Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2022-04-16
Wersja aktualna od 2022-04-16
obowiązujący
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA1)
z dnia 5 kwietnia 2022 r.
w sprawie praktyki zawodowej w aptece
Na podstawie art. 12 ust. 6 ustawy z dnia 10 grudnia 2020 r. o zawodzie farmaceuty (Dz. U. z 2022 r. poz. 184 i 655) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Praktyka] Rozporządzenie określa ramowy program praktyki zawodowej w aptece, zwanej dalej "praktyką", sposób jej odbywania oraz wzór dziennika praktyki zawodowej.
§ 2.[Rozpoczęcie praktyki] 1. Praktyka rozpoczyna się po przygotowaniu pracy dyplomowej i zdaniu egzaminu dyplomowego.
2. Praktyka trwa 6 miesięcy i obejmuje 960 godzin dydaktycznych, w czasie których powinien być realizowany ramowy program praktyki. Godzina dydaktyczna trwa 45 minut.
3. W przypadku gdy praktyka odbywa się w aptece szpitalnej lub zakładowej, co najmniej 3 miesiące praktyki powinny odbyć się również w aptece ogólnodostępnej.
4. Ramowy program praktyki określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§ 3.[Student] 1. Osoba odbywająca praktykę, zwana dalej "studentem", realizuje ją w wymiarze 8 godzin dydaktycznych na dobę, z wyłączeniem sobót, dyżurów nocnych oraz dni wolnych od pracy, o których mowa w art. 1 i art. 1a ustawy z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (Dz. U. z 2020 r. poz. 1920).
2. Przedłużenie dobowego czasu wymiaru praktyki jest dopuszczalne na prośbę studenta, za zgodą opiekuna praktyki, o którym mowa w art. 12 ust. 4 ustawy z dnia 10 grudnia 2020 r. o zawodzie farmaceuty, zwanego dalej "opiekunem", jednak nie więcej niż do 11 godzin dydaktycznych. Przedłużony dobowy wymiar czasu jest równoważony krótszym dobowym wymiarem czasu odbywania praktyki w innych dniach lub dniami wolnymi od praktyki w przyjętym dwumiesięcznym okresie rozliczeniowym.
3. Miesięczny rozkład czasu praktyki ustala opiekun i zapoznaje z nim studenta co najmniej 7 dni przed rozpoczęciem kolejnego miesiąca praktyki.
4. Opiekun prowadzi ewidencję czasu odbywania praktyki w celu ustalenia jej prawidłowego wymiaru i w celu jej zaliczenia.
§ 4.[Usprawiedliwione nieobecności] 1. Usprawiedliwionymi nieobecnościami studenta są:
1) nieobecność w dniu wyznaczonym przez organy uczelni jako dni wolne od zajęć na uczelni;
2) niezdolność w okresie 6 miesięcy do odbywania praktyki z powodu choroby lub innych zdarzeń losowych trwających łącznie do 14 dni kalendarzowych;
3) choroba lub inne zdarzenia losowe trwające łącznie ponad 14 dni kalendarzowych w okresie 6 miesięcy;
4) urlopy, o których mowa w art. 85 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2022 r. poz. 574, 583, 655 i 682).
2. W przypadkach, o których mowa w ust. 1, opiekun ustala w porozumieniu ze studentem sposób i formę zaliczenia danej części ramowego programu praktyki.
§ 5.[Obowiązek uzupełnienia wszystkich nieobecności] W celu realizacji ramowego programu praktyki student ma obowiązek uzupełnienia wszystkich nieobecności zgodnie z wymiarem godzinowym określonym w § 2 ust. 2.
§ 6.[Skierowanie na praktykę] 1. Student odbywa praktykę na podstawie skierowania uczelni, na której kształci się na kierunku farmacja, zawierającego:
1) imię (imiona) i nazwisko studenta;
2) nazwę i adres apteki, w której ma się odbywać praktyka;
3) imię (imiona) i nazwisko opiekuna;
4) datę rozpoczęcia praktyki.
2. Student odbywa praktykę zgodnie z opracowanym przez opiekuna i zatwierdzonym przez uczelnię harmonogramem przygotowanym na podstawie ramowego programu praktyki.
3. Przed rozpoczęciem praktyki opiekun zaznajamia studenta z harmonogramem praktyki, zakresem zadań oraz sposobem wykonywania zadań na wyznaczonych stanowiskach.
4. W przypadku gdy apteka przestaje spełniać wymogi niezbędne do realizacji ramowego programu praktyki, niezwłocznie następuje zmiana apteki, w której jest odbywana praktyka.
§ 7.[Ramowy program praktyki] Realizując ramowy program praktyki, student:
1) sumiennie i starannie wykonuje powierzone czynności i zadania;
2) przestrzega ustalonego harmonogramu i czasu odbywania praktyki;
3) przestrzega przepisów i zasad etycznych dotyczących wykonywania zawodu farmaceuty;
4) przestrzega regulaminu i ustalonego w aptece porządku;
5) przestrzega przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, a także przepisów przeciwpożarowych;
6) dba o dobro apteki, chroni jej mienie oraz dochowuje tajemnicy zawodowej;
7) przestrzega zasad współżycia społecznego.
