Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
obowiązujący
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 1986 nr 279 str. 55
Wersja aktualna
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 1986 nr 279 str. 55
Wersja aktualna
Akt prawny
obowiązujący
ZAMKNIJ close

Alerty

DECYZJA KOMISJI

z dnia 11 września 1986 r.

w sprawie wprowadzania w życie inspekcji na miejscu przeprowadzanych w odniesieniu do przywozu bydła i trzody chlewnej oraz świeżego mięsa z państw trzecich (86/474/EWG)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą,

uwzględniając dyrektywę Rady 72/462/EWG z dnia 12 grudnia 1972 r. w sprawie problemów zdrowotnych i inspekcji weterynaryjnej przed przywozem z państw trzecich bydła, trzody chlewnej i świeżego mięsa(1), ostatnio zmienioną rozporządzeniem (EWG) nr 3768/85(2), w szczególności jej art. 5,

uwzględniając dyrektywę Rady 77/96/EWG z dnia 21 grudnia 1976 r. w sprawie badań świeżego mięsa wieprzowego na włośnie (trichinella spiralis) przed przywozem z państw trzecich(3), ostatnio zmienioną rozporządzeniem (EWG) nr 3768/85, w szczególności jej art. 6,

a także mając na uwadze, co następuje:

w decyzji 83/196/EWG z dnia 8 kwietnia 1983 r. dotyczącą przeprowadzanych na miejscu inspekcji w odniesieniu do przywozu z państw trzecich, bydła, trzody chlewnej i świeżego mięsa(4), Komisja ustanowiła tymczasowo warunki dla inspekcji Wspólnoty; w świetle zadowalających doświadczeń nabytych podczas inspekcji na miejscu, celowym wydaje się definitywne ustalenie metod kontroli;

środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu Weterynaryjnego,



PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł 1

1. Działając pod kierunkiem Komisji, biegli lekarze weterynarii z Państw Członkowskich i Komisji przeprowadzają inspekcje weterynaryjne na miejscu w celu zweryfikowania czy przepisy dyrektywy 72/462/EWG, w szczególności jej art. 3 ust. 2, są stosowane w praktyce. Inspekcje te są przeprowadzane, co trzy lata w każdym państwie znajdującym się na wykazie sporządzonym zgodnie z art. 3 ust. 1 wspomnianej dyrektywy.

Jednakże, z powodów uzasadnionych zdrowiem zwierząt, Komisja po konsultacji z Państwami Członkowskimi w ramach Stałego Komitetu Weterynaryjnego może odroczyć lub przyśpieszyć niektóre inspekcje lub przeprowadzić dodatkowe inspekcje.

2. Biegli lekarze weterynarii z Państw Członkowskich i Komisji, działając pod kierunkiem Komisji, przeprowadzają inspekcje weterynaryjne w określonym państwie lub państwach zanim propozycja decyzji o uzupełnieniu wykazu sporządzonego zgodnie z art. 3 ust. 1 dyrektywy 72/462/EWG zostanie przedłożona Stałemu Komitetowi Weterynaryjnemu.

3. Na szczególne żądanie Państwa Członkowskiego, biegli lekarze weterynarii z Państw Członkowskich i Komisji działając pod kierownictwem Komisji mogą przeprowadzać inspekcje weterynaryjne w danym państwie lub państwach przed dostarczeniem do Stałego Komitetu Weterynaryjnego propozycji decyzji:

— zmieniającej wykaz sporządzony zgodnie z art. 3 ust. 1 dyrektywy 72/462/EWG;

— zezwalającej na wznowienie przywozu zwierząt lub świeżego mięsa zgodnie z art. 28 ust. 4 dyrektywy 72/462/EWG;

— dotyczącej środków, które mają zostać podjęte, jeśli obserwacje poczynione podczas inspekcji weterynaryjnych przed przywozem bydła lub trzody chlewnej na podstawie art. 12 lub świeżego mięsa na podstawie art. 23 i 24 dyrektywy 72/462/EWG albo inne informacje uzyskane przez Komisję wskazują, że przepisy wspomnianej powyżej dyrektywy lub jej środki wykonawcze nie są spełniane lub poddają w wątpliwość czy wydane zezwolenie powinno być utrzymane.

Artykuł 2

1. Działając pod kierownictwem Komisji, biegli lekarze weterynarii z Państw Członkowskich i Komisji przeprowadzają na miejscu inspekcje zdrowotne dla zweryfikowania czy przepisy dyrektywy 72/462/EWG, w szczególności jej art. 4 ust. 2 i 3 i dyrektywy 77/96/EWG są stosowane w praktyce. Inspekcje te są przeprowadzane przynajmniej raz w roku we wszystkich ubojniach, wszystkich zakładach rozbioru i wszystkich chłodniach składowych zlokalizowanych poza ubojnią lub zakładach rozbioru, które znajdują się na wykazie sporządzonym zgodnie z art. 4 ust. 1 dyrektywy 72/462/EWG lub art. 4 dyrektywy 77/96/EWG.

