Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 2022-08-18 do 2024-02-20
Wersja archiwalna od 2022-08-18 do 2024-02-20
archiwalny
ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 11 sierpnia 2022 r.
w sprawie ustanowienia Pełnomocnika Rządu do spraw Bezpieczeństwa Przestrzeni Informacyjnej Rzeczypospolitej Polskiej
Na podstawie art. 10 ust. 1 i 4 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2022 r. poz. 1188) zarządza się, co następuje:
§ 1. [Pełnomocnik Rządu do spraw Bezpieczeństwa Przestrzeni Informacyjnej Rzeczypospolitej Polskiej] 1. Ustanawia się Pełnomocnika Rządu do spraw Bezpieczeństwa Przestrzeni Informacyjnej Rzeczypospolitej Polskiej, zwanego dalej „Pełnomocnikiem”.
2. Pełnomocnikiem jest sekretarz stanu albo podsekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
§ 2. [Zadania Pełnomocnika] Do zadań Pełnomocnika należy:
1) koordynacja działań organów administracji rządowej, do których właściwości należy wykrywanie, monitorowanie i neutralizowanie zagrożeń informacyjnych wymierzonych w interesy Rzeczypospolitej Polskiej, w zakresie rozpoznawania i neutralizowania zagrożeń dla bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej Rzeczypospolitej Polskiej oraz reagowanie na te zagrożenia, w tym:
a) identyfikowanie i analizowanie działań informacyjnych wymierzonych w bezpieczeństwo, interesy i wizerunek Rzeczypospolitej Polskiej,
b) identyfikowanie podmiotów, zwłaszcza podmiotów zagranicznych, podejmujących i prowadzących działania informacyjne przeciwko interesom Rzeczypospolitej Polskiej,
c) identyfikowanie przejawów operacji informacyjno-psychologicznych prowadzonych w przestrzeni informacyjnej przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej,
d) prowadzenie działań zmierzających do neutralizacji zidentyfikowanych zagrożeń dla bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej Rzeczypospolitej Polskiej,
e) prowadzenie działań na rzecz zwiększenia odporności przestrzeni informacyjnej Rzeczypospolitej Polskiej przez:
- upublicznianie opracowań dotyczących bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej Rzeczypospolitej Polskiej,
- podejmowanie działań informacyjnych mających na celu wzmocnienie bezpieczeństwa, interesów i wizerunku Rzeczypospolitej Polskiej,
- koordynację działań komunikacyjnych instytucji odpowiedzialnych za kształtowanie polityki informacyjnej Rzeczypospolitej Polskiej;
2) wypracowywanie rekomendacji dla Rady Ministrów w zakresie rozwiązań systemowych, których celem jest wzrost zdolności Rzeczypospolitej Polskiej do zwalczania zagrożeń informacyjnych.
§ 3. [Wykonywanie zadań] 1. Pełnomocnik wykonuje zadania w porozumieniu z Komitetem Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych.
2. Zadanie, o którym mowa w § 2 pkt 1 lit. e, Pełnomocnik wykonuje w koordynacji z Rzecznikiem Prasowym Rządu.
§ 4. [Organy współdziałające z Pełnomocnikiem] 1. Pełnomocnik wykonuje zadania, o których mowa w § 2, współdziałając w szczególności z:
1) Ministrem Obrony Narodowej;
2) Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji;
3) Ministrem Sprawiedliwości;
4) Ministrem Spraw Zagranicznych;
5) Ministrem Koordynatorem Służb Specjalnych, jeśli został powołany;
6) Rzecznikiem Prasowym Rządu;
7) Pełnomocnikiem Rządu do Spraw Cyberbezpieczeństwa;
8) Szefem Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego;
9) Szefem Agencji Wywiadu;
10) Szefem Służby Kontrwywiadu Wojskowego;
11) Szefem Służby Wywiadu Wojskowego;
12) Dowódcą Operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych;
13) Dowódcą Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.
2. Organy i podmioty, o których mowa w ust. 1, udzielają pomocy Pełnomocnikowi, w szczególności przez udostępnianie mu informacji i dokumentów niezbędnych do realizacji jego zadań.
3. Pełnomocnik, w celu realizacji powierzonych mu zadań, współpracuje z organizacjami międzynarodowymi oraz właściwymi organami innych państw powołanymi w celu realizacji analogicznych zadań.
4. Pełnomocnik, w celu realizacji powierzonych mu zadań, może współpracować z organami i podmiotami innymi niż określone w ust. 1, w tym z organami jednostek samorządu terytorialnego, państwowymi osobami prawnymi, osobami prawnymi z udziałem Skarbu Państwa oraz krajowymi i zagranicznymi organizacjami pozarządowymi.
§ 5. [Powoływanie zespołów] 1. Pełnomocnik może, w zakresie realizacji swoich zadań, powoływać zespoły o charakterze opiniodawczym lub do opracowania określonych zagadnień oraz zlecać przeprowadzenie badań i ekspertyz.
2. Pełnomocnik może występować do właściwych urzędów państwowych o delegowanie pracowników, za ich zgodą, do pracy w zespołach, o których mowa w ust. 1.
§ 6.[Punkt kontaktowy] Pełnomocnik tworzy punkt kontaktowy w celu zgłaszania incydentów związanych z bezpieczeństwem informacyjnym, a także zapewnia jego obsługę.
§ 7.[Opiniowanie projektów dokumentów rządowych] Pełnomocnik opiniuje projekty dokumentów rządowych wchodzących w zakres zadań, o których mowa w § 2.
§ 8. [Raport o stanie bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej Rzeczypospolitej Polskiej] 1. Pełnomocnik przedstawia Radzie Ministrów, za pośrednictwem Przewodniczącego Komitetu Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych, raport o stanie bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej Rzeczypospolitej Polskiej, za rok poprzedni, nie później niż do dnia 31 stycznia.
2. Pełnomocnik przedstawia Komitetowi Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych okresowe informacje ze swojej działalności nie rzadziej niż raz na kwartał.
§ 9.[Pokrywanie wydatków związanych z obsługą Pełnomocnika] Wydatki związane z obsługą Pełnomocnika są pokrywane z budżetu państwa z części, której dysponentem jest Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
§ 10.[Obsługa merytoryczna, organizacyjno-prawna, techniczna i kancelaryjno-biurowa] Kancelaria Prezesa Rady Ministrów zapewnia obsługę merytoryczną, organizacyjno-prawną, techniczną i kancelaryjno-biurową Pełnomocnika.
§ 11.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
Prezes Rady Ministrów: M. Morawiecki