ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 8 kwietnia 2008 r.
w sprawie szczegółowych zasad i trybu finansowania przygotowania i działania jednostek wojskowych poza granicami państwa
z dnia 8 kwietnia 2008 r. (Dz.U. z 2008 r., Nr 62, poz. 389)
t.j. z dnia 19 listopada 2013 r. (Dz.U. z 2013 r., poz. 1342)
t.j. z dnia 16 stycznia 2015 r. (Dz.U. z 2015 r., poz. 84)
t.j. z dnia 21 maja 2024 r. (Dz.U. z 2024 r., poz. 765)
Na podstawie art. 9 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o zasadach użycia lub pobytu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej poza granicami państwa (Dz. U. z 2023 r. poz. 755) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Zakres regulacji] Rozporządzenie określa szczegółowe zasady i tryb finansowania przygotowania i działania jednostek wojskowych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, zwanych dalej „jednostkami wojskowymi”, poza granicami państwa.
§ 2. [Finansowanie wydatków związanych z przygotowaniem i działaniem jednostek wojskowych poza granicami państwa] 1. Wydatki związane z przygotowaniem i działaniem jednostek wojskowych poza granicami państwa finansuje się z budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej.
2. Wydatki, o których mowa w ust. 1, mogą być finansowane w całości lub w części ze środków finansowych otrzymanych z organizacji międzynarodowej organizującej przedsięwzięcie, w którym uczestniczą te jednostki.
§ 3.[Finansowanie wydatków jednostek wojskowych posiadających w składzie osoby ze specjalistycznymi kwalifikacjami] W przypadku kierowania poza granice państwa jednostek wojskowych, w których składzie jest wymagane uczestnictwo osób posiadających specjalistyczne kwalifikacje, zatrudnionych lub pełniących służbę w jednostkach organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej lub przez niego nadzorowanych, niebędących jednostkami budżetowymi, wydatki osobowe dotyczące tych osób finansuje się z budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej.
§ 4. [Wydatki na zabezpieczenie logistyczne i medyczne oraz obsługę finansową] 1. Dysponentami środków finansowych, o których mowa w § 2, realizującymi wydatki związane z przygotowaniem i działaniem jednostek wojskowych poza granicami państwa, w przypadkach, o których mowa w art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o zasadach użycia lub pobytu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej poza granicami państwa, zwanej dalej „ustawą”, są:
1) kierownicy jednostek organizacyjnych podległych Szefowi Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych - w zakresie zabezpieczenia logistycznego i medycznego, o którym mowa w ust. 2, z zastrzeżeniem pkt 3;
2) Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych - w zakresie obsługi finansowej, o której mowa w ust. 3, z zastrzeżeniem pkt 3;
3) kierownicy jednostek organizacyjnych Wojsk Specjalnych - w zakresie zabezpieczenia logistycznego, o którym mowa w ust. 2 pkt 1-3, oraz obsługi finansowej, o której mowa w ust. 3 pkt 1-4, wydzielonych komponentów Wojsk Specjalnych.
2. Wydatki na zabezpieczenie logistyczne i medyczne obejmują w szczególności:
1) przewóz osób wchodzących w skład jednostki i jej wyposażenia;
2) zakup w kraju środków materiałowych i wyposażenia podlegających ewidencji ilościowo-wartościowej;
3) ubezpieczenie majątkowe, o którym mowa w § 7;
4) transport sanitarny jako element strategicznej ewakuacji medycznej;
5) zakup w kraju produktów leczniczych, wyrobów medycznych i produktów biobójczych.
3. Wydatki na obsługę finansową obejmują w szczególności:
1) wypłatę należności zagranicznych, dodatku wojennego i należności pieniężnych z tytułu podróży służbowej;
2) zakup w rejonie działania jednostki materiałów i drobnego sprzętu niezbędnego do zabezpieczenia jej działalności;
3) opłatę za nabyte w rejonie działania jednostki usługi w zakresie zakwaterowania i wyżywienia, transportu, łączności i wydatki poniesione na cele reprezentacyjne oraz inne niezbędne potrzeby;
4) uregulowanie należności z tytułu szkód związanych z działaniem jednostki poza granicami państwa, w tym wypłatę odszkodowań;
5) koszty realizacji zadań w zakresie pomocy humanitarnej;
6) ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków.
§ 5. [Jednostki wojskowe wykonujące obsługę finansową i logistyczną] 1. Obsługę finansową i logistyczną jednostek wojskowych przebywających poza granicami państwa w przypadkach, o których mowa w art. 2 pkt 2 ustawy, wykonują jednostki wojskowe, na których zaopatrzeniu jednostki te pozostają.
2. Obsługę finansową wydatków, o których mowa w § 4 ust. 3 pkt 6, wykonuje Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych.
§ 6.[Zaliczka na pokrycie wydatków jednostki wojskowej poza granicami państwa] Na pokrycie wydatków jednostki wojskowej poza granicami państwa bezpośrednio związanych z zaopatrzeniem na rynku lokalnym żołnierzowi lub pracownikowi tej jednostki udziela się zaliczki.
§ 7. [Wydatki na ubezpieczenie uzbrojenia i sprzętu wojskowego] 1. Jeżeli z umowy międzynarodowej wynika obowiązek ubezpieczenia uzbrojenia i sprzętu wojskowego jednostek wojskowych kierowanych poza granice państwa, wydatki z tego tytułu są pokrywane z budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej.
2. Zakres i sumę ubezpieczenia określa umowa ubezpieczenia, którą zawiera jednostka wykonująca obsługę logistyczną jednostki wojskowej.
§ 8.[Tryb dokonywania wydatków, wzory, zasady i terminy sporządzania dokumentów rozliczeniowych] Tryb dokonywania wydatków, wzory, zasady i terminy sporządzania dokumentów rozliczeniowych określają przepisy o finansach publicznych.
§ 9.[Przepisy uchylone] Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 27 lipca 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu finansowania przygotowania i działania jednostek wojskowych poza granicami państwa (Dz. U. poz. 732 oraz z 2003 r. poz. 1246).
§ 10. [Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00