Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2022-11-16
Wersja aktualna od 2022-11-16
obowiązujący
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 4 lutego 2011 r.
w sprawie delegowania urzędników sądów do Ministerstwa Sprawiedliwości lub poza stałe miejsce pracy
z dnia 4 lutego 2011 r. (Dz.U. z 2011 r., Nr 36, poz. 187)
t.j. z dnia 16 listopada 2022 r. (Dz.U. z 2022 r., poz. 2328)
Na podstawie art. 11a ust. 12 ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. o pracownikach sądów i prokuratury (Dz. U. z 2018 r. poz. 577) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Zakres regulacji] Rozporządzenie określa:
1) szczegółowe warunki delegowania urzędników sądów, zwanych dalej "urzędnikami", do wykonywania obowiązków służbowych w Ministerstwie Sprawiedliwości;
2) wysokość dodatku funkcyjnego z tytułu delegowania do Ministerstwa Sprawiedliwości;
3) szczegółowe warunki i zakres świadczeń dodatkowych związanych z delegowaniem urzędników poza stałe miejsce pracy.
§ 2.[Delegowanie urzędnika do wykonywania obowiązków służbowych w Ministerstwie Sprawiedliwości] Do wykonywania obowiązków służbowych w Ministerstwie Sprawiedliwości deleguje się urzędnika wyróżniającego się wysokim poziomem wiedzy w zakresie wewnętrznej organizacji i zakresu działania sekretariatów i innych działów administracji sądowej oraz organizacji i funkcjonowania sądów, a także posiadającego odpowiednie doświadczenie zawodowe.
§ 3.[Wysokość dodatku funkcyjnego z tytułu delegowania] Wysokość dodatku funkcyjnego z tytułu delegowania do Ministerstwa Sprawiedliwości wynosi od 15% do 35% najniższego wynagrodzenia zasadniczego przysługującego urzędnikom sądów i prokuratury.
§ 4.[Zwrot kosztów przejazdu] 1. Zwrot kosztów przejazdu obejmuje zwrot kosztów jednorazowego przejazdu z miejsca zamieszkania do miejsca delegowania i z powrotem.
2. Jeżeli delegowanie trwa dłużej niż dwa tygodnie, zwrot kosztów przejazdu obejmuje także zwrot kosztów przejazdów z miejsca delegowania do miejsca zamieszkania i z powrotem, odbywanych nie częściej niż raz w tygodniu.
3. Zwrot kosztów przejazdu następuje na warunkach określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 775 § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 2022 r. poz. 1510, 1700 i 2140) według zasad obowiązujących przy podróżach służbowych na obszarze kraju, z zastrzeżeniem ust. 4.
4. Zwrot kosztów przejazdu następuje raz w miesiącu z dołu, w terminie 14 dni od dnia złożenia kierownikowi jednostki, o której mowa w art. 11a ust. 11 ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. o pracownikach sądów i prokuratury, zwanemu dalej "kierownikowi jednostki", wykazu odbytych przejazdów oraz oświadczenia o wysokości poniesionych kosztów.
5. W uzasadnionych wypadkach, na wniosek urzędnika, kierownik jednostki może wyrazić zgodę na przejazd samochodem osobowym lub innym pojazdem mechanicznym. W takim wypadku zwrot kosztów przejazdu następuje na podstawie umowy o używanie pojazdu do celów służbowych, zawartej pomiędzy urzędnikiem a kierownikiem jednostki na warunkach określonych w przepisach w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów, niebędących własnością pracodawcy.
6. Zwrot kosztów przejazdu nie przysługuje, jeżeli urzędnik nie stawił się do pracy w miejscu delegowania w ustalonym terminie bez uzasadnionej przyczyny.
§ 5.[Zwrot kosztów noclegu] 1. Zwrot kosztów noclegu albo ryczałt za nocleg przysługuje urzędnikowi delegowanemu w zakresie nieprzekraczającym 30 noclegów.
