Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
obowiązujący
Dziennik Ustaw rok 2022 poz. 1486
Wersja aktualna od 2022-07-14
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Ustaw rok 2022 poz. 1486
Wersja aktualna od 2022-07-14
Akt prawny
obowiązujący
ZAMKNIJ close

Alerty

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW

z dnia 14 stycznia 2020 r.

w sprawie ustanowienia Pełnomocnika Rządu do spraw lokalnych inicjatyw społecznych

z dnia 14 stycznia 2020 r. (Dz.U. z 2020 r., poz. 76)

t.j. z dnia 14 lipca 2022 r. (Dz.U. z 2022 r., poz. 1486)

Na podstawie art. 10 ust. 1 i 4 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2022 r. poz. 1188) zarządza się, co następuje:

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 1. [Pełnomocnik Rządu do spraw lokalnych inicjatyw społecznych] 1. Ustanawia się Pełnomocnika Rządu do spraw lokalnych inicjatyw społecznych, zwanego dalej "Pełnomocnikiem".

2. Pełnomocnikiem jest sekretarz stanu albo podsekretarz stanu w urzędzie obsługującym ministra właściwego do spraw rozwoju wsi.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 2.[Zadania Pełnomocnika] Do zadań Pełnomocnika należy:

1) monitorowanie prac podejmowanych przez organy administracji rządowej w celu popularyzacji i ułatwienia realizacji lokalnych inicjatyw społecznych;

2) współpraca z organami administracji rządowej, organami jednostek samorządu terytorialnego i organizacjami pozarządowymi w zakresie działań wpływających na wzrost powszechności i rozwój lokalnych inicjatyw społecznych;

3) inicjowanie oraz podejmowanie działań mających na celu popularyzację i promocję podejmowania lokalnych inicjatyw społecznych w administracji publicznej;

4) opiniowanie projektów dokumentów programowych w zakresie lokalnych inicjatyw społecznych;

5) opiniowanie projektów aktów prawnych oraz innych działań organów administracji rządowej w zakresie realizacji lokalnych inicjatyw społecznych;

6) prowadzenie dialogu między administracją rządową a partnerami społeczno-gospodarczymi i organizacjami pozarządowymi w zakresie lokalnych inicjatyw społecznych;

7) podejmowanie i realizacja lokalnych inicjatyw społecznych na rzecz aktywizacji wspólnot i społeczności lokalnych.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 3.[Lokalna inicjatywa społeczna oraz działania na rzecz społeczności lokalnych] 1. Pełnomocnik może podejmować oraz inicjować procesy legislacyjne zmierzające do realizacji działań na rzecz społeczności lokalnych i lokalnych inicjatyw społecznych.

2. Pełnomocnik może, w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw rozwoju wsi oraz Przewodniczącym Komitetu do spraw Pożytku Publicznego, za zgodą Prezesa Rady Ministrów, wnosić do rozpatrzenia przez Radę Ministrów projekty dokumentów rządowych wynikające z zakresu swojego działania.

3. Przepisu ust. 1 nie stosuje się do inicjatywy lokalnej w rozumieniu ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2022 r. poz. 1327 i 1265).

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 4.[Współpraca z organami administracji rządowej] 1. Pełnomocnik przy wykonywaniu powierzonych zadań współpracuje z organami administracji rządowej, które są obowiązane do współdziałania i udzielania pomocy Pełnomocnikowi, w szczególności przez udostępnianie informacji niezbędnych do realizacji jego zadań.

2. Pełnomocnik, w celu właściwej realizacji powierzonych mu zadań, może podejmować współpracę z organami jednostek samorządu terytorialnego i organizacjami pozarządowymi.

3. Pełnomocnik może, po uprzednim uzgodnieniu z ministrem właściwym do spraw rozwoju wsi, w zakresie powierzonych mu zadań, powoływać zespoły eksperckie i doradcze oraz zlecać przeprowadzanie ekspertyz.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 5.[Uprawnienia pełnomocnika] Pełnomocnik może przedstawiać Radzie Ministrów analizy, oceny i wnioski oraz projekty dokumentów związanych z realizacją powierzonych mu zadań.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 6.[Obsługa merytoryczna, organizacyjno-prawna, techniczna i kancelaryjno-biurowa] Obsługę merytoryczną, organizacyjno-prawną, techniczną i kancelaryjno-biurową Pełnomocnika zapewnia urząd obsługujący ministra właściwego do spraw rozwoju wsi.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 7.[Gospodarka finansowa] Wydatki związane z działalnością Pełnomocnika pokrywane są z budżetu państwa z części, której dysponentem jest minister właściwy do spraw rozwoju wsi.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 8. [Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00