ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 9 grudnia 2022 r.
w sprawie sposobu dokumentowania przez Inspektorat Wewnętrzny Służby Więziennej niejawnego nadzorowania wytwarzania, przemieszczania, przechowywania przedmiotów przestępstwa i obrotu nimi
z dnia 9 grudnia 2022 r. (Dz.U. z 2022 r., poz. 2599)
t.j. z dnia 24 czerwca 2024 r. (Dz.U. z 2024 r., poz. 920)
Na podstawie art. 23r ust. 7 ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o Służbie Więziennej (Dz. U. z 2023 r. poz. 1683 i 1860) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Zakres regulacji] Rozporządzenie określa sposób sporządzania dokumentacji w związku z zarządzeniem niejawnego nadzorowania wytwarzania, przemieszczania, przechowywania przedmiotów przestępstwa i obrotu nimi, zwanych dalej „czynnościami”, dokumentowania czynności, przechowywania i przekazywania wniosków i zarządzeń, a także przechowywania, przekazywania oraz przetwarzania materiałów uzyskanych podczas stosowania czynności, zakres danych gromadzonych w rejestrach czynności oraz wzory stosowanych druków i rejestrów.
§ 2.[Podmioty prowadzące dokumentację czynności] Dokumentację czynności prowadzą funkcjonariusze Inspektoratu Wewnętrznego Służby Więziennej, zwanego dalej „IWSW”, na zasadach ustalonych w rozporządzeniu oraz z zastosowaniem określonych odrębnymi przepisami zasad i procedur ochrony niejawności form i metod wykonywania czynności służbowych przez IWSW oraz informacji przetwarzanych przez IWSW.
§ 3. [Dokumentacja czynności] 1. Dokumentację czynności stanowią:
1) wniosek funkcjonariusza IWSW lub uprawnionego kierownika komórki organizacyjnej o zarządzenie czynności, kierowany do Szefa IWSW;
2) zarządzenie czynności wydane przez Szefa IWSW;
3) zawiadomienie Pierwszego Zastępcy Prokuratora Generalnego Prokuratora Krajowego o zarządzeniu czynności;
4) zawiadomienia organów i instytucji publicznych oraz przedsiębiorców, którzy dokonują przewozu przesyłek zawierających przedmioty przestępstwa, o potrzebie wykonania obowiązku, o którym mowa w art. 23r ust. 4 ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o Służbie Więziennej;
5) zarządzenie Pierwszego Zastępcy Prokuratora Generalnego Prokuratora Krajowego o nakazaniu zaniechania czynności;
6) informacje Szefa IWSW o wynikach czynności, kierowane do Pierwszego Zastępcy Prokuratora Generalnego Prokuratora Krajowego;
7) opis wyników sprawdzenia i oceny zawartości przesyłek i innych rzeczy;
8) wniosek o wyrażenie zgody na zaprzestanie czynności z powodu trwałego braku możliwości ich wykonywania;
9) notatka służbowa o przebiegu czynności, sporządzona przez funkcjonariusza IWSW prowadzącego sprawę, w ramach której zarządzono czynności.
2. Wzory dokumentów, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, są określone w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
3. Wzór zawiadomienia Pierwszego Zastępcy Prokuratora Generalnego Prokuratora Krajowego o zarządzeniu czynności jest określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
4. Wzór zawiadomienia organów i instytucji publicznych oraz przedsiębiorców, którzy dokonują przewozu przesyłek zawierających przedmioty przestępstwa, o potrzebie wykonania obowiązku, o którym mowa w art. 23r ust. 4 ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o Służbie Więziennej, jest określony w załączniku nr 3 do rozporządzenia.
5. Wzór wniosku o wyrażenie zgody na zaprzestanie czynności z powodu trwałego braku możliwości ich wykonywania jest określony w załączniku nr 4 do rozporządzenia.
6. Notatka służbowa, o której mowa w ust. 1 pkt 9, zawiera:
1) numer sprawy i kryptonim, jeżeli został nadany;
2) określenie rodzaju czynności oraz czasu, miejsca i sposobu ich przeprowadzenia;
3) wskazanie osób, których dotyczyły czynności;
4) opis wyników czynności.
7. Dokumenty, o których mowa w ust. 1 pkt 1-3 oraz pkt 5 i 6, sporządza się w dwóch egzemplarzach, a dokumenty, o których mowa w ust. 1 pkt 4 i 7-9, sporządza się w jednym egzemplarzu.
8. Dokumentację czynności stanowią również materiały uzyskane podczas ich stosowania, w szczególności nośniki zawierające zapisy z rejestracji obrazu lub dźwięku, w tym przemieszczania się osób lub przemieszczania przedmiotów, oraz kopie wykonane z tych nośników, a także dokumenty sporządzone na podstawie informacji utrwalonych na nośnikach.
