Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2024-06-28 do 2024-12-31
Wersja aktualna od 2024-06-28 do 2024-12-31
obowiązujący
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI1)
z dnia 10 marca 2023 r.
w sprawie norm oraz szczegółowych warunków ich stosowania
(ostatnia zmiana: Dz.U. z 2024 r., poz. 945) Pokaż wszystkie zmiany
Na podstawie art. 55 ust. 1 ustawy z dnia 8 lutego 2023 r. o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 (Dz. U. poz. 412) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Zakaz wypalania użytków rolnych] Użytków rolnych nie wypala się, z tym że ze względów związanych ze zdrowiem roślin dopuszcza się punktowe wypalanie roślin, części roślin lub resztek pożniwnych.
§ 2. [Użytki rolne objęte zakazem nawożenia] Nawozów w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 10 lipca 2007 r. o nawozach i nawożeniu (Dz. U. z 2024 r. poz. 105), innych substancji zawierających związek lub związki azotu wykorzystywanych rolniczo w celu zwiększenia wzrostu roślinności ani środków ochrony roślin w rozumieniu art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o środkach ochrony roślin (Dz. U. z 2023 r. poz. 340 i 412), zwanych dalej „środkami ochrony roślin”, nie stosuje się na użytkach rolnych położonych w odległości do 3 m od:
1) brzegu jezior i innych niż jeziora zbiorników wodnych;
2) brzegu cieków naturalnych w rozumieniu art. 16 pkt 5 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. - Prawo wodne (Dz. U. z 2022 r. poz. 2625 i 2687 oraz z 2023 r. poz. 295 i 412), zwanej dalej „Prawem wodnym”;
3) brzegu rowów w rozumieniu art. 16 pkt 47 Prawa wodnego, z wyłączeniem rowów o szerokości do 5 m liczonej na wysokości górnej krawędzi brzegu rowu;
4) brzegu kanałów w rozumieniu art. 16 pkt 21 Prawa wodnego;
5) ujęć wody, jeżeli nie ustanowiono strefy ochronnej na podstawie przepisów Prawa wodnego;
6) pasa nadbrzeżnego w rozumieniu art. 36 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 21 marca 1991 r. o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej (Dz. U. z 2022 r. poz. 457, z późn. zm.2)).
§ 3. [Grunty orne położone na stokach o nachyleniu co najmniej 14%] 1. Gruntów ornych położonych na stokach o nachyleniu co najmniej 14%:
1) nie wykorzystuje się pod uprawę roślin wymagających utrzymywania redlin wzdłuż stoku;
2) nie utrzymuje się jako ugoru czarnego co najmniej od dnia 1 listopada danego roku do dnia 15 lutego kolejnego roku.
2. Na gruntach ornych położonych na stokach o nachyleniu co najmniej 14% wykorzystywanych pod uprawę roślin wieloletnich oraz na plantacjach drzew owocowych położonych na takich stokach utrzymuje się w międzyrzędziach okrywę roślinną lub ściółkę.
§ 4. [Okrywa ochronna gleby] [1] 1. Okrywę ochronną gleby utrzymuje się:
1) na powierzchni stanowiącej co najmniej 80 % gruntów ornych wchodzących w skład gospodarstwa - co najmniej od dnia zbioru uprawy w plonie głównym do dnia 15 października roku, w którym dokonano zbioru tej uprawy w plonie głównym;
2) w międzyrzędziach na plantacjach drzew owocowych - co najmniej od dnia 1 listopada danego roku do dnia 15 lutego kolejnego roku.
2. Warunek określony w ust. 1 pkt 1 uznaje się za spełniony również wtedy, gdy rolnik nie dłużej niż przez 4 tygodnie w okresie wskazanym w ust. 1 pkt 1 nie utrzymuje okrywy ochronnej gleby na powierzchni gruntów ornych, o których mowa w ust. 1 pkt 1, ze względu na wysiew na tej powierzchni roślin ozimych lub międzyplonów.
§ 5. [Uprawy na gruntach ornych obejmujących w gospodarstwie powierzchnię powyżej 10 ha] 1. W przypadku gdy grunty orne w gospodarstwie obejmują powierzchnię powyżej 10 ha, na tych gruntach uprawy prowadzi się w taki sposób, aby na powierzchni:
1) co najmniej 40% gruntów ornych była prowadzona inna uprawa w plonie głównym niż uprawa prowadzona w tym plonie w roku poprzednim;
2) wszystkich gruntów ornych taka sama uprawa w plonie głównym nie była prowadzona dłużej niż 3 lata, przy czym przy ustaleniu spełnienia tego warunku bierze się pod uwagę uprawę w plonie głównym prowadzoną nie wcześniej niż w 2023 r.
