DECYZJA KOMISJI
z dnia 7 września 1983 r.
odnosząca się do Wspólnotowego Komitetu Inspekcyjnego ds. stosowania skali klasyfikacji tusz wołowych (83/471/EWG)
KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,
uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą,
uwzględniając rozporządzenie Rady (EWG) nr 805/68 z dnia 27 czerwca 1968 r. w sprawie wspólnej organizacji rynku wołowiny i cielęciny(1), ostatnio zmienione Aktem Przystąpienia Grecji,
uwzględniając rozporządzenie Rady (EWG) nr 1208/81 z dnia 28 kwietnia 1981 r. ustanawiające wspólnotową skalę klasyfikacji tusz wołowych(2), w szczególności jego art. 5 akapit czwarty,
a także mając na uwadze, co następuje:
rozporządzenie (EWG) nr 1208/81 ustanowiło, iż inspekcje na miejscu powinny być przeprowadzane przez wspólnotowy komitet inspekcyjny celem zapewnienia jednolitego stosowania wspólnotowej skali klasyfikacji we Wspólnocie; niezbędne jest wydanie szczegółowych zasad wykonywania tych kontroli na miejscu;
środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Komitetu Zarządzającego ds. Wołowiny i Cielęciny,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:
Artykuł 1
wspólnotowy komitet inspekcyjny, przewidziany w art. 5 rozporządzenia (EWG) nr 1208/81, dalej zwany „komitetem”, jest odpowiedzialny za przeprowadzanie inspekcji na miejscu w obejmujących:
a) stosowanie uzgodnień odnoszących się do wspólnotowej skali klasyfikacji tusz wołowych;
b) sprawdzanie cen rynkowych zgodnie ze skalą klasyfikacji.
Artykuł 2
1. Komitet składa się z ekspertów Komisji i ekspertów powołanych przez Państwa Członkowskie. Komitetowi przewodniczy jeden z ekspertów Komisji.
Państwa Członkowskie powołują ekspertów, biorąc pod uwagę ich niezależność i umiejętności, szczególnie w sprawach dotyczących klasyfikacji tusz i odnotowywania cen rynkowych.
Eksperci nie mogą w żadnym wypadku wykorzystywać do celów osobistych bądź upowszechniać jakichkolwiek informacji uzyskanych w związku z pracą Komitetu.
2. Inspekcje na miejscu przeprowadzane są w danym Państwie Członkowskim przez delegację Komitetu składającą się z nie więcej niż sześciu członków, według następujących zasad:
— dwóch ekspertów z Komisji, z których jeden pełni funkcję przewodniczącego komitetu,
— jeden ekspert z zainteresowanego Państwa Członkowskiego,
— jeden ekspert z Państwa Członkowskiego, na którego terytorium komitet przeprowadził poprzednią inspekcję na miejscu,
— jeden ekspert z innego Państwa Członkowskiego, które brało udział w poprzedniej inspekcji na miejscu,
— jeden ekspert z Państwa Członkowskiego, na którego terytorium komitet przeprowadzi jedną z następnych inspekcji na miejscu.
Skład Komitetu do przeprowadzenia pierwszej inspekcji zostaje ustalony przez Komisję.
Artykuł 3
1. Inspekcje na miejscu przeprowadza się w rzeźniach, na rynkach mięsa, w centrach notowań cen oraz w regionalnych i centralnych służbach zaangażowanych w wykonanie przepisów określonych w art. 1.
2. Inspekcje na miejscu przeprowadza się przynajmniej raz w roku w każdym Państwie Członkowskim; w razie potrzeby, odbywają się następnie dodatkowe wizytacje. W tym celu, program inspekcji ustala Komisja po konsultacji z Państwami Członkowskimi. W inspekcji mogą brać udział przedstawiciele Państwa Członkowskiego, w którym przeprowadzana jest inspekcja.
3. Każde Państwo Członkowskie organizuje inspekcje, które mają być przeprowadzone na jego terytorium zgodnie z wymaganiami określonymi przez Komisję. W tym celu 30 dni przed inspekcją Państwo Członkowskie przekazuje szczegółowy program planowanej inspekcji do Komisji, która może zażądać zmiany tego programu.
4. Komisja informuje Państwa Członkowskie nie później niż trzy tygodnie przed każdą wizytacją o programie i jej przeprowadzeniu.
Artykuł 4
1. Po zakończeniu każdej inspekcji członkowie Komitetu i przedstawiciele Państwa Członkowskiego, w którym odbyła się inspekcja, spotykają się, aby ocenić jej wyniki. Członkowie Komitetu wyciągają wtedy wnioski z inspekcji, uwzględniając przepisy określone w art. 1.
2. Przewodniczący Komitetu sporządza sprawozdanie zawierające szczegóły dotyczące przeprowadzonych inspekcji oraz wnioski określone w ust. 1. Sprawozdanie to jak najszybciej przesyłane jest Komisji, a następnie wszystkim Państwom Członkowskim, w każdym wypadku w ciągu 30 dni od zakończenia inspekcji.
Artykuł 5
Koszty podróży i utrzymania członków Komitetu ponosi Komisja zgodnie z zasadami stosowanymi do refundacji kosztów przejazdów i utrzymania osób niezwiązanych z Komisją, którzy są przez nią powołani w charakterze ekspertów.
Artykuł 6
Niniejsza decyzja skierowana jest do Państw Członkowskich.
Sporządzono w Brukseli, dnia 7 września 1983 r.
W imieniu Komisji | |
Poul DALSAGER | |
Członek Komisji |
(1)Dz.U. nr L 148 z 28.6.1968, str. 24.
(2)Dz.U. nr L 123 z 7.5.1981, str. 3.
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00