Jednakże z przyczyn zdrowotnych po konsultacji z Państwami Członkowskimi w ramach Stałego Komitetu Weterynaryjnego, Komisja może,

— odroczyć lub przyśpieszyć niektóre inspekcje lub przeprowadzić dodatkowe inspekcje;

— zastąpić inspekcje systematyczne inspekcjami wyrywkowymi.

2. Biegli lekarze weterynarii z Państw Członkowskich i Komisji, działając pod kierownictwem Komisji poddają dany zakład lub zakłady inspekcjom zdrowotnym przeprowadzanym na miejscu zanim propozycja decyzji o uzupełnieniu wykazów sporządzonych zgodnie z art. 4 ust. 1 dyrektywy 72/462/EWG lub art. 4 dyrektywy 77/96/EWG zostanie przedłożona Stałemu Komitetowi Weterynaryjnemu.

3. Na szczególny wniosek Państwa Członkowskiego, biegli lekarze weterynarii z Państw Członkowskich i Komisji działając pod kierownictwem Komisji mogą poddać dany zakład lub zakłady inspekcji zdrowotnej przeprowadzanej na miejscu przed przedłożeniem Stałemu Komitetowi Weterynaryjnemu propozycji decyzji:

— zmieniającej jeden z wykazów sporządzonych zgodnie z art. 4 ust. 1 dyrektywy 72/462/EWG lub art. 4 dyrektywy 77/96/EWG;

— dotyczącej środków, które mają zostać podjęte, jeśli obserwacje poczynione podczas inspekcji zdrowotnych związanych z przywozem na podstawie art. 24 dyrektywy 72/462/EWG albo inne informacje uzyskane przez Komisję wskazują, że przepisy dyrektyw 72/462/EWG i 77/96/EWG lub ich przepisów wykonawczych nie są spełniane i poddają w wątpliwość czy wydane zezwolenie powinno być utrzymane.

Artykuł 3

W każdym przypadku, i jeśli to konieczne po konsultacji z Państwami Członkowskimi, Komisja ustala liczbę i kwalifikacje biegłych lekarzy weterynarii, których powołuje do przeprowadzania inspekcji określonych w art. 1, 2 i 4. Przynajmniej jeden ekspert z Państwa Członkowskiego uczestniczy w misjach podejmowanych w celu przeprowadzenia inspekcji przewidzianych w art. 1, 2 i art. 4 ust. 2.

Artykuł 4

1. Przewidziane w art. 1 i 2 inspekcje mogą być przeprowadzane przez biegłych lekarzy weterynarii rezydujących za granicą maksymalnie przez okres trzech lat.

2. Przynajmniej jeden raz w roku są oni wspomagani przez innych ekspertów weterynaryjnych przy przeprowadzaniu części wyżej wspomnianych inspekcji.

Artykuł 5

1. Biegli lekarze weterynarii z Państw Członkowskich, wyznaczani przez Komisję zgodnie z art. 5 akapit trzeci dyrektywy 72/462/EWG, pracują pod przewodnictwem Komisji. W żadnych okolicznościach nie mogą oni wykorzystać informacji zdobytych podczas inspekcji do celów osobistych ani ujawnić takich informacji jakiejkolwiek osobie spoza właściwych służb.

2. Komisja pokrywa koszty podróży i utrzymania biegłych lekarzy weterynarii z Państw Członkowskich, zgodnie z przepisami dotyczącymi zwrotu kosztów podróży i utrzymania poniesionych przez osoby spoza Komisji, które zostały wezwane przez Komisję do działania w roli biegłych.

Artykuł 6

Komisja powiadamia Państwa Członkowskie w ramach Stałego Komitetu Weterynaryjnego, w formie pisemnego sprawozdania o ustaleniach inspekcji szczególnie w przypadkach, kiedy wskazują one, że wykaz lub wykazy określone w art. 3 ust. 1 i art. 4 ust. 1 dyrektywy 72/462/EWG i art. 4 ust. 2 dyrektywy 77/96/EWG powinny być uzupełnione lub zmienione zgodnie z procedurą przewidzianą w art. 30 dyrektywy 72/462/EWG.

W nagłych przypadkach Państwa Członkowskie mogą także być powiadomione ustnie lub teleksem.

Artykuł 7

Niniejsza decyzja zostanie ponownie poddana przeglądowi przed dniem 1 stycznia 1992 r.

Artykuł 8

Niniejsza decyzja skierowana jest do Państw Członkowskich.


Sporządzono w Brukseli, dnia 11 września 1986 r.

W imieniu Komisji
Frans ANDRIESSEN
Wiceprzewodniczący



(1) Dz.U. nr L 302 z 31.12.1972, str. 28.

(2) Dz.U. nr L 362 z 31.12.1985, str. 8.

(3) Dz.U. nr L 26 z 31.01.1977, str. 67.

(4) Dz.U. nr L 108 z 26.04.1983, str. 18.

* Autentyczne są wyłącznie dokumenty UE opublikowane w formacie PDF w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00