Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
obowiązujący
Dziennik Ustaw rok 2024 poz. 194
Wersja aktualna od 2024-02-15
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Ustaw rok 2024 poz. 194
Wersja aktualna od 2024-02-15
Akt prawny
obowiązujący
ZAMKNIJ close

Alerty

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA EDUKACJI I NAUKI1)

z dnia 20 grudnia 2022 r.

w sprawie Medalu „Zasłużony dla Nauki Polskiej Sapientia et Veritas

z dnia 20 grudnia 2022 r. (Dz.U. z 2022 r., poz. 2801)

t.j. z dnia 15 lutego 2024 r. (Dz.U. z 2024 r., poz. 194)

Na podstawie art. 364a ust. 14 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2023 r. poz. 742, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 1. [Zakres regulacji] Rozporządzenie określa:

1) wzór wniosku o nadanie Medalu „Zasłużony dla Nauki Polskiej Sapientia et Veritas”, zwanego dalej „Medalem”, i sposób jego składania;

2) sposób postępowania w sprawach o nadanie i pozbawienie Medalu;

3) wzory odznak Medalu i wzór legitymacji potwierdzającej nadanie Medalu, zwanej dalej „legitymacją”;

4) sposób wręczania, noszenia i przechowywania odznaki Medalu;

5) sposób ponownego wydawania odznaki Medalu i wydawania duplikatu legitymacji;

6) wysokość opłaty za ponowne wydanie odznaki Medalu i wydanie duplikatu legitymacji oraz sposób jej wnoszenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 2. [Wniosek o nadanie Medalu] 1. Wniosek o nadanie Medalu, zwany dalej „wnioskiem”, składa się do ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego i nauki, zwanego dalej „ministrem”.

2. Wniosek sporządza się na piśmie utrwalonym w postaci elektronicznej, opatruje się podpisem zaufanym albo kwalifikowanym podpisem elektronicznym i składa się za pomocą elektronicznej skrzynki podawczej ministra.

3. Wniosek może być sporządzony na piśmie utrwalonym w postaci papierowej i złożony za pośrednictwem operatora wyznaczonego, o którym mowa w art. 3 pkt 13 ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe (Dz. U. z 2023 r. poz. 1640), albo w siedzibie urzędu obsługującego ministra.

4. Wzór wniosku jest określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 3. [Ocena formalna i merytoryczna wniosku] 1. Wniosek podlega ocenie formalnej i ocenie merytorycznej.

2. Ocena formalna wniosku jest dokonywana przez urząd obsługujący ministra.

3. W przypadku stwierdzenia braków formalnych wniosku wyznacza się wnioskodawcy termin, nie krótszy niż 14 dni, do jego uzupełnienia, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpoznania.

4. Ocena merytoryczna wniosku jest dokonywana przez zespół doradczy powołany przez ministra.

5. Zespół, o którym mowa w ust. 4, sporządza opinię dotyczącą szczególnych zasług dla szkolnictwa wyższego i nauki, w tym wybitnych osiągnięć w zakresie działalności naukowej, dydaktycznej lub organizacyjnej, podmiotu przedstawionego do odznaczenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 4. [Termin nadania Medalu] 1. Minister nadaje Medal w dowolnym terminie.

2. Wzory odznak Medalu są określone w załączniku nr 2 do rozporządzenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 5. [Informacja o terminie i miejscu uroczystości wręczenia odznak Medalu] 1. Minister informuje podmiot, któremu nadano Medal, o terminie i miejscu wręczenia odznaki Medalu.

2. (uchylony).

3. Wręczenie odznaki Medalu odbywa się w uroczystych okolicznościach, zapewniających godne uhonorowanie odznaczonego podmiotu.

4. Odznakę Medalu wręcza się podmiotowi, któremu nadano Medal, a w przypadku gdy podmiotem tym jest osoba prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej - osobie reprezentującej ten podmiot.

5. W przypadku braku możliwości wręczenia odznaki Medalu podmiotowi albo osobie, o których mowa w ust. 4, odznakę Medalu wręcza się osobie upoważnionej przez osobę fizyczną albo przez osobę reprezentującą osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, której nadano Medal.

6. W przypadku gdy Medal nadano osobie fizycznej pośmiertnie, odznakę Medalu wręcza się członkowi jej rodziny, a w przypadku braku członka rodziny - wnioskodawcy.

