Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2023-04-22
Wersja aktualna od 2023-04-22
obowiązujący
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 28 marca 2023 r.
w sprawie należności pieniężnych przysługujących żołnierzom zawodowym skierowanym na naukę za granicą
Na podstawie art. 455 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 2305 oraz z 2023 r. poz. 347 i 641) zarządza się, co następuje:
§ 1. [Zakres regulacji] Rozporządzenie określa wysokość, tryb, terminy i sposób wypłacania żołnierzom zawodowym, zwanym dalej „żołnierzami", skierowanym na studia lub naukę oraz na staż, kurs lub specjalizację za granicą, zwane dalej „nauką za granicą", oraz jednostki wojskowe właściwe w sprawie wypłacania tym żołnierzom:
1) stypendium miesięcznego na pokrycie kosztów utrzymania za granicą;
2) zwrotu kosztów zakwaterowania;
3) jednorazowego zwrotu uzasadnionych wydatków rzeczowych związanych z przygotowaniem pracy dyplomowej, doktorskiej lub habilitacyjnej;
4) zwrotu kosztów przejazdów i dojazdów;
5) zwrotu opłat wizowych.
§ 2. [Wysokość stypendium miesięcznego] 1. Wysokość stypendium miesięcznego, o którym mowa w § 1 pkt 1, wynosi 125% stawki dodatku zagranicznego bazowego ustalonego dla państwa, do którego żołnierz został skierowany na naukę za granicą, zwanego dalej „docelowym państwem", ustalonego zgodnie z przepisami w sprawie dodatku zagranicznego i świadczeń przysługujących członkom służby zagranicznej wykonującym obowiązki służbowe w placówce zagranicznej, wydanymi na podstawie art. 54 ustawy z dnia 21 stycznia 2021 r. o służbie zagranicznej (Dz. U. z 2023 r. poz. 406).
2. Stypendium miesięczne za jeden dzień wynosi 1/30 jego kwoty miesięcznej.
3. Stypendium miesięczne dla żołnierza skierowanego na naukę za granicą, który w czasie skierowania nie otrzymuje bezpłatnego wyżywienia, ulega zwiększeniu za każdy nieotrzymany posiłek, odpowiednio o:
1) 15% - na śniadanie,
2) 30% - na obiad,
3) 30% - na kolację
- wysokości dziennej stawki diety ustalonej dla docelowego państwa, w którym pobiera naukę, zgodnie z przepisami w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju, wydanymi na podstawie art. 775 § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 2022 r. poz. 1510, 1700 i 2140 oraz z 2023 r. poz. 240 i 641).
4. Stypendium miesięczne może zostać podwyższone maksymalnie do wysokości 150% stawki dodatku zagranicznego bazowego w związku z poniesieniem przez żołnierza skierowanego na naukę za granicą dodatkowych kosztów mających bezpośredni związek z pobieraną nauką.
§ 3. [Zwrot kosztów zakwaterowania] 1. Zwrotu kosztów zakwaterowania dokonuje się do wysokości ustalonego na ten cel limitu miesięcznego.
2. Wysokość limitu miesięcznego ustala się do wysokości miesięcznej kwoty kosztów zakwaterowania określonej przez organizatora szkolenia, a w przypadku braku takiego określenia - wysokości trzydziestokrotności limitu na nocleg w docelowym państwie, ustalonego na podstawie przepisów, o których mowa w § 2 ust. 3.
3. W uzasadnionych przypadkach organ wydający polecenie wyjazdu służbowego za granicę może wyrazić zgodę na zwrot potwierdzonych rachunkiem kosztów zakwaterowania przekraczających limit, o którym mowa w ust. 2.
