Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
archiwalny
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 1977 nr 268 str. 1
Wersja archiwalna od 1977-10-20 do 2016-03-04
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 1977 nr 268 str. 1
Wersja archiwalna od 1977-10-20 do 2016-03-04
Akt prawny
archiwalny
ZAMKNIJ close

Alerty

ROZPORZĄDZENIE RADY (EWG, EURATOM, EWWiS) NR 2290/77

z dnia 18 października 1977 r.

określające uposażenie członków Trybunału Obrachunkowego

RADA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Węgla i Stali, w szczególności jego art. 78e,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą, w szczególności jego art. 206,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Energii Atomowej, w szczególności jego art. 180,

uwzględniając Protokół w sprawie przywilejów i immunitetów Wspólnot Europejskich stosowany w odniesieniu do członków Trybunału Obrachunkowego na mocy art. 206, 78e i 180,

a także mając na uwadze, co następuje:

Rada ustala uposażenie, dodatki i emerytury członków Trybunału Obrachunkowego jak również wszelkie płatności dokonywane zamiast wynagrodzeń,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł 1

Członkowie Trybunału Obrachunkowego mają, od dnia objęcia swoich stanowisk do ostatniego dnia miesiąca, w którym przestali sprawować swoje funkcje, prawo do wynagrodzenia podstawowego, dodatków rodzinnych oraz innych dodatków.

Artykuł 2

Miesięczne wynagrodzenie podstawowe członków Trybunału Obrachunkowego jest równe kwocie otrzymanej w wyniku zastosowania w odniesieniu do wynagrodzenia podstawowego urzędnika Wspólnot Europejskich ostatniego stopnia szczebla A 1 następujących wartości procentowych:

Przewodniczący:

108%

Inni członkowie:

104%

Artykuł 3

Członkowie Trybunału Obrachunkowego mają prawo do dodatków rodzinnych ustalanych przez analogię z przepisami art. 67 regulaminu pracowniczego i art. 1-3 załącznika VII do tego regulaminu pracowniczego.

Artykuł 4

Członkowie Trybunału Obrachunkowego mają prawo do dodatków mieszkaniowych w wysokości równej 15% ich wynagrodzenia podstawowego.

Artykuł 5

Wysokość wynagrodzenia podstawowego określonego w art. 2, dodatków rodzinnych określonych w art. 3 i dodatków mieszkaniowych określonych w art. 4 jest ustalana poprzez zastosowanie współczynników korygujących wyznaczanych przez Radę zgodnie z art. 64 i 65 regulaminu pracowniczego urzędników Wspólnot Europejskich w odniesieniu do urzędników zatrudnianych w Luksemburgu.

Artykuł 6

Z chwilą objęcia swojego stanowiska i zakończenia sprawowania swoich funkcji, członek Trybunału Obrachunkowego ma prawo do:

a.) zwrotu z tytułu urządzenia się w wysokości równej kwocie wynagrodzenia podstawowego za okres dwóch miesięcy pobieranego w okresie obejmowania swojego stanowiska i zwrotu z tytułu przesiedlenia w wysokości równej kwocie wynagrodzenia podstawowego za okres jednego miesiąca pobieranego w okresie zakończenia sprawowania swoich funkcji;

b.) zwrotu kosztów podróży ponoszonych przez członka dla siebie samego jak i dla członków swojej rodziny, oraz zwrotu kosztów przewozu swoich rzeczy osobistych i umeblowania, w tym kosztów ubezpieczenia od zwykłego ryzyka (kradzież, stłuczenie, uszkodzenie przez ogień).

W przypadku odnowienia mandatu, członek Trybunału Obrachunkowego nie ma prawa do dodatków określonych w niniejszym artykule. Taki członek nie ma również takiego prawa w przypadku powołania go na członka innej instytucji Wspólnot, jeżeli taka instytucja ma swoją tymczasową siedzibę w mieście, w którym członek ten musiał mieszkać ze względu na sprawowanie swoich poprzednich funkcji, pod warunkiem, że jeszcze nie dokonał swojego przesiedlenia w okresie poprzedzającym to nowe powołanie.

Artykuł 7

Członek Trybunału Obrachunkowego zmuszony, w czasie sprawowania swoich funkcji, do odbywania podróży z dala od miejsca tymczasowej siedziby Trybunału Obrachunkowego ma prawo do:

a.) zwrotu kosztów podróży;

b.) zwrotu kosztów opłacenia hotelu, (ale jedynie za wynajem pokoju, obsługę i podatki);

c.) zwrotu kosztów utrzymania, w wysokości 800 franków belgijskich na każdy cały dzień nieobecności; w przypadku podróży poza Europę taki dodatek jest zwiększany do 1 500 franków belgijskich.