2. Warunek określony w ust. 1 uznaje się za spełniony również wtedy, gdy:
1) rolnik:
a) prowadzi na formularzu opracowanym przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i udostępnionym na jej stronie internetowej rejestr zabiegów agrotechnicznych, zwany dalej „rejestrem”, który zawiera numer działki ewidencyjnej, oznaczenie działki rolnej, powierzchnię i rodzaj uprawy, datę i rodzaj wykonanych zabiegów agrotechnicznych, datę zbioru uprawy w plonie głównym oraz informacje niezbędne do potwierdzenia wykonania czynności, o których mowa w pkt 2, lub
b) posiada dokumenty w postaci papierowej lub elektronicznej zawierające informacje określone w lit. a, zwane dalej „innymi dokumentami”
- przechowywane przez okres niezbędny do ustalenia spełnienia tego warunku;
2) na danej powierzchni:
a) w uprawę w plonie głównym zostanie wprowadzona wsiewka i ta wsiewka będzie utrzymywana co najmniej do wysiewu kolejnej uprawy w plonie głównym lub co najmniej przez 8 tygodni od dnia zbioru uprawy w plonie głównym wskazanego w rejestrze lub w innych dokumentach lub
b) po zbiorze uprawy w plonie głównym zostanie wprowadzony:
- międzyplon ozimy utworzony przez wysiew co najmniej jednego gatunku roślin, który tworzy okrywę roślinną co najmniej od dnia 1 listopada danego roku do dnia 15 lutego kolejnego roku, przy czym po dniu 15 listopada dopuszcza się mulczowanie tych międzyplonów, lub
- międzyplon ścierniskowy:
- - utworzony przez wysiew co najmniej jednego gatunku roślin w okresie od dnia 1 lipca do dnia 20 sierpnia,
- - utrzymywany co najmniej do dnia 15 października lub co najmniej przez 8 tygodni od dnia wysiewu, o którym mowa w pierwszym podwójnym tiret, wskazanego w rejestrze lub w innych dokumentach.
3. Warunków określonych w ust. 1 nie stosuje się w odniesieniu do gruntów ugorowanych oraz do następujących upraw w plonie głównym:
1) roślin bobowatych;
2) traw lub innych zielnych roślin pastewnych;
3) mieszanek roślin bobowatych drobnonasiennych z trawami;
4) upraw wieloletnich.
4. [2] W przypadku gdy warunek określony w ust. 1 nie został spełniony, a grunty orne w gospodarstwie obejmują powierzchnię:
1) powyżej 10 ha i nie więcej niż 30 ha, na tych gruntach prowadzi się co najmniej dwie różne uprawy, przy czym uprawa o największej powierzchni nie może zajmować więcej niż 75 % gruntów ornych;
2) powyżej 30 ha, na tych gruntach prowadzi się co najmniej trzy różne uprawy, przy czym uprawa o największej powierzchni nie może zajmować więcej niż 75 % gruntów ornych, a dwie uprawy o największej powierzchni nie mogą łącznie zajmować więcej niż 95 % gruntów ornych.
5. Do celów spełnienia warunków określonych w ust. 1 i 4 za uprawę uznaje się:
1) rodzaj roślin;
2) formę jarą i ozimą tego samego rodzaju roślin;
3) gatunek roślin z rodzin:
a) kapustowatych (Brassicaceae),
b) psiankowatych (Solanaceae),
c) dyniowatych (Cucurbitaceae);
4) grunt ugorowany;
5) trawy lub inne zielne rośliny pastewne.
6. Za rodzinę roślin, rodzaj roślin i gatunek roślin uważa się rodzinę, rodzaj i gatunek określone zgodnie z klasyfikacją botaniczną.
7. Na obszarze, na którym jednocześnie prowadzi się co najmniej dwie uprawy w oddzielnych rzędach, każdą z tych uprawę uznaje się za oddzielną, jeżeli pokrywa ona co najmniej 25% tego obszaru, przy czym powierzchnię obszaru pokrytego oddzielnymi uprawami oblicza się, dzieląc powierzchnię tego obszaru przez liczbę upraw pokrywających co najmniej 25% tego obszaru, niezależnie od udziału danej uprawy na tym obszarze.
