Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
obowiązujący
Dziennik Ustaw rok 2022 poz. 375
Wersja aktualna od 2022-03-17
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Ustaw rok 2022 poz. 375
Wersja aktualna od 2022-03-17
Akt prawny
obowiązujący
ZAMKNIJ close

Alerty

USTAWA

z dnia 27 stycznia 2022 r.

o zmianie ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Art. 1.[Ustawa o Instytucie Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu] W ustawie z dnia 18 grudnia 1998 r. o Instytucie Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu (Dz. U. z 2021 r. poz. 177) wprowadza się następujące zmiany:

1) w art. 24 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Prezes Instytutu Pamięci składa Sejmowi i Senatowi, raz w roku, informację o działalności Instytutu Pamięci oraz o działalności Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, zwanego dalej "Muzeum".";

2) w art. 53j dodaje się ust. 4 w brzmieniu:

"4. Prezes Instytutu Pamięci prowadzi Muzeum.";

3) po rozdziale 6c dodaje się rozdział 6d w brzmieniu:

"Rozdział 6d

Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL

Art. 53r. 1. Organizatorem Muzeum powołanego na mocy zarządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 1 marca 2020 r. w sprawie przekształcenia Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w państwową instytucję kultury oraz nadania statutu Muzeum (Dz. Urz. Min. Sprawiedl. poz. 83) jest Prezes Instytutu Pamięci.

2. Muzeum jest państwową instytucją kultury i działa na podstawie:

1) niniejszej ustawy, z wyjątkiem art. 53m;

2) ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (Dz. U. z 2020 r. poz. 194);

3) ustawy z dnia 21 listopada 1996 r. o muzeach (Dz. U. z 2020 r. poz. 902 oraz z 2021 r. poz. 1641), z wyjątkiem art. 6 ust. 1, art. 8, art. 11, art. 23, art. 24 i art. 27;

4) statutu, o którym mowa w art. 53s.

3. Przedmiotem działania Muzeum jest upamiętnienie historii Polski i działalności Żołnierzy Wyklętych, a także działaczy podziemia antykomunistycznego i opozycji antykomunistycznej w Polsce w latach 1944-1990.

Art. 53s. Prezes Instytutu Pamięci nadaje statut Muzeum, określający w szczególności jego siedzibę i majątek, źródła finansowania, rodzaj i zakres gromadzonych zbiorów, cele, zasady, formy i zakres działalności oraz organizację. Statut może zawierać również inne postanowienia, w szczególności dotyczące prowadzenia działalności gospodarczej.

Art. 53t. Dyrektora Muzeum powołuje i odwołuje Prezes Instytutu Pamięci. Przepisów art. 15 i art. 16 ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej nie stosuje się.

Art. 53u. Szczegółowe zasady postępowania z muzealiami, w razie likwidacji Muzeum, określi Prezes Instytutu Pamięci w drodze decyzji.".

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Art. 2.[Przekazanie organizacji i prowadzenia Muzeum] Prezesowi Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu przekazuje się do dalszego organizowania i prowadzenia Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, zwane dalej "Muzeum".

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Opcje

ZAMKNIJ close

Alerty

Art. 3.[Nadanie statutu i zmiana rejestru] W terminie 30 dni od dnia wejścia w życie ustawy:

1) Prezes Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu nada Muzeum statut, o którym mowa w art. 53s ustawy zmienianej w art. 1;

2) nastąpi wykreślenie Muzeum z rejestru prowadzonego przez Ministra Sprawiedliwości i wpisanie go do rejestru prowadzonego przez Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Art. 4.[Inwestycje w zakresie budowy Muzeum] 1. Inwestycje w zakresie budowy Muzeum, zwane dalej "inwestycjami", są celem publicznym w rozumieniu ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2021 r. poz. 1899) i obejmują w szczególności:

1) budowę na terenie dawnego więzienia Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego przy ul. Rakowieckiej 37 w Warszawie obiektów budowlanych służących realizacji celów statutowych Muzeum, w tym udostępnianiu zbiorów Muzeum;

2) budowę innych instalacji, urządzeń i obiektów niezbędnych do:

a) wybudowania i funkcjonowania Muzeum,

b) zabezpieczenia obiektów przed zniszczeniem lub uszkodzeniem;

3) budowę dróg wewnętrznych i ciągów pieszych.

2. Obiekty powstałe w wyniku realizacji inwestycji zostaną przeznaczone na potrzeby Muzeum lub Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. O szczegółowym przeznaczeniu obiektów decyduje Prezes Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

3. Nieruchomościami, na których powstaną obiekty, o których mowa w ust. 2, gospodaruje Muzeum.

4. Inwestycje finansuje się z budżetu państwa lub z innych źródeł.

5. Rada Ministrów zapewni i zagwarantuje środki z budżetu państwa na finansowanie wieloletniego projektu budowy Muzeum.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Opcje

ZAMKNIJ close

Alerty

Art. 5.[Przeniesienie dotacji podmiotowej] W roku 2022 w celu realizacji ustawy Prezes Rady Ministrów dokona, w drodze rozporządzenia, przeniesienia dotacji podmiotowej, w tym wynagrodzeń, oraz dotacji celowej z części budżetu 37 Sprawiedliwość rozdział 92118 - Muzea do części budżetu 13 Instytut Pamięci Narodowej - Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, z przeznaczeniem na funkcjonowanie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, z zachowaniem przeznaczenia środków publicznych wynikającego z ustawy budżetowej oraz mając na względzie zapewnienie przejrzystości wydatków budżetu państwa i stopień ich realizacji. Do czasu wejścia w życie rozporządzenia wydatki mogą być realizowane w ramach dotychczasowych części, działów i rozdziałów.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Art. 6.[Termin wygaśnięcia decyzji o pozwoleniu na budowę Muzeum] Decyzja o pozwoleniu na budowę Muzeum, jak i decyzje o pozwoleniu na rozbiórkę poszczególnych elementów konstrukcyjnych na terenie objętym budową, wskazane w załączniku do ustawy, nie wygasają przed dniem 31 grudnia 2023 r.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Art. 7.[Wejście w życie] Ustawa wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem art. 6 i załącznika do ustawy, które wchodzą w życie z dniem ogłoszenia, z mocą od dnia 1 stycznia 2022 r.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej: A. Duda

Załącznik do ustawy
z dnia 27 stycznia 2022 r. o zmianie ustawy
o Instytucie Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni
przeciwko Narodowi Polskiemu (poz. 375)

Decyzje o pozwoleniach dotyczących budowy Muzeum:

1) decyzja Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy z dnia 31 maja 2019 r. nr 160/MOK/2019 w przedmiocie pozwolenia na budowę;

2) decyzja Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy z dnia 3 stycznia 2019 r. nr 4/MOK/2019 w przedmiocie pozwolenia na rozbiórkę budynku nr 11;

3) decyzja Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy z dnia 3 stycznia 2019 r. nr 6/MOK/2019 w przedmiocie pozwolenia na rozbiórkę budynku nr 07 i 08;

4) decyzja Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy z dnia 3 stycznia 2019 r. nr 7/MOK/2019 w przedmiocie pozwolenia na rozbiórkę budynku nr 13;

5) decyzja Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy z dnia 11 stycznia 2019 r. nr 11/MOK/2019 w przedmiocie pozwolenia na rozbiórkę wieży strażniczej A.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00