Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2024-02-01
Wersja aktualna od 2024-02-01
obowiązujący
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA INFRASTRUKTURY1)
z dnia 21 stycznia 2021 r.
w sprawie zezwoleń na przejazd pojazdów nienormatywnych
z dnia 21 stycznia 2021 r. (Dz.U. z 2021 r., poz. 212)
t.j. z dnia 1 lutego 2024 r. (Dz.U. z 2024 r., poz. 126)
Na podstawie art. 64i ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2023 r. poz. 1047, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§ 1. [Zakres regulacji] Rozporządzenie określa:
1) warunki dystrybucji blankietów zezwoleń na przejazd pojazdu nienormatywnego, zwanych dalej „zezwoleniami”;
2) sposób i tryb wydawania zezwoleń;
3) warunki wyznaczania trasy przejazdu oraz kryteria ustalania warunków przejazdu pojazdu nienormatywnego, w tym przejazdu przez most lub wiadukt;
4) wzory zezwoleń oraz wzory dokumentów związanych z ich wydawaniem.
§ 2. [Sprawność dystrybucji blankietów zezwoleń] 1. Dystrybucja blankietów zezwoleń odbywa się na podstawie zamówienia złożonego przez organ właściwy do wydania zezwolenia u producenta blankietów zezwoleń.
2. W zamówieniu, o którym mowa w ust. 1, określa się:
1) liczbę blankietów zezwoleń;
2) uzgodniony termin i sposób dostarczenia albo odbioru blankietów zezwoleń.
3. Organ właściwy do wydania zezwolenia potwierdza odbiór zamówienia na blankiety zezwoleń. Potwierdzenie odbioru zawiera:
1) liczbę, serie i numery odebranych blankietów zezwoleń;
2) oznaczenie organu odbierającego zamówienie na blankiety zezwoleń oraz datę odbioru blankietów zezwoleń;
3) imię i nazwisko oraz podpis osoby upoważnionej do odbioru blankietów zezwoleń.
§ 3. [Zakres obowiązków producenta blankietów dokumentów] Producent blankietów:
1) przyjmuje i realizuje zamówienia blankietów zezwoleń w terminach uzgodnionych z organem właściwym do wydania zezwolenia;
2) uzgadnia z organem, o którym mowa w pkt 1, termin i sposób odbioru albo dostarczenia zamówienia;
3) przechowuje przez okres 5 lat dokument potwierdzający odbiór blankietów zezwoleń, liczony od dnia odbioru.
§ 4.[Zabezpieczenie posiadanych blankietów zezwoleń przed dostępem do nich osób trzecich] Producent blankietów oraz organ właściwy do wydania zezwolenia zabezpieczają przed dostępem osób nieupoważnionych posiadane blankiety zezwoleń.
§ 5. [Rozliczenie należności z tytułu dostarczonej partii blankietów dokumentów urzędowych] 1. Każda odebrana przez organ właściwy do wydania zezwolenia partia zamówionych blankietów zezwoleń jest przedmiotem odrębnego rozliczenia z producentem blankietów w zakresie, o którym mowa w § 2 ust. 3 pkt 1.
2. W przypadku stwierdzenia przez organ właściwy do wydania zezwolenia braków lub wad w blankietach zezwoleń producent blankietów niezwłocznie dostarcza właściwe blankiety zezwoleń.
§ 6. [Wykaz wyprodukowanych i odebranych partii blankietów zezwoleń] 1. Producent blankietów prowadzi wykaz wyprodukowanych i odebranych blankietów zezwoleń oraz zabezpiecza ten wykaz przed dostępem osób nieupoważnionych.
2. Wykaz, o którym mowa w ust. 1, jest prowadzony oddzielnie dla każdego rodzaju blankietu zezwoleń, których wzory określają załączniki nr 4-6 do rozporządzenia, i obejmuje:
1) liczbę, serie i numery wyprodukowanych i odebranych blankietów zezwoleń;
2) oznaczenie organu odbierającego zamówienie na blankiety zezwoleń oraz datę wydania blankietów zezwoleń;
3) imię i nazwisko osoby upoważnionej do odbioru blankietów zezwoleń.
