Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2023-01-01
Wersja aktualna od 2023-01-01
obowiązujący
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 16 grudnia 2022 r.
w sprawie warunków wstępu na teren jednostek organizacyjnych Służby Więziennej osób niebędących funkcjonariuszami lub pracownikami Służby Więziennej albo pracownikami przywięziennych zakładów pracy
Na podstawie art. 249 § 3 pkt 7a ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny wykonawczy (Dz. U. z 2021 r. poz. 53, z późn. zm.1)) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Zakres regulacji] Rozporządzenie określa warunki wstępu na teren jednostek organizacyjnych Służby Więziennej, o których mowa w art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o Służbie Więziennej (Dz. U. z 2022 r. poz. 2470), zwanych dalej „jednostkami organizacyjnymi", osób niebędących funkcjonariuszami lub pracownikami Służby Więziennej albo pracownikami przywięziennych zakładów pracy.
§ 2. [Osoby mające wstęp do jednostek organizacyjnych na podstawie dokumentu umożliwiającego ustalenie tożsamości i zajmowanego stanowiska lub pełnionej funkcji] 1. Do jednostek organizacyjnych, na podstawie dokumentu umożliwiającego ustalenie tożsamości i zajmowanego stanowiska lub pełnionej funkcji, mogą wejść:
1) Minister Sprawiedliwości, sekretarze stanu i podsekretarze stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości;
2) Prokurator Generalny oraz jego zastępcy;
3) kierownicy komórek organizacyjnych Ministerstwa Sprawiedliwości;
4) Pierwszy Prezes i prezesi Sądu Najwyższego;
5) Rzecznik Praw Obywatelskich;
6) Rzecznik Praw Dziecka;
7) prokuratorzy i asesorzy prokuratury wykonujący czynności służbowe.
2. Do jednostek organizacyjnych, na podstawie dokumentu umożliwiającego ustalenie tożsamości i pisemnego upoważnienia, mogą wejść w godzinach pracy administracji, a poza godzinami pracy administracji - jeżeli w upoważnieniu zostało to określone - osoby delegowane przez podmioty wymienione w ust. 1 lub Dyrektora Generalnego Służby Więziennej.
§ 3. [Osoby mające wstęp do jednostki organizacyjnej na podstawie legitymacji służbowej] Do jednostki organizacyjnej, na podstawie legitymacji służbowej, mogą wejść właściwi ze względu na siedzibę tej jednostki:
1) prezes i wiceprezes sądu apelacyjnego;
2) prezes i wiceprezes sądu okręgowego i rejonowego oraz przewodniczący wydziału penitencjarnego i sędziowie penitencjarni;
3) prezes wojskowego sądu okręgowego i wojskowego sądu garnizonowego, ich zastępcy oraz sędziowie sprawujący nadzór penitencjarny;
4) prokuratorzy regionalni, okręgowi i rejonowi oraz ich zastępcy.
§ 4. [Wejście do jednostki organizacyjnej w godzinach pracy administracji] 1. Do jednostki organizacyjnej, na podstawie legitymacji służbowej, mogą wejść w godzinach pracy administracji w celu dokonania czynności służbowych:
1) sędziowie, asesorzy sądowi i aplikanci sądowi;
2) asystenci prokuratora oraz aplikanci prokuratorscy;
3) adwokaci i aplikanci adwokaccy;
4) radcy prawni i aplikanci radcowscy;
5) kuratorzy sądowi;
6) funkcjonariusze:
a) Policji,
b) Centralnego Biura Antykorupcyjnego,
c) Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego,
d) Agencji Wywiadu,
e) Straży Granicznej,
f) Służby Wywiadu Wojskowego;
7) żołnierze Żandarmerii Wojskowej;
8) funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej oraz członkowie korpusu służby cywilnej realizujący zadania naczelnika urzędu celno-skarbowego albo naczelnika urzędu skarbowego.
2. Kierownik jednostki organizacyjnej może wyrazić zgodę na wejście w godzinach pracy administracji do podległej mu jednostki organizacyjnej, na podstawie legitymacji służbowej lub po okazaniu dokumentu umożliwiającego ustalenie tożsamości, innym osobom niż wymienione w ust. 1.
