Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2024-08-06
Wersja aktualna od 2024-08-06
obowiązujący
USTAWA
z dnia 7 czerwca 2001 r.
o ustanowieniu Medalu za Zasługi dla Policji oraz Medalu imienia podkomisarza Policji Andrzeja Struja
z dnia 7 czerwca 2001 r. (Dz.U. z 2001 r., Nr 70, poz. 726)
t.j. z dnia 6 sierpnia 2024 r. (Dz.U. z 2024 r., poz. 1187)
Art. 1. [Ustanowienie Medalu za Zasługi dla Policji] [1] Ustanawia się:
1) Medal za Zasługi dla Policji;
2) Medal imienia podkomisarza Policji Andrzeja Struja.
Art. 1a.[Przesłanki przyznania Medalu za Zasługi dla Policji] Medal za Zasługi dla Policji przyznaje się za wybitne zasługi w dziedzinie realizacji ustawowych zadań Policji. Medal ten przyznaje się również za współpracę polskiej Policji z policjami innych państw.
Art. 2. [Przesłanki otrzymania Medalu] Medal za Zasługi dla Policji może być nadany:
1) obywatelowi polskiemu zamieszkałemu w kraju, w tym policjantowi i pracownikowi Policji, który:
a) inicjował lub organizował działania mające na celu zapobieganie popełnianiu przestępstw lub wykroczeń oraz zjawiskom kryminogennym, a także współdziałał w tym zakresie z organami państwowymi, samorządu terytorialnego lub organizacjami społecznymi,
b) swoim postępowaniem, nienaganną pracą lub służbą podnosił sprawność działań Policji,
c) swoją działalnością przyczynił się do rozwoju współpracy Policji z policjami innych państw;
2) cudzoziemcowi lub obywatelowi polskiemu zamieszkałemu poza granicami kraju, który:
a) przyczynił się do rozwoju Policji lub podejmował działania skutkujące podniesieniem sprawności jej działania lub poziomu jej wyposażenia technicznego,
b) wykazał się osiągnięciami w dziedzinie współdziałania policji innych państw z Policją,
c) działał na rzecz Policji lub wspierał jej działania na forum międzynarodowym.
Art. 2a. [Przesłanki przyznania Medalu imienia podkomisarza Policji Andrzeja Struja] Medal imienia podkomisarza Policji Andrzeja Struja przyznaje się policjantowi za podjęcie:
1) poza służbą czynności ratowania życia lub zdrowia ludzkiego albo mienia z narażeniem własnego życia lub zdrowia;
2) w czasie służby czynności ratowania życia ludzkiego ze szczególnym narażeniem własnego życia lub zdrowia.
Art. 3.[Pośmiertne nadanie Medalu] Medal, o którym mowa w art. 1 pkt 1 lub 2, może być nadany pośmiertnie.
Art. 4. [Trzy stopnie Medalu] Medal, o którym mowa w art. 1 pkt 1, posiada trzy stopnie:
1) I stopień - Złoty Medal za Zasługi dla Policji;
2) II stopień - Srebrny Medal za Zasługi dla Policji;
3) III stopień - Brązowy Medal za Zasługi dla Policji.
Art. 5. [Podmiot nadający Medal] 1. Medal, o którym mowa w art. 1 pkt 1 i 2, nadaje minister właściwy do spraw wewnętrznych z własnej inicjatywy albo na wniosek Komendanta Głównego Policji.
2. Osoba wyróżniona otrzymuje odznakę Medalu, o którym mowa w art. 1 pkt 1 i 2, i legitymację potwierdzającą jego nadanie.
Art. 6. [Nadanie odpowiedniego stopnia Medalu] 1. Stopień Medalu, o którym mowa w art. 1 pkt 1, nadaje się odpowiednio do zasług osoby, która ma być nim wyróżniona.
2. Medal, o którym mowa w art. 1 pkt 1, tego samego stopnia może być nadany tej samej osobie tylko raz.
3. Osobie wyróżnionej nie nadaje się Medalu, o którym mowa w art. 1 pkt 1, w stopniu niższym od posiadanego.
Art. 6a.[Jednorazowy charakter odznaczenia Medalem imienia podkomisarza Policji Andrzeja Struja] Medal, o którym mowa w art. 1 pkt 2, może być nadany tej samej osobie tylko raz.
Art. 7. [Opis odznaki Medalu za Zasługi dla Policji] 1. Odznaką Medalu, o którym mowa w art. 1 pkt 1, jest wieniec dębowy o średnicy 37 mm, wewnątrz którego znajduje się ośmioramienna gwiazda policyjna. Na gwieździe są umieszczone dwa skrzyżowane miecze z klingami koloru biało-czerwonego. W środku znajduje się wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej. Pod orłem jest umieszczona rozwinięta, granatowa wstęga z majuskułowym napisem „POLICJA”. Wieniec dębowy oraz rewers Medalu, o którym mowa w art. 1 pkt 1, w zależności od jego stopnia, są złocone, srebrzone albo patynowane na brązowo. Na rewersie Medalu, o którym mowa w art. 1 pkt 1, jest umieszczony tłoczony, majuskułowy napis „MEDAL ZA ZASŁUGI DLA POLICJI”. Nad napisem oraz pod nim znajduje się liść dębu.
2. Odznaka Medalu, o którym mowa w art. 1 pkt 1, jest zawieszona na wstążce długości 70 mm i szerokości 40 mm, z symetrycznymi względem środka pionowymi paskami koloru: granatowego - szerokości 2 mm, białego - szerokości 5 mm oraz granatowego - szerokości 5 mm. Przez środek wstążki przebiega czerwony pasek szerokości 15 mm.
