Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2021-12-31
Wersja aktualna od 2021-12-31
obowiązujący
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI1)
z dnia 22 grudnia 2021 r.
w sprawie psów służbowych i koni służbowych w Policji
Na podstawie art. 145w ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2021 r. poz. 1882, 2333, 2447 i 2448) zarządza się, co następuje:
Rozdział 1
Przepisy ogólne
§ 1.[Zakres regulacji] Rozporządzenie określa:
1) tryb przydzielania opiekunowi psa służbowego i konia służbowego;
2) tryb rekrutacji kandydatów, którzy mogą zostać opiekunami psów służbowych wycofanych z użycia i koni służbowych wycofanych z użycia;
3) tryb wycofywania z użycia psa służbowego i konia służbowego;
4) sposób utrzymania, zakres i sposób zapewnienia zabiegów profilaktycznych oraz sposób transportu psów służbowych, koni służbowych, psów służbowych wycofanych z użycia i koni służbowych wycofanych z użycia;
5) sposób wyżywienia, wysokość normy wyżywienia psa służbowego i konia służbowego oraz normy wyżywienia psa służbowego wycofanego z użycia i konia służbowego wycofanego z użycia, w tym maksymalną wysokość normy w przypadku jej podwyższenia, jak również wysokość dziennej stawki pieniężnej na wyżywienie zwierzęcia;
6) tryb przyznawania, wypłacania oraz zwrotu ryczałtu na pokrycie kosztów wyżywienia psa służbowego, konia służbowego, psa służbowego wycofanego z użycia lub konia służbowego wycofanego z użycia;
7) tryb pokrywania kosztów zabiegów profilaktycznych i kosztów leczenia, w tym kosztów lekarstw, psa służbowego, konia służbowego, psa służbowego wycofanego z użycia lub konia służbowego wycofanego z użycia;
8) sposób sprawowania nadzoru oraz dokumentowania wykonywania czynności związanych z nadzorem nad psami służbowymi, końmi służbowymi, psami służbowymi wycofanymi z użycia lub końmi służbowymi wycofanymi z użycia;
9) tryb odbierania psa służbowego, konia służbowego, psa służbowego wycofanego z użycia lub konia służbowego wycofanego z użycia opiekunowi lub organizacji, o której mowa w art. 145n ust. 9 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji, zwanej dalej "organizacją";
10) wzory dokumentów stosowanych w tych sprawach.
§ 2.[Definicje] Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:
1) ustawa - ustawę z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji;
2) szkoła - szkołę policyjną, w której prowadzi się szkolenie centralne dla przewodników psów służbowych i szkolenie psów służbowych;
3) koordynator - policjanta, do którego obowiązków należy nadzór nad realizacją zadań związanych z używaniem psów służbowych lub koni służbowych oraz utrzymaniem psów służbowych, koni służbowych, psów służbowych wycofanych z użycia i koni służbowych wycofanych z użycia.
Rozdział 2
Tryb przydzielania opiekunowi psa służbowego i konia służbowego
§ 3.[Przydzielenie psa i konia służbowego opiekunowi] 1. Psa służbowego i konia służbowego przydziela się opiekunowi.
2. Opiekunowi będącemu przewodnikiem można przydzielić na stałe maksymalnie dwa psy służbowe.
3. Dopuszcza się przydzielenie dodatkowo opiekunowi będącemu przewodnikiem czasowo:
1) jednego psa służbowego - w przypadku przydzielenia tego psa do indywidualnego szkolenia;
2) dwóch psów służbowych - w przypadku czasowego braku możliwości sprawowania opieki przez dotychczasowego opiekuna.
4. Opiekunowi będącemu przewodnikiem lub pracownikiem wykonującemu czynności służbowe z użyciem psa służbowego w laboratorium kryminalistycznym Policji, można przydzielić na stałe maksymalnie trzy psy służbowe.
5. Dopuszcza się przydzielenie dodatkowo opiekunom, o których mowa w ust. 4, czasowo:
1) jednego psa służbowego - w przypadku przydzielenia tego psa do indywidualnego szkolenia;
2) trzech psów służbowych - w przypadku czasowego braku możliwości sprawowania opieki przez dotychczasowego opiekuna.
6. Opiekunowi będącemu kandydatem na przewodnika można przydzielić na stałe:
1) jednego psa służbowego;
2) w laboratorium kryminalistycznym Policji - dwa psy służbowe.
7. Koń służbowy może być przydzielony na stałe pod opiekę równocześnie dwóm opiekunom.
8. Opiekunowi będącemu policjantem-jeźdźcem można przydzielić na stałe maksymalnie dwa konie służbowe, natomiast opiekunowi będącemu kandydatem na policjanta-jeźdźca przydziela się na stałe jednego konia służbowego.
9. Dopuszcza się dodatkowo przydzielenie czasowo opiekunowi będącemu policjantem-jeźdźcem lub kandydatem na policjanta-jeźdźca jednego konia służbowego w przypadku czasowego braku możliwości sprawowania opieki przez dotychczasowego opiekuna.
§ 4.[Powołanie komisji w sprawie przydzielenia psa lub konia służbowego] Kierownik jednostki organizacyjnej Policji, na której stanie znajdują się psy służbowe lub konie służbowe, powołuje komisję w sprawie przydzielenia psa służbowego lub konia służbowego.
§ 5.[Skład komisji] W skład komisji, o której mowa w § 4, wchodzą:
1) koordynator, który jest przewodniczącym komisji;
2) inne osoby wyznaczone przez kierownika jednostki organizacyjnej Policji;
3) lekarz weterynarii - w przypadku konieczności określenia stanu zdrowia psa służbowego lub konia służbowego.
