PROGRAM WSPÓŁPRACY
między Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Kultury Republiki Czeskiej,
podpisany w Brukseli dnia 29 listopada 2022 r.
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej oraz Ministerstwo Kultury Republiki Czeskiej, zwani dalej „Umawiającymi się Stronami”,
działając na podstawie artykułu 15 ustęp 2 Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Czeskiej o współpracy w dziedzinie kultury, szkolnictwa i nauki, podpisanej w Pradze dnia 30 września 2003 roku,
uzgodnili, co następuje:
Artykuł 1[Wizyty studyjne i pobyty]
Wizyty studyjne i pobyty
1. Umawiające się Strony będą dążyć do zwiększenia mobilności artystów, twórców i specjalistów w dziedzinie kultury. W tym celu będą wspierać organizowanie wizyt studyjnych oraz pobytów specjalistów we wszystkich dziedzinach kultury w ramach współpracy bezpośredniej między właściwymi instytucjami Państw obu Umawiających się Stron. Szczegółowe warunki organizowania i finansowania wizyt studyjnych i pobytów będą uzgadniane przez właściwe instytucje.
2. Umawiające się Strony będą zachęcać do korzystania z programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej „Kultura Inspirująca”, z którego mogą być dofinansowane pobyty pracowników polskich instytucji kultury w czeskich instytucjach partnerskich oraz wizyty studyjne pracowników czeskich instytucji kultury organizowane przez polskie instytucje kultury, w celu rozwoju współpracy partnerskiej lub realizacji wspólnych projektów.
Artykuł 2[Festiwale]
Festiwale
1. Umawiające się Strony, w ramach swoich możliwości, będą wspierać udział swoich artystów i zespołów artystycznych w międzynarodowych festiwalach teatralnych, muzycznych i tanecznych oraz innych znaczących wydarzeniach kulturalnych odbywających się na terytorium Państwa drugiej Umawiającej się Strony.
2. Kwestie dotyczące wyboru zespołów artystycznych oraz programu pobytu i terminów występów będą uzgadniane w drodze kontaktów roboczych między właściwymi instytucjami.
Artykuł 3[Teatr]
Teatr
1. Umawiające się Strony będą wspierać prezentowanie dzieł dramatycznych polskich i czeskich autorów, ze szczególnym uwzględnieniem dzieł autorów współczesnych.
2. Umawiające się Strony będą wspierać bezpośrednie kontakty między teatrami, zespołami teatralnymi, baletowymi i operowymi oraz w miarę swoich możliwości będą stwarzać warunki do rozwoju współpracy między Teatrem Narodowym w Warszawie a Teatrem Narodowym w Pradze.
3. Umawiające się Strony będą w szczególności popierać udział swoich przedstawicieli w Praskim Quadriennale oraz w Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym „Bez granic” w Cieszynie i Czeskim Cieszynie.
4. Umawiające się Strony, w miarę swoich możliwości, będą sprzyjać bezpośredniej współpracy między Instytutem Teatralnym imienia Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie a Instytutem Sztuki - Instytutem Teatralnym w Pradze.
5. Umawiające się Strony, w miarę swoich możliwości, uznając kulturotwórcze znaczenie Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie, będą wspierać jego działalność i współdziałanie polskiej i czeskiej sceny.
Artykuł 4[Muzyka]
Muzyka
1. Umawiające się Strony, w miarę swoich możliwości, będą wspierać bezpośrednią współpracę między instytucjami muzycznymi z Państw Umawiających się Stron,
2. Umawiające się Strony, w miarę swoich możliwości, będą wspierać organizowanie kursów i warsztatów w zakresie muzyki klasycznej i alternatywnej.
3. Umawiające się Strony, w miarę swoich możliwości, będą sprzyjać promocji twórczości kompozytorów z Państwa drugiej Umawiającej się Strony.
Artykuł 5[Sztuki wizualne]
Sztuki wizualne
Umawiające się Strony będą popierać bezpośrednią współpracę między instytucjami kultury oraz organizacjami twórców działającymi w obszarze sztuk wizualnych, architektury i designu, w szczególności w zakresie organizowania wystaw sztuki współczesnej.
Artykuł 6[Kinematografia]
Kinematografia
1. Umawiające się Strony, w ramach swoich możliwości, będą wspierać udział swoich twórców oraz filmów w międzynarodowych festiwalach filmowych organizowanych na terytorium Państwa drugiej Umawiającej się Strony.
