Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2023-10-26
Wersja aktualna od 2023-10-26
obowiązujący
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 25 września 2023 r.
w sprawie Medalu Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny
Na podstawie art. 676 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 2305 oraz z 2023 r. poz. 347, 641, 1615, 1834 i 1872) zarządza się, co następuje:
§ 1. [Zakres regualcji] Rozporządzenie określa:
1) sposób zaliczania służby wojskowej lub pracy do okresów wymaganych do nadania Medalu Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny, zwanego dalej „Medalem Siły Zbrojne";
2) tryb postępowania w sprawach o nadanie Medalu Siły Zbrojne oraz wzór wniosku o jego nadanie;
3) tryb wręczania, sposób i okoliczności noszenia odznaki Medalu Siły Zbrojne oraz wzór legitymacji potwierdzającej jego nadanie;
4) wzór graficzny odznaki Medalu Siły Zbrojne.
§ 2. [Okres wymagany do nadania Medalu Siły Zbrojne] 1. Do okresu wymaganego do nadania Medalu Siły Zbrojne zalicza się w przypadku:
1) żołnierza zawodowego - okresy:
a) pełnienia czynnej służby wojskowej, z wyłączeniem terytorialnej służby wojskowej pełnionej dyspozycyjnie,
b) pełnienia służby w formacjach i w przypadkach, o których mowa w art. 137 ust. 1 lub art. 138 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny, zwanej dalej „ustawą",
c) świadczenia pracy w Wojsku Polskim jako pracownik resortu obrony narodowej, w tym w Służbie Kontrwywiadu Wojskowego lub Służbie Wywiadu Wojskowego
- przed powołaniem do zawodowej służby wojskowej;
2) byłego żołnierza zawodowego - okresy:
a) pełnienia czynnej służby wojskowej, z wyłączeniem terytorialnej służby wojskowej pełnionej dyspozycyjnie - przed powołaniem do zawodowej służby wojskowej oraz po zwolnieniu z tej służby,
b) pełnienia służby w formacjach i w przypadkach, o których mowa w art. 137 ust. 1 lub art. 138 ustawy - przed powołaniem do zawodowej służby wojskowej, a w przypadku Służby Kontrwywiadu Wojskowego lub Służby Wywiadu Wojskowego, także po zwolnieniu z zawodowej służby wojskowej,
c) świadczenia pracy w Wojsku Polskim jako pracownik resortu obrony narodowej, w tym w Służbie Kontrwywiadu Wojskowego lub Służbie Wywiadu Wojskowego - przed powołaniem do zawodowej służby wojskowej oraz po zwolnieniu z tej służby.
2. Do okresu pracy w Wojsku Polskim wymaganego do nadania Medalu Siły Zbrojne zalicza się, w przypadku pracownika resortu obrony narodowej, w tym także pracownika lub funkcjonariusza w Służbie Kontrwywiadu Wojskowego lub Służbie Wywiadu Wojskowego, okresy pełnienia czynnej służby wojskowej, w tym zawodowej służby wojskowej, z wyłączeniem terytorialnej służby wojskowej pełnionej dyspozycyjnie.
§ 3.[Podmioty przedstawiane do nadania Medalu Siły Zbrojne] Do nadania Medalu Siły Zbrojne przedstawia się żołnierzy zawodowych i pracowników resortu obrony narodowej, w tym także pracowników lub funkcjonariuszy w Służbie Kontrwywiadu Wojskowego lub Służbie Wywiadu Wojskowego, w tym roku kalendarzowym, w którym do dnia 31 grudnia osiągną wymagany do nadania Medalu Siły Zbrojne okres, o którym mowa w art. 675 ust. 1 ustawy.
§ 4. [Wniosek o nadanie Medalu Siły Zbrojne] 1. Z wnioskami o nadanie Medalu Siły Zbrojne występują dowódcy jednostek wojskowych, a także dyrektorzy, szefowie, komendanci jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej lub przez niego nadzorowanych oraz w urzędzie obsługującym Ministra Obrony Narodowej.
2. W przypadku żołnierzy zawodowych, funkcjonariuszy i pracowników Służby Kontrwywiadu Wojskowego lub Służby Wywiadu Wojskowego z wnioskami o nadanie Medalu Siły Zbrojne występują odpowiednio szefowie tych służb.
3. Wnioski przedstawia się do Ministra Obrony Narodowej za pośrednictwem kierownika komórki organizacyjnej Ministerstwa Obrony Narodowej właściwej do spraw kadr, nie później niż do dnia 31 maja każdego roku kalendarzowego.
4. Wzór wniosku o nadanie Medalu Siły Zbrojne jest określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
§ 5. [Odznaka Medalu Siły Zbrojne] 1. Odznakę Medalu Siły Zbrojne wręcza się uroczyście, z zachowaniem ceremoniału wojskowego.
