ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH1)
z dnia 19 grudnia 2011 r.
w sprawie warunków otrzymywania przez policjanta dodatkowego wynagrodzenia za wykonywanie zleconych zadań wykraczających poza obowiązki służbowe
z dnia 19 grudnia 2011 r. (Dz.U. z 2011 r., Nr 292, poz. 1723)
t.j. z dnia 11 marca 2020 r. (Dz.U. z 2020 r., poz. 401)
t.j. z dnia 3 kwietnia 2024 r. (Dz.U. z 2024 r., poz. 496)
Na podstawie art. 112 ust. 2 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2024 r. poz. 145) zarządza się, co następuje:
§ 1. [Zakres regulacji] Rozporządzenie określa:
1) warunki otrzymywania dodatkowego wynagrodzenia za wykonywanie zleconych zadań wykraczających poza obowiązki służbowe, zwanych dalej „zadaniami zleconymi”;
2) wysokość i sposób obliczania dodatkowego wynagrodzenia;
3) tryb wypłacania dodatkowego wynagrodzenia.
§ 2. [Definicje] Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:
1) kwota bazowa – kwotę ustaloną dla żołnierzy zawodowych i funkcjonariuszy w ustawie budżetowej;
2) obsługa – sprawdzenie, w każdym dniu używania sprzętu transportowego, sprawności technicznej tego sprzętu oraz stanu technicznego jego zespołów i podzespołów, ze szczególnym uwzględnieniem układów mających wpływ na bezpieczeństwo jazdy;
3) przełożony właściwy w sprawach osobowych - Komendanta Głównego Policji, Komendanta Centralnego Biura Śledczego Policji, Komendanta Biura Spraw Wewnętrznych Policji, Komendanta Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, Dyrektora Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji, komendanta wojewódzkiego (Stołecznego) Policji, komendanta powiatowego, miejskiego lub rejonowego Policji, Komendanta-Rektora Akademii Policji w Szczytnie lub komendanta szkoły policyjnej.
§ 3. [Dodatkowe wynagrodzenie za każdy dzień wykonywania zadań zleconych na piśmie przez przełożonego właściwego w sprawach osobowych lub osobę przez niego upoważnioną] 1. Za każdy dzień wykonywania zadań zleconych na piśmie przez przełożonego właściwego w sprawach osobowych lub osobę przez niego upoważnioną policjantowi przysługuje dodatkowe wynagrodzenie za:
1) obsługę transportera opancerzonego, miotacza wody lub gazu, ciężkiego sprzętu budowlanego, autobusu, samochodu ciężarowego o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 t, pojazdu specjalnego lub używanego do celów specjalnych na podwoziu samochodu ciężarowego o ładowności powyżej 3,5 t – w wysokości 0,25 % kwoty bazowej;
2) ręczne mycie sprzętu transportowego określonego w pkt 1 – w wysokości 0,50 % kwoty bazowej;
3) obsługę łodzi motorowej – w wysokości 0,30 % kwoty bazowej;
4) bieżącą konserwację agregatu prądotwórczego o mocy powyżej 20 kVA – w wysokości 0,20 % kwoty bazowej;
5) przygotowanie do uruchomienia, uruchomienie zgodnie z instrukcją obsługi oraz zakonserwowanie agregatu prądotwórczego o mocy powyżej 20 kVA – w wysokości 2 % kwoty bazowej.
2. Za wykonywanie zadań zleconych na piśmie przez przełożonego właściwego w sprawach osobowych lub osobę przez niego upoważnioną, określonych w programie lub projekcie realizowanym przez Policję z wykorzystaniem środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej lub niepodlegających zwrotowi środków z innych źródeł zagranicznych lub pochodzących z budżetu państwa, w tym dotacji, policjantowi przysługuje dodatkowe wynagrodzenie.
§ 4. [Dodatkowe wynagrodzenie za zadania zlecone] Dodatkowe wynagrodzenie za zadania zlecone, o których mowa w § 3:
1) ust. 1 – jest obliczane jako iloczyn liczby dni wykonywania zadań zleconych oraz stawki dodatkowego wynagrodzenia, przysługującej za każdy dzień wykonywania zadań zleconych, wyrażonej jako procent kwoty bazowej;
2) ust. 2 – jest określone w umowie wykonawczej do programu lub projektu realizowanego przez Policję z wykorzystaniem środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej lub niepodlegających zwrotowi środków z innych źródeł zagranicznych lub środków pochodzących z budżetu państwa, w tym dotacji, albo w umowie o zarządzaniu tym programem lub projektem, albo w innym dokumencie poświadczonym przez instytucję zarządzającą tym programem lub projektem.
§ 5.[Obliczanie dodatkowego wynagrodzenia policjanta wykonującego zadania zlecone] Dodatkowe wynagrodzenie policjanta wykonującego zadania zlecone oblicza się odrębnie dla każdego rodzaju zadania, o którym mowa w § 3.
§ 6. [Podstawa wypłaty dodatkowego wynagrodzenia] Dodatkowe wynagrodzenie wypłaca się na podstawie:
1) imiennej listy, zatwierdzonej przez przełożonego właściwego w sprawach osobowych lub upoważnioną przez niego osobę, w terminie do końca każdego miesiąca za miesiąc poprzedni – za zadania zlecone, o których mowa w § 3 ust. 1;
2) dokumentu wystawionego przez instytucję zarządzającą programem lub projektem, poświadczającego zrealizowanie przez policjanta jego zadań wynikających z programu lub projektu, niezwłocznie po otrzymaniu przez Policję środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej lub niepodlegających zwrotowi środków z innych źródeł zagranicznych albo środków pochodzących z budżetu państwa, w tym dotacji – za zadania zlecone, o których mowa w § 3 ust. 2.
§ 7.[Przepisy uchylone] Traci moc rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 29 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków otrzymania przez policjanta dodatkowego wynagrodzenia za wykonywanie zleconych zadań wykraczających poza obowiązki służbowe (Dz. U. poz. 456).
§ 8.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2012 r.
1) Na dzień ogłoszenia obwieszczenia w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne kieruje Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 2023 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. poz. 2708).
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00