Artykuł 8

1. Przez okres trzech lat od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym przestał sprawować swoje funkcje, były członek Trybunału Obrachunkowego otrzymuje miesięczny dodatek przejściowy w wysokości ustalonej zgodnie z następującą procedurą:

— 35% wynagrodzenia podstawowego, które pobierał w okresie zakończenia sprawowania swoich funkcji, jeżeli ma za sobą okres służby krótszy niż okres dwóch lat;

— 40% takiego wynagrodzenia, jeżeli taki okres jest dłuższy niż okres dwóch lat, ale krótszy niż okres trzech lat;

— 45% takiego wynagrodzenia, jeżeli taki okres jest dłuższy niż okres trzech lat, ale krótszy niż okres pięciu lat;

— 50% takiego wynagrodzenia, jeżeli taki okres jest dłuższy niż okres pięciu lat, ale krótszy niż okres dziesięciu lat;

— 55% takiego wynagrodzenia, jeżeli taki okres jest dłuższy niż okres dziesięciu lat, ale krótszy niż okres piętnastu lat;

— 60% takiego wynagrodzenia we wszystkich innych przypadkach.

2. Prawo do takiego dodatku wygasa, kiedy były członek Trybunału Obrachunkowego zostaje powołany na stanowisko w jednej z instytucji Wspólnot lub w przypadku zgonu takiego członka. W przypadku takiego powołania, dodatek jest wypłacany do dnia objęcia stosownego stanowiska; w przypadku zgonu, wypłata za miesiąc, w którym miał miejsce zgon jest ostatnią z należnych mu wypłat.

3. Jeżeli w okresie tych trzech lat osoba zainteresowana podejmie jakąkolwiek nową działalność zarobkową to kwota, o którą jej miesięczne wynagrodzenie brutto (tzn. przed potrąceniem podatków) wraz z dodatkiem przewidzianym w ust. 1, przekracza wynagrodzenie, przed potrąceniem podatków, które osoba ta pobierała jako członek Trybunału Obrachunkowego na mocy art. 2, 3 i 4 jest odliczana od takiego dodatku przejściowego. Obliczając wysokość wynagrodzenia pobieranego z tytułu takiej nowej działalności, bierze się pod uwagę wszystkie formy wynagrodzenia, z wyjątkiem takich form wynagrodzenia, które stanowią zwrot kosztów.

4. Z dniem zakończenia sprawowania swoich funkcji, z dniem 1 stycznia każdego następnego roku, a także w każdym przypadku wystąpienia zmiany swojej sytuacji finansowej, członek Trybunału Obrachunkowego zgłasza Przewodniczącemu Trybunału Obrachunkowego każdą formę wynagrodzenia pobieranego za usługi świadczone przez siebie, z wyjątkiem takich form wynagrodzenia, które stanowią zwrot kosztów.

Dodatkowe wynagrodzenie słusznie pobierane przez byłego członka w czasie sprawowania swoich funkcji członka Trybunału Obrachunkowego nie jest odliczane od dodatku przejściowego.

Każde takie zgłoszenie musi być dokonane w dobrej wierze i jest traktowane jako poufne. Informacje zawarte w takim zgłoszeniu nie mogą być wykorzystywane do celów innych niż stosowanie postanowień niniejszego rozporządzenia i nie mogą być przekazywane osobom trzecim.

5. Przez okres trzech lat, wymieniony w ust. 1, były członek Trybunału Obrachunkowego ma prawo do dodatków rodzinnych przewidzianych w art. 3.

Artykuł 9

1. Po zakończeniu sprawowania swoich funkcji, każdy członek Trybunału Obrachunkowego ma prawo do emerytury należnej od dnia ukończenia 65 roku życia.

2. Tacy członkowie mogą się jednak ubiegać o rozpoczęcie pobierania takiej emerytury od dnia ukończenia 60 roku życia. W takim przypadku, w odniesieniu do emerytury stosuje się następujący współczynnik:

60 lat

0-70

61 lat

0-75

62 lat

0-80

63 lat

0-87

64 lat

0-95

Artykuł 10

Wysokość emerytury to 4,50% wynagrodzenia podstawowego ostatnio pobieranego za każdy pełny rok służby i jedna dwunasta tej kwoty za każdy pełny miesiąc. Maksymalna wysokość emerytury to 70% ostatnio pobieranego wynagrodzenia podstawowego.

Jeżeli dana osoba sprawowała funkcję Przewodniczącego i członka Trybunału Obrachunkowego, to wynagrodzenie stanowiące podstawę przy obliczaniu wysokości należnej emerytury jest brana pod uwagę proporcjonalnie do okresu sprawowania, przez taką osobę, każdej z poszczególnych funkcji.