2. Wręczenie odznaki Medalu Siły Zbrojne poprzedza się odczytaniem wyciągu z decyzji Ministra Obrony Narodowej o nadaniu tego Medalu i wypowiedzeniem formuły „W imieniu Ministra Obrony Narodowej wręczam Pani/Panu Medal Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny".
3. Osoba wyróżniona otrzymuje nieodpłatnie odznakę nadanego Medalu Siły Zbrojne wraz z legitymacją, której wzór jest określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
§ 6. [Sposób noszenia odznaki Medalu Siły Zbrojne] 1. Odznakę Medalu Siły Zbrojne nosi się na mundurze lub cywilnym ubiorze wizytowym, na lewej stronie piersi, po odznakach orderów i odznaczeń, przed Medalem za zasługi dla obronności kraju.
2. Odznakę Medalu Siły Zbrojne nosi się podczas uroczystych wystąpień w czasie obchodów świąt i uroczystości państwowych, wojskowych, patriotycznych i religijnych, a także o charakterze rodzinnym, zawodowym i społecznym.
3. W przypadku posiadania Medalu Siły Zbrojne w dwóch lub więcej stopniach, nosi się odznakę Medalu najwyższego stopnia.
4. Zamiast odznaki Medalu Siły Zbrojne można nosić jego miniaturkę lub baretkę.
§ 7. [Odznaka Medalu Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny] 1. Odznakę Medalu Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny stanowi jednostronny, o średnicy 34 mm medal z profilowanym uszkiem i kółkiem do zawieszenia na wstążce, przedstawiający stylizowany wieniec z liści wawrzynu z owocami, okalający promieniście fakturowaną tarczę o średnicy 15 mm, pokrytą czerwoną, przejrzystą emalią, z umieszczonym srebrzonym orłem według wzoru określonego w art. 2 ustawy z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1509 oraz z 2023 r. poz. 1617). Wokół tarczy, na biało emaliowanym otoku w obramowaniu, widnieje majuskułowy napis: „SIŁY ZBROJNE W SŁUŻBIE OJCZYZNY" rozdzielony u dołu kropką. Pod tarczą są umieszczone dwa skrzyżowane miecze, skierowane ostrzem ku górze. Odwrotna strona odznaki jest gładka. Wieniec, miecze, napis, obramowanie i odwrotna strona są w zależności od stopnia Medalu złocone, srebrzone lub patynowane na brązowo.
2. Medal nosi się na czerwonej rypsowej wstążce szerokości 35 mm, z dwoma białymi prążkami szerokości 2 mm w odstępie 2 mm, biegnącymi wzdłuż obu boków wstążki, 2 mm od jej brzegów.
3. Wzór graficzny odznaki Medalu Siły Zbrojne jest określony w załączniku nr 3 do rozporządzenia.
§ 8.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.1)
Minister Obrony Narodowej: z up. W. Skurkiewicz
1) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 7 sierpnia 1996 r. w sprawie wykonania ustawy o ustanowieniu Medalu „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny" (Dz. U. poz. 467), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zgodnie z art. 822 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 2305 oraz z 2023 r. poz. 347, 641, 1615, 1834 i 1872).
Załączniki do rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej
z dnia 25 września 2023 r. (Dz. U. poz. 2181)
Załącznik nr 1
WZÓR WNIOSKU O NADANIE MEDALU SIŁY ZBROJNE W SŁUŻBIE OJCZYZNY
Załącznik nr 2
WZÓR LEGITYMACJI MEDALU SIŁY ZBROJNE W SŁUŻBIE OJCZYZNY
strona zewnętrzna
strona wewnętrzna
Objaśnienia:
Legitymacja wykonana z papieru w formie 4-stronicowego dokumentu o wymiarach 150 x 105 mm o podwyższonej gramaturze. Na stronie zewnętrznej wydrukowany w kolorze czarnym wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej. Na stronie wewnętrznej druk tekstu wykonany w kolorze czarnym, czcionką Arial, tło w kolorze białym. Okładka wykonana z materiału skóropodobnego w kolorze czerwonym, z wytłoczonym w kolorze złotym wizerunkiem orła ustalonym dla godła Rzeczypospolitej Polskiej.
Załącznik nr 3
WZÓR GRAFICZNY ODZNAKI MEDALU SIŁY ZBROJNE W SŁUŻBIE OJCZYZNY
Stopień I - Złoty Medal Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny
strona licowa medalu
strona odwrotna medalu
Stopień II - Srebrny Medal Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny
strona licowa medalu
strona odwrotna medalu
Stopień III - Brązowy Medal Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny
strona licowa medalu
strona odwrotna medalu