7. Odznakę Medalu wręcza się wraz z legitymacją.

8. Wzór legitymacji jest określony w załączniku nr 3 do rozporządzenia.

9. Osoba, której wręczono odznakę Medalu wraz z legitymacją, potwierdza ich odbiór przez złożenie czytelnego podpisu na liście podmiotów, którym nadano Medal.

10. W przypadku braku możliwości osobistego odbioru odznaki Medalu wraz z legitymacją mogą być one doręczone odznaczonemu podmiotowi, a w przypadku, o którym mowa w ust. 6 - członkowi rodziny albo wnioskodawcy, przesyłką rejestrowaną, o której mowa w art. 3 pkt 23 ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe, za pośrednictwem operatora wyznaczonego, o którym mowa w art. 3 pkt 13 tej ustawy.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 6. [Sposób noszenia odznaki Medalu] 1. Osoba fizyczna, której nadano Medal:

1) pierwszego stopnia - Złoty Medal „Zasłużony dla Nauki Polskiej Sapientia et Veritas” - nosi odznakę Medalu na szyi;

2) drugiego stopnia - Srebrny Medal „Zasłużony dla Nauki Polskiej Sapientia et Veritas” albo trzeciego stopnia - Brązowy Medal „Zasłużony dla Nauki Polskiej Sapientia et Veritas” - nosi odznakę Medalu na lewej stronie piersi, bezpośrednio po orderach i odznaczeniach państwowych.

2. Odznaki Medalu nie nosi się na ubiorach roboczych i ochronnych oraz na ubiorach o charakterze sportowym.

3. Osoba fizyczna, której nadano Medal, nosi odznakę Medalu podczas uroczystości organizowanych w szczególności z okazji świąt państwowych.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 7. [Przechowywanie odznaki Medalu] W przypadku nadania Medalu:

1) osobie fizycznej - odznakę Medalu przechowuje się w jej miejscu zamieszkania,

2) osobie prawnej lub jednostce organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej - odznakę Medalu przechowuje się w jej siedzibie,

3) osobie fizycznej pośmiertnie - odznakę Medalu przechowuje się w miejscu zamieszkania członka rodziny albo w siedzibie wnioskodawcy

- w sposób zapewniający należyty szacunek.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 8. [Duplikat legitymacji] 1. Duplikat legitymacji wydaje się na druku według wzoru obowiązującego w dniu wydania duplikatu. Na drugiej stronie duplikatu legitymacji umieszcza się wyraz „Duplikat”, a na dole trzeciej strony - wyrazy „Oryginał podpisał” i wskazuje się nazwę oraz imię i nazwisko ministra, który podpisał oryginał legitymacji. Pracownik urzędu obsługującego ministra, który sporządził duplikat legitymacji, opatruje go datą sporządzenia i czytelnym podpisem.

2. Odznakę Medalu lub duplikat legitymacji wydaje się w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku o ponowne wydanie odznaki Medalu lub wydanie duplikatu legitymacji.

3. Ponownie wydaną odznakę Medalu lub wydany duplikat legitymacji doręcza się w sposób określony w § 5 ust. 10.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 9. [Opłaty] 1. Opłata za:

1) ponowne wydanie odznaki Medalu - wynosi 150 zł;

2) wydanie duplikatu legitymacji - wynosi 50 zł.

2. Opłatę wnosi się na rachunek bankowy urzędu obsługującego ministra, w dniu złożenia wniosku o ponowne wydanie odznaki Medalu lub o wydanie duplikatu legitymacji.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 10. [Pozbawienie odznaczonej osoby fizycznej Medalu] 1. Minister pozbawia odznaczoną osobę fizyczną Medalu po zasięgnięciu opinii zespołu, o którym mowa w § 3 ust. 4.

2. Minister informuje odznaczoną osobę fizyczną o pozbawieniu Medalu na piśmie utrwalonym w postaci papierowej i wzywa tę osobę do zwrotu, w terminie 30 dni od dnia otrzymania pisma, odznaki Medalu i legitymacji. Pismo doręcza się w sposób określony w § 5 ust. 10.

3. Jeżeli Medal został nadany na wniosek pismo informujące o pozbawieniu Medalu przekazuje się do wiadomości wnioskodawcy.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 11.[Termin składania wniosku o nadanie Medalu w roku 2023] Wnioski o nadanie Medalu w roku 2023 składa się w terminie 14 dni od dnia wejścia w życie rozporządzenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 12. [Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.


