Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2023-08-03
Wersja aktualna od 2023-08-03
obowiązujący
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI1)
z dnia 25 lipca 2023 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie szkoleń pracowników centrum powiadamiania ratunkowego
Na podstawie art. 16b ust. 5 ustawy z dnia 22 listopada 2013 r. o systemie powiadamiania ratunkowego (Dz. U. z 2023 r. poz. 748) zarządza się, co następuje:
§ 1. [Rozporządzenie w sprawie szkoleń pracowników centrum powiadamiania ratunkowego] W rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 10 maja 2021 r. w sprawie szkoleń pracowników centrum powiadamiania ratunkowego (Dz. U. poz. 897) wprowadza się następujące zmiany:
1) w § 3:
a) ust. 4 otrzymuje brzmienie:
„4. Na potrzeby zajęć praktycznych Krajowe Centrum Monitorowania Systemu Powiadamiania Ratunkowego, zwane dalej „KCMSPR", lub centrum zapewnia bazę dydaktyczną, którą stanowią sale wykładowe i sale ćwiczeniowe wyposażone w sprzęt teleinformatyczny wykorzystywany na stanowisku pracy operatora numerów alarmowych, pomoce dydaktyczne do nauczania pierwszej pomocy, projektor lub rzutnik umożliwiający wyświetlanie prezentacji multimedialnych, komputery przenośne typu laptop, nagłośnienie, tablicę multimedialną, symulatory zgłoszeń: e-Call oraz aplikacji Alarm 112.",
b) ust. 6 otrzymuje brzmienie:
„6. W roku, w którym trwa stan zagrożenia epidemicznego, stan epidemii albo w razie niebezpieczeństwa szerzenia się zakażenia lub choroby zakaźnej, plan szkoleń KCMSPR przygotowuje w terminie 30 dni od dnia ustania tego stanu.";
2) w § 5 w ust. 1 pkt 2 otrzymuje brzmienie:
„2) szkolenie praktyczne, realizowane w KCMSPR lub za pośrednictwem systemów teleinformatycznych.";
3) w § 6 ust. 1 otrzymuje brzmienie:
„1. Szkolenie teoretyczne jest prowadzone, a szkolenie praktyczne może być prowadzone w formie wideokonferencji przez wyznaczonych koordynatorów-trenerów oraz psychologów.";
4) w § 7 ust. 16 otrzymuje brzmienie:
„16. Wniosek, o którym mowa w ust. 15, może złożyć operator, który uzyskał certyfikat w czasie trwania stanu zagrożenia epidemicznego, stanu epidemii albo w razie niebezpieczeństwa szerzenia się zakażenia lub choroby zakaźnej, oraz osoba, która nie wykonywała zadań obsługi zgłoszeń alarmowych przez 2 lata.";
5) w § 8 dodaje się ust. 13-16 w brzmieniu:
„13. Egzamin z części praktycznej może być realizowany w KCMSPR, w siedzibie centrum lub za pośrednictwem systemów teleinformatycznych.
14. Na wniosek osoby przystępującej do egzaminu z części praktycznej można przystąpić bez odbycia szkolenia, o którym mowa w § 5 ust. 1 pkt 2.
15. Wniosek, o którym mowa w ust. 14, może złożyć operator, który uzyskał certyfikat w czasie trwania stanu zagrożenia epidemicznego, stanu epidemii albo w razie niebezpieczeństwa szerzenia się zakażenia lub choroby zakaźnej.
16. Wniosek, o którym mowa w ust. 14, wymaga pozytywnej opinii kierownika centrum lub jego zastępcy.".
§ 2.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji: M. Kamiński
1) Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - administracja publiczna, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. poz. 2264).