Artykuł 11

Członek Trybunału Obrachunkowego, którego niepełnosprawność została uznana za całkowitą i uniemożliwia mu ona sprawowania swoich funkcji, który z tych powodów ustąpił ze stanowiska lub został zmuszony do takiego ustąpienia ma, od dnia ustąpienia lub przymusowego ustąpienia, prawo do następujących dodatków:

a.) jeżeli niepełnosprawność została uznana za trwałą, ma on prawo do renty dożywotniej obliczanej zgodnie z przepisami art. 10, której wysokość musi być, co najmniej równa 30% ostatnio pobieranego wynagrodzenia podstawowego. Taki członek ma prawo do renty w maksymalnej wysokości, jeżeli odnośna niesprawność jest wynikiem inwalidztwa lub choroby nabytej w trakcie sprawowania swoich funkcji;

b.) jeżeli niepełnosprawność jest czasowa, ma on prawo, do czasu wyzdrowienia, do renty w wysokości równej 60% ostatnio pobieranego wynagrodzenia podstawowego, jeżeli inwalidztwo czy choroba zostały nabyte w trakcie sprawowania swoich funkcji, i 30% w pozostałych przypadkach. Kiedy beneficjent takiej renty inwalidzkiej osiągnął wiek 65 lat lub korzystał z renty inwalidzkiej przez okres siedmiu lat renta ta jest zastępowana rentą dożywotnią obliczaną zgodnie z przepisami art. 10.

Artykuł 12

Członek Trybunału Obrachunkowego ma prawo do zasiłków z systemu zabezpieczenia społecznego przewidzianych w regulaminie pracowniczym urzędników Wspólnot Europejskich takich jak: zasiłek chorobowy, z tytułu choroby zawodowej, z tytułu wypadku przy pracy, porodowy i pogrzebowy.

Niniejszy artykuł znajduje również zastosowanie w odniesieniu do byłych członków Trybunału Obrachunkowego, którzy są beneficjentami systemu emerytalnego przewidzianego w art. 9 lub dodatku przejściowego przewidzianego w art. 8. Postanowienia niniejszego ustępu nie obejmują jednak ryzyka już objętego innym systemem zabezpieczenia społecznego, którego beneficjentem może być były członek Trybunału Obrachunkowego.

Artykuł 13

Jeżeli odpowiedzialność za spowodowanie niezdolności do pracy lub śmierć członka Trybunału Obrachunkowego ponosi strona trzecia, prawa takiego członka lub jej następców prawnych, do wszczynania postępowań sądowych przeciwko stronom trzecim ulegają przeniesieniu na Wspólnoty w zakresie, w którym Wspólnoty zaciągają zobowiązania w ramach tego systemu emerytalnego.

Artykuł 14

Dodatek przejściowy przewidziany w art. 8, emerytura przewidziana w art. 9 i renta przewidziana w art. 11 nie mogą być pobierane równocześnie przez tę samą osobę. Jeżeli członek Trybunału Obrachunkowego ma prawo do ubiegania się o przyznanie świadczeń na mocy więcej niż jednego z tych postanowień to zastosowanie znajduje jedynie to postanowienie, które jest najbardziej korzystne dla wnioskodawcy.

Artykuł 15

W przypadku zgonu członka Trybunału Obrachunkowego, który nastąpił w trakcie okresu urzędowania, pozostający przy życiu współmałżonek lub dzieci pozostające na utrzymaniu mają prawo, do ostatniego dnia trzeciego miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpił zgon, do wynagrodzenia, do którego taki członek Trybunału Obrachunkowego miałby prawo na mocy art. 2, 3 i 4.

Artykuł 16

1. Wdowa i pozostające na utrzymaniu dzieci członka lub byłego członka Trybunału Obrachunkowego, który w chwili śmierci miał prawo do świadczeń emerytalnych, mają prawo do renty dla pozostającego przy życiu członka rodziny.

Wysokość takiej renty jest równa wartości procentowej emerytury należnej takiemu członkowi lub byłemu członkowi Trybunału Obrachunkowego na mocy art. 10 z dniem zgonu, a mianowicie:

— dla pozostającego przy życiu współmałżonka

60%,

— dla każdego z dzieci, jeżeli matka żyje

10%,

— dla każdego z dzieci, jeżeli zarówno ojciec jak i matka nie żyją

20%.

