Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2024-09-23
Wersja aktualna od 2024-09-23
obowiązujący
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 6 października 2015 r.
w sprawie pobierania przez notariuszy opłat sądowych od wniosków o wpis w księdze wieczystej i ich przekazywania sądom oraz prowadzenia ewidencji pobranych opłat sądowych
z dnia 6 października 2015 r. (Dz.U. z 2015 r., poz. 1645)
t.j. z dnia 23 września 2024 r. (Dz.U. z 2024 r., poz. 1397)
Na podstawie art. 7 § 3 ustawy z dnia 14 lutego 1991 r. - Prawo o notariacie (Dz. U. z 2024 r. poz. 1001) zarządza się, co następuje:
§ 1. [Zakres regulacji] Rozporządzenie określa:
1) sposób uiszczania i pobierania opłat sądowych od wniosków o wpis w księdze wieczystej;
2) sposób i termin przekazywania sądom opłat sądowych, o których mowa w pkt 1;
3) sposób prowadzenia ewidencji pobranych opłat sądowych, o których mowa w pkt 1, oraz czas jej przechowywania;
4) sposób i termin zwrotu opłat sądowych, o których mowa w pkt 1.
§ 2. [Opłata sądowa od wniosku o wpis w księdze wieczystej] 1. Opłatę sądową od wniosku o wpis w księdze wieczystej, zwaną dalej „opłatą”, uiszcza się:
1) w formie wpłaty gotówkowej, bezpośrednio w kancelarii notarialnej;
2) w formie bezgotówkowej, na rachunek bankowy kancelarii notarialnej.
2. W przypadku uiszczenia opłaty w sposób, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, na żądanie uiszczającego opłatę, notariusz wydaje pokwitowanie zawierające kwotę opłaty, imię i nazwisko notariusza, datę i numer aktu notarialnego, w związku z którym powstał obowiązek uiszczenia opłaty.
§ 3. [Wysokość pobranej opłaty] 1. Notariusz wskazuje we wniosku o wpis w księdze wieczystej wysokość pobranej opłaty.
2. Jeżeli wnioskodawca został zwolniony od kosztów sądowych od wniosku o wpis w księdze wieczystej, notariusz wskazuje we wniosku, że opłata nie została pobrana i podaje podstawę prawną zwolnienia.
§ 4. [Termin przekazania pobranej opłaty] 1. Pobraną opłatę notariusz przekazuje sądowi rejonowemu właściwemu do rozpoznania wniosku o wpis w księdze wieczystej, w terminie do 7. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano opłatę i złożono wniosek o wpis w księdze wieczystej, dokonując jej wpłaty na rachunek bankowy tego sądu lub bezpośrednio w jego kasie.
2. Oryginał lub kopię potwierdzenia wpłaty, o której mowa w ust. 1, notariusz przekazuje, w terminie 7 dni od jej dokonania, sądowi rejonowemu, na rzecz którego dokonano wpłaty, wraz z wykazem zawierającym następujące dane:
1) oznaczenie uiszczającego opłatę;
2) wysokość pobranej opłaty;
3) numer księgi wieczystej, której dotyczy opłata, jeżeli księga ta została założona;
4) numer, pod którym akt notarialny został wpisany do repertorium A, oraz imię i nazwisko notariusza, który akt sporządził;
5) datę pobrania opłaty i złożenia wniosku o wpis w księdze wieczystej.
3. W przypadku przekazania wydruku potwierdzającego dokonanie operacji bankowej, na wydruku tym notariusz zamieszcza potwierdzoną własnoręcznym podpisem informację, że figurująca na nim kwota stanowi wpłatę, o której mowa w ust. 1.
4. Notariusze prowadzący wspólnie jedną kancelarię przekazują opłaty łącznie.
§ 5. [Ewidencja pobranych opłat] 1. Notariusz prowadzi ewidencję pobranych opłat, zwaną dalej „ewidencją”, odrębnie na każdy rok kalendarzowy. Notariusz przechowuje ewidencję przez 5 lat, licząc od końca roku, w którym ewidencja została założona.
2. Ewidencja, prowadzona jako odrębna księga, zawiera:
1) liczbę porządkową;
2) datę aktu notarialnego, w związku z którym powstał obowiązek uiszczenia opłaty;
3) numer, pod którym akt notarialny został wpisany do repertorium A;
4) imię i nazwisko oraz adres osoby, która uiściła opłatę, a gdy uiszczającym jest osoba prawna - jej nazwę lub firmę i siedzibę oraz imię, nazwisko i adres jej przedstawiciela, który uiścił opłatę;
5) kwotę pobranej opłaty, nazwę sądu rejonowego, któremu opłata została przekazana oraz datę jej przekazania;
6) uwagi.
3. Notariusz dokonuje w ewidencji - oddzielnie dla każdego sądu rejonowego - podsumowania pobranych opłat w okresach miesięcznych i odnotowuje w rubryce „uwagi” kwotę, datę wpłaty, okres i sąd, którego wpłata dotyczy.
§ 6. [Zastąpienie ewidencji] 1. Ewidencja może być zastąpiona przez repertorium A, określone w przepisach wydanych na podstawie art. 90 § 2 ustawy z dnia 14 lutego 1991 r. - Prawo o notariacie.
2. Przepisy, o których mowa w ust. 1, dotyczące ewidencji stosuje się odpowiednio do repertorium zastępującego ewidencję.
§ 7. [Zwrot opłaty] 1. W przypadku, gdy opłata została uiszczona, a akt notarialny nie został sporządzony, notariusz zwraca opłatę osobie, która ją uiściła, w terminie 7 dni od dnia uiszczenia opłaty.
2. Notariusz zwraca opłatę:
1) gotówką;
2) przelewem na wskazany rachunek bankowy.
3. W przypadku, o którym mowa w ust. 1, notariusz odnotowuje w ewidencji w rubryce „uwagi” wysokość kwoty zwrotu, datę i sposób jej przekazania oraz dane osoby, której zwrócił opłatę.
§ 8. [Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2016 r.1)
1) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 27 sierpnia 2001 r. w sprawie pobierania przez notariuszy opłat sądowych od wniosków o wpis do księgi wieczystej zamieszczanych w aktach notarialnych (Dz. U. poz. 1011 oraz z 2006 r. poz. 646).