§ 4. [Jednorazowy zwrot uzasadnionych wydatków rzeczowych związanych z przygotowaniem pracy dyplomowej, doktorskiej lub habilitacyjnej] 1. Jednorazowego zwrotu uzasadnionych wydatków rzeczowych związanych z przygotowaniem pracy dyplomowej, doktorskiej lub habilitacyjnej dokonuje się na podstawie przedstawionych przez żołnierza skierowanego na naukę za granicą dokumentów (rachunków) potwierdzających poniesione wydatki, w wysokości nieprzekraczającej stypendium miesięcznego.
2. Żołnierz skierowany na naukę za granicą, na pisemny wniosek, może otrzymać zaliczkę na wydatki rzeczowe, o których mowa w ust. 1. Wniosek zawiera stopień wojskowy, nazwisko, imiona oraz nazwę zajmowanego przez żołnierza stanowiska służbowego i nazwę jednostki wojskowej, w której pełni on służbę, oraz prośbę o wypłatę zaliczki.
§ 5. [Stosowanie przepisów do zwrotu kosztów przejazdów i dojazdów poniesionych przez żołnierza skierowanego na naukę za granicą] 1. Do zwrotu kosztów przejazdów i dojazdów, o których mowa w § 1 pkt 4, poniesionych przez żołnierza skierowanego na naukę za granicą w związku z przejazdem z miejsca zamieszkania w kraju do miejsca nauki za granicą i z powrotem oraz z miejsca nauki za granicą do miejsca pobytu określonego w programie szkolenia i z powrotem stosuje się odpowiednio przepisy art. 445 ust. 7 pkt 2, ust. 13 i 14 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny oraz przepisy wydane na podstawie art. 445 ust. 15 tej ustawy, w części dotyczącej zagranicznych podróży służbowych żołnierzy zawodowych.
2. Zwrot kosztów przejazdów z miejsca nauki za granicą do miejsca zamieszkania w kraju i z powrotem przysługuje jeden raz w każdym okresie nauki za granicą, którego planowana długość wynosi co najmniej sześć miesięcy.
§ 6. [Określenie wysokości należności, o których mowa w § 2 i § 3, oraz środka transportu właściwego do odbycia przejazdów i dojazdów] 1. Wysokość należności, o których mowa w § 2 i § 3, oraz środek transportu właściwy do odbycia przejazdów i dojazdów określa się w poleceniu wyjazdu służbowego za granicę.
2. Polecenie wyjazdu służbowego za granicę wydaje organ wojskowy właściwy w sprawie kierowania żołnierza na naukę za granicą albo dowódca jednostki wojskowej wskazany przez organ kierujący w decyzji o skierowaniu żołnierza na naukę za granicą. W poleceniu wyjazdu służbowego za granicę określa się stopień wojskowy, nazwisko, imiona, numer PESEL kierowanego żołnierza oraz miejsce pobierania nauki za granicą i zakres przyznanych należności pieniężnych.
3. O zwrocie kosztów, o których mowa w § 1 pkt 3-5, rozstrzyga organ, który wydał polecenie wyjazdu służbowego za granicę.
§ 7. [Wypłata stypendium miesięcznego na pokrycie kosztów utrzymania za granicą oraz zaliczek na pokrycie kosztów przejazdów i dojazdów i zaliczek na pokrycie kosztów zakwaterowania] 1. Wypłaty stypendium miesięcznego na pokrycie kosztów utrzymania za granicą oraz zaliczek na pokrycie kosztów przejazdów i dojazdów i zaliczek na pokrycie kosztów zakwaterowania dokonuje się z góry, w pierwszym dniu roboczym każdego miesiąca.
2. Wypłaty jednorazowego zwrotu uzasadnionych wydatków rzeczowych związanych z przygotowaniem pracy dyplomowej, doktorskiej lub habilitacyjnej, zwrotu kosztów przejazdów i dojazdów oraz zwrotu opłat wizowych, o których mowa w § 1 pkt 3-5, dokonuje się w terminie 14 dni od dnia przedstawienia przez żołnierza skierowanego na naukę za granicą dokumentów (rachunków) potwierdzających poniesione wydatki.