§ 8.[Dziennik praktyki zawodowej] 1. Student prowadzi dziennik praktyki zawodowej, w którym odnotowuje wykonywane czynności praktyczne oraz nabywane umiejętności. Wykonanie czynności praktycznych i nabycie umiejętności potwierdza opiekun.
2. Wzór dziennika praktyki zawodowej w aptece określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
3. W przypadku odbywania praktyki w kilku aptekach lub odbywania praktyki z przerwami wpisy w dzienniku praktyki zawodowej obejmują informacje dotyczące przebiegu kolejnych etapów praktyki w każdej z aptek - z uwzględnieniem dat rozpoczęcia i zakończenia okresu ich trwania. Odbycie praktyki potwierdzają wszyscy opiekunowie wyznaczeni w każdym z miejsc odbywania praktyki.
4. Po zakończeniu praktyki student przedkłada uczelni wypełniony dziennik praktyki zawodowej.
5. Dziennik praktyki zawodowej jest dołączany do dokumentacji przebiegu studiów.
§ 9.[Zaliczenie praktyki] Praktykę uczelnia zalicza na podstawie wymaganych wpisów w dzienniku praktyki zawodowej.
§ 10.[Odbywanie praktyki na dotychczasowych zasadach] Studenci, którzy rozpoczęli odbywanie praktyki przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, odbywają ją na dotychczasowych zasadach.
§ 11.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.2)
Minister Zdrowia: A. Niedzielski
1) Minister Zdrowia kieruje działem administracji rządowej - zdrowie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 sierpnia 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Zdrowia (Dz. U. z 2021 r. poz. 932).
2) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 16 lutego 2009 r. w sprawie praktyki zawodowej w aptece (Dz. U. poz. 215), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zgodnie z art. 94 pkt 2 ustawy z dnia 10 grudnia 2020 r. o zawodzie farmaceuty (Dz. U. z 2022 r. poz. 184 i 655).
Załączniki do rozporządzenia Ministra Zdrowia
z dnia 5 kwietnia 2022 r. (poz. 784)
Załącznik nr 1
RAMOWY PROGRAM PRAKTYKI ZAWODOWEJ W APTECE
Cel praktyki
Pogłębianie wiedzy teoretycznej oraz doskonalenie umiejętności w zakresie farmacji aptecznej i szpitalnej oraz opieki farmaceutycznej, zdobytych w czasie dotychczasowych studiów na kierunku farmacja, ze szczególnym uwzględnieniem: sporządzania produktów leczniczych, przechowywania i wydawania produktów leczniczych i wyrobów medycznych, opanowania w praktyce umiejętności udzielania informacji o lekach, doradzania pacjentowi, świadczenia opieki farmaceutycznej oraz promocji zdrowia, a także podstaw etycznych, prawnych i organizacyjnych pracy farmaceuty w aptece.
Wykaz efektów uczenia się obejmujący umiejętności, które student powinien posiadać po zakończeniu praktyki
1. Wydawanie produktów leczniczych i wyrobów medycznych oraz udzielanie informacji o lekach:
1) wydawanie produktów leczniczych i wyrobów medycznych będących przedmiotem obrotu w aptekach;
2) stosowanie szczególnych zasad wydawania leków bardzo silnie działających, psychotropowych i środków odurzających;
3) stosowanie zasad dobrej praktyki aptecznej.
2. Sporządzanie produktów leczniczych:
1) prawidłowe sporządzanie leków recepturowych i aptecznych;
2) prawidłowe sporządzanie leków w warunkach aseptycznych;
3) ocena jakości postaci produktów leczniczych, leków recepturowych i aptecznych - w zakresie metod i środków dostępnych w aptece.
3. Opieka farmaceutyczna:
1) komunikacja interpersonalna z pacjentami, ich opiekunami, lekarzami oraz pozostałymi pracownikami ochrony zdrowia;
2) praktyczna realizacja opieki farmaceutycznej w aptece.
4. Prawne, etyczne i administracyjne aspekty pracy farmaceuty:
1) stosowanie zasad organizacji pracy w aptece, z uwzględnieniem przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy;
2) prowadzenie dokumentacji aptecznej oraz korzystanie z informatycznych systemów aptek oraz administrowanie nimi;
3) stosowanie przepisów dotyczących wykonywania zawodu farmaceuty, prowadzenia apteki, przepisów prawa pracy oraz zasad kodeksu etyki zawodowej;
4) stosowanie zasad rozmieszczania i przechowywania produktów leczniczych i wyrobów medycznych;
5) przygotowywanie zamówień i współpraca z hurtowniami farmaceutycznymi oraz posługiwanie się lekospisami i bazami danych o lekach.
Załącznik nr 2
WZÓR - DZIENNIK PRAKTYKI ZAWODOWEJ