2. W celu upowszechniania dorobku swoich kinematografii narodowych Umawiające się Strony będą popierać organizowanie przeglądów filmowych. Szczegóły dotyczące ich organizowania zostaną uzgodnione przez właściwe instytucje.
3. Umawiające się Strony, w miarę swoich możliwości, będą wspierać dalszy rozwój Przeglądu Filmowego „Kino na Granicy”.
4. Umawiające się Strony będą popierać bezpośrednią współpracę instytucji filmowych.
5. Umawiające się Strony będą wspierać współpracę narodowych archiwów filmowych, w zakresie wymiany doświadczeń dotyczących digitalizacji, konserwacji oraz upowszechniania dziedzictwa filmowego i audiowizualnego.
Artykuł 7[Literatura i biblioteki]
Literatura i biblioteki
1. Umawiające się Strony będą popierać wszechstronną współpracę bibliotek narodowych oraz innych bibliotek z Państw Umawiających się Stron, w szczególności w zakresie dostępu do zbiorów cyfrowych oraz ich ochrony.
2. Umawiające się Strony będą wspierać wydawanie tłumaczeń dzieł literatury polskiej w języku czeskim oraz dziel literatury czeskiej w języku polskim. Strona polska zachęca czeskich tłumaczy i wydawców zainteresowanych tłumaczeniem literatury polskiej do korzystania z programów wsparcia koordynowanych przez Instytut Książki w Krakowie, w tym z Programu Translatorskiego ©POLAND. Strona czeska zachęca polskich tłumaczy i wydawców zainteresowanych tłumaczeniem literatury czeskiej do skorzystania z programu wsparcia publikacji literatury czeskiej w przekładzie, ustanowionego przez Ministerstwo Kultury Republiki Czeskiej, lub związanych z tym działań Czeskiego Centrum Literackiego przy Morawskiej Bibliotece Regionalnej w Brnie.
3. Umawiające się Strony, w ramach swoich możliwości, będą wspierać udział autorów, tłumaczy (z języka polskiego na język czeski lub z języka czeskiego na język polski), wydawców i innych podmiotów branży wydawniczej w międzynarodowych targach książki, festiwalach i innych wydarzeniach literackich odbywających się w Rzeczypospolitej Polskiej lub Republice Czeskiej. Umawiające się Strony będą współpracować w zakresie prezentacji literatury narodowej w Państwie drugiej Umawiającej się Strony.
4. Umawiające się Strony będą wspierać organizowanie wizyt studyjnych i pobytów dla pisarzy oraz tłumaczy,
Artykuł 8[Muzea i galerie]
Muzea i galerie
1. Umawiające się Strony będą sprzyjać bezpośredniej współpracy muzeów i galerii z Państw Umawiających się Stron, obejmującej wymianę wystaw i eksponatów oraz doświadczeń w zakresie bezpieczeństwa w muzeach.
2. Umawiające się Strony będą wspierać wymianę pracowników muzeów i galerii, w szczególności w celu ich udziału we wspólnych seminariach, warsztatach i innych wydarzeniach. Szczegóły organizowania tych wizyt będą uzgadniane przez zainteresowane instytucje z Państw Umawiających się Stron.
Artykuł 9[Dziedzictwo kulturowe]
Dziedzictwo kulturowe
1. Umawiające się Strony będą wspierać bezpośrednią współpracę instytucji i organizacji działających w dziedzinie ochrony dziedzictwa kulturowego oraz zabytków ruchomych i nieruchomych z Państw Umawiających się Stron.
2. Umawiające się Strony będą sprzyjać wymianie doświadczeń między podmiotami zarządzającymi obiektami wpisanymi na listę światowego dziedzictwa znajdującymi się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Czeskiej.
3. Strona polska zachęca czeskich badaczy do skorzystania z programu stypendialnego „Thesaurus Poloniae”, koordynowanego przez Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie, skierowanego do zagranicznych badaczy historii i dziedzictwa kulturowego Rzeczypospolitej Polskiej oraz Europy Środkowej.
Artykuł 10[Polityka pamięci]
Polityka pamięci
1. Umawiające się Strony będą popierać działania w celu zapewnienia funkcjonowania ekspozycji Republiki Czeskiej prezentowanej w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.
