Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2024-07-15
Wersja aktualna od 2024-07-15
obowiązujący
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA POLITYKI SPOŁECZNEJ1)
z dnia 7 kwietnia 2005 r.
w sprawie przyznawania nagród specjalnych w zakresie pomocy społecznej
z dnia 7 kwietnia 2005 r. (Dz.U. z 2005 r., Nr 74, poz. 658)
t.j. z dnia 15 lipca 2024 r. (Dz.U. z 2024 r., poz. 1038)
Na podstawie art. 121 ust. 6 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2023 r. poz. 901, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§ 1. [Zakres regulacji] Rozporządzenie określa:
1) warunki przyznawania nagród specjalnych, zwanych dalej „nagrodami”;
2) rodzaje nagród;
3) podmioty uprawnione do zgłaszania wniosków o nagrody;
4) sposób i tryb postępowania w sprawie nagród.
§ 2. [Działania, za które mogą być przyznane nagrody] 1. Minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego, zwany dalej „ministrem”, przyznaje nagrody za wybitne, nowatorskie rozwiązania, zastosowane przy następujących rodzajach działań:
1) opracowaniu programu wspierania osób i rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej, ukierunkowanego na kompleksowe rozwiązywanie problemów społeczności lokalnej przez świadczenie usług pomocy środowiskowej;
2) wdrożeniu programu społecznego, ukierunkowanego na rozwiązywanie trudnych problemów społecznych, takich jak narkomania, alkoholizm, bezdomność, przemoc domowa;
3) realizacji przedsięwzięć wspierających różne podmioty w realizacji zadań pomocy społecznej w celu rozszerzenia oferty świadczonych usług w ramach wsparcia środowiskowego lub instytucjonalnego;
4) współpracy z administracją rządową lub samorządową oraz z innymi podmiotami w zakresie tworzenia warunków do usamodzielnienia jednostek i rodzin oraz integracji społecznej, w tym przez likwidowanie istniejących barier społecznych, utworzenie placówki wsparcia środowiskowego, zapewnienie dostępu do dóbr kultury, sportu i turystyki;
5) (uchylony);
6) realizowaniu inicjatyw w celu aktywizowania osób i rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej;
7) integrowaniu osób starszych i osób niepełnosprawnych w środowisku przez umożliwienie im uczestnictwa w życiu publicznym, zawodowym, kulturalnym, artystycznym;
8) aktywizowaniu społeczności lokalnej na rzecz rozwiązywania trudnych problemów społecznych oraz wspierania rodzin dysfunkcyjnych;
9) realizacji przedsięwzięć z zakresu profilaktyki rozwiązywania problemów społecznych, których celem jest integracja społeczna osób i rodzin szczególnego ryzyka.
2. Minister może przyznać nagrody również za inne niż wymienione w ust. 1 wybitne, nowatorskie rozwiązania, biorąc pod uwagę ich społeczną użyteczność.
3. Nagrody mogą zostać przyznane z inicjatywy własnej ministra albo na wniosek podmiotów, o których mowa w § 4 ust. 1.
§ 3. [Kategorie nagród] Minister przyznaje nagrody pieniężne lub w formie listu gratulacyjnego w dwóch kategoriach:
1) indywidualnej - pracownikom socjalnym;
2) zespołowej - jednostkom organizacyjnym pomocy społecznej oraz podmiotom, o których mowa w art. 25 ust. 1 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej.
§ 4. [Wnioski o przyznanie nagród] 1. Kandydatów do nagród mogą zgłaszać, w formie pisemnej, przedstawiciele jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, organów administracji rządowej i samorządowej oraz organizacji pozarządowych, kościołów, związków wyznaniowych, działających w zakresie pomocy społecznej.
2. Wniosek o przyznanie nagrody indywidualnej zawiera:
1) dane o kandydacie:
a) imię i nazwisko,
b) miejsce pracy z adresem lub miejsce prowadzonej działalności z adresem,
c) stanowisko lub funkcję,
d) numer telefonu oraz faksu;
2) nazwę i adres wnioskodawcy;
3) uzasadnienie wniosku.
