Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2024-10-10
Wersja aktualna od 2024-10-10
obowiązujący
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 8 sierpnia 2013 r.
w sprawie wymogów technicznych, jakie musi spełniać aplikacja do przesyłania kart rejestracyjnych i zawiadomień za pośrednictwem systemu teleinformatycznego oraz trybu przyznawania, zmieniania i wycofywania oraz sposobu weryfikacji podpisu elektronicznego do podpisywania kart rejestracyjnych i zawiadomień za pośrednictwem systemu teleinformatycznego
z dnia 8 sierpnia 2013 r. (Dz.U. z 2013 r., poz. 955)
t.j. z dnia 10 października 2024 r. (Dz.U. z 2024 r., poz. 1500)
Na podstawie art. 12 ust. 4 ustawy z dnia 24 maja 2000 r. o Krajowym Rejestrze Karnym (Dz. U. z 2024 r. poz. 276) zarządza się, co następuje:
§ 1. [Zakres regulacji i definicje] 1. Rozporządzenie określa:
1) wymogi techniczne, jakie musi spełniać aplikacja do przesyłania kart rejestracyjnych i zawiadomień za pośrednictwem systemu teleinformatycznego przez podmioty zobowiązane do ich dostarczania;
2) tryb przyznawania, zmieniania i wycofywania oraz sposób weryfikacji podpisu elektronicznego do podpisywania kart rejestracyjnych i zawiadomień przesyłanych za pośrednictwem systemu teleinformatycznego.
2. Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:
1) (uchylony);
2) (uchylony);
3) (uchylony);
4) Moduł Udostępniania Danych KRKeksport - moduł w systemie teleinformatycznym Centralnej Bazie Danych Osób Pozbawionych Wolności wykorzystywany w Centralnym Zarządzie Służby Więziennej;
5) (uchylony);
6) (uchylony);
7) (uchylony);
8) Centrum Kompetencji i Informatyzacji Sądownictwa - podmiot, któremu Minister Sprawiedliwości powierzył wydawanie bezpiecznych podpisów elektronicznych na potrzeby sądów powszechnych i postępowania sądowego.
§ 2. [Aplikacja do przesyłania kart rejestracyjnych i zawiadomień] 1. Aplikacja do przesyłania kart rejestracyjnych i zawiadomień za pośrednictwem systemu teleinformatycznego wykorzystuje dokumenty elektroniczne w standardzie XML w wersji 1.0., zgodnie ze schematem XSD w wersji 1.0. (rekomendacja W3C - World Wide Web Consortium). Kodowanie dokumentu elektronicznego dokonuje się w standardzie UTF-8.
2. Aplikacja do przesyłania kart rejestracyjnych i zawiadomień zapewnia komunikację za pomocą interfejsu z zastosowaniem protokołu wywoływania zdalnego dostępu do obiektów (SOAP), opisanego językiem opisu usług sieciowych (WSDL), dostępnego przez protokół komunikacyjny sieci WWW (HTTPS).
3. Biuro Informacyjne Krajowego Rejestru Karnego udostępnia podmiotom zobowiązanym do przesyłania kart rejestracyjnych i zawiadomień strukturę dokumentu elektronicznego XML oraz schemat XSD na ich wniosek. Wniosek złożony drogą elektroniczną opatruje się kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP [1] .
§ 3. [Dyrektor Generalny Służby Więziennej] 1. Dyrektor Generalny Służby Więziennej przesyła zawiadomienia do systemu teleinformatycznego za pośrednictwem poczty elektronicznej lub przez transfer plików FTP generowanych przez Moduł Udostępniania Danych KRKeksport.
2. Zawiadomienia, o których mowa w ust. 1, przesyłane są z zapewnieniem poufności, integralności, autentyczności i rozliczalności, z wykorzystaniem mechanizmów kryptograficznych.
§ 4. [Wniosek o wydanie zaawansowanych podpisów elektronicznych i certyfikatów] 1. Certyfikaty do weryfikacji zaawansowanego podpisu elektronicznego uprawniającego do podpisywania kart rejestracyjnych i zawiadomień wydaje, zawiesza i unieważnia Centrum Kompetencji i Informatyzacji Sądownictwa.
2. Zaawansowane podpisy elektroniczne i certyfikaty dla sędziów i pracowników sądu sporządzających karty rejestracyjne i zawiadomienia są wydawane odpowiednio na wniosek przewodniczącego wydziału lub kierownika sekretariatu skierowany do podmiotu, o którym mowa w ust. 1.
3. Certyfikaty dla sędziów są zawieszane lub unieważniane na wniosek przewodniczącego wydziału lub prezesa sądu, certyfikaty dla pracowników sądu - także na wniosek kierownika sekretariatu. Wniosek kieruje się do podmiotu, o którym mowa w ust. 1.
4. Wniosek o wydanie zaawansowanych podpisów elektronicznych i certyfikatów, a także o zawieszenie i unieważnienie certyfikatów składa się w postaci elektronicznej przez stronę internetową podmiotu, o którym mowa w ust. 1.
§ 5.[Weryfikacja zaawansowanego podpisu elektronicznego] Biuro Informacyjne Krajowego Rejestru Karnego weryfikuje zaawansowany podpis elektroniczny, którym opatrzono kartę rejestracyjną lub zawiadomienie przesłane do systemu teleinformatycznego, wykorzystując dane udostępniane przez podmiot, o którym mowa w § 4 ust. 1.
§ 6. [Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
[1] Obecnie podpisem zaufanym, na podstawie art. 63 ustawy z dnia 5 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o usługach zaufania oraz identyfikacji elektronicznej oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1544 oraz z 2019 r. poz. 60 i 934), która weszła w życie z dniem 11 września 2018 r.