Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2023-08-07
Wersja aktualna od 2023-08-07
obowiązujący
ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 28 listopada 2001 r.
w sprawie ustanowienia odznaki honorowej „Zasłużony dla Górnictwa RP", ustalenia jej wzoru, zasad i trybu nadawania oraz sposobu noszenia
z dnia 28 listopada 2001 r. (Dz.U. z 2001 r., Nr 141, poz. 1587)
t.j. z dnia 7 listopada 2017 r. (Dz.U. z 2017 r., poz. 2059)
t.j. z dnia 7 sierpnia 2023 r. (Dz.U. z 2023 r., poz. 1544)
Na podstawie art. 4 ust. 2 i art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 21 grudnia 1978 r. o odznakach i mundurach (Dz. U. z 2023 r. poz. 76) zarządza się, co następuje:
§ 1. [Ustanowienie odznaki] 1. Ustanawia się odznakę honorową „Zasłużony dla Górnictwa RP", zwaną dalej „odznaką".
2. Odznaka jest jednostopniowa.
§ 2. [Osoby odznaczone] 1. Odznaka jest zaszczytnym honorowym wyróżnieniem i może być nadawana pracownikom:
1) kopalń i innych jednostek organizacyjnych zajmujących się problematyką górniczą,
2) organów administracji państwowej nadzorujących górnictwo lub działających w dziedzinie górnictwa,
3) innych jednostek organizacyjnych, organizacji zawodowych i społecznych współpracujących z górnictwem
- w uznaniu ich zasług dla rozwoju górnictwa, zwłaszcza w zakresie wprowadzania nowych rozwiązań technicznych, prac badawczych, we wdrażaniu najnowszych osiągnięć techniki światowej i produkcji urządzeń górniczych.
2. Odznaka może być nadawana również:
1) innym osobom szczególnie zasłużonym dla górnictwa;
2) obywatelom państw obcych, zasłużonym dla rozwoju polskiego górnictwa i umacniania współpracy międzynarodowej w tej dziedzinie.
3. Odznaka może być nadana tej samej osobie tylko raz.
§ 3. [Organ nadający odznakę, wniosek o nadanie odznaki] 1. Odznakę nadaje minister właściwy do spraw gospodarki złożami kopalin z własnej inicjatywy lub na wniosek:
1) ministra lub kierownika urzędu centralnego;
2) kierowników jednostek organizacyjnych podległych lub nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw gospodarki złożami kopalin;
3) terenowego organu administracji rządowej bądź organu samorządu terytorialnego;
4) organów statutowych krajowych organizacji zawodowych i społecznych działających na rzecz górnictwa - w odniesieniu do pracowników i działaczy tej organizacji;
5) organów statutowych podmiotów prowadzących głównie działalność naukową w sposób samodzielny i ciągły na rzecz górnictwa;
6) organów statutowych fundacji, których statutowym zadaniem jest działalność na rzecz górnictwa;
7) przedsiębiorcy w rozumieniu ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. - Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. z 2023 r. poz. 633).
2. Wniosek o nadanie odznaki zawiera:
1) dane wnioskodawcy - nazwę i adres siedziby;
2) dane osobowe osoby przedstawionej do wyróżnienia - imię i nazwisko, datę urodzenia oraz adres zamieszkania;
3) uzasadnienie (opis zasług dla rozwoju górnictwa, a także podanie stażu pracy w górnictwie, jeżeli taka była wykonywana);
4) datę złożenia wniosku oraz podpis wnioskodawcy.
3. Wzór wniosku stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia.
4. Wniosek o nadanie odznaki przedstawia się ministrowi właściwemu do spraw gospodarki złożami kopalin nie później niż na dwa miesiące przed przewidywanym przez wnioskodawcę terminem jej wręczenia.
5. Wniosek o nadanie odznaki może być wniesiony w postaci elektronicznej, przy użyciu środków komunikacji elektronicznej za pomocą elektronicznej skrzynki podawczej ePUAP ministra właściwego do spraw gospodarki złożami kopalin.
6. Wniosek o nadanie odznaki wniesiony w postaci elektronicznej opatruje się kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym.
§ 4. [Wzór odznaki] 1. Odznaka „Zasłużony dla Górnictwa RP" ma kształt stylizowanego koła o średnicy 37 mm, wykonanego z metalu srebrzonego, którego górną część stanowi wieniec laurowy, a dolną - fragment koła zębatego z umieszczonym napisem „Zasłużony dla Górnictwa RP". W środku koła znajduje się wypukły emblemat zawodu górniczego w postaci zarysu perlika i młotka, ułożonych w kształcie litery X. Przestrzeń między wieńcem laurowym, kołem zębatym i emblematem górniczym nie jest wypełniona. Odznaka jest zawieszona za pomocą kółka na wstążce o szerokości 30 mm, na której dwa pionowe paski o szerokości 16 mm w kolorze zielonoczarnym są oddzielone paskiem o szerokości 4 mm w kolorze biało-czerwonym. Pod wstążką znajduje się płytka usztywniająca z metalu w kolorze odznaki, u góry wywinięta na zewnątrz na wysokość 5 mm na całej szerokości wstążki. Na odwrotnej stronie płytki jest zamocowana agrafka.
2. Wzór odznaki określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§ 5. [Wręczenie odznaki, legitymacja stwierdzająca nadanie odznaki] 1. Odznakę wręcza minister właściwy do spraw gospodarki złożami kopalin lub osoba przez niego upoważniona.
2. Odznakę wręcza się uroczyście z okazji „Dnia Górnika". Wręczenie odznaki w innym terminie może nastąpić tylko w szczególnie uzasadnionych przypadkach.
3. Osobie wyróżnionej wręcza się również legitymację stwierdzającą nadanie odznaki.
4. Odznakę nosi się na lewej stronie piersi.
5. Wzór legitymacji stanowi załącznik nr 3 do rozporządzenia.
§ 6.[Ewidencja osób wyróżnionych odznaką] Ewidencję osób wyróżnionych odznaką prowadzi minister właściwy do spraw gospodarki złożami kopalin.
§ 7.[Koszty związane z nadawaniem odznaki] Koszty związane z nadaniem odznaki są pokrywane z budżetu państwa w części, której dysponentem jest minister właściwy do spraw gospodarki złożami kopalin.
§ 8.[Zachowanie prawa do noszenia odznaki] Osoby, którym nadano odznakę „Zasłużony dla Górnictwa RP" na podstawie przepisów obowiązujących przed wejściem w życie rozporządzenia, zachowują prawo do jej noszenia.
§ 9. [Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
Załączniki do rozporządzenia Rady Ministrów
z dnia 28 listopada 2001 r. (Dz. U. z 2023 r. poz. 1544)
Załącznik nr 1
WZÓR - WNIOSEK O NADANIE ODZNAKI HONOROWEJ „ZASŁUŻONY DLA GÓRNICTWA RP"
Załącznik nr 2
WZÓR ODZNAKI HONOROWEJ „ZASŁUŻONY DLA GÓRNICTWA RP"
Załącznik nr 3
WZÓR LEGITYMACJI STWIERDZAJĄCEJ NADANIE ODZNAKI HONOROWEJ „ZASŁUŻONY DLA GÓRNICTWA RP"
Na zewnętrznej stronie legitymacji wydrukowane jest godło państwa.
Legitymacja ma wymiary 100 mm x 140 mm.