3. Wniosek o przyznanie nagrody zespołowej zawiera:
1) dane o jednostce typowanej do nagrody lub podmiocie typowanym do nagrody:
a) nazwę jednostki lub podmiotu i adres,
b) numer telefonu i faksu;
2) nazwę i adres wnioskodawcy;
3) uzasadnienie wniosku.
§ 5. [Załączniki do wniosku] Do wniosku o przyznanie nagrody dołącza się:
1) opis działalności i osiągnięć kandydatów zgłoszonych do nagrody;
2) materiały dokumentujące opisaną działalność i osiągnięcia, takie jak: opracowania, fotografie, wycinki prasowe;
3) co najmniej dwie niezależne opinie przedstawicieli jednostek organizacyjnych pomocy społecznej lub organów administracji rządowej i samorządowej oraz organizacji pozarządowych działających w zakresie pomocy społecznej, którzy wykonują obowiązki z zakresu pomocy społecznej i mogą potwierdzić opisaną działalność i osiągnięcia kandydatów zgłoszonych do nagrody.
§ 6. [Informacja o możliwości składania wniosków o przyznanie nagród] 1. Minister corocznie, pisemnie lub przez umieszczenie informacji na stronie internetowej urzędu obsługującego ministra, informuje wojewodów o możliwości składania wniosków o przyznanie nagród.
2. Informacja o możliwości składania wniosków o przyznanie nagród zamieszczana jest na stronie internetowej urzędu wojewódzkiego lub udostępniana w siedzibie urzędu wojewódzkiego w miejscu zwyczajowo przyjętym, na co najmniej 3 miesiące przed upływem terminu składania wniosków.
3. Wnioski o przyznanie nagród spełniające warunki określone w § 4 i 5 wnosi się do właściwego wojewody, w terminie do dnia 31 lipca każdego roku.
§ 7. [Sprawdzenie wniosków] 1. Wojewoda sprawdza pod względem formalnym każdy ze złożonych wniosków o przyznanie nagród.
2. Wnioski, które nie zawierają wymaganej dokumentacji, wojewoda zwraca wnioskodawcy, wyznaczając na jej uzupełnienie termin 7 dni.
§ 8.[Termin przekazania wniosków i list kandydatów] Sprawdzone przez wojewodę wnioski o przyznanie nagród wraz z listami kandydatów zgłoszonych do nagród indywidualnych oraz zespołowych wojewoda przekazuje do Rady Pomocy Społecznej, zwanej dalej „Radą”, w terminie do dnia 31 sierpnia każdego roku.
§ 9. [Ocenianie wniosków przez Radę] 1. Rada ocenia pod względem merytorycznym wnioski o przyznanie nagród.
2. Rada formułuje propozycje nagród wraz z uzasadnieniem, które przedkłada ministrowi, w terminie do dnia 15 października każdego roku.
§ 10.[Podstawa przyznania nagrody przez Ministra] Minister przyznaje nagrody na podstawie ocen i propozycji, o których mowa w § 7 i 9.
§ 11.[Wręczenie informacji o przyznaniu nagrody] Pisemne informacje o przyznaniu nagrody pieniężnej oraz nagrody w formie listu gratulacyjnego wręcza się na uroczystości, którą z okazji Dnia Pracownika Socjalnego organizuje minister.
§ 12. [Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.2)
1) Na dzień ogłoszenia obwieszczenia w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej działem administracji rządowej - zabezpieczenie społeczne kieruje Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 2023 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (Dz. U. poz. 2715).
2) Z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia utraciło moc rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 20 grudnia 2000 r. w sprawie szczegółowych zasad przyznawania nagród specjalnych w zakresie pomocy społecznej (Dz. U. z 2001 r. poz. 9), zachowane w mocy na podstawie art. 159 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. poz. 593, 1001 i 2703 oraz z 2005 r. poz. 565).