3. W szczególnie uzasadnionych przypadkach osoby, o których mowa w ust. 1 i 2, mogą wejść do jednostki organizacyjnej również po godzinach pracy administracji, jeżeli jest to konieczne ze względu na charakter wykonywanych czynności, po uprzednim uzgodnieniu tego z kierownikiem tej jednostki organizacyjnej lub osobą przez niego upoważnioną.
4. Obowiązek uzgodnienia, o którym mowa w ust. 3, nie dotyczy przypadków konwojowania osadzonych.
5. Jeżeli w czynności procesowej ma uczestniczyć osoba inna niż wymieniona w ust. 1 oraz w § 3, może ona wejść do jednostki organizacyjnej wraz z prowadzącym czynność po okazaniu dokumentu umożliwiającego ustalenie tożsamości.
§ 5.[Wejście do jednostki organizacyjnej funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej i pracowników pogotowia ratunkowego oraz innych służb udzielających pomocy] Do jednostki organizacyjnej, na podstawie legitymacji służbowej lub po okazaniu dokumentu umożliwiającego ustalenie tożsamości, mogą wejść funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej i pracownicy pogotowia ratunkowego oraz innych służb udzielających pomocy wezwani przez kierownika tej jednostki organizacyjnej lub w przypadku jego nieobecności przez upoważnioną przez niego osobę.
§ 6.[Wejście osoby uprawnionej do widzeń z osadzonym] Osoba uprawniona do widzenia z osadzonym, po okazaniu dokumentu umożliwiającego ustalenie tożsamości, może wejść do jednostki organizacyjnej w dniach i godzinach odbywania widzeń ustalonych w porządku wewnętrznym obowiązującym w zakładzie karnym lub areszcie śledczym.
§ 7.[Zasady wejścia na teren jednostki organizacyjnej emerytów i rencistów Służby Więziennej] Emeryci i renciści Służby Więziennej oraz członkowie rodzin funkcjonariuszy i pracowników Służby Więziennej, po okazaniu dokumentu umożliwiającego ustalenie tożsamości, mogą wejść na teren jednostki organizacyjnej po uprzednim uzgodnieniu tego z kierownikiem tej jednostki organizacyjnej lub osobą przez niego upoważnioną.
§ 8. [Przepustka] 1. Osoby niewymienione w § 2-6, wykonujące w jednostce organizacyjnej zadania wynikające z przepisów prawa, mogą otrzymać przepustkę uprawniającą do wstępu na teren tej jednostki. W przepustce wskazuje się w szczególności godziny i obszar poruszania się po terenie jednostki organizacyjnej.
2. W uzasadnionych przypadkach kierownik jednostki organizacyjnej może wyrazić zgodę na wstęp do podległej jednostki organizacyjnej osobom, o których mowa w ust. 1, w innym czasie i na innej podstawie niż określono to w przepustce.
§ 9. [Ewidencja wstępu i opuszczenia terenu jednostki organizacyjnej] 1. Wstęp i opuszczenie terenu jednostki organizacyjnej osób wymienionych w § 2-8 podlega ewidencjonowaniu.
2. W szczególnie uzasadnionych przypadkach związanych z ratowaniem życia, zdrowia lub mienia ewidencjonowanie osób, o których mowa w § 5, może nastąpić przy opuszczaniu terenu jednostki organizacyjnej przez te osoby lub po zakończeniu podejmowanych przez nie działań.
§ 10.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2023 r.2)
Minister Sprawiedliwości: Z. Ziobro
1) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2021 r. poz. 472, 1236 i 2054 oraz z 2022 r. poz. 22, 655, 1855 i 2600.
2) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 17 października 2016 r. w sprawie sposobów ochrony jednostek organizacyjnych Służby Więziennej (Dz. U. poz. 1804), które traci moc z dniem wejścia w życie ustawy z dnia 5 sierpnia 2022 r. o zmianie ustawy - Kodeks karny wykonawczy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1855 i 2770).