Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2024-05-24
Wersja aktualna od 2024-05-24
obowiązujący
ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 7 maja 2024 r.
w sprawie udzielania i umarzania pożyczek ze środków budżetu państwa na gwarantowane przez Skarb Państwa pokrycie niektórych wydatków dokonywanych przez Korporację Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych Spółka Akcyjna
Na podstawie art. 13 ust. 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o ubezpieczeniach gwarantowanych przez Skarb Państwa (Dz. U. z 2024 r. poz. 284) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Zakres regulacji] Rozporządzenie określa warunki i tryb udzielania i umarzania pożyczek ze środków budżetu państwa na gwarantowane przez Skarb Państwa pokrycie dokonywanych przez Korporację Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych Spółka Akcyjna wydatków z rachunku bankowego, o którym mowa w art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o ubezpieczeniach gwarantowanych przez Skarb Państwa, zwanych dalej „pożyczkami”.
§ 2. [Wniosek o pożyczkę] 1. Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych Spółka Akcyjna, zwana dalej „Korporacją”, występuje do ministra właściwego do spraw finansów publicznych z wnioskiem o udzielenie pożyczki, zwanym dalej „wnioskiem o pożyczkę”, w przypadku gdy w jej uzasadnionej ocenie stan i prognozowane zasilenia rachunku bankowego, o którym mowa w art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o ubezpieczeniach gwarantowanych przez Skarb Państwa, zwanego dalej „rachunkiem”, mogą nie zapewniać środków na pokrycie wydatków z rachunku.
2. Kwota wnioskowanej pożyczki nie może przekraczać kwoty wydatków z rachunku przewidywanych do pokrycia w okresie wskazanym we wniosku o pożyczkę, nie dłuższym niż 6 miesięcy, zwanym dalej „okresem pożyczkowym”.
3. Korporacja występuje z wnioskiem o pożyczkę nie później niż 45 dni przed rozpoczęciem okresu pożyczkowego.
4. Wniosek o pożyczkę złożony po terminie, o którym mowa w ust. 3, pozostawia się bez rozpatrzenia.
§ 3. [Zakres wniosku o pożyczkę] 1. Wniosek o pożyczkę zawiera co najmniej:
1) datę jego sporządzenia;
2) określenie okresu pożyczkowego;
3) kwotę wnioskowanej pożyczki wraz z propozycją harmonogramu spłaty i oprocentowania pożyczki;
4) szczegółową analizę prognozowanego stanu środków na rachunku w okresie od dnia wystawienia dokumentu bankowego, o którym mowa w ust. 2, do końca okresu pożyczkowego wraz ze wskazaniem przewidywanych w tym okresie obrotów na rachunku, w tym prognozowanych zasileń rachunku;
5) łączną kwotę roszczeń z tytułu odszkodowań lub gwarancji ubezpieczeniowych przewidywanych do pokrycia z rachunku w okresie pożyczkowym;
6) nazwę, siedzibę i przedmiot działalności ubezpieczających lub beneficjentów gwarancji, którym mogą być wypłacone odszkodowania lub kwoty gwarancji ubezpieczeniowych ze środków z pożyczki, a także nazwę, siedzibę i przedmiot działalności zleceniodawców gwarancji - w przypadku roszczeń z tytułu odszkodowań lub gwarancji ubezpieczeniowych, o których mowa w pkt 5, przekraczających kwotę 1 mln zł, zgłoszonych do Korporacji;
7) łączną kwotę innych niż określone w pkt 5 wydatków z rachunku w okresie pożyczkowym;
8) uzasadnienie konieczności wypłaty kwot, o których mowa w pkt 5 i 7;
9) ocenę, że w okresie pożyczkowym stan i prognozowane zasilenia rachunku mogą nie zapewniać środków na pokrycie wydatków z rachunku w wysokości odpowiadającej sumie łącznych kwot, o których mowa w pkt 5 i 7, wraz z uzasadnieniem.
2. Do wniosku o pożyczkę dołącza się dokument bankowy potwierdzający stan środków na rachunku, wystawiony nie wcześniej niż 7 dni przed dniem złożenia wniosku o pożyczkę, według stanu na dzień jego wystawienia.
3. Minister właściwy do spraw finansów publicznych może wezwać Korporację do przedstawienia, w wyznaczonym terminie, nie krótszym niż 5 dni, dodatkowych danych, dokumentów lub wyjaśnień, niezbędnych do rozpatrzenia wniosku o pożyczkę.
4. W przypadku gdy wniosek o pożyczkę nie spełnia wymagań określonych w ust. 1 lub 2, minister właściwy do spraw finansów publicznych wzywa Korporację do usunięcia braków w terminie 14 dni.
