Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
obowiązujący
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 1987 nr 321 str. 3
Wersja aktualna
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 1987 nr 321 str. 3
Wersja aktualna
Akt prawny
obowiązujący
ZAMKNIJ close

Alerty

ROZPORZĄDZENIE RADY (EWG) NR 3367/87

z dnia 9 listopada 1987 r.

w sprawie zastosowania Nomenklatury Scalonej dla statystyk w handlu między Państwami Członkowskimi oraz zmieniające rozporządzenie (EWG) nr 1736/75 w sprawie statystyk handlu zagranicznego Wspólnoty i statystyk w handlu między Państwami Członkowskimi

Dziennik Urzędowy nr L 321 11/11/1987 s.3

RADA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą, w szczególności jego art. 235,

uwzględniając wniosek Komisji[1],

uwzględniając opinię Parlamentu Europejskiego[2],

a także mając na uwadze, co następuje:

rozporządzeniem Rady (EWG) nr 2658/87 z dnia 23 lipca 1987 r. w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej[3] ustanowiono nomenklaturę towarową, tzw. „Nomenklaturę Scaloną”, która między innymi spełnia wymagania systemu statystyk handlu zagranicznego Wspólnoty; Nomenklatura Scalona stosowana jest przez Wspólnotę oraz jej Państwa Członkowskie do tych statystyk;

wskazane jest, w szczególności do celów porównania, aby statystyki handlu zagranicznego Wspólnoty oraz statystyki handlu między Państwami Członkowskimi były sporządzane przy użyciu tej samej nomenklatury; konieczne jest zatem aby Wspólnota oraz jej Państwa Członkowskie stosowały Nomenklaturę Scaloną w odniesieniu do statystyk handlu między Państwami Członkowskimi;

zastosowanie Nomenklatury Scalonej zarówno do statystyk handlu zagranicznego Wspólnoty jak i do statystyk handlu między Państwami Członkowskimi unieważnia rozporządzenie Rady (EWG) nr 1445/72 z dnia 24 kwietnia 1972 r. dotyczące nomenklatury towarowej dla statystyk handlu zagranicznego Wspólnoty oraz statystyk w handlu między Państwami Członkowskimi (NIMEXE)[4]; wspomniane rozporządzenie powinno zostać zatem uchylone;

uchyleniu rozporządzenia (EWG) nr 1445/72 musi towarzyszyć dostosowanie niektórych przepisów w rozporządzeniu Rady (EWG) nr 1736/75 z dnia 24 czerwca 1975 r. w sprawie statystyk handlu zagranicznego Wspólnoty i statystyk w handlu między Państwami Członkowskimi[5], ostatnio zmienionego rozporządzeniem (EWG) nr 3396/84[6];

właściwym jest umożliwienie Państwom Członkowskim stworzenia krajowych pododdziałów statystycznych;

jednocześnie właściwym jest podjęcie kroków w celu ustanowienia zobowiązań Państw Członkowskich odnośnie podziału, zgodnie ze zintegrowaną taryfą celną Wspólnot Europejskich (TARIC) ustanowioną na mocy rozporządzenia (EWG) nr 2658/87, statystyk przekazywanych Komisji przez Państwa Członkowskie w sprawie ich przywozu z państw trzecich,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł 1

1. Nomenklatura Scalona (CN) wprowadzona na mocy rozporządzenia (EWG) nr 2658/87 stosowana jest przez Wspólnotę oraz jej Państwa Członkowskie do statystyk handlu między Państwami Członkowskimi.

2. Państwa Członkowskie mogą, na mocy podpozycji CN, w rozumieniu art. 1 ust. 2 lit. b) rozporządzenia (EWG) nr 2658/87, dodać poddziały zgodnie z krajowymi wymogami statystycznymi. Państwa Członkowskie, zgodnie z rozporządzeniem Komisji (EWG) nr 2793/86 z dnia 22 lipca 1986 r. ustanawiającym kody używane w formularzach ustanowionych w rozporządzeniach Rady (EWG) nr 678/85, 1900/85 oraz 222/87[7], zaopatrują te poddziały w identyfikacyjne kody liczbowe w postaci dziewiątej cyfry zarezerwowanej dla tego celu.

Artykuł 2

Do rozporządzenia (EWG) nr 1736/75 wprowadza się następujące zmiany:

1. Art. 5 otrzymuje brzmienie:

„Artykuł 5

1. W środkach przekazu informacji statystycznych towary określane są zgodnie z opisem ustanowionym w przepisach dotyczących handlu towarami w taki sposób, bez uszczerbku dla ust. 2, aby mogły być łatwo i jednoznacznie sklasyfikowane pod odpowiednią podpozycją Nomenklatury Scalonej (CN) wprowadzonej rozporządzeniem Rady (EWG) nr 2658/871.

2. Towary muszą być opisane zgodnie z ust. 1 nawet wówczas, gdy inne przepisy wspólnotowe wymagają by towary były jednocześnie opisane zgodnie z innymi nomenklaturami.

3. Dla każdego rodzaju towarów musi zostać podany ośmiocyfrowy kod ustanowiony w Nomenklaturze Scalonej.

_________

1 Dz.U. nr L 256 z 7.9.1987, str. 1.”

2. W art. 7 ust. 1 „Dla każdej pozycji NIMEXE” zastępuje się: „Bez uszczerbku dla art. 5 ust. 1 i 2 rozporządzenia (EWG) nr 2658/87, dla każdej podpozycji CN,”.

