Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2022-09-08
Wersja aktualna od 2022-09-08
obowiązujący
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 31 sierpnia 2022 r.
w sprawie sposobu zapewnienia nieletniemu korzystania z pomocy obrońcy z urzędu
Na podstawie art. 38 ust. 10 ustawy z dnia 9 czerwca 2022 r. o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich (Dz. U. poz. 1700) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Sposób zapewnienia nieletniemu korzystania z pomocy obrońcy z urzędu] Rozporządzenie określa sposób zapewnienia nieletniemu korzystania z pomocy obrońcy z urzędu, w tym sposób ustalania listy obrońców udzielających pomocy prawnej z urzędu oraz sposób wyznaczania obrońcy udzielającego pomocy prawnej z urzędu.
§ 2.[Przedstawienie prezesowi sądowi rejonowemu wykazu adwokatów uprawnionych do obrony według przepisów o ustroju adwokatury] Okręgowa rada adwokacka przedstawia prezesowi sądu rejonowego, sądu okręgowego i sądu apelacyjnego, których obszar właściwości obejmuje zasięg terytorialny danej izby, zwanemu dalej "prezesem właściwego sądu":
1) wykaz adwokatów uprawnionych do obrony według przepisów o ustroju adwokatury, mających siedzibę zawodową na obszarze właściwości danego sądu, deklarujących gotowość udzielania nieletnim pomocy prawnej z urzędu;
2) wykaz pozostałych adwokatów uprawnionych do obrony według przepisów o ustroju adwokatury, mających siedzibę zawodową na obszarze właściwości danego sądu.
§ 3.[Przedstawienie prezesowi właściwego sądu wykazu radców prawnych uprawnionych do obrony według ustawy o radcach prawnych] Rada okręgowej izby radców prawnych przedstawia prezesowi właściwego sądu:
1) wykaz radców prawnych uprawnionych do obrony według ustawy o radcach prawnych, mających miejsce zamieszkania na obszarze właściwości danego sądu, deklarujących gotowość udzielania nieletnim pomocy prawnej z urzędu;
2) wykaz pozostałych radców prawnych uprawnionych do obrony według przepisów ustawy o radcach prawnych, mających miejsce zamieszkania na obszarze właściwości danego sądu.
§ 4.[Termin przedstawienia wykazów, o których mowa w § 2 i § 3] 1. Okręgowa rada adwokacka oraz rada okręgowej izby radców prawnych przedstawia wykazy, o których mowa w § 2 i § 3, do dnia 30 października każdego roku według stanu na dzień 1 września tego roku. Wykazy mogą być przedstawiane za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej lub na informatycznym nośniku danych.
2. Wykazy adwokatów oraz wykazy radców prawnych, o których mowa w § 2 i § 3, zawierają następujące informacje umożliwiające kontakt z adwokatem lub radcą prawnym:
1) imię i nazwisko;
2) adres do doręczeń;
3) numer telefonu;
4) numer telefaksu lub adres poczty elektronicznej.
§ 5.[Obowiązek informacyjny okręgowej rady adwokackiej oraz rady okręgowej izby radców prawnych względem prezesa właściwego sądu] 1. Okręgowa rada adwokacka oraz rada okręgowej izby radców prawnych informuje prezesa właściwego sądu o:
1) każdej zmianie danych, o których mowa w § 4 ust. 2;
2) każdej sytuacji czasowo lub trwale uniemożliwiającej udzielanie przez adwokata lub radcę prawnego pomocy prawnej z urzędu w postępowaniu w sprawach nieletnich;
3) uzyskaniu wpisu na listę adwokatów lub na listę radców prawnych, skutkującym objęciem wykazem, o którym mowa w § 2 lub § 3;
4) skreśleniu adwokata lub radcy prawnego objętego wykazem, o którym mowa w § 2 lub § 3, z listy adwokatów lub z listy radców prawnych.
