Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2023-10-17
Wersja aktualna od 2023-10-17
obowiązujący
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 25 września 2023 r.
w sprawie świadectw służby żołnierzy zawodowych
Na podstawie art. 239 ust. 7 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 2305 oraz z 2023 r. poz. 347, 641, 1615, 1834 i 1872) zarządza się, co następuje:
§ 1. [Zakres regulacji] Rozporządzenie określa:
1) tryb wydawania i prostowania świadectwa służby;
2) tryb przyznawania odszkodowania z tytułu szkody wyrządzonej niewydaniem w terminie lub wydaniem niewłaściwego świadectwa służby;
3) wzór świadectwa służby.
§ 2. [Świadectwo służby] 1. Żołnierz zawodowy zwalniany z zawodowej służby wojskowej, zwany dalej „żołnierzem", otrzymuje świadectwo służby w dniu zwolnienia ze służby określonym w decyzji. Żołnierz potwierdza otrzymanie świadectwa służby własnoręcznym podpisem oraz datą na egzemplarzu pozostającym w aktach jednostki wojskowej.
2. Świadectwo służby może odebrać osoba upoważniona na piśmie przez żołnierza. W takim przypadku otrzymanie świadectwa służby potwierdza osoba upoważniona. Upoważnienie dołącza się do akt personalnych żołnierza.
3. W przypadku wygaśnięcia stosunku służbowego z powodu śmierci żołnierza zawodowego albo stwierdzenia zaginięcia żołnierza zawodowego świadectwo służby włącza się do teczki akt personalnych żołnierza zawodowego niezwłocznie po wydaniu decyzji o wygaśnięciu stosunku służbowego.
4. Jeżeli wydanie świadectwa służby nie jest możliwe w dniu zwolnienia ze służby ani nie może zostać odebrane przez osobę upoważnioną, świadectwo służby jest wydawane w terminie 7 dni od dnia zwolnienia żołnierza ze służby i doręczane za pokwitowaniem przez operatora pocztowego w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe (Dz. U. z 2023 r. poz. 1640) lub przez pracowników i żołnierzy jednostki wojskowej, której dowódca wydał świadectwo.
5. Z egzemplarza świadectwa służby sporządza się kopię, którą włącza się do teczki akt personalnych żołnierza.
§ 3. [Żądanie sprostowania świadectwa służby] 1.W przypadku żądania sprostowania świadectwa służby, o którym mowa w art. 239 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny, zwanej dalej „ustawą", żołnierz składa wniosek o sprostowanie świadectwa służby. Wniosek składa się na piśmie do dowódcy jednostki wojskowej, który wydał świadectwo służby.
2. W przypadku złożenia wniosku o sprostowanie świadectwa służby po terminie dowódca jednostki wojskowej, w drodze postanowienia, może przywrócić termin na pisemny wniosek żołnierza zwolnionego z zawodowej służby wojskowej, jeżeli uprawdopodobni on, że uchybienie nastąpiło bez jego winy. Na postanowienie o odmowie przywrócenia terminu służy zażalenie do wyższego przełożonego w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.
3. Dowódca jednostki wojskowej w terminie 7 dni od dnia otrzymania wniosku o sprostowanie świadectwa służby wydaje:
1) nowe świadectwo służby w przypadku uwzględnienia wniosku;
2) postanowienie o odmowie sprostowania świadectwa służby.
4. Na postanowienie o odmowie sprostowania świadectwa służby służy zażalenie do wyższego przełożonego w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.
5. Wyższy przełożony, w terminie miesiąca od dnia wniesienia zażalenia na postanowienie o odmowie sprostowania świadectwa służby, wydaje postanowienie o:
1) uwzględnieniu zażalenia albo
2) utrzymaniu w mocy zaskarżonego postanowienia.
6. W przypadku uwzględnienia zażalenia na postanowienie o odmowie sprostowania świadectwa służby dowódca jednostki wojskowej wydaje nowe świadectwo służby w terminie 7 dni od dnia otrzymania postanowienia w tej sprawie.
7. Dowódca jednostki wojskowej może w każdym czasie z urzędu prostować w drodze postanowienia błędy pisarskie i rachunkowe oraz inne oczywiste omyłki w wydanym świadectwie służby. Na postanowienie o sprostowaniu z urzędu świadectwa służby służy zażalenie do wyższego przełożonego w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.
§ 4. [Nowe świadectwo służby] Nowe świadectwo służby wydaje się również w przypadku:
1) zmiany decyzji o zwolnieniu ze służby mającej wpływ na treść świadectwa służby;
2) zwolnienia ze służby żołnierza, wobec którego nastąpiło uchylenie lub stwierdzenie nieważności decyzji o zwolnieniu.
§ 5.[Wydanie nowego świadectwa służby] W razie wydania nowego świadectwa służby w przypadkach, o których mowa w § 3 ust. 3 pkt 1 i ust. 6 oraz w § 4, poprzednio sporządzone świadectwo służby usuwa się z teczki akt personalnych żołnierza i poddaje zniszczeniu.
§ 6. [Złożenie wniosku na piśmie w przypadkach, o których mowa w art. 239 ust. 6 ustawy o obronie Ojczyzny] 1. W przypadkach, o których mowa w art. 239 ust. 6 ustawy, były żołnierz zawodowy składa wniosek na piśmie do dowódcy jednostki wojskowej, który wydał świadectwo służby.
2. W sprawach, o których mowa w art. 239 ust. 6 ustawy, dowódca jednostki wojskowej, który wydał świadectwo służby, rozstrzyga w drodze decyzji.
3. Od decyzji przysługuje odwołanie do wyższego przełożonego dowódcy jednostki wojskowej.
§ 7.[Wzór świadectwa służby] Wzór świadectwa służby jest określony w załączniku do niniejszego rozporządzenia.
§ 8.[Stosowanie przepisów] Do spraw wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia stosuje się przepisy dotychczasowe.
§ 9.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.1)
Minister Obrony Narodowej: z up. M. Wiśniewski
1) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 16 czerwca 2014 r. w sprawie świadectw służby żołnierzy zawodowych (Dz. U. poz. 895), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zgodnie z art. 822 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 2305 oraz z 2023 r. poz. 347, 641, 1615, 1834 i 1872).
Załącznik do rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej
z dnia 25 września 2023 r. (Dz. U. poz. 2093)
WZÓR - ŚWIADECTWO SŁUŻBY