Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2024-01-03
Wersja aktualna od 2024-01-03
obowiązujący
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW1)
z dnia 29 grudnia 2015 r.
w sprawie zaświadczeń wydawanych przez organy podatkowe
z dnia 29 grudnia 2015 r. (Dz.U. z 2015 r., poz. 2355)
t.j. z dnia 24 kwietnia 2020 r. (Dz.U. z 2020 r., poz. 730)
t.j. z dnia 3 stycznia 2024 r. (Dz.U. z 2024 r., poz. 5)
Na podstawie art. 306j ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 i 2760) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Zakres przedmiotowy] Rozporządzenie określa:
1) tryb wydawania zaświadczeń;
2) właściwość miejscową i rzeczową organów podatkowych do wydawania zaświadczeń;
3) wzór rejestru zaświadczeń oraz szczegółowy sposób jego prowadzenia;
4) wzór ewidencji przekazanych lub otrzymanych informacji w sprawach zaświadczeń oraz szczegółowy sposób jej prowadzenia;
5) wzory zaświadczeń określonych w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa, zwanej dalej „ustawą”;
6) wzór oświadczenia małżonka podatnika o pozostawaniu z podatnikiem we wspólności majątkowej, o którym mowa w art. 306h § 2 ustawy.
§ 2.[Przekazanie zaświadczenia wnioskodawcy przebywającemu za granicą] Jeżeli zgodnie z dyspozycją zawartą we wniosku zaświadczenie ma być przekazane wnioskodawcy przebywającemu za granicą za pośrednictwem polskiego przedstawicielstwa dyplomatycznego lub urzędu konsularnego, organ podatkowy przesyła zaświadczenie do tego przedstawicielstwa lub urzędu w celu doręczenia wnioskodawcy po pobraniu opłaty konsularnej.
§ 3.[Wydanie zaświadczenia na formularzu przedłożonym przez wnioskodawcę] 1. Na żądanie wnioskodawcy zaświadczenie jest wydawane na przedłożonym przez niego formularzu, jeżeli na tym formularzu jest możliwe zamieszczenie przez organ podatkowy wydający zaświadczenie adnotacji dotyczącej opłaty skarbowej.
2. Jeżeli przedłożony przez wnioskodawcę formularz, o którym mowa w ust. 1, jest sporządzony w języku obcym, zaświadczenie wydaje się na tym formularzu, pod warunkiem przedłożenia przez wnioskodawcę jego tłumaczenia na język polski, sporządzonego i poświadczonego przez tłumacza przysięgłego albo sporządzonego przez inną osobę, które zostało sprawdzone i poświadczone przez tłumacza przysięgłego.
§ 4.[Zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach lub stwierdzające stan zaległości] Organ podatkowy wydaje zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach lub stwierdzające stan zaległości po porozumieniu:
1) z organami podatkowymi, które były właściwe miejscowo, jeżeli zostały one wskazane we wniosku podatnika lub w piśmie wyrażającym zgodę, o której mowa w art. 306g § 1 pkt 2 i art. 306h § 1 ustawy;
2) z organami podatkowymi, od których otrzymał do realizacji tytuły wykonawcze.
§ 5.[Wydanie zaświadczenia na podstawie informacji uzyskanych od naczelników urzędów skarbowych] Naczelnik urzędu skarbowego wykonujący zadania, o których mowa w art. 29 ust. 2 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. z 2023 r. poz. 615, z późn. zm.), wydaje zaświadczenie na podstawie informacji uzyskanych od naczelników urzędów skarbowych właściwych miejscowo w sprawach poszczególnych zobowiązań podatkowych.
§ 6.[Zgoda podatnika] 1. Zaświadczenie, na żądanie podmiotów wymienionych w art. 306g § 1 pkt 2 i art. 306h § 1 ustawy, jest wydawane za zgodą podatnika wyrażoną na piśmie, przy czym w przypadku pisma utrwalonego w postaci papierowej z jego podpisem urzędowo lub notarialnie poświadczonym.
