Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2022-08-04
Wersja aktualna od 2022-08-04
obowiązujący
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA EDUKACJI I NAUKI1)
z dnia 1 sierpnia 2022 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu maturalnego
Na podstawie art. 44zzza ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2021 r. poz. 1915 oraz z 2022 r. poz. 583 i 1116) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu maturalnego] W rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 grudnia 2016 r. w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu maturalnego (Dz. U. poz. 2223, z 2017 r. poz. 2112, z 2019 r. poz. 626 oraz z 2021 r. poz. 1427) wprowadza się następujące zmiany:
1) w § 32 dodaje się ust. 3 w brzmieniu:
"3. Deklaracja w postaci elektronicznej zawiera także oświadczenie zdającego o zgodności odwzorowanych cyfrowo sporządzonych w postaci papierowej dokumentów, o których mowa w ust. 1a i § 37 ust. 1 i 3, z oryginałem, które zdający dołączył do tej deklaracji.";
2) w § 33 w ust. 4-6 i w ust. 7 w części wspólnej oraz w § 34 w ust. 2 wyrazy "31 grudnia" zastępuje się wyrazami "7 lutego";
3) w § 33 w ust. 8 i w § 34 w ust. 4 wyrazy "10 marca" zastępuje się wyrazami "31 marca";
4) po § 33 dodaje się § 33a w brzmieniu:
"§ 33a. 1. Deklaracja może mieć postać papierową lub elektroniczną.
2. W danym roku szkolnym uczeń, absolwent lub osoba, o których mowa w § 33 ust. 1 i 4-7, składają deklarację tylko w jednej postaci - papierowej albo elektronicznej.
3. Deklaracja w postaci elektronicznej jest składana za pośrednictwem elektronicznego systemu wspomagającego przeprowadzanie egzaminu maturalnego, o którym mowa w art. 44zzra ustawy, zwanego dalej "elektronicznym systemem wspomagającym przeprowadzanie egzaminu maturalnego".
4. Złożenie deklaracji w postaci elektronicznej jest możliwe po uwierzytelnieniu ucznia, absolwenta lub osoby, o których mowa w § 33 ust. 1 i 4-7, w elektronicznym systemie wspomagającym przeprowadzanie egzaminu maturalnego przy użyciu:
1) identyfikatora (loginu) i hasła dostępu udostępnionych odpowiednio przez dyrektora szkoły albo dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej;
2) środka identyfikacji elektronicznej wydanego w systemie identyfikacji elektronicznej przyłączonym do węzła krajowego identyfikacji elektronicznej, o którym mowa w art. 21a ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 5 września 2016 r. o usługach zaufania oraz identyfikacji elektronicznej (Dz. U. z 2021 r. poz. 1797).
5. Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i dyrektorzy okręgowych komisji egzaminacyjnych podają do publicznej wiadomości w Biuletynie Informacji Publicznej, odpowiednio na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i stronach okręgowych komisji egzaminacyjnych, adres strony internetowej z dostępem do elektronicznego systemu wspomagającego przeprowadzanie egzaminu maturalnego.
6. Dyrektor szkoły przekazuje uczniom ostatniej klasy szkoły, której ukończenie umożliwia przystąpienie do egzaminu maturalnego, identyfikator (login) i hasło dostępu do elektronicznego systemu wspomagającego przeprowadzanie egzaminu maturalnego nie później niż do dnia 25 września roku szkolnego, w którym ma być przeprowadzony egzamin maturalny.
7. Absolwent, o którym mowa w § 33 ust. 1, zamierzający złożyć deklarację wstępną w postaci elektronicznej składa do dyrektora szkoły, którą ukończył, wniosek o nadanie identyfikatora (loginu) i hasła dostępu, nie później niż do dnia 20 września roku szkolnego, w którym zamierza przystąpić do egzaminu maturalnego.
8. Absolwent, o którym mowa w § 33 ust. 1, który nie złożył deklaracji wstępnej i zamierza złożyć deklarację w postaci elektronicznej, składa do dyrektora szkoły, którą ukończył, wniosek o nadanie identyfikatora (loginu) i hasła dostępu, nie później niż do dnia 15 stycznia roku szkolnego, w którym zamierza przystąpić do egzaminu maturalnego.