3. Blankiety zezwoleń są drukami ścisłego zarachowania.
§ 7.[Forma zgłoszenia wniosku o wydanie zezwolenia] Wniosek o wydanie zezwolenia składa się, odpowiednio do kategorii zezwolenia, w postaci elektronicznej albo papierowej, według wzoru określonego w załącznikach nr 1-3 do rozporządzenia.
§ 8. [Sposób sporządzenia dokumentu w postaci zezwolenia] 1. Zezwolenie wydaje się na blankiecie zezwolenia albo w postaci elektronicznej na podstawie wniosku, o którym mowa w § 7, z zastrzeżeniem § 9 ust. 1.
2. Blankiet zezwolenia wypełnia się pismem komputerowym, z wykorzystaniem drukarki atramentowej lub innej równoważnej, której środek kryjący będzie zapewniał trwałą integrację z podłożem.
3. W przypadku czasowego braku technicznych możliwości wypełnienia blankietu zezwolenia w sposób, o którym mowa w ust. 2, dopuszcza się wypełnienie pismem odręcznym zezwolenia z terminem ważności nie dłuższym niż 1 miesiąc.
4. Termin ważności zezwolenia rozpoczyna się nie wcześniej niż w dniu następującym po dniu jego wystawienia.
§ 9. [Postać zezwolenia kategorii II i III na przejazd pojazdu nienormatywnego] 1. Zezwolenia kategorii II i III, przy wjeździe pojazdu nienormatywnego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, naczelnik urzędu celno-skarbowego może wydać w postaci papierowej albo elektronicznej, na podstawie ustnego zgłoszenia wnioskodawcy lub osoby przez niego upoważnionej, po wniesieniu opłaty za wydanie zezwolenia.
2. Zgodność danych i parametrów określonych w zezwoleniu wydanym na podstawie ustnego zgłoszenia zgłaszający powinien potwierdzić własnoręcznym podpisem na kopii zezwolenia.
§ 10. [Kryteria ustalania warunków przejazdu pojazdu nienormatywnego] 1. Warunkiem wyznaczenia trasy przejazdu pojazdu nienormatywnego jest stan techniczny drogi spełniający następujące wymagania:
1) na drodze nie występują przełomy lub osuwiska;
2) wysokość skrajni drogi lub drogowego obiektu inżynierskiego jest przynajmniej o 0,1 m większa niż wysokość pojazdu wraz z ładunkiem; w przypadku obiektu inżynierskiego dotyczy to każdego punktu obiektu w miejscu przejazdu;
3) szerokość skrajni drogi lub drogowego obiektu inżynierskiego jest przynajmniej o 1,0 m większa niż szerokość pojazdu wraz z ładunkiem;
4) ocena stanu technicznego dźwigarów lub pomostu obiektu mostowego dokonywana zgodnie z przepisami o numeracji i ewidencji dróg publicznych oraz obiektów mostowych jest równa lub większa niż 3 (w skali od 0 do 5).
2. Oprócz wymagań, o których mowa w ust. 1, przejazd pojazdu nienormatywnego nie może powodować przekroczenia bezpiecznego poziomu wytężenia materiału w konstrukcji nośnej drogowego obiektu inżynierskiego, określonego przy pomocy parametrów:
1) w konstrukcji niosącej przęseł nie powstają siły wewnętrzne większe od wywołanych charakterystycznym obciążeniem przyjętym do projektowania zwiększonym o 30% lub
2) w wyniku analizy sił wewnętrznych i naprężeń:
a) w stali konstrukcyjnej i zbrojeniowej - naprężenia główne nie przekraczają 2/3 wytrzymałości charakterystycznej stali,
b) w betonie zbrojonym i sprężonym - naprężenia główne nie przekraczają 2/3 wytrzymałości charakterystycznej betonu na ściskanie,
c) w betonie sprężonym - naprężenia rozciągające nie przekraczają wytrzymałości charakterystycznej betonu na rozciąganie,
d) w stali sprężającej - naprężenia trwałe nie przekraczają 1/2 wytrzymałości charakterystycznej stali.