2. Podstawę do wydania zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach lub stwierdzającego stan zaległości, związanych z działalnością gospodarczą, stanowi zgoda podatnika wyrażona na piśmie, w której podaje imię i nazwisko lub nazwę, adres (miejsca zamieszkania lub zwykłego pobytu, siedziby albo miejsca prowadzenia działalności) oraz identyfikator podatkowy.
3. W przypadkach, o których mowa w art. 306g § 1 pkt 2 i art. 306h ustawy, termin do wydania zaświadczenia oblicza się od dnia złożenia oświadczenia podatnika wyrażającego zgodę.
§ 7.[Kwalifikowany podpis elektroniczny, podpis zaufany i podpis osobisty] Zaświadczenie wydawane na piśmie utrwalonym w postaci elektronicznej jest opatrywane kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym.
§ 8.[Organ podatkowy właściwy rzeczowo i miejscowo] Zaświadczenia są wydawane przez organ podatkowy właściwy rzeczowo i miejscowo w sprawach poszczególnych zobowiązań podatkowych, chyba że odrębne przepisy stanowią inaczej.
§ 9.[Wpis do rejestru zaświadczeń] 1. Wydanie zaświadczenia podlega wpisowi w rejestrze zaświadczeń.
2. Do rejestru zaświadczeń wpisuje się:
1) numer ewidencyjny zaświadczenia;
2) datę wpływu wniosku o wydanie zaświadczenia lub zgody, o której mowa w art. 306g § 1 pkt 2 i art. 306h ustawy;
3) imię i nazwisko lub nazwę osoby ubiegającej się o wydanie zaświadczenia oraz jej adres (miejsca zamieszkania lub zwykłego pobytu, siedziby albo miejsca prowadzenia działalności) lub adres do doręczeń w kraju, identyfikator podatkowy, a w przypadku nierezydentów – numer i serię paszportu lub innego dokumentu stwierdzającego tożsamość, lub inny numer identyfikacyjny, o ile nie posiada identyfikatora podatkowego;
4) treść wniosku;
5) datę wydania zaświadczenia;
6) treść zaświadczenia;
7) informację o sposobie załatwienia wniosku o wydanie zaświadczenia.
3. W przypadku, o którym mowa w § 5, informację o wydaniu zaświadczenia naczelnik urzędu skarbowego wpisuje w odrębnie prowadzonym rejestrze zaświadczeń.
4. Rejestr zaświadczeń może być prowadzony w systemie teleinformatycznym, spełniającym wymagania określone w przepisach wydanych na podstawie art. 5 ust. 2b ustawy z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (Dz. U. z 2020 r. poz. 164).
5. Dane do rejestru zaświadczeń są wpisywane bez zbędnej zwłoki.
6. Wzór rejestru zaświadczeń określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§ 10.[Ewidencja] 1. Przekazanie lub otrzymanie informacji w sprawach zaświadczeń wpisuje się w ewidencji przekazanych lub otrzymanych informacji w sprawach zaświadczeń, zwanej dalej „ewidencją”.
2. Zwrócenie się do innego organu podatkowego o podanie informacji niezbędnej do wydania zaświadczenia oraz przekazanie żądanej informacji powinno być dokonane:
1) za pomocą środków komunikacji elektronicznej albo faksem lub
2) telefonicznie i bez zbędnej zwłoki potwierdzone na piśmie.
3. Do ewidencji wpisuje się:
1) imię i nazwisko lub nazwę osoby ubiegającej się o wydanie zaświadczenia oraz jej adres (miejsca zamieszkania lub zwykłego pobytu, siedziby albo miejsca prowadzenia działalności) lub adres do doręczeń w kraju, identyfikator podatkowy, a w przypadku nierezydentów – numer i serię paszportu lub innego dokumentu stwierdzającego tożsamość, lub inny numer identyfikacyjny, o ile nie posiada identyfikatora podatkowego;
2) numer ewidencyjny zaświadczenia;
3) treść przekazanej lub otrzymanej informacji w sprawie zaświadczenia;
4) nazwę organu podatkowego, któremu przekazano lub od którego otrzymano informację oraz znak pisma, przy którym przekazano lub przy którym otrzymano informację, a w przypadku przekazania albo otrzymania informacji telefonicznie lub faksem, imię i nazwisko oraz stanowisko służbowe pracownika, któremu informację przekazano lub od którego informację otrzymano.
