Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2023-03-21
Wersja aktualna od 2023-03-21
obowiązujący
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRACY I POLITYKI SOCJALNEJ1)
z dnia 26 marca 1998 r.
w sprawie szczegółowych zasad i trybu powoływania oraz odwoływania członków Rady Nadzorczej Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, a także szczegółowych zasad działania Rady Nadzorczej i szkolenia jej członków oraz wysokości ich wynagrodzenia za udział w posiedzeniach Rady
z dnia 26 marca 1998 r. (Dz.U. z 1998 r., Nr 45, poz. 276)
t.j. z dnia 18 marca 2021 r. (Dz.U. z 2021 r., poz. 499)
t.j. z dnia 21 marca 2023 r. (Dz.U. z 2023 r., poz. 525)
Na podstawie art. 50 ust. 8 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2023 r. poz. 100, 173 i 240) zarządza się, co następuje:
§ 1. [Skład Rady Nadzorczej Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych] 1. Pełnomocnik Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych, zwany dalej „Pełnomocnikiem", zamieszcza informację o terminie zgłaszania kandydatów na członków Rady Nadzorczej Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, zwanej dalej „Radą Nadzorczą", w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego. Informację, o której mowa w zdaniu pierwszym, Pełnomocnik może dodatkowo zamieścić w trzech dziennikach o zasięgu ogólnopolskim.
2. Podmioty, o których mowa w art. 50 ust. 2 pkt 1a, 1b i 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, zwanej dalej „ustawą", zgłaszają po jednym kandydacie na członków Rady Nadzorczej.
3. W celu uzupełnienia składu Rady Nadzorczej Pełnomocnik występuje do podmiotów uprawnionych do posiadania przedstawiciela w Radzie Nadzorczej o zgłoszenie kandydatów.
4. (uchylony).
§ 2. [Wniosek o odwołanie członka Rady Nadzorczej] 1. Wniosek o odwołanie członka Rady Nadzorczej, skierowany do Pełnomocnika, powinien być przekazany ministrowi właściwemu do spraw zabezpieczenia społecznego wraz z opinią Pełnomocnika w terminie 7 dni od daty wpływu.
2. Odwołanie członka Rady Nadzorczej przez ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego następuje w formie pisemnej w terminie 14 dni od przekazania wniosku, o którym mowa w ust. 1, lub wniosku Pełnomocnika.
3. W celu uzupełnienia składu Rady Nadzorczej Pełnomocnik występuje z wnioskiem o powołanie członka Rady Nadzorczej w terminie 30 dni od daty odwołania.
§ 3. [Rada Nadzorcza] 1. Rada Nadzorcza rozstrzyga w sprawach należących do jej zadań na posiedzeniach, z zastrzeżeniem § 4.
2. Rada Nadzorcza odbywa posiedzenia nie rzadziej niż raz na kwartał.
3. Rada Nadzorcza podejmuje uchwały zwykłą większością głosów członków obecnych na posiedzeniu, z zastrzeżeniem § 4. W przypadku równej liczby oddanych głosów decyduje głos Prezesa Rady Nadzorczej, zwanego dalej „Prezesem".
4. Uchwałę uważa się za ważną, jeśli głosowanie odbywało się w obecności co najmniej 4 członków Rady Nadzorczej oraz Prezesa, z zastrzeżeniem ust. 5.
5. Uchwały dotyczące zatwierdzenia projektu planu działalności i projektu planu finansowego Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, zwanego dalej „Funduszem", oraz zatwierdzenia sprawozdania z działalności i realizacji planu finansowego Funduszu uważa się za ważne, jeżeli głosowanie odbyło się w obecności co najmniej 5 członków Rady Nadzorczej oraz Prezesa.
§ 4.[Uchwała] W uzasadnionych przypadkach, na wniosek Prezesa, uchwały, z wyłączeniem uchwał, o których mowa w § 3 ust. 5, mogą być podejmowane bez odbycia posiedzenia, przez głosowanie pisemne. Dla ważności uchwały wymagana jest bezwzględna większość głosów całego składu Rady Nadzorczej.
§ 5. [Posiedzenie Rady Nadzorczej] 1. Posiedzenia Rady Nadzorczej zwołuje Prezes z własnej inicjatywy lub na wniosek co najmniej 4 członków Rady Nadzorczej.
2. Posiedzeniom Rady Nadzorczej przewodniczy Prezes.
3. Posiedzenia Rady Nadzorczej są protokołowane.
4. Protokół posiedzenia zawiera:
1) numer, datę, miejsce i czas trwania posiedzenia;
2) porządek obrad;
3) imiona i nazwiska uczestników posiedzenia;
4) imiona i nazwiska osób zabierających głos wraz ze streszczeniem ich wypowiedzi;
5) podjęte ustalenia oraz uchwały wraz z wynikiem głosowania;
6) inne sprawy, których zaprotokołowanie poleci przewodniczący posiedzenia.
5. Do protokołu załącza się teksty podjętych uchwał.
6. Uchwały Rady Nadzorczej podpisuje Prezes.
7. Protokół posiedzenia Rady Nadzorczej podpisują protokolant, Prezes i członkowie Rady Nadzorczej obecni na posiedzeniu.
§ 6.[Regulamin Rady Nadzorczej] Szczegółowy tryb pracy Rady Nadzorczej określa uchwalony przez nią regulamin.
§ 7.[Członek Rady Nadzorczej] Członek Rady Nadzorczej uczestniczy w szkoleniach organizowanych dla członków Rady Nadzorczej w celu zdobycia lub pogłębienia wiedzy niezbędnej dla realizacji zadań Rady Nadzorczej.
§ 8. [Wynagrodzenie dla członka Rady Nadzorczej] 1. Członkowie Rady Nadzorczej otrzymują za udział w posiedzeniach Rady Nadzorczej wynagrodzenie ze środków Funduszu w kwocie 500 złotych za jedno posiedzenie, niezależnie od czasu jego trwania.
2. Członkom Rady Nadzorczej przysługują w okresie pełnienia funkcji, pokrywane ze środków Funduszu, diety i inne należności z tytułu podróży służbowych związanych z wykonywaniem zadań członka Rady - na zasadach określonych w przepisach w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju.
§ 9. [Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1) Obecnie działem administracji rządowej - zabezpieczenie społeczne kieruje Minister Rodziny i Polityki Społecznej, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 6 października 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rodziny i Polityki Społecznej (Dz. U. z 2022 r. poz. 416).