8. Obszary, na których w uprawę w plonie głównym wsiewa się drugą uprawę, uznaje się za obszary zajęte jedynie pod uprawę w plonie głównym.
9. Obszary, na których wysiewa się mieszankę nasion, uznaje się za oddzielne uprawy, jeżeli można ustalić, że gatunki roślin z różnych mieszanek nasion różnią się od siebie, a te różne mieszanki nasion nie są stosowane do uprawy traw lub innych zielnych roślin pastewnych.
10. Obszary, na których obok siebie są prowadzone odrębne uprawy, a każda z tych upraw zajmuje obszar o powierzchni mniejszej niż 0,1 ha, uznaje się za obszary objęte jedną uprawą.
11. Warunków określonych w ust. 1 i 4 nie stosuje się w odniesieniu do rolnika, w którego gospodarstwie więcej niż 75% powierzchni:
1) gruntów ornych jest:
a) wykorzystywanych do produkcji traw lub innych zielnych roślin pastewnych lub
b) ugorowanych, lub
c) wykorzystywanych do uprawy roślin bobowatych lub
2) użytków rolnych kwalifikujących się do pomocy, o której mowa w art. 20 pkt 1, 3 i 4 ustawy z dnia 8 lutego 2023 r. o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027, zwanej dalej „ustawą o Planie Strategicznym”:
a) stanowią trwałe użytki zielone lub
b) jest wykorzystywanych do produkcji traw lub innych zielnych roślin pastewnych.
12. Rolnik prowadzący produkcję ekologiczną w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 23 czerwca 2022 r. o rolnictwie ekologicznym i produkcji ekologicznej (Dz. U. poz. 1370 oraz z 2023 r. poz. 412) może nie stosować warunków określonych w ust. 1 i 4 w odniesieniu do gruntów ornych w gospodarstwie, na których jest prowadzona taka produkcja, chyba że zrezygnuje z tego uprawnienia we wniosku o przyznanie pomocy, o której mowa w art. 20 pkt 1, 3 i 4 ustawy o Planie Strategicznym. W odniesieniu do pozostałych gruntów ornych w gospodarstwie te warunki stosuje się, jeżeli te grunty obejmują powierzchnię powyżej 10 ha, przy czym jeżeli rolnik zrezygnował z uprawnienia określonego w zdaniu pierwszym, te warunki stosuje się w odniesieniu do wszystkich gruntów ornych w gospodarstwie tego rolnika, o ile te grunty obejmują powierzchnię powyżej 10 ha.
§ 6. [Zasady dotyczące użytków rolnych] 1. [3] (uchylony)
2. [4] (uchylony)
3. [5] (uchylony)
4. [6] (uchylony)
5. [7] (uchylony)
6. [8] (uchylony)
7. [9] (uchylony)
8. [10] (uchylony)
9. [11] (uchylony)
10. Na użytkach rolnych będących w posiadaniu rolnika:
1) nie niszczy się następujących elementów krajobrazu:
a) drzew będących pomnikami przyrody, objętych ochroną na podstawie przepisów o ochronie przyrody,
b) rowów, których szerokość nie przekracza 2 m,
c) oczek wodnych w rozumieniu art. 4 pkt 10 ustawy z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2409) o powierzchni mniejszej niż 100 m2;
2) nie przycina się drzew i żywopłotów w okresie od dnia 15 kwietnia do dnia 31 lipca, z wyłączeniem:
a) wierzb,
b) drzew owocowych,
c) gatunków drzew, których uprawa stanowi zagajnik o krótkiej rotacji.
§ 7.[Trwałe użytki zielone] Trwałych użytków zielonych określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 56 ust. 8 pkt 1 ustawy o Planie Strategicznym i obszarów ponownie przekształconych w trwały użytek zielony zgodnie z art. 56 ust. 1 ustawy o Planie Strategicznym nie przekształca się i nie zaoruje.
§ 8.[Grunty ugorowane] W 2023 r. za grunty ugorowane, o których mowa w § 6 ust. 3 pkt 2, uznaje się również grunty wykorzystane do uprawy roślin, z wyłączeniem gruntów wykorzystanych do uprawy kukurydzy i soi oraz zagajników o krótkiej rotacji.