2. Umawiające się Strony będą wspierać współpracę Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu z Miejscem Pamięci w Terezinie.
3. Umawiające się Strony będą sprzyjać dalszej współpracy między badaczami zajmującymi się historią XX wieku. Umawiające się Strony będą popierać współpracę instytucji publicznych i organizacji zajmujących się historią i polityką pamięci. Poszczególne projekty będą realizowane na podstawie umów zawieranych przez zainteresowane podmioty.
Artykuł 11[Ochrona niematerialnego dziedzictwa kulturowego]
Ochrona niematerialnego dziedzictwa kulturowego
Umawiające się Strony będą wspierać udział twórców i zespołów ludowych w międzynarodowych festiwalach folklorystycznych i innych wydarzeniach kulturalnych, odbywających się w Państwie drugiej Umawiającej się Strony, a także współpracę specjalistów w dziedzinie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego, w tym współpracę w zakresie wspólnych wpisów elementów niematerialnego dziedzictwa kulturowego na listy, o których mowa w Konwencji UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
Artykuł 12[Współpraca w ramach inicjatyw wielostronnych]
Współpraca w ramach inicjatyw wielostronnych
1. Umawiające się Strony będą współpracować w ramach Grupy Wyszehradzkiej, w szczególności w zakresie promowania projektów w dziedzinie kultury oraz wspierania inicjatywy Forum Dziedzictwa Europy Środkowej.
2. Umawiające się Strony będą współpracować w ramach programów i inicjatyw Unii Europejskiej.
3. Umawiające się Strony w przypadku, gdy uznają to za wskazane, będą się wzajemnie informowały o priorytetowych działaniach w obszarze kultury w ramach Organizacji Narodów Zjednoczonych dla Wychowania, Nauki i Kultury (UNESCO) i innych organizacji międzynarodowych.
4. Umawiające się Strony będą promować różnorodność form wyrazu kulturowego w ramach Konwencji w sprawie ochrony i promowania różnorodności form wyrazu kulturowego.
5. Umawiające się Strony będą popierać inicjatywy współpracy w celu zwrotu nielegalnie wywiezionych dóbr kultury oraz zapobiegania nielegalnemu obrotowi dobrami kultury.
Artykuł 13[Warunki organizacyjne i finansowe]
Warunki organizacyjne i finansowe
1. Kwestie dotyczące pokrycia kosztów podróży w Państwie przyjmującym, zakwaterowania i wyżywienia osób objętych wymianą (w tym wizyty studyjne i pobyty), właściwe instytucje z Państw Umawiających się Stron uzgodnią odrębnie w poszczególnych przypadkach.
2. Terminy i program pobytu oraz warunki finansowania wymiany zespołów artystycznych realizowanej w ramach niniejszego Programu będą uzgadniane każdorazowo przez zainteresowane instytucje.
3. Szczegółowe warunki techniczne i finansowe organizowania wystaw będą uzgadniane między właściwymi instytucjami i zostaną określone w odrębnych porozumieniach podpisanych przez te podmioty.
Artykuł 14[Rozstrzyganie sporów]
Rozstrzyganie sporów
Wszelkie spory, które mogą powstać w wyniku interpretacji lub realizacji niniejszego Programu współpracy, będą rozstrzygane w drodze konsultacji między Umawiającymi się Stronami.
Artykuł 15[Postanowienia końcowe]
Postanowienia końcowe
1. Program współpracy wchodzi w życie z dniem podpisania i obowiązuje do dnia 31 grudnia 2026 roku. Okres obowiązywania niniejszego Programu ulega automatycznemu przedłużeniu do dnia wejścia w życie nowego Programu współpracy, nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2027 roku.
2. Każda z Umawiających się Stron może w formie pisemnej wypowiedzieć niniejszy Program współpracy. W takim przypadku utraci on moc po upływie sześciu miesięcy od dnia otrzymania wypowiedzenia przez drugą Umawiającą się Stronę.
3. Każdy projekt realizowany w ramach Programu współpracy, który nie zostanie ukończony w okresie obowiązywania, będzie kontynuowany na podstawie postanowień niniejszego Programu, aż do jego zakończenia.
Sporządzono w Brukseli, dnia 29 listopada 2022 roku, w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, każdy w językach polskim i czeskim, przy czym oba teksty posiadają jednakową moc prawną.
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00