Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2022-04-30
Wersja aktualna od 2022-04-30
obowiązujący
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA1)
z dnia 26 kwietnia 2022 r.
w sprawie specjalizacji i uzyskiwania tytułu specjalisty przez farmaceutów
Na podstawie art. 71 ustawy z dnia 10 grudnia 2020 r. o zawodzie farmaceuty (Dz. U. z 2022 r. poz. 184 i 655) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Zakres regulacji] Rozporządzenie określa:
1) wykaz dziedzin farmacji, w których jest możliwe odbywanie szkolenia specjalizacyjnego;
2) wykaz kodów specjalizacji w określonych dziedzinach farmacji;
3) wysokość wynagrodzenia za wykonanie czynności kontrolnych, o których mowa w art. 47 ust. 10 pkt 1 ustawy z dnia 10 grudnia 2020 r. o zawodzie farmaceuty, zwanej dalej "ustawą";
4) wykaz dziedzin farmacji, w których farmaceuta posiadający odpowiednią specjalizację I stopnia może uzyskać tytuł specjalisty po odbyciu uzupełniającego szkolenia specjalizacyjnego zgodnie z programem, o którym mowa w art. 50 ust. 16 ustawy;
5) regulamin postępowania kwalifikacyjnego;
6) zakres informacji, o których mowa w art. 53 ust. 3 ustawy, wprowadzanych za pomocą Systemu Monitorowania Kształcenia Pracowników Medycznych, o którym mowa w art. 30 ust. 1 ustawy z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia (Dz. U. z 2021 r. poz. 666 i 1292 oraz z 2022 r. poz. 655 i 830), zwanego dalej "SMK", przez kierownika specjalizacji;
7) wzór oświadczenia, o którym mowa w art. 63 ust. 4 ustawy;
8) szczegółowy sposób i tryb składania Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego Farmaceutów, zwanego dalej "PESF", oraz ustalania jego wyników;
9) wzór dyplomu specjalisty;
10) tryb wydawania przez dyrektora Centrum Egzaminów Medycznych, zwanego dalej "CEM", duplikatu lub odpisu dyplomu PESF oraz sposób uiszczania opłaty za wydanie duplikatu lub odpisu dyplomu PESF;
11) tryb dokonywania przez dyrektora CEM wymiany dyplomu PESF oraz sposób uiszczania opłaty za dokonanie wymiany dyplomu;
12) wysokość opłaty za PESF.
§ 2.[Wykaz dziedzin farmacji] Ustala się wykaz dziedzin farmacji, w których jest możliwe odbywanie szkolenia specjalizacyjnego:
1) analityka farmaceutyczna;
2) farmacja apteczna;
3) farmacja kliniczna;
4) farmacja przemysłowa;
5) farmacja szpitalna;
6) farmakologia;
7) radiofarmacja;
8) toksykologia.
§ 3.[Wykaz kodów specjalizacji] Wykaz kodów specjalizacji w dziedzinach, o których mowa w § 2, jest określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
§ 4.[Wynagrodzenie dla osoby wykonującej czynności kontrolne] Osobie wykonującej czynności kontrolne, o których mowa w art. 47 ust. 10 pkt 1 ustawy, przysługuje wynagrodzenie w wysokości 300 zł za przeprowadzenie tych czynności w ramach jednej kontroli.
§ 5.[Wykaz dziedzin farmacji] Wykaz dziedzin farmacji, w których farmaceuta posiadający odpowiednią specjalizację I stopnia może uzyskać tytuł specjalisty po odbyciu uzupełniającego szkolenia specjalizacyjnego zgodnie z programem, o którym mowa w art. 50 ust. 16 ustawy, jest określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
§ 6.[Regulamin postępowania kwalifikacyjnego do odbycia szkolenia specjalizacyjnego] Regulamin postępowania kwalifikacyjnego do odbycia szkolenia specjalizacyjnego jest określony w załączniku nr 3 do rozporządzenia.
§ 7.[Dane wprowadzane do SMK przez kierownika specjalizacji] Kierownik specjalizacji wprowadza do SMK następujące dane:
1) potwierdzenie rozpoczęcia szkolenia specjalizacyjnego (datę rozpoczęcia);
2) potwierdzenie odbycia szkolenia teoretycznego i praktycznego, jeżeli dotyczy:
a) nazwę modułu nauczania,
b) temat kursu,
c) liczbę godzin,
d) datę zaliczenia kursu,
e) zaliczenie szkolenia;
3) potwierdzenie odbycia stażu kierunkowego:
a) nazwę stażu kierunkowego,
b) nazwę i adres podmiotu prowadzącego staż kierunkowy,
c) termin realizacji stażu kierunkowego,
d) datę zaliczenia stażu kierunkowego,
e) zaliczenie stażu kierunkowego;
4) ocenę dotyczącą przebiegu szkolenia specjalizacyjnego;
5) potwierdzenie przez kierownika specjalizacji zaliczenia szkolenia specjalizacyjnego i podanie jego daty.
