ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI1)
z dnia 27 maja 2002 r.
w sprawie warunków otrzymywania przez funkcjonariuszy Straży Granicznej dodatkowego wynagrodzenia za wykonywanie zadań zleconych wykraczających poza obowiązki służbowe
z dnia 27 maja 2002 r. (Dz.U. z 2002 r., Nr 74, poz. 685)
t.j. z dnia 3 sierpnia 2017 r. (Dz.U. z 2017 r., poz. 1492)
t.j. z dnia 5 września 2018 r. (Dz.U. z 2018 r., poz. 1723)
t.j. z dnia 8 maja 2024 r. (Dz.U. z 2024 r., poz. 703)
Na podstawie art. 116 ust. 2 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej (Dz. U. z 2023 r. poz. 1080, 1088, 1489, 1723, 1860 i 2608) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Zakres regulacji] Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o podstawie wynagrodzenia, należy przez to rozumieć wysokość kwoty bazowej ustalonej w ustawie budżetowej dla funkcjonariuszy, odnoszącej się do funkcjonariuszy Straży Granicznej, zwanych dalej „funkcjonariuszami”.
§ 2. [Wynagrodzenie dodatkowe za wykonywanie obsługi codziennej sprzętu transportowego] 1. Funkcjonariuszowi, któremu w ramach zadań wykraczających poza zakres jego obowiązków służbowych zlecono na piśmie wykonywanie obsługi codziennej powierzonego mu do prowadzenia sprzętu transportowego, przysługuje dodatkowe wynagrodzenie w wysokości:
1) 0,50 % podstawy wynagrodzenia - za obsługę codzienną autobusu, samochodu ciężarowego o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony lub samochodu specjalnego o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony;
2) 0,30 % podstawy wynagrodzenia - za obsługę codzienną łodzi motorowej.
2. Wykonywanie obsługi codziennej sprzętu transportowego użytkowanego przez kilku funkcjonariuszy spoczywa na funkcjonariuszu, który w danej dobie pierwszy rozpoczął jego użytkowanie, i z tego tytułu dodatkowe wynagrodzenie przysługuje tylko temu funkcjonariuszowi.
3. Łączna kwota dodatkowego wynagrodzenia za wykonywanie obsługi codziennej sprzętu transportowego nie może przekroczyć na dobę kwoty ustalonej zgodnie z ust. 1, niezależnie od ilości funkcjonariuszy użytkujących daną jednostkę sprzętu.
4. Dodatkowe wynagrodzenie, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, nie przysługuje funkcjonariuszowi otrzymującemu dodatek za służbę na morzu, określony w przepisach w sprawie uposażenia zasadniczego oraz dodatków do uposażenia funkcjonariuszy Straży Granicznej.
§ 5. [Wynagrodzenie dodatkowe za obsługę agregatów prądotwórczych i elektrowni oświetleniowych] Funkcjonariuszowi posiadającemu ważne, wydane na podstawie odrębnych przepisów, świadectwo kwalifikacyjne uprawniające do obsługi agregatów prądotwórczych i elektrowni oświetleniowych, któremu zlecono na piśmie wykonywanie zadań wykraczających poza zakres jego obowiązków służbowych, polegających na konserwacji tego sprzętu, przysługuje miesięcznie dodatkowe wynagrodzenie w następującej wysokości procentowej od podstawy wynagrodzenia:
1) do 4,35 % - za bieżącą konserwację agregatu prądotwórczego lub osprzętu elektrowni oświetleniowej w zależności od jej mocy;
2) do 75 % stawki przyjętej dla jednego urządzenia - za bieżącą konserwację każdego następnego agregatu prądotwórczego lub elektrowni oświetleniowej;
3) do 5,25 % - za jednorazowe przygotowanie do pracy, uruchomienie, a następnie zakonserwowanie agregatu lub elektrowni oświetleniowej w zależności od jej mocy.