1) Na dzień ogłoszenia obwieszczenia w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej działem administracji rządowej - szkolnictwo wyższe i nauka kieruje Minister Nauki, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 2023 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Nauki (Dz. U. poz. 2716).

Załączniki do rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki
z dnia 20 grudnia 2022 r. (Dz. U. z 2024 r. poz. 194)

Załącznik nr 1

WZÓR - WNIOSEK O NADANIE MEDALU „ZASŁUŻONY DLA NAUKI POLSKIEJ SAPIENTIA ET VERITAS



Załącznik nr 2

WZORY ODZNAK MEDALU „ZASŁUŻONY DLA NAUKI POLSKIEJ SAPIENTIA ET VERITAS

Odznaka Medalu ma postać symetrycznej według osi Y gwiazdy o nieregularnych ramionach. Na awersie, w centrum Medalu, znajduje się okrągłe pole, na którym jest ulokowany wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej. Dookoła pola z wizerunkiem orła widnieje w górnej części napis: „Sapientia et Veritas”, sporządzony majuskułami, fontem Bona Nova, natomiast w dolnej części - splecione liście laurowe. Na rewersie centralnym elementem zlokalizowanym na okrągłym polu jest kopernikański model Układu Słonecznego, zaczerpnięty z dzieła „De revolutionibus orbium coelestium”. Okrągłe pole Medalu otaczają stylizowane promienie słoneczne, barwione obustronnie niebieską emalią w kolorze Pantone Reflex Blue C.

1. Odznaka Medalu pierwszego stopnia - Złotego Medalu „Zasłużony dla Nauki Polskiej Sapientia et Veritas

WZÓR

Awers:



Rewers:



Opis:

Odznaka Złotego Medalu jest wykonana z tombaku patynowanego, pola niebarwione emalią mają kolor metalu barwionego na złoto. Średnica odznaki Złotego Medalu wynosi 55 mm. Odznaka Złotego Medalu jest zawieszona na wstążce o długości 840 mm i szerokości 40 mm, koloru niebieskiego Pantone Reflex Blue C, z dwoma pionowymi biało-czerwonymi paskami o szerokości 4 mm, odległymi od krawędzi wstążki o 4 mm, zapinanej na zatrzask.

2. Odznaka Medalu drugiego stopnia - Srebrnego Medalu „Zasłużony dla Nauki Polskiej Sapientia et Veritas

WZÓR

Awers:



Rewers:





Opis:

Odznaka Srebrnego Medalu jest wykonana z tombaku patynowanego, pola niebarwione emalią mają kolor metalu barwionego na srebrno. Średnica odznaki Srebrnego Medalu wynosi 55 mm. Odznaka Srebrnego Medalu jest zawieszona na wstążce o długości 60 mm i szerokości 40 mm, koloru niebieskiego Pantone Reflex Blue C, z dwoma pionowymi biało-czerwonymi paskami o szerokości 4 mm, odległymi od krawędzi wstążki o 4 mm.

3. Odznaka Medalu trzeciego stopnia - Brązowego Medalu „Zasłużony dla Nauki Polskiej Sapientia et Veritas

WZÓR

Awers:



Rewers:




Opis:

Odznaka Brązowego Medalu jest wykonana z tombaku patynowanego, pola niebarwione emalią mają kolor metalu barwionego na brązowo. Średnica odznaki Brązowego Medalu wynosi 55 mm. Odznaka Brązowego Medalu jest zawieszona na wstążce o długości 50 mm i szerokości 40 mm, koloru niebieskiego Pantone Reflex Blue C, z dwoma pionowymi biało-czerwonymi paskami o szerokości 4 mm, odległymi od krawędzi wstążki o 4 mm.

Załącznik nr 3

WZÓR - LEGITYMACJA POTWIERDZAJĄCA NADANIE MEDALU „ZASŁUŻONY DLA NAUKI POLSKIEJ SAPIENTIA ET VERITAS





Opis:

Legitymacja ma wymiary 152 × 107 mm. Okładka legitymacji jest pokryta okleiną o fakturze materiału, koloru niebieskiego Pantone Reflex Blue C. Na jej czołowej stronie jest wytłoczony srebrzony obrys wizerunku orła ustalonego dla godła Rzeczypospolitej Polskiej.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00