4. W przypadku, o którym mowa w § 5, przekazanie lub otrzymanie informacji w sprawie zaświadczenia naczelnik urzędu skarbowego wpisuje w odrębnie prowadzonej ewidencji.
5. Ewidencja może być prowadzona w systemie teleinformatycznym, spełniającym wymagania określone w przepisach wydanych na podstawie art. 5 ust. 2b ustawy z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach.
6. Dane do ewidencji są wpisywane bez zbędnej zwłoki.
7. Wzór ewidencji określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§ 11.[Wzory zaświadczeń] 1. Wzory zaświadczeń o:
1) niezaleganiu w podatkach lub stwierdzającego stan zaległości ‒ określa załącznik nr 3 do rozporządzenia;
2) wysokości zobowiązań spadkodawcy – określa załącznik nr 4 do rozporządzenia;
3) wysokości zaległości podatkowych zbywającego – określa załącznik nr 5 do rozporządzenia;
4) wysokości zaległości podatkowych podatnika – określa załącznik nr 6 do rozporządzenia;
5) wysokości zaległości podatkowych rozwiązanej spółki cywilnej – określa załącznik nr 7 do rozporządzenia;
6) wysokości zobowiązania podatkowego (zaległości podatkowych), kosztów upomnienia, kosztów egzekucyjnych zabezpieczonych hipoteką przymusową lub zastawem skarbowym – określa załącznik nr 8 do rozporządzenia;
7) wysokości zapłaconej należności zabezpieczonej hipoteką przymusową lub zastawem skarbowym – określa załącznik nr 9 do rozporządzenia;
8) wysokości dochodu podatnika w podatku dochodowym od osób fizycznych – określa załącznik nr 10 do rozporządzenia;
8a) wysokości przychodu, dochodu, podatku należnego oraz odliczonych składek na ubezpieczenia społeczne lub ubezpieczenie zdrowotne w podatku dochodowym od osób fizycznych – określa załącznik nr 10a do rozporządzenia;
9) wysokości dochodu podatnika w podatku dochodowym od osób prawnych – określa załącznik nr 11 do rozporządzenia.
2. Wzór zaświadczenia w zakresie informacji o niezłożeniu lub złożeniu przez podatnika deklaracji lub innego dokumentu, nieujęciu lub ujęciu przez podatnika zdarzeń w złożonej deklaracji lub innym dokumencie oraz zaleganiu lub niezaleganiu przez podatnika w podatkach wynikających z deklaracji lub innego dokumentu określa załącznik nr 11a do rozporządzenia.
§ 12.[Wzór oświadczenia małżonka podatnika o pozostawaniu z podatnikiem we wspólności majątkowej] Wzór oświadczenia małżonka podatnika o pozostawaniu z podatnikiem we wspólności majątkowej określa załącznik nr 12 do rozporządzenia.
§ 13.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2016 r.2)
|
1) Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 kwietnia 2022 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. poz. 939).
2) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2011 r. w sprawie zaświadczeń wydawanych przez organy podatkowe (Dz. U. poz. 1726), które utraciło moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 10 stycznia 2014 r. o zmianie ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 183 oraz z 2015 r. poz. 1311).
Załączniki do rozporządzenia Ministra Finansów
z dnia 29 grudnia 2015 r. (Dz. U. z 2024 r. poz. 5)
Załącznik nr 1
REJESTR ZAŚWIADCZEŃ
Załącznik nr 2
EWIDENCJA PRZEKAZANYCH LUB OTRZYMANYCH INFORMACJI W SPRAWACH ZAŚWIADCZEŃ
Załącznik nr 3
ZAS-W
Załącznik nr 4
ZAS-S
Załącznik nr 5
ZAS-Z
Załącznik nr 6
ZAS-P
Załącznik nr 7
ZAS-SC
Załącznik nr 8
ZAS-HZ
Załącznik nr 9
ZAS-HZU
Załącznik nr 10
ZAS-DF
Załącznik nr 10a
ZAS-DFU
Załącznik nr 11
ZAS-DP
Załącznik nr 11a
ZAS-KP
Załącznik nr 12
ORD-M