2. Zwrot kosztów noclegu w hotelu lub innym obiekcie świadczącym usługi hotelarskie przysługuje w wysokości stwierdzonej rachunkiem.
3. Jeżeli urzędnik nie przedłożył rachunku, a nocleg trwał co najmniej 6 godzin pomiędzy godzinami 2100 i 700, urzędnikowi przysługuje ryczałt za każdy nocleg w wysokości 150% diety.
4. Zwrot kosztów noclegu albo wypłata ryczałtu za nocleg następuje niezwłocznie po złożeniu kierownikowi jednostki, odpowiednio, rachunku albo wykazu noclegów.
5. Zwrot kosztów noclegu albo ryczałt za nocleg nie przysługuje w przypadku:
1) zapewnienia urzędnikowi nieodpłatnego zakwaterowania;
2) korzystania przez urzędnika ze zwrotu kosztów zamieszkania w miejscu delegowania;
3) nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy;
4) korzystania z urlopu wypoczynkowego lub urlopu bezpłatnego;
5) podróży służbowej, z tytułu której urzędnik otrzymał zwrot kosztów noclegu;
6) pobytu w miejscu zamieszkania;
7) pobytu w szpitalu.
§ 6.[Diety] 1. Diety przysługują urzędnikowi za każdy dzień delegowania, w wysokości określonej w przepisach w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju.
2. Wypłata diet następuje niezwłocznie po złożeniu kierownikowi jednostki wykazu dni pobytu w miejscu delegowania.
3. Diety nie przysługują w przypadku:
1) zapewnienia urzędnikowi nieodpłatnego całodziennego wyżywienia;
2) nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy;
3) zwolnienia od pracy bez prawa do wynagrodzenia;
4) korzystania z urlopu wypoczynkowego lub urlopu bezpłatnego;
5) podróży służbowej, z tytułu której urzędnik otrzymał diety w pełnej wysokości;
6) pobytu w miejscu zamieszkania;
7) pobytu w szpitalu.
§ 7.[Jednorazowy ryczałt z tytułu przeniesienia oraz zwrot kosztów przewozu urządzenia domowego] 1. Jednorazowy ryczałt z tytułu przeniesienia oraz zwrot kosztów przewozu urządzenia domowego przysługują urzędnikowi delegowanemu na czas nieokreślony, który przeprowadził się do miejscowości delegowania z zamiarem stałego pobytu.
2. Jednorazowy ryczałt z tytułu przeniesienia przysługuje w wysokości:
1) 50% najniższego miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego przysługującego urzędnikom sądów i prokuratury, jeżeli przeprowadza się bez rodziny;
2) 100% najniższego miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego przysługującego urzędnikom sądów i prokuratury, jeżeli przeprowadza się wraz z rodziną.
3. Wypłata jednorazowego ryczałtu z tytułu przeniesienia następuje niezwłocznie po złożeniu kierownikowi jednostki oświadczenia o przeprowadzeniu się do miejscowości delegowania z zamiarem stałego pobytu.
4. Zwrot kosztów przewozu urządzenia domowego obejmuje opłatę za transport oraz wydatki na opakowania, prace załadunkowe i wyładunkowe.
5. Zwrot kosztów przewozu urządzenia domowego następuje jednorazowo na podstawie przedstawionych rachunków, niezwłocznie po ich złożeniu kierownikowi jednostki.
§ 8. [Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.1)
1) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 24 października 2007 r. w sprawie szczegółowych warunków delegowania urzędników sądów i prokuratury do wykonywania obowiązków służbowych w Ministerstwie Sprawiedliwości oraz szczegółowych warunków i zakresu świadczeń dodatkowych związanych z delegowaniem urzędników sądów i prokuratury poza stałe miejsce pracy (Dz. U. poz. 1499), które utraciło moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia na podstawie art. 22 ustawy z dnia 9 października 2009 r. o zmianie ustawy o prokuraturze oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1375 i 1706).