§ 8.[Oświadczenie członka Zespołu Egzaminacyjnego] Wzór oświadczenia członka Zespołu Egzaminacyjnego, o którym mowa w art. 63 ust. 4 ustawy, jest określony w załączniku nr 4 do rozporządzenia.
§ 9.[Obowiązki osoby zdającej PESF] 1. Osoby zdające PESF są obowiązane przestrzegać poleceń członków Zespołu Egzaminacyjnego.
2. Zespół Egzaminacyjny przeprowadzający PESF jest odpowiedzialny za przestrzeganie regulaminu porządkowego przez osoby zdające.
§ 10.[Egzamin testowy] 1. Egzamin testowy jest sprawdzianem wiadomości teoretycznych z zakresu objętego programem specjalizacji w danej dziedzinie.
2. Po rozpoczęciu egzaminu testowego do sali egzaminacyjnej mogą wchodzić osoby zdające, przedstawiciele CEM, członkowie Zespołu Egzaminacyjnego oraz osoby, o których mowa w ust. 3.
3. Dyrektor CEM może wyznaczyć dodatkowe osoby do wykonywania czynności administracyjno-technicznych. Osoby te nie wchodzą w skład Zespołu Egzaminacyjnego.
4. Dokumentem przeznaczonym do udzielania odpowiedzi w trakcie egzaminu testowego jest karta odpowiedzi oznaczona numerem kodowym osoby zdającej nadanym przez CEM.
5. Procentowe przeliczenie na ocenę poprawnych odpowiedzi udzielonych przez osobę zdającą następuje według współczynników procentowych przeliczeń określonych w załączniku nr 5 do rozporządzenia.
§ 11.[Zastrzeżenie] 1. W przypadku stwierdzenia błędów drukarskich, które uniemożliwiają udzielenie prawidłowej odpowiedzi, osoba zdająca ma prawo złożyć ustne zastrzeżenie w trakcie egzaminu testowego. Zastrzeżenie składa się przewodniczącemu lub członkowi Zespołu Egzaminacyjnego, wskazując numer pytania testowego obarczonego błędem i wersję testu.
2. Przewodniczący Zespołu Egzaminacyjnego odnotowuje złożone zastrzeżenie w protokole, o którym mowa w art. 67 ust. 7 ustawy. Zastrzeżenie jest weryfikowane bezpośrednio po jego złożeniu albo po zakończeniu egzaminu testowego przez przewodniczącego Zespołu Egzaminacyjnego, który rozstrzyga o uwzględnieniu albo odrzuceniu złożonego zastrzeżenia.
3. W przypadku weryfikacji zastrzeżenia bezpośrednio po jego złożeniu przewodniczący Zespołu Egzaminacyjnego pozostawia je do rozpatrzenia Zespołowi Egzaminacyjnemu przed zakończeniem egzaminu testowego.
4. W przypadku gdy złożone zastrzeżenie może skutkować unieważnieniem pytania testowego, przewodniczący Zespołu Egzaminacyjnego pozostawia je Zespołowi Egzaminacyjnemu do rozpatrzenia po zakończeniu egzaminu testowego.
5. W przypadku gdy egzamin testowy jest przeprowadzany w dwóch albo więcej salach egzaminacyjnych, rozstrzygnięcia złożonego zastrzeżenia dokonuje jeden z przewodniczących Zespołów Egzaminacyjnych, wskazany przez dyrektora CEM.
6. Przewodniczący Zespołu Egzaminacyjnego, o którym mowa w ust. 5, przekazuje swoje rozstrzygnięcie pozostałym przewodniczącym Zespołów Egzaminacyjnych, którzy informują o tym rozstrzygnięciu osoby zdające.
7. W przypadku unieważnienia pytania testowego stosuje się odpowiednio art. 65 ust. 11 ustawy.
8. W przypadku uwag merytorycznych do pytań testowych zastrzeżenie składa się przewodniczącemu lub członkowi Zespołu Egzaminacyjnego.
