazuje, że produkcja jest prawie całkowicie ukończona najpóźniej w ciągu miesiąca sierpnia każdego roku; w celu zapewnienia jednolitego działania systemu pomocy, kursem przeliczeniowym stosowanym do obliczenia wysokości pomocy w walucie krajowej powinien być kurs stosowany na koniec tego miesiąca;

środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu Zarządzającego ds. olejów i tłuszczów,



PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł 1

1. Do celów niniejszego rozporządzenia termin “plon indykatywny” oznacza plon z hektara nasion konopi ustalony w danym roku gospodarczym dla jednego lub wielu jednolitych obszarów produkcji.

2. Przy ustalaniu plonu indykatywnego bierze się pod uwagę plony reprezentatywne dla ogólnej tendencji wynikającej z kontroli wyrywkowych przeprowadzanych przez Państwa Członkowskie na głównych obszarach produkcji.

Takie kontrole wyrywkowe przeprowadzane są w gospodarstwach rolnych i dotyczą reprezentatywnego udziału procentowego obszarów upraw konopi z uwzględnieniem rozmieszczenia geograficznego tych obszarów.

3. Zgodnie z procedurą określoną w art. 38 rozporządzenia Rady (EWG) nr 136/66/EWG(4), każdego roku po zbiorach ustanawia się jeden lub więcej jednolitych obszarów produkcyjnych przez odniesienie do czynników wpływających na warunki produkcji i w oparciu, w szczególności o te regiony, które są reprezentatywne pod względem obszarów upraw.

Artykuł 2

1. Pomoc przyznaje się jedynie dla obszarów:

a) które obsiano w całości i z których w całości zebrano plony; oraz

b) w stosunku do których przedstawiono:

— deklarację o obsianych obszarach zgodnie z art. 5 rozporządzenia (EWG) nr 1164/85,

— wniosek o pomoc zgodnie z art. 8 powyższego rozporządzenia i art. 3 niniejszego rozporządzenia; oraz

c) które, niezależnie od ust. 2 art. 5 niniejszego rozporządzenia, kwalifikują się do pomocy przewidzianej w art. 4 rozporządzenia Rady (EWG) nr 1308/70(5).

2. Każde Państwo Członkowskie przyznaje pomoc jedynie do nasion konopi zebranych na jego terytorium.

3. Art. 7 i art. 8 ust. 1 akapit drugi i art. 8 ust. 4 rozporządzenia (EWG) nr 1164/89 stosuje się w odniesieniu do pomocy dla nasion konopi.

Artykuł 3

1. We wnioskach o pomoc określonych w art. 2 zamieszcza się co najmniej następujące, szczegółowe informacje:

a) obszar, z którego zebrano nasiona;

b) jeśli łuskanie nasion wykonał zgłaszający: ilość zebranych nasion i miejsce ich składowania, lub w przypadku ich sprzedaży lub dostawy nazwisko, imię(ona) i adres nabywcy wraz z dostarczonymi ilościami;

c) jeśli łuskania nasion nie wykonał zgłaszający: miejsce składowania słomy konopnej, lub w przypadku jej sprzedaży lub dostawy nazwisko, imię(ona) i adres nabywcy wraz z dostarczonymi ilościami słomy.

2. Jeśli wniosek o pomoc nie zawiera danych szczegółowych określonych w ust. 1, podmiot zgłaszający musi je przesłać do właściwych władz w ustanowionym terminie składania wniosku o pomoc.

Artykuł 4

Kursem przeliczeniowym stosowanym dla pomocy jest kurs reprezentatywny obowiązujący dnia 1 września po rozpoczęciu każdego roku gospodarczego.

Artykuł 5

1. Do celów kontroli przewidzianych w art. 2 rozporządzenia (EWG) nr 1496/89, Państwa Członkowskie przeprowadzają kontrole wyrywkowe na miejscu dotyczące wykonywania normalnych czynności związanych ze zbiorem nasion konopi. Takie kontrole obejmują przynajmniej 5% wniosków o pomoc z uwzględnieniem geograficznego rozmieszczenia określonych obszarów. Celem tych kontroli jest, w szczególności, sprawdzenie, czy konopie zostały wyrwane lub ścięte tylko po całkowitym uformowaniu się nasion.

W przypadku zaistnienia znaczących nieprawidłowości odnoszących się do co najmniej 6% przeprowadzonych kontroli, Państwa Członkowskie niezwłocznie powiadomią o tym Komisję i określą jakie środki zostały przyjęte.

Państwa Członkowskie mogą zażądać od plantatorów złożenia wszelkich dokumentów, które uznają za niezbędne.

2. Jeśli kontrola przewidziana w ust. 1 wykaże, że obszar, w odniesieniu do którego stosuje się pomoc, jest:

a) mniejszy od ustalonego podczas kontroli, to uwzględnia się obszar ustalony podczas kontroli;

b) większy od obszaru ustalonego podczas kontroli, to, z zastrzeżeniem jakichkolwiek kar przewidzianych na mocy prawa krajowego i przepisów lit. c), uwzględnia się obszar ustalony podczas kontroli pomniejszony o różnicę między wielkością obszaru, w odniesieniu do którego złożono wniosek o pomoc, a wielkością ustaloną, z wyjątkiem sytuacji, gdy różnica ta jest uważana przez zainteresowane Państwo Członkowskie za uzasadnioną, wówczas uwzględnia się ustalony obszar;

c) większy od ustalonego podczas kontroli i jeśli, w odniesieniu do osoby zgłaszającej deklarację, obszary wskazane w deklaracjach lub wnioskach zostały zmniejszone w czasie tego samego lub poprzedzającego roku gospodarczego, zgodnie z art. 7 lub 8 rozporządzenia (EWG) nr 1164/89, lub zgodnie z lit. b) niniejszego ustępu, z wyjątkiem przypadku gdy ta różnica jest uważana przez zainteresowane Państwo Członkowskie za uzasadnioną, odrzuca się wniosek o pomoc.

Państwa Członkowskie powiadomią Komisję o środkach podjętych zgodnie z tym akapitem.

Artykuł 6

Produkujące Państwa Członkowskie wypłacą kwotę pomocy przed dniem 31 marca po zakończeniu roku gospodarczego.

Artykuł 7

1. Przed dniem 15 lutego każdego roku produkujące Państwa Członkowskie poinformują Komisję o obszarach zbiorów, ilościach nasion podanych w złożonych wnioskach o pomoc i o wynikach każdej z wyrywkowych kontroli określonych w art. 1 ust. 2.

2. Produkujące Państwa Członkowskie powiadamiają Komisję, najpóźniej do końca miesiąca następującego po miesiącu wypłacenia kwoty pomocy za każdy rok gospodarczy, o obszarach, w odniesieniu do których wypłacono kwotę pomocy.

Artykuł 8

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie następnego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Niniejsze rozporządzenie stosuje się od roku gospodarczego 1989/90.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.


Sporządzono w Brukseli, dnia 23 października 1989 r.

W imieniu Komisji
Ray MAC SHARRY
Członek Komisji



(1) Dz.U. nr L 325 z 29.11.1988, str. 2.

(2) Dz.U. nr L 148 z 1.06.1989, str. 3.

(3) Dz.U. nr L 121 z 29.04.1989, str. 4.

(4) Dz.U. nr L 172 z 30.09.1966, str. 3025/66.

(5) Dz.U. nr L 146 z 4.07.1970, str. 1.

* Autentyczne są wyłącznie dokumenty UE opublikowane w formacie PDF w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00