ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 28 sierpnia 2024 r.
w sprawie udzielania odroczeń obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej
Na podstawie art. 158 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. z 2024 r. poz. 248, 834, 1089, 1222 i 1248) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Tryb udzielania odroczeń obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej oraz zakres dokumentacji, którą należy dołączyć do wniosku o udzielenie odroczenia] Rozporządzenie określa tryb udzielania odroczeń obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej oraz zakres dokumentacji, którą należy dołączyć do wniosku o udzielenie odroczenia.
§ 2. [Organ, do którego składa się wniosek o udzielenie odroczenia] 1. Wniosek, o którym mowa w art. 158 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny, zwanej dalej „ustawą”, składa się do szefa wojskowego centrum rekrutacji właściwego ze względu na miejsce pobytu stałego albo pobytu czasowego trwającego ponad 3 miesiące.
2. Po przeprowadzonym postępowaniu administracyjnym właściwy szef wojskowego centrum rekrutacji podejmuje decyzję w zakresie odroczenia obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej i przekazuje tę decyzję zainteresowanej osobie w terminie określonym w ustawie z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2024 r. poz. 572).
§ 3. [Dokumentacja do wniosku o udzielenie odroczenia obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej ze względu na wybór na posła] Do wniosku o udzielenie odroczenia obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej ze względu na wybór na posła, w tym do Parlamentu Europejskiego, lub senatora - od dnia ogłoszenia wyników wyboru do dnia wygaśnięcia mandatu, albo ze względu na kandydowanie do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, Senatu Rzeczypospolitej Polskiej lub Parlamentu Europejskiego - do dnia ogłoszenia wyników wyborów, osoba składająca wniosek dołącza dokumentację zawierającą:
1) nazwisko i imię (imiona), numer PESEL, adres zamieszkania;
2) informację o okolicznościach uzasadniających udzielenie odroczenia;
3) zaświadczenie Państwowej Komisji Wyborczej odpowiednio o:
a) wyborze na posła, w tym do Parlamentu Europejskiego, lub senatora,
b) kandydowaniu do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, Senatu Rzeczypospolitej Polskiej lub Parlamentu Europejskiego.
§ 4. [Dokumentacja do wniosku o udzielenie odroczenia obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej ze względu na konieczność sprawowania bezpośredniej opieki nad członkiem rodziny wspólnie zamieszkującym] 1. Do wniosku o udzielenie odroczenia obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej ze względu na konieczność sprawowania bezpośredniej opieki nad członkiem rodziny wspólnie zamieszkującym osoba składająca wniosek dołącza dokumentację zawierającą:
1) nazwisko i imię (imiona), numer PESEL, adres zamieszkania;
2) stopień pokrewieństwa względem członka rodziny;
3) nazwisko i imię (imiona), numer PESEL, jeżeli został nadany, oraz adres zamieszkania członka rodziny;
4) uzasadnienie konieczności sprawowania przez osobę składającą wniosek bezpośredniej opieki nad członkiem rodziny.
2. Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, osoba składająca wniosek dołącza również odpowiednio do okoliczności sprawy:
1) oświadczenie osoby składającej wniosek lub członka jej rodziny o braku innych pełnoletnich członków rodziny, bliższych lub równych stopniem pokrewieństwa, obowiązanych do sprawowania opieki;
2) orzeczenie o uznaniu członka rodziny za całkowicie niezdolnego do pracy i do samodzielnej egzystencji, wydane na podstawie ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2023 r. poz. 1251, 1429 i 1672 oraz z 2024 r. poz. 834, 858 i 1243), ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 2024 r. poz. 90 i 1243), ustawy z dnia 10 grudnia 1993 r. o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin (Dz. U. z 2024 r. poz. 242 i 1243), ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (Dz. U. z 2024 r. poz. 1121 i 1243), lub orzeczenie o uznaniu członka rodziny za zaliczonego do znacznego stopnia niepełnosprawności w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2024 r. poz. 44, 858, 1089 i 1165).
§ 5. [Dokumentacja do wniosku o udzielenie odroczenia obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej ze względu na konieczność sprawowania bezpośredniej opieki nad członkiem rodziny wspólnie zamieszkującym] 1. Do wniosku o udzielenie odroczenia obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej ze względu na pobieranie nauki w przypadkach określonych w art. 158 ust. 1 pkt 4-6 ustawy osoba składająca wniosek dołącza dokumentację zawierającą:
1) nazwisko i imię (imiona), numer PESEL, adres zamieszkania;
2) nazwę uczelni, w której odbywa lub będzie odbywać studia, albo nazwę szkoły ponadpodstawowej lub artystycznej realizującej kształcenie ogólne w zakresie liceum ogólnokształcącego, do której uczęszcza lub będzie uczęszczać;
3) zaświadczenie rektora uczelni albo dyrektora szkoły ponadpodstawowej lub artystycznej realizującej kształcenie ogólne w zakresie liceum ogólnokształcącego, o którym mowa w art. 158 ust. 2 ustawy.
2. Jeżeli zaświadczenie, o którym mowa w ust. 1 pkt 3, zostało wydane w języku obcym, osoba składająca wniosek dołącza do niego także tłumaczenie tego zaświadczenia na język polski dokonane przez tłumacza przysięgłego.
§ 6. [Dokumentacja do wniosku o udzielenie odroczenia obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej ze względu na wystąpienie ważnych spraw osobistych lub rodzinnych] Do wniosku o udzielenie odroczenia obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej ze względu na wystąpienie ważnych spraw osobistych lub rodzinnych osoba składająca wniosek dołącza dokumentację zawierającą:
1) nazwisko i imię (imiona), numer PESEL, adres zamieszkania;
2) informacje o okolicznościach uzasadniających udzielenie odroczenia;
3) dokumenty potwierdzające stan faktyczny uzasadniający złożony wniosek.
§ 7.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.1)
Prezes Rady Ministrów: D. Tusk
1) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 8 maja 2015 r. w sprawie warunków i trybu udzielania odroczeń zasadniczej służby wojskowej (Dz. U. poz. 809), które utraciło moc z dniem 24 października 2023 r. zgodnie z art. 821 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. z 2024 r. poz. 248, 834, 1089, 1222 i 1248).
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00