ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI1)
z dnia 13 listopada 2008 r.
w sprawie nadawania odznaki "Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej"
z dnia 13 listopada 2008 r. (Dz.U. z 2008 r., Nr 207, poz. 1305)
t.j. z dnia 16 czerwca 2014 r. (Dz.U. z 2014 r., poz. 787)
t.j. z dnia 15 listopada 2022 r. (Dz.U. z 2022 r., poz. 2316)
Na podstawie art. 73 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. z 2022 r. poz. 1969) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Zakres regulacji] Rozporządzenie określa:
1) sposób nadawania,
2) tryb przedstawiania wniosków o nadanie,
3) wzór,
4) tryb wręczania i sposób noszenia
- odznaki "Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej".
§ 2.[Zasady nadawania odznaki] Odznaka "Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej", zwana dalej "odznaką", jako zaszczytne wyróżnienie może być nadawana w szczególności za:
1) wykazanie wyjątkowej ofiarności i odwagi w bezpośrednich działaniach ratowniczych w czasie pożaru, klęski żywiołowej lub innego miejscowego zagrożenia;
2) długoletnią ofiarną służbę, pracę zawodową lub działalność społeczną na rzecz ochrony przeciwpożarowej.
§ 3.[Odznaka trzystopniowa] 1. Odznaka jest trzystopniowa: brązowa, srebrna i złota.
2. Odznaka w każdym stopniu może być nadana tylko raz.
3. Odznaka może być nadana pośmiertnie.
§ 4.[Kolejność w stopniach odznaki] 1. Przy nadawaniu odznaki zachowuje się kolejność w jej stopniach, z tym że z wnioskiem o nadanie odznaki:
1) brązowej można wystąpić nie wcześniej niż po 10 latach:
a) służby w Państwowej Straży Pożarnej,
b) służby, pracy zawodowej lub działalności społecznej na rzecz ochrony przeciwpożarowej;
2) srebrnej można wystąpić nie wcześniej niż po 4 latach od dnia nadania odznaki brązowej;
3) złotej można wystąpić nie wcześniej niż po 6 latach od dnia nadania odznaki srebrnej.
2. W przypadkach, o których mowa w § 2 pkt 1 oraz w § 3 ust. 3, przepisu ust. 1 nie stosuje się.
§ 5.[Podmiot składający wniosek o nadanie odznaki] 1. Odznakę nadaje minister właściwy do spraw wewnętrznych, zwany dalej "Ministrem", na wniosek Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej.
2. Wniosek o nadanie odznaki osobie wykonującej zadania z zakresu ochrony przeciwpożarowej Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej składa z własnej inicjatywy lub z inicjatywy:
1) komendantów wojewódzkich Państwowej Straży Pożarnej – w stosunku do osób pełniących służbę, zatrudnionych lub działających społecznie na terenie województwa;
2) komendantów szkół Państwowej Straży Pożarnej – w stosunku do osób pełniących służbę lub zatrudnionych w tych szkołach;
3) dyrektorów instytutów badawczych Państwowej Straży Pożarnej i Centralnego Muzeum Pożarnictwa – w stosunku do osób pełniących służbę lub zatrudnionych w tych jednostkach;
4) ministrów i kierowników urzędów centralnych – w stosunku do strażaków wyznaczonych do wykonywania zadań w urzędach ich obsługujących oraz jednostkach im podległych lub przez nich nadzorowanych, a także w urzędach obsługujących organy rządowej administracji niezespolonej w województwie;
5) wojewodów – w stosunku do strażaków wyznaczonych do wykonywania zadań w urzędach wojewódzkich oraz urzędach obsługujących organy zespolonej administracji rządowej;
6) organów jednostek samorządu terytorialnego – w stosunku do strażaków wyznaczonych do wykonywania zadań w urzędach gminnych, starostwach powiatowych oraz urzędach marszałkowskich, a także w jednostkach organizacyjnych samorządu terytorialnego;
7) Szefa Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej Ministerstwa Obrony Narodowej – w stosunku do osób pełniących służbę lub zatrudnionych w Wojskowej Ochronie Przeciwpożarowej.
3. Wniosek o nadanie odznaki powinien zawierać opis zasług, za które kandydat zostaje przedstawiony do wyróżnienia odznaką.