3. Wzór graficzny odznak Medalu, o którym mowa w art. 1 pkt 1, wraz ze wstążką i baretkami jest określony w załączniku nr 1 do ustawy.
Art. 7a. [Opis odznaki Medalu imienia podkomisarza Policji Andrzeja Struja] 1. Odznaka Medalu, o którym mowa w art. 1 pkt 2, ma kształt koła o średnicy 35 mm wykonanego w metalu w kolorze srebrnym, z profilowanym uszkiem i kółkiem do zawieszenia, ozdobionym obustronnie półwieńcem z liści dębowych i wawrzynowych. Na awersie Medalu, o którym mowa w art. 1 pkt 2, na fakturowanej powierzchni, widnieje wypukły zarys gwiazdy policyjnej, zanikający z prawej ku dolnej krawędzi. Na gwieździe jest umieszczony trzywierszowy, wypukły, majuskułowy napis: „…NAWET Z NARAŻENIEM ŻYCIA”, będący fragmentem roty policyjnego ślubowania. Na rewersie Medalu, o którym mowa w art. 1 pkt 2, podobnie fakturowanym, z prawej u dołu widnieje wcięcie symbolizujące przecięcie - przedwcześnie zakończone życie podkomisarza Andrzeja Struja, a na całości pięciowierszowy, wypukły, zróżnicowany wysokością liter majuskułowy napis „PODKOMISARZ POLICJI ANDRZEJ STRUJ 1968-2010”.
2. Odznaka Medalu, o którym mowa w art. 1 pkt 2, jest zawieszona na wstążce z rypsu, ciemnogranatowej o długości 70 mm i szerokości 35 mm, z biegnącymi w odstępie 5 mm od siebie dwoma paskami w kolorze czerwieni burgundzkiej o szerokości 8 mm, obramowanymi prążkami błękitnymi o szerokości 1 mm.
3. Wzór graficzny odznak Medalu, o którym mowa w art. 1 pkt 2, wraz ze wstążką jest określony w załączniku nr 2 do ustawy.
Art. 8. [Pozbawienie Medalu] 1. Minister właściwy do spraw wewnętrznych, z własnej inicjatywy albo na wniosek Komendanta Głównego Policji, może pozbawić Medalu, o którym mowa w art. 1 pkt 1 i 2, osobę wyróżnioną, jeżeli została ona skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwo popełnione umyślnie, za które wymierzono karę pozbawienia wolności, ograniczenia wolności albo grzywny.
2. Osoba, o której mowa w ust. 1, może zostać pozbawiona Medalu, o którym mowa w art. 1 pkt 1:
1) wszystkich stopni - w przypadku skazania za popełnienie zbrodni lub występku;
2) najwyższego posiadanego stopnia - w przypadku popełnienia występku, za który została wymierzona tylko kara grzywny.
Art. 9. [Ewidencja danych osób pozbawionych Medalu] 1. Dane osób wyróżnionych i pozbawionych Medalu, o którym mowa w art. 1 pkt 1 i 2, podlegają ewidencji.
2. Ewidencja, o której mowa w ust. 1, obejmuje następujące dane osoby wyróżnionej:
1) imiona i nazwisko oraz imię ojca;
2) datę i miejsce urodzenia;
3) obywatelstwo;
4) państwo stałego zamieszkania;
5) wskazanie dokumentu tożsamości;
6) określenie wnioskodawcy i daty złożenia wniosku o nadanie Medalu, o którym mowa w art. 1 pkt 1 i 2;
7) numer i datę decyzji o nadaniu Medalu, o którym mowa w art. 1 pkt 1 i 2, a w przypadku pozbawienia tego Medalu - także decyzji o pozbawieniu.
3. Do ewidencji dołącza się wnioski, o których mowa w art. 5 ust. 1 i art. 8 ust. 1.
Art. 9a.[Wtórniki] W przypadku zagubienia lub zniszczenia odznaki Medalu, o którym mowa w art. 1 pkt 1 i 2, albo legitymacji, na wniosek osoby wyróżnionej, wydaje się ich wtórniki.
Art. 10. [Delegacje] Minister właściwy do spraw wewnętrznych określi, w drodze rozporządzenia:
1) szczegółowy tryb postępowania w sprawach o nadanie Medalu, o którym mowa w art. 1 pkt 1 i 2,
2) sposób wręczania i noszenia odznaki Medalu, o którym mowa w art. 1 pkt 1 i 2, oraz prowadzenia ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1,
3) wzory odpowiednich dokumentów
- mając na względzie potrzebę sprawnego sporządzania dokumentacji oraz terminowego prowadzenia postępowania, jak również uwzględniając uroczysty charakter aktu wręczania Medalu.
Art. 11. [Wejście w życie] Ustawa wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.
Załączniki do ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r.
(Dz. U. z 2024 r. poz. 1187)
Załącznik nr 1
WZÓR ODZNAKI „MEDALU ZA ZASŁUGI DLA POLICJI”
Załącznik nr 2
WZÓR - MEDAL IMIENIA PODKOMISARZA POLICJI ANDRZEJA STRUJA
[1] Tytuł ustawy w brzmieniu ustalonym przez art. 17 pkt 1 ustawy z dnia 17 grudnia 2021 r. o ustanowieniu „Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2022–2025”, o ustanowieniu „Programu modernizacji Służby Więziennej w latach 2022–2025” oraz o zmianie ustawy o Policji i niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 2448). Zmiana weszła w życie 1 stycznia 2022 r.