ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 3 grudnia 2010 r.
w sprawie sposobu finansowania zadań realizowanych w ramach międzynarodowej współpracy z zakresu wewnętrznego i zewnętrznego bezpieczeństwa państwa, wynikających z umów i porozumień
z dnia 3 grudnia 2010 r. (Dz.U. z 2010 r., Nr 237, poz. 1568)
t.j. z dnia 20 maja 2024 r. (Dz.U. z 2024 r., poz. 758)
Na podstawie art. 137 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2023 r. poz. 1270, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Sposób finansowania zadań realizowanych w ramach międzynarodowej współpracy z zakresu wewnętrznego i zewnętrznego bezpieczeństwa państwa] Rozporządzenie określa sposób finansowania zadań realizowanych w ramach międzynarodowej współpracy z zakresu wewnętrznego i zewnętrznego bezpieczeństwa państwa, wynikających z umów i porozumień międzynarodowych, w szczególności rodzaj realizowanych zadań, źródła i formę ich finansowania oraz wykorzystania wpływów uzyskanych w wyniku realizowanych zadań w przypadku przejściowego ich finansowania.
§ 2. [Zadania, o których mowa w § 1] Zadaniami, o których mowa w § 1, są:
1) podejmowanie wspólnych przedsięwzięć, w szczególności tworzenie wielonarodowych jednostek lub prowadzenie wspólnych ćwiczeń;
2) realizacja wspólnych zamierzeń inwestycyjnych;
3) utrzymywanie i obsługa infrastruktury;
4) udzielanie wsparcia wojskom obcym;
5) działalność szkoleniowa;
6) współpraca przygraniczna;
7) działania podejmowane w związku z wykonywaniem funkcji krajowych władz bezpieczeństwa w stosunkach międzynarodowych.
§ 3. [Finansowanie zadań, o których mowa w § 1] 1. Zadania, o których mowa w § 1, mogą być finansowane z budżetu państwa, z części pozostających w dyspozycji Ministra Obrony Narodowej, ministra właściwego do spraw wewnętrznych, ministra właściwego do spraw zagranicznych, wojewodów, Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Szefa Agencji Wywiadu, a także z Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych, o którym mowa w art. 41 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. z 2024 r. poz. 248).
2. Zadania, o których mowa w § 1, mogą być finansowane ze środków budżetowych w formie:
1) wniesienia tych środków:
a) do utworzonego wspólnego budżetu,
b) do wspólnych programów obronnych, w szczególności do Programu Inwestycyjnego Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego w Dziedzinie Bezpieczeństwa;
2) wydatków ponoszonych przez realizujących te zadania, stosownie do wykonywanej przez dany kraj swojej części zadania;
3) przejściowego finansowania zadań, pod warunkiem zapewnienia uzyskania zwrotu poniesionych wydatków.
3. W przypadku przejściowego finansowania zadań ze środków budżetowych otrzymane z tytułu zwrotu wpływy podlegają zarachowaniu na zmniejszenie wydatków w tym samym roku budżetowym.
4. (uchylony).
§ 4.[Środki budżetowe niewykorzystane do końca roku] Środki budżetowe wniesione do utworzonego wspólnego budżetu niewykorzystane do końca roku w ramach zadań określonych w § 1 są wykorzystywane w latach następnych, zgodnie z planami wydatków.
§ 5. [Wydatki związane z dostarczeniem dóbr i świadczeniem usług na rzecz jednostek innych państw] 1. Ze środków budżetowych mogą być przejściowo ponoszone na rzecz jednostek innych państw wydatki związane z dostarczeniem dóbr i świadczeniem usług.
2. W przypadku dostarczenia dóbr i świadczenia usług na potrzeby jednostek innych państw, przy równoczesnym korzystaniu z dóbr i usług świadczonych przez jednostki innych państw, rozliczenia mogą odbywać się w trybie wzajemnych potrąceń należności. Wpływy z tego tytułu podlegają zarachowaniu zgodnie z zasadą określoną w § 3 ust. 3.
§ 6. [Finansowanie szkoleń odbywających się w ośrodkach szkolenia i szkołach] 1. Finansowanie szkoleń odbywających się w ośrodkach szkolenia i szkołach obejmuje w szczególności koszty:
1) eksploatacji i utrzymania obiektu i jego wyposażenia;
2) zakwaterowania i wyżywienia uczestników szkoleń;
3) realizacji procesu dydaktycznego.
2. Wydatki związane z działalnością szkoleniową, o których mowa w ust. 1, ponosi jednostka budżetowa finansująca szkolenia.
3. Opłaty za szkolenie są wnoszone na rachunek bieżący jednostki budżetowej, o której mowa w ust. 2, i są zaliczane na zmniejszenie poniesionych wydatków w tym samym roku budżetowym.
§ 7. [Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.1)
1) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 31 lipca 2007 r. w sprawie sposobu finansowania zadań realizowanych w ramach międzynarodowej współpracy z zakresu wewnętrznego i zewnętrznego bezpieczeństwa państwa, wynikających z umów i porozumień (Dz. U. poz. 1056), które utraciło moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia na podstawie art. 119 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. - Przepisy wprowadzające ustawę o finansach publicznych (Dz. U. poz. 1241 i 1706 oraz z 2010 r. poz. 620, 685, 1020, 1078 i 1475).
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00