Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 2022-06-22 do 2024-05-01
Wersja archiwalna od 2022-06-22 do 2024-05-01
archiwalny
ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 22 czerwca 2022 r.
w sprawie ustanowienia Pełnomocnika Rządu do spraw Pozyskiwania Źródeł Finansowania dla Przedsięwzięć Służących Wzmocnieniu Bezpieczeństwa i Obronności Państwa
Na podstawie art. 10 ust. 1 i 4 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2022 r. poz. 1188) zarządza się, co następuje:
§ 1. [Ustanowienie Pełnomocnika Rządu do spraw Pozyskiwania Źródeł Finansowania dla Przedsięwzięć Służących Wzmocnieniu Bezpieczeństwa i Obronności Państwa] 1. Ustanawia się Pełnomocnika Rządu do spraw Pozyskiwania Źródeł Finansowania dla Przedsięwzięć Służących Wzmocnieniu Bezpieczeństwa i Obronności Państwa, zwanego dalej „Pełnomocnikiem”.
2. Zakres działania Pełnomocnika nie obejmuje mechanizmów finansowania określonych w ustawie z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 655 i 974).
§ 2.[Kandydat na Pełnomocnika] Pełnomocnikiem jest sekretarz stanu albo podsekretarz stanu. Kandydata na Pełnomocnika przedstawia Wiceprezes Rady Ministrów realizujący zadania z zakresu bezpieczeństwa i obronności państwa.
§ 3. [Zadania Pełnomocnika] Do zadań Pełnomocnika należy inicjowanie, koordynowanie i wspieranie procesów pozyskiwania źródeł finansowania dla przedsięwzięć służących wzmocnieniu bezpieczeństwa i obronności państwa, w szczególności przez:
1) identyfikowanie obszarów i rodzajów działalności oraz podmiotów wymagających wsparcia finansowego;
2) udzielanie pomocy podmiotom zainteresowanym pozyskaniem wsparcia finansowego, w tym przez prowadzenie rozmów i negocjacji z krajowymi i zagranicznymi instytucjami finansowymi;
3) udzielanie wsparcia eksperckiego w ramach posiadanych kompetencji;
4) monitorowanie realizacji przedsięwzięć objętych wsparciem finansowym;
5) współdziałanie w realizacji rządowych programów społeczno-gospodarczych, w szczególności związanych z rozwojem regionalnym i wzmacnianiem społeczności lokalnych.
§ 4.[Współdziałanie Pełnomocnika z organami administracji rządowej] Organy administracji rządowej są obowiązane do współdziałania i udzielania pomocy Pełnomocnikowi, w szczególności przez udostępnianie mu informacji i dokumentów niezbędnych do realizacji jego zadań.
§ 5.[Współpraca Pełnomocnika z innymi podmiotami publicznymi i niepublicznymi] Pełnomocnik, w celu właściwej realizacji powierzonych mu zadań, może współpracować z innymi podmiotami publicznymi i niepublicznymi, w tym z organami jednostek samorządu terytorialnego, państwowymi osobami prawnymi oraz osobami prawnymi z udziałem Skarbu Państwa.
§ 6. [Sprawozdanie] Pełnomocnik przedstawia:
1) Radzie Ministrów - roczne sprawozdania ze swojej działalności, w terminie do dnia 31 stycznia danego roku, za rok poprzedni;
2) Wiceprezesowi Rady Ministrów realizującemu zadania z zakresu bezpieczeństwa i obronności państwa - bieżące informacje o stanie realizacji zadań, w szczególności w zakresie pozyskiwania źródeł finansowania dla przedsięwzięć służących wzmocnieniu bezpieczeństwa i obronności państwa, w tym o wynikach rozmów i negocjacji z krajowymi i zagranicznymi instytucjami finansowymi, w terminie 5 dni od dnia zwrócenia się o ich przedstawienie.
§ 7. [Obsługa merytoryczna, organizacyjno-prawna, techniczna i kancelaryjno-biurowa Pełnomocnika] 1. Departament Analiz Systemu Bezpieczeństwa Państwa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zapewnia obsługę merytoryczną, organizacyjno-prawną, techniczną i kancelaryjno-biurową Pełnomocnika.
2. Wydatki związane z działalnością Pełnomocnika są pokrywane z budżetu państwa z części 16, której dysponentem jest Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
§ 8.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
Prezes Rady Ministrów: M. Morawiecki