3. W art. 11 lit. a) tiret drugie „w rozdziale 99 NIMEXE” zastępuje się: „w rozdziale 97 Nomenklatury Scalonej”.

4. Art. 34 otrzymuje brzmienie:

Artykuł 34

Dane określone w art. 22 ust. 1 otrzymują brzmienie:

w przypadku wywozu do państw trzecich oraz handlu między Państwami Członkowskimi na podstawie podpozycji CN w obecnej wersji Nomenklatury Scalonej, zgodnie z art. 12 rozporządzenia (EWG) nr 2658/87;

w przypadku przywozu z państw trzecich, na podstawie podpozycji TARIC, jak określono w art. 2 wspomnianego rozporządzenia używając do tego celu kodów określonych w art. 3 ust. 3 i 4 wspomnianego rozporządzenia.

Przepisy te jednakże mają zastosowanie bez uszczerbku dla art. 5 ust. 4 oraz art. 13 rozporządzenia (EWG) nr 2658/87.”

5. Art. 36 otrzymuje brzmienie:

Artykuł 36

Komisja publikuje w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich nomenklaturę krajów dla statystyk handlu zagranicznego Wspólnoty oraz handlu między Państwami Członkowskimi w wersji mającej zastosowanie w dniu 1 stycznia każdego roku, jak wynika z decyzji podjętej na mocy art. 41.”

6. W art. 38 ust. 1 i 2 otrzymują brzmienie:

„1. Państwa Członkowskie niezwłocznie przekazują Komisji, nie później niż w sześć tygodni od miesiąca referencyjnego skumulowane wyniki miesięczne ich statystyki handlu zagranicznego. Wyniki te zawierają dane wymienione w art. 22 ust. 1, sporządzone zgodnie z art. 34.

Jednakże wyniki sporządzone przy użyciu kodu określonego w art. 3 ust. 4 rozporządzenia (EWG) nr 2658/87 mogą zostać przekazane w oddzielnym sprawozdaniu i przygotowane przez krajowy departament różny od departamentu odpowiedzialnego za sporządzanie wyników przy użyciu kodu określonego w art. 3 ust. 3 wspomnianego rozporządzenia.

2. Następujące kwestie są regulowane, jeśli jest to konieczne, na mocy procedury określonej w art. 41:

przekazywanie uzgodnień, łącznie z - dla oddzielnych sprawozdań sporządzanych zgodnie z ust. 1 akapit drugi - okresem referencyjnym, częstotliwością, odstępami czasu oraz, gdzie właściwe, warunkami ich sporządzania do celów przekazania,

przekazywanie szczegółowych wyników.”

7. W art. 39 ust. 3 lit. a) „analityczne tabele na podstawie NIMEXE” zastępuje się „analityczne tabele na podstawie Nomenklatury Scalonej”.

8. Art. 40 i 41 otrzymują brzmienie:

Artykuł 40

Ustanawia się komitet ds. metodologii statystyk handlu zagranicznego Wspólnoty oraz statystyk w handlu między Państwami Członkowskimi zwany „Komitetem ds. Statystyk Handlu Zagranicznego”, zwany dalej „Komitetem”, składający się z przedstawicieli Państw Członkowskich, którego przewodniczącym jest przedstawiciel Komisji.

Komitet ustanawia swój regulamin wewnętrzny.

Komitet może zbadać wszystkie pytania dotyczące stosowania niniejszego rozporządzenia, postawione przez przewodniczącego z jego własnej inicjatywy lub na wniosek przedstawiciela Państwa Członkowskiego.

Artykuł 41

Zgodnie z procedurą określoną w następujących ustępach przyjmuje się niezbędne przepisy:

a) do wykonania niniejszego rozporządzenia,

b) do corocznej aktualizacji nomenklatury krajów dla statystyk handlu zagranicznego Wspólnoty oraz statystyki w handlu między Państwami Członkowskimi.

Przewodniczący przedstawia Komitetowi projekt wszelkich środków, które należy podjąć. Komitet wyraża swoja opinię w sprawie projektu w terminie, który może zostać ustalony przez przewodniczącego w zależności od stopnia pilności sprawy. Opinia na temat projektu jest wydawana przez większość przewidzianą w art. 148 ust. 2 Traktatu dla przyjęcia decyzji, które Rada podejmuje na wniosek Komisji. W przypadku głosowania wewnątrz Komitetu głosy przedstawicieli Państw Członkowskich ważone są zgodnie ze sposobem przedstawionym we wspomnianym artykule. Przewodniczący Komitetu nie bierze udziału w głosowaniu.

3. Komisja podejmuje środki ze skutkiem natychmiastowym. Jednakże jeżeli środki te nie są zgodne z opinią Komitetu, wówczas Komisja niezwłocznie informuje o nich Radę. W tym wypadku Komisja przekłada wdrożenie środków, w odniesieniu do których podjęto decyzję na trzy miesiące od daty powiadomienia.

Rada, stanowiąc większością kwalifikowaną, może podjąć inną decyzję w terminie przewidzianym w ust. 3.”

Artykuł 3

Rozporządzenie (EWG) nr 1445/72 traci moc.

Artykuł 4

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1988 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 1 listopada 1987 r.


W imieniu Rady

B. HAAKONSEN

Przewodniczący



[1] Dz.U. nr C 185 z 15.7.1987, str. 4.

[2] Opinia wydana dnia 16 października 1987 r. (dotychczas niepublikowana w Dzienniku Urzędowym).

[3] Dz.U. nr L 256 z 7.9.1987, str. 1.

[4] Dz.U. nr L 161 z 17.7.1972, str. 1.

[5] Dz.U. nr L 183 z 14.7.1975, str. 3.

[6] Dz.U. nr L 314 z 4.12.1984, str. 10.

[7] Dz.U. nr L 263 z 15.9.1986, str. 74.

* Autentyczne są wyłącznie dokumenty UE opublikowane w formacie PDF w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00