2. Przepis § 4 ust. 1 zdanie drugie stosuje się odpowiednio.
§ 6.[Lista obrońców] 1. Prezes właściwego sądu ustala na podstawie przedstawionych wykazów, o których mowa w § 2 i § 3, ułożoną w porządku alfabetycznym według nazwisk listę obrońców składającą się z:
1) części A, która obejmuje adwokatów i radców prawnych, o których mowa w § 2 pkt 1 i § 3 pkt 1;
2) części B, która obejmuje adwokatów i radców prawnych, o których mowa w § 2 pkt 2 i § 3 pkt 2.
2. W przypadku gdy prezes właściwego sądu, uwzględniając liczbę spraw, w których jest wyznaczany obrońca z urzędu, uzna, że przedstawione wykazy, o których mowa w § 2 pkt 1 i § 3 pkt 1, zawierają niewystarczającą liczbę adwokatów i radców prawnych, występuje do okręgowej rady adwokackiej i rady okręgowej izby radców prawnych o wskazanie, w terminie nie krótszym niż 7 dni od dnia otrzymania pisma prezesa właściwego sądu, dodatkowych adwokatów i radców prawnych, o których mowa w § 2 pkt 1 i § 3 pkt 1, określając ich liczbę. W razie niewskazania przez okręgową radę adwokacką i radę okręgowej izby radców prawnych dodatkowych adwokatów i radców prawnych w wyznaczonym terminie lub wskazania ich w niewystarczającej liczbie, prezes właściwego sądu ustala na podstawie przedstawionych wykazów, o których mowa w § 2 i § 3, ułożoną w porządku alfabetycznym według nazwisk listę obrońców składającą się z adwokatów i radców prawnych.
3. Lista obrońców ustalona przez prezesa właściwego sądu zawiera informacje, o których mowa w § 4 ust. 2, oraz wskazanie tytułu zawodowego adwokata i radcy prawnego.
4. W miarę możliwości listę obrońców sporządza się i prowadzi w formie elektronicznej.
5. Prezes właściwego sądu przekazuje ustaloną listę obrońców do wiadomości okręgowej radzie adwokackiej oraz radzie okręgowej izby radców prawnych. Przepis § 4 ust. 1 zdanie drugie stosuje się odpowiednio.
§ 7.[Aktualizacja listy obrońców] W przypadku, o którym mowa w § 5 ust. 1, prezes właściwego sądu aktualizuje listę obrońców w sposób wskazany w § 6 ust. 1-3.
§ 8.[Wniosek o wyznaczenie obrońcy z urzędu] We wniosku o wyznaczenie obrońcy z urzędu nieletni lub jego rodzice albo ten z rodziców, pod którego stałą pieczą nieletni faktycznie pozostaje, albo opiekun mogą wskazać, czy żądają wyznaczenia adwokata czy radcy prawnego. Sąd rodzinny przy wyznaczaniu obrońcy z urzędu nie jest związany żądaniem nieletniego lub jego rodziców albo tego z rodziców, pod którego stałą pieczą nieletni faktycznie pozostaje, albo opiekuna.
§ 9.[Tryb wyznaczania obrońcy z urzędu] 1. Sąd rodzinny wyznacza obrońcę z urzędu z listy obrońców, o której mowa w § 6 ust. 1 pkt 1 albo w § 6 ust. 2, według kolejności wpływu wniosków i potrzeb wynikających z innych okoliczności uzasadniających jego wyznaczenie, uwzględniając posiadane informacje o braku sprzeczności interesów stron postępowania. Wyznaczając obrońcę z urzędu z listy obrońców ustalonej przez prezesa sądu okręgowego oraz przez prezesa sądu apelacyjnego, bierze się pod uwagę również adres do doręczeń adwokata lub radcy prawnego względem miejsca zamieszkania lub pobytu nieletniego oraz względem siedziby sądu.
