USTAWA
z dnia 6 marca 2025 r.
o zmianie ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz ustawy - Prawo o ustroju sądów wojskowych
Art. 1. [Prawo o ustroju sądów powszechnych] W ustawie z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2024 r. poz. 334 i 1907) w art. 77:
1) w § 1 pkt 1 otrzymuje brzmienie:
„1) w innym sądzie równorzędnym lub niższym, a w szczególnie uzasadnionych wypadkach - także w sądzie wyższym,”;
2) po § 3b dodaje się § 3c i 3d w brzmieniu:
„§ 3c. Delegowania sędziego do pełnienia obowiązków sędziego w innym sądzie dokonuje się w wypadku uzasadnionych potrzeb tego sądu, w szczególności gdy przemawiają za tym liczba i rodzaj spraw wpływających do sądu, stopień opanowania wpływu spraw oraz średnia wielkość referatu sędziego lub asesora sądowego w relacji do wartości tych parametrów w innych sądach, w tym przy uwzględnieniu liczby obsadzonych stanowisk sędziowskich i asesorskich, długotrwałych nieobecności sędziów i asesorów sądowych oraz planowanych zwolnień stanowisk sędziowskich w sądzie, do którego ma nastąpić delegowanie.
§ 3d. Przy delegowaniu sędziego do pełnienia obowiązków sędziego w innym sądzie uwzględnia się w szczególności okres pełnienia służby sędziowskiej, w tym na zajmowanym stanowisku sędziowskim, doświadczenie w rozpoznawaniu spraw z określonego zakresu, sprawność postępowania w prowadzonych sprawach oraz ocenę wpływu delegowania na pracę sądu, w którym sędzia ma miejsce służbowe.”;
3) w § 4 dodaje się zdanie trzecie w brzmieniu:
„Odwołanie z delegowania sędziego do pełnienia obowiązków sędziego w innym sądzie wymaga uzasadnienia.”;
4) po § 4 dodaje się § 4a w brzmieniu:
„§ 4a. Minister Sprawiedliwości ogłasza w Biuletynie Informacji Publicznej o każdym dokonanym przez niego delegowaniu sędziego oraz o każdym odwołaniu albo ustąpieniu z delegowania. W ogłoszeniu wskazuje się przyczyny delegowania albo odwołania.”;
5) uchyla się § 7.
Art. 2.[Prawo o ustroju sądów wojskowych] W ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 r. - Prawo o ustroju sądów wojskowych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2250) w art. 70 w § 1 we wprowadzeniu do wyliczenia wyrazy „art. 77 § 2-2b, 3a, 4 i 6-7” zastępuje się wyrazami „art. 77 § 2-2b, 3c-4a i 6-6b”.
Art. 3.[Ważność delegacji sędziego do pełnienia obowiązków sędziego w innym sądzie] Delegowanie sędziego do pełnienia obowiązków sędziego w innym sądzie dokonane przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy pozostaje w mocy.
Art. 4. [Dodatek z tytułu delegowania] 1. Sędziemu sądu powszechnego delegowanemu do pełnienia obowiązków sędziego w innym sądzie na podstawie art. 77 § 1 pkt 1 ustawy zmienianej w art. 1 oraz sędziemu sądu wojskowego delegowanemu do pełnienia obowiązków sędziowskich w innym sądzie wojskowym lub sądzie powszechnym na podstawie art. 26 § 1 ustawy zmienianej w art. 2 przysługuje dodatek z tytułu delegowania w wysokości 12,5 % podstawy ustalenia wynagrodzenia zasadniczego sędziego, o której mowa w art. 91 § 1c ustawy zmienianej w art. 1, a po upływie sześciu miesięcy delegowania - w wysokości 20 % tej podstawy.
2. Do sędziego, o którym mowa w ust. 1, delegowanego przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy stosuje się przepis ust. 1 od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy. Do okresu delegowania, od którego zależy wysokość dodatku z tytułu delegowania, wlicza się okres delegowania przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy.
3. Przepisy ust. 1 i 2 tracą moc po upływie 24 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy.
Art. 5.[Wejście w życie] Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej: A. Duda
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00