9. Zastrzeżenie składa się na karcie zastrzeżeń zawierającej:
1) datę i miejsce egzaminu testowego;
2) określenie sesji egzaminacyjnej;
3) dziedzinę farmacji, w której był przeprowadzany egzamin testowy;
4) numer kodowy osoby zdającej;
5) numer kwestionowanego pytania testowego;
6) określenie wersji testu;
7) treść złożonego zastrzeżenia;
8) uzasadnienie złożonego zastrzeżenia;
9) czytelny podpis przyjmującego złożone zastrzeżenie;
10) rozstrzygnięcie złożonego zastrzeżenia z uzasadnieniem;
11) czytelny podpis przewodniczącego Zespołu Egzaminacyjnego.
10. W trakcie formułowania zastrzeżeń osoba zdająca ma prawo wglądu do książeczki testowej.
11. Przewodniczący Zespołu Egzaminacyjnego rozstrzyga o uwzględnieniu albo o odrzuceniu złożonego zastrzeżenia, zamieszczając na złożonej karcie zastrzeżeń pisemne uzasadnienie swojej decyzji. Złożona karta zastrzeżeń wraz z rozstrzygnięciem jest dołączana do protokołu, o którym mowa w ust. 14. Rozstrzygnięcie zastrzeżenia oraz jego uzasadnienie są publikowane na stronie internetowej CEM.
12. W przypadku większej liczby złożonych zastrzeżeń do tego samego pytania testowego przewodniczący Zespołu Egzaminacyjnego może sporządzić pojedynczy dokument zawierający rozstrzygnięcie zastrzeżeń wraz z jego uzasadnieniem, który jest dołączany do protokołu, o którym mowa w ust. 14.
13. Rozstrzygnięcie przewodniczącego Zespołu Egzaminacyjnego o unieważnieniu pytania testowego wydane bez zachowania procedury, o której mowa w ust. 1-4 lub w ust. 8-12, jest nieważne.
14. Zbiorcze zestawienie złożonych zastrzeżeń oraz ich rozstrzygnięcia zamieszcza się w protokole zawierającym:
1) datę i miejsce egzaminu testowego;
2) określenie sesji egzaminacyjnej;
3) dziedzinę farmacji, w której był przeprowadzany egzamin testowy;
4) liczbę złożonych zastrzeżeń;
5) liczbę uwzględnionych złożonych zastrzeżeń - z podaniem numerów pytań testowych i wersji testu;
6) liczbę odrzuconych złożonych zastrzeżeń - z podaniem numerów pytań testowych i wersji testu;
7) czytelny podpis przewodniczącego Zespołu Egzaminacyjnego.
§ 12.[Egzamin ustny i praktyczny] 1. Egzamin ustny i egzamin praktyczny przeprowadza się w zakresie danej dziedziny farmacji i w sposób uwzględniający specyfikę tej dziedziny.
2. Egzamin ustny obejmuje 3 lub 4 zadania egzaminacyjne, a egzamin praktyczny obejmuje od 1 do 3 zadań egzaminacyjnych.
3. Każde zadanie egzaminacyjne jest oceniane odrębnie przez każdego członka Zespołu Egzaminacyjnego.
4. Członek Zespołu Egzaminacyjnego ocenia zadanie egzaminacyjne zgodnie z następującą skalą ocen:
1) 5 (bardzo dobry);
2) 4,5 (dobry plus);
3) 4 (dobry);
4) 3,5 (dostateczny plus);
5) 3 (dostateczny);
6) 2 (niedostateczny).
5. Jeśli osoba zdająca uzyska ocenę niedostateczną za którekolwiek z zadań egzaminacyjnych, to uzyskuje negatywną ocenę końcową z egzaminu ustnego albo praktycznego. Ocena niedostateczna za zadanie egzaminacyjne zostaje wystawiona, jeżeli opowie się za tym co najmniej połowa składu Zespołu Egzaminacyjnego.
6. Brak odpowiedzi na którekolwiek z zadań egzaminacyjnych powoduje uzyskanie oceny niedostatecznej. Przepis ust. 5 zdanie pierwsze stosuje się odpowiednio.
7. Ocena cząstkowa za zadanie egzaminacyjne jest ustalana jako średnia arytmetyczna ocen przyznanych przez poszczególnych członków Zespołu Egzaminacyjnego, zaokrąglona do drugiego miejsca po przecinku.