2. W razie braku możliwości wyznaczenia obrońcy z urzędu z listy obrońców, o której mowa w § 6 ust. 1 pkt 1, sąd rodzinny wyznacza obrońcę z urzędu z listy obrońców, o której mowa w § 6 ust. 1 pkt 2, w sposób wskazany w ust. 1.
3. Po dokonaniu aktualizacji listy obrońców oraz w razie ustalenia nowej listy obrońców wyznaczanie obrońcy z urzędu kontynuuje się, począwszy od następnego obrońcy z urzędu po ostatnio wyznaczonym.
§ 10.[Dane przekazywane przez sąd rodzinny po wyznaczeniu obrońcy z urzędu] 1. Sąd rodzinny po wyznaczeniu obrońcy z urzędu przekazuje nieletniemu lub jego rodzicom albo temu z rodziców, pod którego stałą pieczą nieletni faktycznie pozostaje, albo opiekunowi następujące informacje umożliwiające kontakt z adwokatem lub radcą prawnym:
1) imię i nazwisko;
2) adres do doręczeń;
3) numer telefonu;
4) numer telefaksu lub adres poczty elektronicznej.
2. Sąd rodzinny po wyznaczeniu obrońcy z urzędu przekazuje adwokatowi lub radcy prawnemu:
1) imię i nazwisko nieletniego lub jego rodziców albo tego z rodziców, pod którego stałą pieczą nieletni faktycznie pozostaje, albo opiekuna;
2) sygnaturę sprawy;
3) informację, czy wobec nieletniego jest stosowany środek tymczasowy, o którym mowa w art. 44 pkt 4-8 ustawy z dnia 9 czerwca 2022 r. o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich, oraz nazwę organu prowadzącego postępowanie;
4) dane umożliwiające kontakt z nieletnim lub jego rodzicami albo tego z rodziców, pod którego stałą pieczą nieletni faktycznie pozostaje, albo opiekunem, takie jak: adres zamieszkania lub pobytu, adres do doręczeń, numer telefonu, numer telefaksu lub adres poczty elektronicznej.
3. Informacje, o których mowa w ust. 1 i 2, podaje się nieletniemu i wyznaczonemu obrońcy z urzędu jednocześnie z powiadomieniem o treści postanowienia o wyznaczeniu obrońcy z urzędu.
§ 11. [Stosowanie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego] Do wniosku nieletniego lub jego rodziców albo tego z rodziców, pod którego stałą pieczą nieletni faktycznie pozostaje, albo opiekuna o wyznaczenie nieletniemu obrońcy z urzędu art. 1171 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. z 2021 r. poz. 1805, z późn zm.1)) stosuje się odpowiednio.
§ 12.[Termin przedstawienia pierwszych wykazów, o których mowa w § 2 i § 3] 1. Okręgowa rada adwokacka oraz rada okręgowej izby radców prawnych przedstawią pierwsze wykazy, o których mowa w § 2 i § 3, do dnia 30 września 2022 r. według stanu na dzień 1 września 2022 r., a następne do dnia 30 października 2023 r. według stanu na dzień 1 września 2023 r.
2. Do dnia ustalenia przez prezesa właściwego sądu pierwszej listy obrońców, o której mowa w § 6 ust. 1 albo w § 6 ust. 2, obrońcę z urzędu wyznacza się spośród adwokatów i radców prawnych, uprawnionych do obrony według przepisów o ustroju adwokatury lub ustawy o radcach prawnych, na podstawie listy obrońców, o której mowa w art. 81a § 1 i § 4 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks postępowania karnego (Dz. U. z 2022 r. poz. 1375 i 1855).
§ 13.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
Minister Sprawiedliwości: wz. M. Woś
1) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2021 r. poz. 1981, 2052, 2262, 2270, 2289, 2328 i 2459 oraz z 2022 r. poz. 1, 366, 480, 807, 830, 974, 1098, 1301, 1371, 1692 i 1855.