5. W przypadku nieusunięcia braków w terminie, o którym mowa w ust. 4, lub nieprzedstawienia w wyznaczonym terminie dodatkowych danych, dokumentów lub wyjaśnień, o których mowa w ust. 3, wniosek o pożyczkę pozostawia się bez rozpatrzenia.
§ 4.[Termin wykorzystania pożyczki] Pożyczka może być wykorzystana wyłącznie w okresie pożyczkowym.
§ 5. [Umowa pożyczki z Korporacją] 1. Umowę pożyczki z Korporacją zawiera, w imieniu Skarbu Państwa, minister właściwy do spraw finansów publicznych.
2. Umowa pożyczki określa kwotę pożyczki, wysokość oprocentowania pożyczki oraz sposób i termin jej spłaty.
3. Z tytułu udzielonej pożyczki nie pobiera się opłat i prowizji.
§ 6. [Umorzenie pożyczki na wniosek Korporacji] 1. Na wniosek Korporacji pożyczka może zostać umorzona w całości albo części wraz z odsetkami, w przypadku gdy stan i prognozowane zasilenia rachunku nie wystarczą na spłatę pożyczki w całości albo części wraz z odsetkami.
2. Wniosek, o którym mowa w ust. 1, jest składany do ministra właściwego do spraw finansów publicznych i zawiera co najmniej:
1) kwotę wnioskowanego umorzenia;
2) szczegółową analizę przewidywanego stanu środków na rachunku w okresie od dnia wystawienia dokumentu bankowego, o którym mowa w ust. 3, do dnia wymagalności ostatniej objętej wnioskiem, o którym mowa w ust. 1, należności z tytułu pożyczki, ze wskazaniem przewidywanych w tym okresie obrotów na rachunku, w tym prognozowanych zasileń rachunku;
3) uzasadnienie umorzenia pożyczki.
3. Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, dołącza się dokument bankowy potwierdzający stan środków na rachunku, wystawiony nie wcześniej niż 7 dni przed dniem złożenia tego wniosku, według stanu na dzień jego wystawienia.
4. Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, stosuje się odpowiednio przepisy § 3 ust. 3-5.
5. W przypadku pozytywnego stanowiska ministra właściwego do spraw finansów publicznych w sprawie umorzenia pożyczki minister ten przekazuje kopię wniosku, o którym mowa w ust. 1, i kopie załączonych do niego dokumentów oraz stanowisko w sprawie umorzenia pożyczki ministrowi właściwemu do spraw gospodarki, który w terminie 14 dni od dnia ich otrzymania przedstawia stanowisko w sprawie umorzenia pożyczki.
6. W przypadku pozytywnego stanowiska ministra właściwego do spraw gospodarki, o którym mowa w ust. 5, minister właściwy do spraw finansów publicznych zawiera z Korporacją, w imieniu Skarbu Państwa, umowę w sprawie umorzenia pożyczki.
§ 7. [Rozpatrywanie wniosków o pożyczkę oraz wniosków o umorzenie pożyczki, złożonych i nierozpatrzonych przed wejściem w życie rozporządzenia] 1. Wnioski o pożyczkę oraz wnioski o umorzenie pożyczki, złożone i nierozpatrzone przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, rozpatruje się zgodnie z przepisami rozporządzenia, przy czym wnioski te należy dostosować do wymogów określonych odpowiednio w § 3 ust. 1 i 2 oraz § 6 ust. 2 i 3 w terminie 14 dni od dnia wejścia w życie rozporządzenia. Do wniosków o pożyczkę nie stosuje się przepisu § 2 ust. 3.
2. Wnioski o pożyczkę oraz wnioski o umorzenie pożyczki, o których mowa w ust. 1, niedostosowane do wymogów rozporządzenia w terminie, o którym mowa w ust. 1, pozostawia się bez rozpatrzenia.
§ 8.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.1)
Prezes Rady Ministrów: D. Tusk
1) Zakres spraw uregulowany w niniejszym rozporządzeniu był poprzednio uregulowany w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 3 lutego 2004 r. w sprawie warunków i trybu udzielania przez Skarb Państwa poręczeń kredytów bankowych zaciągniętych przez Korporację Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych Spółka Akcyjna oraz udzielania i umarzania pożyczek ze środków budżetu państwa (Dz. U. poz. 210, z 2010 r. poz. 873 oraz z 2022 r. poz. 1449), które utraciło moc z dniem 28 września 2023 r. w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 13 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeniach eksportowych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1859).