3. Żołnierz skierowany na naukę za granicą:
1) trwającą do trzech miesięcy włącznie - może otrzymać zaliczkę do wysokości wydatków przewidywanych w okresie tej nauki;
2) trwającą powyżej trzech miesięcy - może otrzymać zaliczkę do wysokości nie większej niż wysokość wydatków przewidywanych w pierwszym trzymiesięcznym okresie tej nauki.
§ 8. [Wypłata należności, o których mowa w § 1] 1. Wypłaty należności, o których mowa w § 1, dokonuje jednostka wojskowa, na której zaopatrzeniu finansowym żołnierz skierowany na naukę za granicą pozostaje w okresie tego skierowania.
2. Organ kierujący może wskazać inną jednostkę wojskową niż określona w ust. 1, właściwą w sprawach wypłacania żołnierzowi skierowanemu na naukę za granicą należności, o których mowa w § 1.
3. Należności, o których mowa w § 1, podlegają rozliczeniu w terminie 14 dni od dnia powrotu żołnierza skierowanego na naukę za granicą do kraju.
§ 9. [Waluta należności, o których mowa w § 1] 1. Należności, o których mowa w § 1, wypłacane są w walucie kwoty bazowej ustalonej dla docelowego państwa lub w walucie tego państwa:
1) gotówką, w kasie walutowej jednostki wskazanej w § 8 albo w polskim przedstawicielstwie wojskowym lub placówce zagranicznej poza granicami kraju, albo
2) na wniosek żołnierza skierowanego na naukę za granicą - na wskazany przez niego rachunek płatniczy.
2. W przypadku gdy należności, o których mowa w § 1, wypłacane są w walucie innej niż waluta kwoty bazowej ustalona dla docelowego państwa, wysokość tych należności ustala się według średniego kursu tej waluty w Narodowym Banku Polskim obowiązującego w pierwszym dniu miesiąca kalendarzowego poprzedzającego miesiąc, w którym następuje wypłata należności.
§ 10.[Wypłacanie należności żołnierzowi zawodowemu skierowanemu na naukę w trakcie wyznaczenia do pełnienia zawodowej służby wojskowej poza granicami państwa lub wyznaczenia na stanowisko służbowe w organizacjach międzynarodowych, międzynarodowych strukturach wojskowych lub przy siłach zbrojnych państw obcych stacjonujących na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej] Żołnierzowi zawodowemu skierowanemu na naukę w trakcie wyznaczenia do pełnienia zawodowej służby wojskowej poza granicami państwa lub wyznaczenia na stanowisko służbowe w organizacjach międzynarodowych, międzynarodowych strukturach wojskowych lub przy siłach zbrojnych państw obcych stacjonujących na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wypłaca się należności zgodnie z przyjętym trybem skierowania obowiązującym w miejscu pełnienia służby.
§ 11.[Przepisy przejściowe] Do dnia wejścia w życie przepisów wydanych na podstawie art. 54 ustawy z dnia 21 stycznia 2021 r. o służbie zagranicznej, w zakresie ustalania wysokości stawki dodatku zagranicznego, stosuje się przepisy wydane na podstawie art. 30 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o służbie zagranicznej (Dz. U. z 2020 r. poz. 1854) utrzymane czasowo w mocy na podstawie przepisu art. 85a pkt 2 ustawy z dnia 21 stycznia 2021 r. o służbie zagranicznej, jednak nie dłużej niż do upływu terminu określonego w tym przepisie.
§ 12.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.1)
Minister Obrony Narodowej: z up. M. Wiśniewski
1) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 13 marca 2014 r. w sprawie należności pieniężnych przysługujących żołnierzom zawodowym skierowanym na naukę za granicą (Dz. U. poz. 387), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zgodnie z art. 822 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 2305 oraz z 2023 r. poz. 347 i 641).