8. Oceną końcową egzaminu ustnego i egzaminu praktycznego jest ocena wynikająca ze średniej arytmetycznej ocen cząstkowych uzyskanych za poszczególne zadania egzaminacyjne, z zastrzeżeniem ust. 5. Ocenę końcową ustala się według skali, o której mowa w ust. 4, zgodnie z przelicznikiem ocen końcowych określonym w załączniku nr 6 do rozporządzenia.
9. Osoba zdająca, która otrzymała ocenę bardzo dobrą z egzaminu teoretycznego i ocenę bardzo dobrą z egzaminu praktycznego, jako ocenę końcową PESF może uzyskać ocenę bardzo dobrą z wyróżnieniem, jeżeli taką decyzję podejmie Zespół Egzaminacyjny przeprowadzający egzamin praktyczny tej osoby.
§ 13.[Dyplom potwierdzający uzyskanie tytułu specjalisty] Wzór dyplomu potwierdzającego uzyskanie tytułu specjalisty, o którym mowa w art. 69 ust. 1 ustawy, jest określony w załączniku nr 7 do rozporządzenia.
§ 14.[Odpis dyplomu PESF] 1. Odpis dyplomu PESF jest wydawany na wniosek farmaceuty.
2. Duplikat dyplomu PESF jest wydawany na umotywowany wniosek farmaceuty.
3. Opłatę za wydanie odpisu albo duplikatu dyplomu uiszcza się na rachunek bankowy CEM, który jest podany na stronie internetowej CEM.
4. W przypadku nieuiszczenia opłaty, o której mowa w ust. 3, albo niedołączenia do wniosku potwierdzenia jej dokonania dyrektor CEM wzywa farmaceutę do usunięcia braków formalnych w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, z pouczeniem, że nieusunięcie tych braków spowoduje pozostawienie bez rozpoznania wniosku, o którym mowa w ust. 1 i 2.
5. Odpisy i duplikaty dyplomów PESF wydaje się według wzoru, o którym mowa w § 13.
6. Duplikat dyplomu PESF jest oznaczony pieczęcią, nadrukiem lub naklejką o treści "Duplikat".
7. Odpis dyplomu PESF jest drukowany na miękkim papierze z napisem "Odpis" oraz sygnowany pieczęcią, nadrukiem lub naklejką "Za zgodność z oryginałem" i pieczątką, nadrukiem lub naklejką, które zawierają imię (imiona), nazwisko i funkcję dyrektora CEM oraz jego podpis.
8. Wydanie odpisu albo duplikatu następuje w terminie 30 dni od dnia otrzymania wniosku, o którym mowa odpowiednio w ust. 1 albo 2, z dołączonym do niego potwierdzeniem wniesienia opłaty, o której mowa w ust. 3.
§ 15.[Wniosek o wymianę dyplomu] 1. Farmaceuta może zwrócić się do dyrektora CEM z pisemnym wnioskiem o wymianę dyplomu, jeśli zauważy na nim błąd. Do wniosku dołącza się dyplom, który zawiera błąd.
2. Po otrzymaniu wniosku, o którym mowa w ust. 1, CEM weryfikuje zasadność dokonania wymiany dyplomu. Wymiana dyplomu nie jest dokonywana, jeżeli CEM na dyplomie nie stwierdzi błędu. W takim przypadku dyplom jest zwracany farmaceucie.
3. Opłatę za wymianę dyplomu uiszcza się na rachunek bankowy CEM podany na stronie internetowej CEM. W przypadku nieuiszczenia tej opłaty albo niedołączenia do wniosku potwierdzenia jej dokonania dyrektor CEM wzywa wnioskodawcę do uiszczenia wymaganej opłaty oraz przekazania do CEM, w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, dokumentu potwierdzającego dokonanie tej czynności - z pouczeniem, że nieusunięcie tych braków spowoduje pozostawienie wniosku, o którym mowa w ust. 1 i 2, bez rozpoznania.
4. Wydanie dyplomu w wyniku złożenia wniosku, o którym mowa w ust. 1, następuje w terminie 30 dni od dnia jego otrzymania z dołączonym do niego potwierdzeniem wniesienia opłaty, o której mowa w art. 61 ust. 1 ustawy.
§ 16.[Opłaty za PESF] Wysokość opłaty za PESF wynosi 400 zł.
§ 17.[Opłata za przystąpienie wyłącznie do egzaminu teoretycznego albo praktycznego] W przypadku przystępowania wyłącznie do egzaminu teoretycznego albo wyłącznie do egzaminu praktycznego wchodzących w skład PESF wysokość opłaty wynosi 200 zł.