9. Absolwent i osoba, o których mowa w § 33 ust. 4-7, zamierzający złożyć deklarację w postaci elektronicznej składają do dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej właściwej ze względu na miejsce zamieszkania absolwenta lub osoby, a jeżeli posiada ona miejsce zamieszkania za granicą - do dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej właściwej ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania tej osoby na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, wniosek o nadanie identyfikatora (loginu) i hasła dostępu, nie później niż do dnia 15 stycznia roku szkolnego, w którym zamierzają przystąpić do egzaminu maturalnego.
10. Wniosek, o którym mowa w ust. 7-9, zawiera:
1) imię (imiona) i nazwisko absolwenta lub osoby, o których mowa w § 33 ust. 1 i 4-7;
2) numer PESEL, a w przypadku braku numeru PESEL - serię i numer paszportu lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość oraz datę urodzenia;
3) wskazanie adresu korespondencyjnego albo - jeżeli posiada - adresu poczty elektronicznej, na który ma zostać przekazany identyfikator (login) i hasło dostępu - w przypadku absolwenta i osoby, o których mowa w § 33 ust. 1, 5 i 6;
4) nazwę i adres szkoły, którą absolwent lub osoba, o których mowa w § 33 ust. 4-7, ukończyli.
11. Odpowiednio dyrektor szkoły albo dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej przekazuje absolwentowi lub osobie, o których mowa w § 33 ust. 1, 5 i 6, identyfikator (login) i hasło dostępu w terminie siedmiu dni roboczych od dnia otrzymania wniosku, o którym mowa w ust. 7-9.
12. Absolwent i osoba, o których mowa w § 33 ust. 4 i 7, odbierają identyfikator (login) i hasło dostępu w siedzibie właściwej okręgowej komisji egzaminacyjnej za okazaniem dokumentu tożsamości.
13. Dokumenty, o których mowa w § 32 ust. 1a lub § 37 ust. 1 i 3, dołącza się do deklaracji składanej w postaci elektronicznej jako odwzorowanie cyfrowe tych dokumentów sporządzonych w postaci papierowej.";
5) w § 38:
a) ust. 1 otrzymuje brzmienie:
"1. Dyrektor szkoły lub upoważniony przez niego nauczyciel informuje na piśmie ucznia lub absolwenta, o którym mowa w art. 44zzr ust. 1-7 ustawy, o wskazanym przez radę pedagogiczną sposobie lub sposobach dostosowania warunków lub formy przeprowadzania egzaminu maturalnego do jego potrzeb edukacyjnych i możliwości psychofizycznych, nie później niż do dnia 10 lutego roku szkolnego, w którym absolwent przystępuje do egzaminu maturalnego, a w przypadku absolwenta i osoby, o których mowa w § 33 ust. 4-7, nie później niż do dnia 31 marca roku szkolnego, w którym ten absolwent lub osoba przystępuje do egzaminu maturalnego.",
b) w ust. 2 w zdaniu pierwszym wyrazy "o wskazanym sposobie" zastępuje się wyrazami "o wskazanym przez radę pedagogiczną sposobie";
6) w § 39 w ust. 2 i 4 wyrazy "systemu wymiany plików wskazanego przez dyrektora tej komisji" zastępuje się wyrazami "elektronicznego systemu wspomagającego przeprowadzanie egzaminu maturalnego";
7) w § 40 w ust. 2 wyraz "powinni" zastępuje się wyrazami "są obowiązani";
8) w § 64:
a) w ust. 3 wyrazy "i na dyskach CD-ROM" zastępuje się wyrazami "lub innym informatycznym nośniku danych",
b) ust. 6 otrzymuje brzmienie:
"6. Rozwiązanie zadania lub zadań, o których mowa w ust. 2 pkt 2, może być zapisane na informatycznym nośniku danych wskazanym w informacji o sposobie organizacji i przeprowadzania egzaminu maturalnego, o której mowa w art. 9a ust. 2 pkt 10 lit. b ustawy.".
§ 2.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
Minister Edukacji i Nauki: wz. D. Piontkowski
1) Minister Edukacji i Nauki kieruje działem administracji rządowej - oświata i wychowanie, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 20 października 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Edukacji i Nauki (Dz. U. z 2022 r. poz. 18).