Jednakże, jeżeli zgon członka Trybunału Obrachunkowego nastąpił w trakcie jego okresu urzędowania, to wysokość renty dla pozostającego przy życiu członka rodziny dla wdowy jest równa 36% wynagrodzenia podstawowego pobieranego w okresie bezpośrednio poprzedzającym śmierć.

2. Łączna kwota takich rent dla pozostających przy życiu członków rodziny nie może przekraczać kwoty emerytury członka lub byłego członka Parlamentu Europejskiego branej za podstawę przy ich obliczaniu. Maksymalna należna kwota rent dla pozostających przy życiu członków rodziny jest rozdzielana, stosownie do przypadku, pomiędzy beneficjentami zgodnie z wyżej określonymi wartościami procentowymi.

3. Renty dla pozostających przy życiu członków rodziny są przyznawane od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym nastąpił zgon; jednakże, w przypadkach, w których zastosowano przepisy art. 15, stosowne prawo przysługuje dopiero od pierwszego dnia czwartego miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpił zgon.

4. Prawo do renty dla pozostającego przy życiu członka rodziny wygasa ostatniego dnia tego miesiąca kalendarzowego, w którym nastąpił zgon osoby takie prawo mającej. Ponadto, prawo do renty sierocej wygasa ostatniego dnia miesiąca, w którym pobierające je dziecko ukończyło 21 rok życia. Jednakże, takie prawo zostaje zachowane przez okres kształcenia zawodowego, ale nie dłużej niż do ostatniego dnia miesiąca, w którym takie dziecko ukończyło 25 rok życia.

Renta pozostaje należna sierocie, która ze względu na chorobę lub niezdolność do pracy nie jest w stanie zarabiać na swoje utrzymanie.

5. Jeżeli były członek Trybunału Obrachunkowego wstąpił w związek małżeński i z dniem ślubu miał prawo do świadczeń emerytalnych na mocy niniejszego rozporządzenia, jego żona i dzieci tego związku nie mają prawa do renty dla pozostającego przy życiu członka rodziny, z wyjątkiem przypadków, w których ślub miał miejsce na pięć lub większą liczbę lat przed datą zgonu byłego członka Trybunału Obrachunkowego.

6. Prawo pozostającej przy życiu wdowy do renty dla pozostającego przy życiu członka rodziny wygasa z chwilą ponownego wstąpienia w związek małżeński. W takim przypadku ma ona prawo do bezzwłocznej wypłaty sumy ryczałtowej równej dwukrotności rocznej renty dla pozostającego przy życiu członka rodziny.

Artykuł 17

Członek Trybunału Obrachunkowego, który został zwolniony ze stanowiska z powodu poważnego zaniedbania obowiązków traci wszelkie prawa do dodatku przejściowego i emerytury; to postanowienie nie znajduje jednak zastosowania w doniesieniu do osób mających po nim takie prawa.

Artykuł 18

Rada, wydając decyzję dotyczącą podwyższenia wysokości wynagrodzenia podstawowego, równocześnie wydaje decyzję dotyczącą odpowiedniego podwyższenia wysokości wypłacanych dotychczas emerytur i rent.

Artykuł 19

Płatności związane ze świadczeniami przewidzianymi w tym systemie emerytalnym są ujmowane w budżecie Wspólnot. Państwa Członkowskie wspólnie gwarantują wypłacanie tych świadczeń zgodnie ze skalą przyjętą w celu finansowania takich wydatków.

Artykuł 20

1. Wypłaty kwot należnych na mocy art. 2, 3, 4, 6, 12 i 15 są dokonywane w walucie państwa, w którym Trybunał Obrachunkowy ma swoją tymczasową siedzibę.

2. Beneficjenci mogą dokonywać wyboru wypłaty kwot należnych na mocy art. 8, 9, 11 i 16 w walucie państwa, którego są obywatelami, państwa swojego miejsca stałego zamieszkania lub państwa, w którym Trybunał Obrachunkowy ma swoją tymczasową siedzibę; ich wybór podlega wykonaniu prze okres, co najmniej dwóch lat.

Jeżeli ani pierwsze ani drugie z danych państw nie jest Państwem Członkowskim Wspólnoty kwoty należne są wypłacane w walucie państwa, w którym Trybunał Obrachunkowy ma swoją tymczasową siedzibę.

Artykuł 21

Rozporządzenie, które określa warunki i procedurę stosowania podatku na rzecz Wspólnot, znajduje zastosowanie w odniesieniu do członków Trybunału Obrachunkowego.

Artykuł 22

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie z dniem jego opublikowania w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Luksemburgu, dnia 18 października 1977 r.

W imieniu Rady

H. SIMONET

Przewodniczący


* Autentyczne są wyłącznie dokumenty UE opublikowane w formacie PDF w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00