§ 18.[Informacja o pozytywnym wyniku PESF] CEM informuje właściwego wojewodę o pozytywnym wyniku PESF.
§ 19.[Stosowanie przepisów rozporządzenia w sprawie specjalizacji i uzyskiwania tytułu specjalisty przez farmaceutów] Do szkoleń specjalizacyjnych rozpoczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia stosuje się przepisy rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 15 lutego 2017 r. w sprawie specjalizacji i uzyskiwania tytułu specjalisty przez farmaceutów (Dz. U. poz. 516, z 2019 r. poz. 2062 oraz z 2020 r. poz. 1408).
§ 20.[Termin wykorzystywania dotychczasowego wzoru dyplomu potwierdzającego uzyskanie tytułu specjalisty] Dotychczasowy wzór dyplomu potwierdzającego uzyskanie tytułu specjalisty, określony w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 15 lutego 2017 r. w sprawie specjalizacji i uzyskiwania tytułu specjalisty przez farmaceutów, może być wykorzystywany nie dłużej niż do dnia 12 lipca 2022 r.
§ 21.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.2)
Minister Zdrowia: A. Niedzielski
1) Minister Zdrowia kieruje działem administracji rządowej - zdrowie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 sierpnia 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Zdrowia (Dz. U. z 2021 r. poz. 932).
2) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 15 lutego 2017 r. w sprawie specjalizacji i uzyskiwania tytułu specjalisty przez farmaceutów (Dz. U. poz. 516, z 2019 r. poz. 2062 oraz z 2020 r. poz. 1408), które utraciło moc z dniem 17 kwietnia 2022 r., zgodnie z art. 94 pkt 1 ustawy z dnia 10 grudnia 2020 r. o zawodzie farmaceuty (Dz. U. z 2022 r. poz. 184 i 655).
Załączniki do rozporządzenia Ministra Zdrowia
z dnia 26 kwietnia 2022 r. (poz. 932)
Załącznik nr 1
WYKAZ KODÓW SPECJALIZACJI W OKREŚLONYCH DZIEDZINACH
Lp. | Nazwa dziedziny | Kod specjalizacji |
1 | analityka farmaceutyczna | 013 |
2 | farmacja apteczna | 010 |
3 | farmacja kliniczna | 017 |
4 | farmacja przemysłowa | 012 |
5 | farmacja szpitalna | 011 |
6 | farmakologia | 018 |
7 | radiofarmacja | 007 |
8 | toksykologia | 014 |
Załącznik nr 2
WYKAZ DZIEDZIN FARMACJI, W KTÓRYCH FARMACEUTA POSIADAJĄCY ODPOWIEDNIĄ SPECJALIZACJĘ I STOPNIA MOŻE UZYSKAĆ TYTUŁ SPECJALISTY PO ODBYCIU UZUPEŁNIAJĄCEGO SZKOLENIA SPECJALIZACYJNEGO ZGODNIE Z PROGRAMEM, O KTÓRYM MOWA W ART. 50 UST. 16 USTAWY
Lp. | Rodzaj dziedziny farmacji | Specjalności, w których można uzyskać tytuł specjalisty |
1 | analityka farmaceutyczna | analityka farmaceutyczna |
2 | farmacja apteczna | farmacja apteczna |
farmacja kliniczna | ||
farmacja szpitalna | ||
3 | farmakologia i zielarstwo | farmakologia |
4 | farmakologia | farmakologia |
5 | toksykologia | toksykologia |
Załącznik nr 3
REGULAMIN POSTĘPOWANIA KWALIFIKACYJNEGO DO ODBYCIA SZKOLENIA SPECJALIZACYJNEGO
1. W przypadku stwierdzenia braków formalnych we wniosku, o którym mowa w art. 50 ust. 8 ustawy z dnia 10 grudnia 2020 r. o zawodzie farmaceuty (Dz. U. z 2022 r. poz. 184 i 655), zwanym dalej ,,wnioskiem", wojewoda właściwy ze względu na obszar województwa, na którego terenie wnioskodawca zamierza odbywać szkolenie specjalizacyjne, za pomocą SMK zwraca wniosek i wzywa wnioskodawcę do usunięcia braków w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania. Po bezskutecznym upływie tego terminu wniosek jest pozostawiany bez rozpoznania.