§ 4.[Przechowywanie zarządzeń i wniosków] Zarządzenia i wnioski wytworzone na podstawie niniejszego rozporządzenia przechowuje się i przekazuje w sposób uniemożliwiający dostęp osobom nieuprawnionym.
§ 5. [Rejestr czynności] 1. W rejestrze czynności prowadzonym przez Szefa IWSW gromadzi się w szczególności następujące dane:
1) oznaczenie wnioskującej komórki organizacyjnej IWSW;
2) numer i kryptonim sprawy, jeżeli został nadany;
3) oznaczenie przepisu kryminalizującego czyn będący przedmiotem prowadzonego postępowania;
4) okres, na jaki zarządzono czynności;
5) data zakończenia czynności;
6) sposób wykorzystania materiałów w postępowaniu karnym i dane identyfikujące to postępowanie;
7) numer i data wystawienia zawiadomień podmiotów dokonujących przewozu przesyłek.
2. W rejestrze czynności prowadzonym przez Pierwszego Zastępcę Prokuratora Generalnego Prokuratora Krajowego gromadzi się w szczególności następujące dane:
1) data rozpoczęcia czynności;
2) komórka organizacyjna IWSW przeprowadzająca czynności;
3) okres, na jaki zarządzono czynności;
4) data zakończenia czynności;
5) sposób wykorzystania materiałów z czynności w postępowaniu karnym.
§ 6. [Przekazywanie materiałów uzyskanych podczas stosowania czynności] Materiały uzyskane podczas stosowania czynności przekazują Pierwszemu Zastępcy Prokuratora Generalnego Prokuratorowi Krajowemu za pokwitowaniem funkcjonariusze IWSW imiennie upoważnieni do tego przez kierownika komórki IWSW realizującej czynności.
§ 7. [Kopie dokumentów] Kopie dokumentów, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 2 i 5, Szef IWSW przekazuje funkcjonariuszowi IWSW niezwłocznie po zarządzeniu czynności lub uzyskaniu od Pierwszego Zastępcy Prokuratora Generalnego Prokuratora Krajowego informacji o zarządzeniu nakazania zaniechania czynności.
§ 8. [Sposoby prowadzenia rejestrów] 1. Rejestry, o których mowa w art. 23r ust. 5 ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o Służbie Więziennej, mogą być prowadzone w postaci papierowej albo w systemie informatycznym.
2. Wzór rejestru czynności prowadzonego w postaci papierowej przez Szefa IWSW jest określony w załączniku nr 5 do rozporządzenia.
3. Wzór rejestru czynności prowadzonego w postaci papierowej przez Pierwszego Zastępcę Prokuratora Generalnego Prokuratora Krajowego jest określony w załączniku nr 6 do rozporządzenia.
§ 9.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 14 grudnia 2022 r.
Załączniki do rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości
z dnia 9 grudnia 2022 r. (Dz. U. z 2024 r. poz. 920)
Załącznik nr 1
WZÓR - WNIOSEK FUNKCJONARIUSZA INSPEKTORATU WEWNĘTRZNEGO SŁUŻBY WIĘZIENNEJ LUB KIEROWNIKA KOMÓRKI ORGANIZACYJNEJ INSPEKTORATU WEWNĘTRZNEGO SŁUŻBY WIĘZIENNEJ O ZARZĄDZENIE CZYNNOŚCI ORAZ WZÓR ZARZĄDZENIA SZEFA INSPEKTORATU WEWNĘTRZNEGO SŁUŻBY WIĘZIENNEJ W SPRAWIE CZYNNOŚCI
Załącznik nr 2
WZÓR - ZAWIADOMIENIE PIERWSZEGO ZASTĘPCY PROKURATORA GENERALNEGO PROKURATORA KRAJOWEGO O ZARZĄDZENIU CZYNNOŚCI
Załącznik nr 3
WZÓR - ZAWIADOMIENIE ORGANÓW I INSTYTUCJI PUBLICZNYCH ORAZ PRZEDSIĘBIORCÓW O POTRZEBIE WYKONANIA OBOWIĄZKU, O KTÓRYM MOWA W ART. 23R UST. 4 USTAWY Z DNIA 9 KWIETNIA 2010 R. O SŁUŻBIE WIĘZIENNEJ
Załącznik nr 4
WZÓR - WNIOSEK O WYRAŻENIE ZGODY NA ZAPRZESTANIE CZYNNOŚCI Z POWODU TRWAŁEGO BRAKU MOŻLIWOŚCI ICH WYKONYWANIA
Załącznik nr 5
WZÓR REJESTRU CZYNNOŚCI PROWADZONEGO W POSTACI PAPIEROWEJ PRZEZ SZEFA IWSW
Załącznik nr 6
WZÓR REJESTRU CZYNNOŚCI PROWADZONEGO W POSTACI PAPIEROWEJ PRZEZ PIERWSZEGO ZASTĘPCĘ PROKURATORA GENERALNEGO PROKURATORA KRAJOWEGO
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00