4. W przypadku wniosku o nadanie odznaki wyższego stopnia należy we wniosku podać przede wszystkim zasługi kandydata po otrzymaniu odznaki niższego stopnia.
5. Wzór wniosku o nadanie odznaki określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
6. Wniosek o nadanie odznaki powinien być przedstawiony Ministrowi najpóźniej na 30 dni przed przewidywanym terminem jej wręczenia, o którym mowa w § 8 ust. 2, z zastrzeżeniem § 8 ust. 3.
7. Dokumentem potwierdzającym nadanie odznaki jest legitymacja, której wzór określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§ 7.[Opis i sposób wykonania odznaki] 1. Odznaka ma kształt krzyża równoramiennego o wymiarach 44 x 44 mm z ramionami pokrytymi na awersie czerwoną emalią. Między ramiona krzyża wkomponowana jest tarcza z wieńcem dębowym. Odznaka wykonana jest z metalu i w zależności od stopnia odznaki złocona, srebrzona i oksydowana lub patynowana na brąz. W każdym stopniu odznaki na krzyż nałożony jest srebrzony orzeł z atrybutami strażackimi: hełmem, dwoma bosakami, dwoma toporkami i dwiema prądownicami. Na rewersie ukazano obrys krzyża na tle tarczy z wieńcem dębowym. Na krzyżu napis w czterech rzędach: ZA RATOWANIE ŻYCIA i OCHRONĘ MIENIA. Do zawieszenia odznaki na wstążce służy kółko ze stylizowanym wieńcem laurowym, wykonane z metalu w kolorze odpowiednim do stopnia odznaki. Odznaka zawieszona jest na wstążce o szerokości 39 mm. Wstążka jest koloru czerwonego z pionowymi pasami: ciemnogranatowym o szerokości 10 mm pośrodku, a po jego bokach – w kolejności ku brzegom wstążki – koloru niebieskiego o szerokości 5 mm i białego o szerokości 2 mm.
2. Wzór odznaki określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.
§ 8.[Wręczenie odznaki] 1. Odznakę wraz z legitymacją wręcza Minister, Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej, komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej lub inna osoba upoważniona przez Ministra.
2. Wręczenie odznaki odbywa się z okazji "Dnia Strażaka" lub podczas innych uroczystości państwowych lub samorządowych.
3. W sytuacjach szczególnych odznaka może zostać wręczona w terminie innym niż określony w ust. 2.
§ 9.[Zasady noszenia odznaki] 1. Odznakę nosi się na lewej stronie piersi w kolejności po orderach, odznaczeniach państwowych i wojskowych.
2. Zamiast odznaki można nosić jej miniaturkę lub baretkę.
§ 10.[Ewidencja osób wyróżnionych odznaką] Ewidencję osób wyróżnionych odznaką prowadzi Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej.
§ 11.[Wtórnik legitymacji] 1. W razie zgubienia lub zniszczenia odznaki albo legitymacji stwierdzającej jej nadanie, wydaje się wtórnik.
2. Wzór wtórnika legitymacji określa załącznik nr 4 do rozporządzenia.
§ 12.[Pokrywanie kosztów związanych z nadaniem odznaki] Koszty związane z nadaniem odznaki są pokrywane z budżetu państwa, z części dotyczącej Państwowej Straży Pożarnej.
§ 13.[Przepisy uchylone] Traci moc rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 października 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu nadawania odznaki "Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej" oraz ustalenia jej wzoru i sposobu noszenia (Dz. U. poz. 875 oraz z 2006 r. poz. 842).
§ 14. [Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1) Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. poz. 2264).
Załączniki do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji
z dnia 13 listopada 2008 r. (Dz. U. z 2022 r. poz. 2316)
Załącznik nr 1
WZÓR - WNIOSEK O NADANIE ODZNAKI
Załącznik nr 2
WZÓR - LEGITYMACJA
Załącznik nr 3
WZÓR ODZNAKI "ZASŁUŻONY DLA OCHRONY PRZECIWPOŻAROWEJ"
w trzech stopniach
BARETKI ODZNAKI
w trzech stopniach
Załącznik nr 4
WZÓR - LEGITYMACJA
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00