§ 11. [Czynniki wpływające na określenie warunków przejazdu pojazdu nienormatywnego] 1. Organ właściwy do wydania zezwolenia określa warunki przejazdu pojazdu nienormatywnego na podstawie następujących kryteriów:
1) terminu oraz godzin przejazdu,
2) prędkości przejazdu,
3) organizacji ruchu,
4) zabezpieczenia urządzeń technicznych umieszczonych w pasie drogowym,
5) zapewnienia bezpieczeństwa ruchu drogowego
- na wyznaczonej trasie, o której mowa w § 10 ust. 1, lub jej poszczególnych odcinkach.
2. W przypadku przejazdu pojazdu nienormatywnego przez most, wiadukt lub po estakadzie zarządca drogi ustala zależnie od potrzeb:
1) ograniczenia lub wyeliminowanie ruchu innych pojazdów na obiekcie;
2) ograniczenia prędkości przejazdu przez obiekt;
3) sposób przejazdu po określonym pasie ruchu lub w osi jezdni;
4) sposób przeciągania przyczepy przy użyciu liny;
5) sposób dodatkowego podparcia przęsła.
3. W przypadku braku możliwości przejazdu pojazdu nienormatywnego przez wiadukt nad linią kolejową zarządca drogi ustala sposób ominięcia wiaduktu objazdem w poziomie szyn.
§ 12. [Wzór wniosku o wydanie zezwolenia] Wzór wniosku o wydanie zezwolenia:
1) kategorii I określa załącznik nr 1 do rozporządzenia;
2) kategorii II-IV określa załącznik nr 2 do rozporządzenia;
3) kategorii V określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.
§ 13. [Wzór dokumentu uprawniającego do prowadzenia pojazdu] Wzór zezwolenia:
1) kategorii I określa załącznik nr 4 do rozporządzenia;
2) kategorii II-IV określa załącznik nr 5 do rozporządzenia;
3) kategorii V określa załącznik nr 6 do rozporządzenia.
§ 14. [Zamówione i niewykorzystane blankiety zezwoleń] 1. Niewykorzystane blankiety zezwoleń na przejazd pojazdu nienormatywnego, zgodne ze wzorem określonym w przepisach dotychczasowych, podlegają komisyjnemu i protokolarnemu zniszczeniu w terminie do 60 dni liczonym od dnia wejścia w życie rozporządzenia.
2. Komisyjnego i protokolarnego zniszczenia dokonuje komisja wyznaczona przez organ wydający zezwolenia.
3. Protokół zniszczenia wskazuje skład komisji, datę zniszczenia oraz rodzaj i liczbę zniszczonych blankietów zezwoleń na przejazd pojazdu nienormatywnego.
4. Protokół zniszczenia przechowuje organ wydający zezwolenia przez okres 5 lat od dnia zniszczenia.
§ 15.[Przepisy uchylone] Traci moc rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 22 czerwca 2012 r. w sprawie zezwoleń na przejazd pojazdów nienormatywnych (Dz. U. poz. 764).
§ 16.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 13 marca 2021 r.
1) Minister Infrastruktury kieruje działem administracji rządowej - transport, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 2023 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury (Dz. U. poz. 2725).
Załączniki do rozporządzenia Ministra Infrastruktury
z dnia 21 stycznia 2021 r. (Dz. U. z 2024 r. poz. 126)
Załącznik nr 1
WZÓR WNIOSKU O WYDANIE ZEZWOLENIA KATEGORII I NA PRZEJAZD POJAZDU NIENORMATYWNEGO
Załącznik nr 2
WZÓR WNIOSKU O WYDANIE ZEZWOLENIA KATEGORII II-IV NA PRZEJAZD POJAZDU NIENORMATYWNEGO
Załącznik nr 3
WZÓR WNIOSKU O WYDANIE ZEZWOLENIA KATEGORII V NA PRZEJAZD POJAZDU NIENORMATYWNEGO
Załącznik nr 4
WZÓR ZEZWOLENIA KATEGORII I NA PRZEJAZD POJAZDU NIENORMATYWNEGO
Załącznik nr 5
WZÓR ZEZWOLENIA KATEGORII II-IV NA PRZEJAZD POJAZDU NIENORMATYWNEGO
Załącznik nr 6
WZÓR ZEZWOLENIA KATEGORII V NA PRZEJAZD POJAZDU NIENORMATYWNEGO