2. W postępowaniu konkursowym, o którym mowa w art. 51 ust. 4 ustawy z dnia 10 grudnia 2020 r. o zawodzie farmaceuty, przyznaje się punkty za:
1) staż pracy w zawodzie farmaceuty w pełnym wymiarze czasu pracy, a w przypadku wykonywania zawodu farmaceuty na podstawie innej niż stosunek pracy - równoważnika etatu - 1 punkt za każdy rok pracy;
2) posiadanie stopnia doktora - 10 punktów;
3) posiadanie stopnia doktora habilitowanego - 12 punktów;
4) posiadanie tytułu profesora - 14 punktów;
5) opublikowanie jako autor lub współautor:
a) książki naukowej - 3 punkty,
b) artykułu naukowego oryginalnego - 1 punkt,
c) artykułu o charakterze poglądowym, rozdziału w książce naukowej lub popularnonaukowej - 1 punkt,
d) artykułu popularnonaukowego, programu multimedialnego lub komunikatu z badań naukowych - 1 punkt,
e) publikacji w czasopiśmie naukowym zamieszczonym w wykazie czasopism naukowych sporządzonym zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 267 ust. 2 pkt 2 lit. b ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2022 r. poz. 574, 583, 655, 682 i 807) lub w wykazach czasopism naukowych sporządzonych na podstawie poprzednio obowiązujących przepisów - 1 punkt
- z zakresu farmacji.
3. Do odbycia szkolenia specjalizacyjnego kwalifikuje się wnioskodawców, w liczbie odpowiadającej liczbie wolnych miejsc przyznanych na dane postępowanie kwalifikacyjne w danej dziedzinie szkolenia specjalizacyjnego w danym województwie, w kolejności od najwyższego wyniku uzyskanego w postępowaniu konkursowym, o którym mowa w art. 51 ust. 4 ustawy z dnia 10 grudnia 2020 r. o zawodzie farmaceuty.
Załącznik nr 4
WZÓR - OŚWIADCZENIE CZŁONKA ZESPOŁU EGZAMINACYJNEGO
Załącznik nr 5
WSPÓŁCZYNNIKI PROCENTOWYCH PRZELICZEŃ POPRAWNYCH ODPOWIEDZI UDZIELONYCH PRZEZ OSOBĘ ZDAJĄCĄ NA OCENĘ
Lp. | Odsetek maksymalnej liczby punktów | Ocena |
1 | ? 90% | 5 |
2 | ? 82% i < 90% | 4,5 |
3 | ? 75% i < 82% | 4 |
4 | ? 68% i < 75% | 3,5 |
5 | ? 60% i < 68% | 3 |
6 | < 60% | 2 |
Załącznik nr 6
PRZELICZNIKI OCEN KOŃCOWYCH
Lp. | Ocena | Przelicznik |
1 | (5) bardzo dobry | od 4,76 do 5,0 |
2 | (4,5) dobry plus | od 4,26 do 4,75 |
3 | (4) dobry | od 3,76 do 4,25 |
4 | (3,5) dostateczny plus | od 3,26 do 3,75 |
5 | (3) dostateczny | do 3,25 |
6 | (2) niedostateczny | w przypadku gdy co najmniej jedna ocena z zadania egzaminacyjnego jest niedostateczna |
Załącznik nr 7
WZÓR - DYPLOM POTWIERDZAJĄCY UZYSKANIE TYTUŁU SPECJALISTY
Opis wzoru dyplomu:
1. Wzór dyplomu zawiera:
1) elementy zabezpieczające przed fałszerstwem w podłożu:
a) papier niewykazujący luminescencji w promieniowaniu ultrafioletowym,
b) papier uczulony na działanie odczynników chemicznych (zabezpieczony chemicznie),
c) dwutonowy bieżący znak wodny,
d) włókna zabezpieczające widoczne w świetle widzialnym oraz aktywne w promieniowaniu ultrafioletowym,
e) losowo rozmieszczone drobiny niewidoczne w świetle widzialnym i wykazujące luminescencję w promieniowaniu ultrafioletowym typu "gwiezdny pył";
2) elementy zabezpieczające przed fałszerstwem w druku:
a) druk offsetowy,
b) dwukolorowe linie giloszowe wykonane w technice druku irysowego,
c) mikrodruki,
d) element graficzny wykonany farbą aktywną wyłącznie w promieniowaniu ultrafioletowym,
e) element graficzny wykonany farbą irydyscentną;
3) pozostałe zabezpieczenia - numerację typograficzną wykonaną farbą aktywną w promieniowaniu ultrafioletowym.
2. Blankiet wzoru dyplomu jest wykonany na podłożu papierowym w formacie jednostronnym A4.