§ 8a. [12] (uchylony)
§ 9.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 15 marca 2023 r., z wyjątkiem § 5, który wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2024 r.3)
1) Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rozwój wsi, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 października 2021 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. poz. 1950).
2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2022 r. poz. 1079, 1250, 1604, 2185, 2515 i 2687 oraz z 2023 r. poz. 261.
3) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 9 marca 2015 r. w sprawie norm w zakresie dobrej kultury rolnej zgodnej z ochroną środowiska (Dz. U. poz. 344, z 2016 r. poz. 330, z 2018 r. poz. 532 i 1444, z 2019 r. poz. 2422 oraz z 2020 r. poz. 868), które traci moc z dniem 15 marca 2023 r. w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 8 lutego 2023 r. o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 (Dz. U. poz. 412).
Załączniki do rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi
z dnia 10 marca 2023 r. (Dz. U. poz. 478)
Załącznik nr 1
(uchylony) [13]
Załącznik nr 2
(uchylony) [14]
Załącznik nr 3
(uchylony) [15]
[1] § 4 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 26 czerwca 2024 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie norm oraz szczegółowych warunków ich stosowania (Dz.U. poz. 945). Zmiana weszła w życie 28 czerwca 2024 r.
[2] § 5 ust. 4 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 26 czerwca 2024 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie norm oraz szczegółowych warunków ich stosowania (Dz.U. poz. 945). Zmiana weszła w życie 28 czerwca 2024 r.
[3] § 6 ust. 1 uchylony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 26 czerwca 2024 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie norm oraz szczegółowych warunków ich stosowania (Dz.U. poz. 945). Zmiana weszła w życie 28 czerwca 2024 r.
[4] § 6 ust. 2 uchylony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 26 czerwca 2024 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie norm oraz szczegółowych warunków ich stosowania (Dz.U. poz. 945). Zmiana weszła w życie 28 czerwca 2024 r.
[5] § 6 ust. 3 uchylony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 26 czerwca 2024 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie norm oraz szczegółowych warunków ich stosowania (Dz.U. poz. 945). Zmiana weszła w życie 28 czerwca 2024 r.
[6] § 6 ust. 4 uchylony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 26 czerwca 2024 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie norm oraz szczegółowych warunków ich stosowania (Dz.U. poz. 945). Zmiana weszła w życie 28 czerwca 2024 r.
[7] § 6 ust. 5 uchylony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 26 czerwca 2024 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie norm oraz szczegółowych warunków ich stosowania (Dz.U. poz. 945). Zmiana weszła w życie 28 czerwca 2024 r.
[8] § 6 ust. 6 uchylony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 26 czerwca 2024 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie norm oraz szczegółowych warunków ich stosowania (Dz.U. poz. 945). Zmiana weszła w życie 28 czerwca 2024 r.
[9] § 6 ust. 7 uchylony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 26 czerwca 2024 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie norm oraz szczegółowych warunków ich stosowania (Dz.U. poz. 945). Zmiana weszła w życie 28 czerwca 2024 r.
[10] § 6 ust. 8 uchylony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 26 czerwca 2024 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie norm oraz szczegółowych warunków ich stosowania (Dz.U. poz. 945). Zmiana weszła w życie 28 czerwca 2024 r.
[11] § 6 ust. 9 uchylony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 26 czerwca 2024 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie norm oraz szczegółowych warunków ich stosowania (Dz.U. poz. 945). Zmiana weszła w życie 28 czerwca 2024 r.
[12] § 8a uchylony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 26 czerwca 2024 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie norm oraz szczegółowych warunków ich stosowania (Dz.U. poz. 945). Zmiana weszła w życie 28 czerwca 2024 r.
[13] Załącznik nr 1 uchylony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 26 czerwca 2024 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie norm oraz szczegółowych warunków ich stosowania (Dz.U. poz. 945). Zmiana weszła w życie 28 czerwca 2024 r.
[14] Załącznik nr 2 uchylony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 26 czerwca 2024 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie norm oraz szczegółowych warunków ich stosowania (Dz.U. poz. 945). Zmiana weszła w życie 28 czerwca 2024 r.
[15] Załącznik nr 3 uchylony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 26 czerwca 2024 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie norm oraz szczegółowych warunków ich stosowania (Dz.U. poz. 945). Zmiana weszła w życie 28 czerwca 2024 r.