§ 5a. [Wynagrodzenie dodatkowe dla funkcjonariusza sprawującego opiekę nad psem służbowym] 1. Funkcjonariuszowi sprawującemu opiekę nad psem służbowym w ramach zadań wykraczających poza zakres jego obowiązków służbowych przysługuje dodatkowe wynagrodzenie w wysokości:
1) 0,60 % podstawy wynagrodzenia - za dobę sprawowania opieki nad psem służbowym, w której funkcjonariusz nie pełni służby;
2) 0,30 % podstawy wynagrodzenia - za dobę sprawowania opieki nad psem służbowym, w której funkcjonariusz pełni służbę na zmiany trwające co najmniej 6 godzin.
2. Funkcjonariuszowi przysługuje dodatkowe wynagrodzenie w wysokości określonej w ust. 1 pkt 2 za okres uczestnictwa psa służbowego w kursie doskonaląco-atestacyjnym albo innym szkoleniu.
3. W przypadku sprawowania opieki nad więcej niż jednym psem służbowym funkcjonariusz otrzymuje dodatkowe wynagrodzenie za każdego psa.
4. W przypadku sprawowania opieki przez kilku funkcjonariuszy nad tym samym psem służbowym funkcjonariusze ci otrzymują dodatkowe wynagrodzenie w wysokości proporcjonalnej do wymiaru czasu sprawowania opieki.
5. Wymiar opieki sprawowanej nad psem służbowym dokumentuje się na piśmie, w formie wykazu czasu sprawowania opieki nad psem służbowym, którego wzór określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
6. Zakres czynności wykonywanych w ramach opieki nad psem służbowym, w ramach zadań wykraczających poza zakres obowiązków służbowych, określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
7. Opiekę nad psem służbowym zleca na piśmie, na okres jednego roku, kierownik jednostki organizacyjnej Straży Granicznej lub komórki organizacyjnej Komendy Głównej Straży Granicznej.
§ 5b.[Wynagrodzenie dodatkowe dla funkcjonariusza wykonującego zadania określone w programie lub projekcie realizowanym z wykorzystaniem środków finansowych z UE] Funkcjonariusz, któremu w ramach zadań wykraczających poza zakres jego obowiązków służbowych zlecono wykonywanie zadań określonych w programie lub projekcie realizowanym przez Straż Graniczną z wykorzystaniem środków finansowych pochodzących z budżetu Unii Europejskiej lub innych źródeł zagranicznych niepodlegających zwrotowi, otrzymuje dodatkowe wynagrodzenie oraz inne należności w wysokości przewidzianej w umowie wykonawczej do tego programu lub projektu albo w umowie o zarządzaniu tym programem lub projektem.
§ 5c. [Ustalanie wysokości dodatkowego wynagrodzenia] Wysokość dodatkowego wynagrodzenia za wykonywanie czynności, o których mowa w § 2, 5 i 5a, ustala:
1) dla funkcjonariuszy pełniących służbę w Komendzie Głównej Straży Granicznej - Komendant Główny Straży Granicznej lub upoważniona przez niego osoba;
2) dla funkcjonariuszy pełniących służbę w Wyższej Szkole Straży Granicznej, Biurze Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej, oddziałach Straży Granicznej, ośrodkach szkolenia Straży Granicznej i ośrodkach Straży Granicznej - kierownik jednostki organizacyjnej Straży Granicznej lub upoważniona przez niego osoba.
§ 6. [Termin wypłaty wynagrodzenia dodatkowego] Dodatkowe wynagrodzenie, o którym mowa w:
1) § 2, 5 i 5a, wypłaca się za każdy miesiąc, na podstawie imiennej listy zatwierdzonej przez przełożonego, nie wcześniej niż w najbliższym terminie wypłaty uposażenia funkcjonariusza i nie później niż w kolejnym terminie wypłaty tego uposażenia; kwotę tego wynagrodzenia zaokrągla się do 10 groszy w górę;
2) § 5b, oraz inne należności, o których mowa w tym przepisie, wypłaca się niezwłocznie, po otrzymaniu przez Straż Graniczną środków finansowych pochodzących z budżetu Unii Europejskiej lub innych źródeł zagranicznych niepodlegających zwrotowi, po dokonaniu potrąceń wydatków poniesionych przez Straż Graniczną.
§ 7.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 16 czerwca 2002 r.
1) Na dzień ogłoszenia obwieszczenia w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne kieruje Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 2023 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. poz. 2708).
Załączniki do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych
i Administracji z dnia 27 maja 2002 r. (Dz. U. z 2024 r. poz. 703)
Załącznik nr 1
WZÓR - WYKAZ CZASU SPRAWOWANIA OPIEKI NAD PSEM SŁUŻBOWYM W WYMIARZE
Załącznik nr 2
ZAKRES CZYNNOŚCI WYKONYWANYCH W RAMACH OPIEKI NAD PSEM SŁUŻBOWYM
1) Opieka poranna w wymiarze 30 minut:
a) utrzymywanie w czystości miejsca przebywania psa służbowego oraz wyposażenia tego miejsca,
b) podanie wody,
c) przygotowanie i wyprowadzenie psa służbowego oraz zapewnienie mu aktywności ruchowej, w sposób umożliwiający sprawowanie kontroli nad nim (minimum 15 minut),
d) usuwanie zanieczyszczeń spowodowanych przez psa służbowego, stosownie do wymagań określonych w przepisach prawa miejscowego,
e) pielęgnacja i zabiegi higieniczne, w zakresie wynikającym z bieżących potrzeb,
f) obserwacja kondycji i stanu psa służbowego,
g) przygotowanie karmy - w razie potrzeby studzenie karmy,
h) podanie karmy.
2) Opieka główna:
w dobie wykorzystania psa w służbie w wymiarze 60 minut,
w dobie, w której pies nie jest wykorzystywany w służbie, w wymiarze 90 minut,
a) utrzymywanie w czystości miejsca przebywania psa służbowego oraz wyposażenia tego miejsca,
b) podanie wody,
c) przygotowanie karmy - w razie potrzeby studzenie karmy,
d) przygotowanie i wyprowadzenie psa oraz zapewnienie mu aktywności ruchowej, w sposób umożliwiający sprawowanie kontroli nad nim:
- w dniu pełnienia służby (minimum 30 minut),
- w dniu wolnym od pełnienia służby (minimum 60 minut),
e) usuwanie zanieczyszczeń spowodowanych przez psa służbowego, stosownie do wymagań określonych w przepisach prawa miejscowego,
f) pielęgnacja i zabiegi higieniczne: czesanie, higiena uszu, pielęgnacja oczu, obcinanie pazurów oraz inne zabiegi wykonywane stosownie do potrzeb,
g) kąpiele - minimum 2 razy w roku,
h) strzyżenie, stosownie do rasy psa służbowego i jego wieku,
i) podanie karmy,
j) przegląd i konserwacja sprzętu do tresury,
k) zakup produktów niezbędnych do sporządzenia karmy, stosownie do potrzeb.
3) Opieka wieczorna w wymiarze 30 minut:
a) utrzymywanie w czystości miejsca przebywania psa służbowego i wyposażenia tego miejsca,
b) podanie wody,
c) przygotowanie i wyprowadzenie psa służbowego oraz zapewnienie mu aktywności ruchowej, w sposób umożliwiający sprawowanie kontroli nad nim (minimum 15 minut),
d) usuwanie zanieczyszczeń spowodowanych przez psa służbowego, stosownie do wymagań określonych w przepisach prawa miejscowego,
e) pielęgnacja i zabiegi higieniczne, w zakresie wynikającym z bieżących potrzeb,
f) obserwacja kondycji i stanu psa służbowego.
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00