§ 6.[Protokół przydzielenia psa lub konia służbowego] 1. Z prac komisji, o której mowa w § 4, sporządza się protokół przydzielenia psa służbowego lub konia służbowego, który zatwierdza kierownik jednostki organizacyjnej Policji.
2. Wzór protokołu przydzielenia psa służbowego lub konia służbowego jest określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
§ 7.[Protokół wyznaczenia czasowego opiekuna psa lub konia służbowego] 1. Z przydzielenia czasowemu opiekunowi, o którym mowa w art. 145v ust. 4 ustawy, psa służbowego lub konia służbowego sporządza się protokół wyznaczenia czasowego opiekuna psa służbowego lub konia służbowego.
2. Protokół wyznaczenia czasowego opiekuna psa służbowego lub konia służbowego zatwierdza kierownik jednostki organizacyjnej Policji.
3. Wzór protokołu wyznaczenia czasowego opiekuna psa służbowego lub konia służbowego jest określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
Rozdział 3
Tryb rekrutacji kandydatów, którzy mogą zostać opiekunami psów służbowych wycofanych z użycia i koni służbowych wycofanych z użycia
§ 8.[Rozmowa kwalifikacyjna] 1. Z kandydatami na opiekuna psa służbowego wycofanego z użycia lub konia służbowego wycofanego z użycia, o których mowa w art. 145n ust. 2 ustawy, koordynator z jednostki organizacyjnej Policji, na której stanie znajduje się zwierzę, przeprowadza rozmowę kwalifikacyjną.
2. Z przeprowadzonej rozmowy kwalifikacyjnej koordynator sporządza notatkę służbową, w której zawiera opis możliwości zapewnienia prawidłowego utrzymania zwierzęcia przez kandydata na opiekuna.
3. Notatkę służbową koordynator przedkłada do akceptacji kierownikowi jednostki organizacyjnej Policji, na której stanie znajduje się zwierzę.
§ 9.[Podmiot przeprowadzający rozmowę kwalifikacyjną] 1. Z kandydatami na opiekuna psa służbowego wycofanego z użycia i konia służbowego wycofanego z użycia, o których mowa w art. 145n ust. 3 ustawy, koordynator z jednostki organizacyjnej Policji, na której stanie znajduje się zwierzę, przeprowadza rozmowę kwalifikacyjną.
2. Z przeprowadzonej rozmowy kwalifikacyjnej koordynator sporządza notatkę służbową, w której zawiera ocenę kompetencji kandydata na opiekuna zwierzęcia wraz z wnioskami, uwzględniającą:
1) posiadanie odpowiednich umiejętności w opiekowaniu się psem służbowym lub koniem służbowym;
2) posiadanie niezbędnej wiedzy z zakresu żywienia psa służbowego lub konia służbowego;
3) posiadanie możliwości zapewnienia prawidłowego utrzymania psa służbowego lub konia służbowego.
3. Notatkę służbową koordynator przedkłada do akceptacji kierownikowi jednostki organizacyjnej Policji, na której stanie znajduje się zwierzę.
§ 10.[Decyzja o powierzeniu psa lub konia opiekunowi] 1. Decyzję o powierzeniu psa służbowego wycofanego z użycia i konia służbowego wycofanego z użycia opiekunowi wyłonionemu w postępowaniu rekrutacyjnym podejmuje kierownik jednostki organizacyjnej Policji, na której stanie znajduje się zwierzę.
2. Wzór protokołu powierzenia opiekunowi lub organizacji psa służbowego wycofanego z użycia lub konia służbowego wycofanego z użycia jest określony w załączniku nr 3 do rozporządzenia.
Rozdział 4
Tryb wycofywania z użycia psa służbowego i konia służbowego
§ 11.[Tryb wycofywania z użycia psa służbowego i konia służbowego] 1. W celu wycofania z użycia psa służbowego lub konia służbowego kierownik jednostki organizacyjnej Policji, na której stanie znajduje się zwierzę powołuje komisję.
2. W skład komisji wchodzą:
1) koordynator, który jest przewodniczącym komisji;
2) lekarz weterynarii - w przypadku gdy przesłanką wycofania z użycia psa służbowego lub konia służbowego jest jego stan zdrowia;
3) inne osoby wyznaczone przez kierownika jednostki organizacyjnej Policji, na której stanie znajduje się pies służbowy lub koń służbowy.
3. Z prac komisji sporządza się protokół wycofania z użycia psa służbowego, którego wzór jest określony w załączniku nr 4 do rozporządzenia.
4. Z prac komisji sporządza się protokół wycofania z użycia konia służbowego, którego wzór jest określony w załączniku nr 5 do rozporządzenia.
5. Kierownik jednostki organizacyjnej Policji, na której stanie znajduje się zwierzę, zatwierdza protokół wycofania z użycia psa służbowego lub protokół wycofania z użycia konia służbowego.
6. Protokół wycofania z użycia psa służbowego lub protokół wycofania z użycia konia służbowego może zawierać wniosek o:
1) możliwość sprawowania opieki nad psem służbowym w miejscu zamieszkania kandydata na opiekuna;
2) możliwość pozostawienia psa służbowego w bazie kojcowej na terenie jednostki organizacyjnej Policji, na której stanie się znajduje lub na terenie innej jednostki organizacyjnej Policji wskazanej przez Komendanta Głównego Policji;
3) możliwość sprawowania opieki nad koniem służbowym w miejscu wskazanym przez kandydata na opiekuna.
7. W przypadku stwierdzenia padnięcia lub konieczności bezzwłocznego uśmiercenia zwierzęcia, na zasadach określonych w ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz. U. z 2020 r. poz. 638 oraz z 2021 r. poz. 1718 i 1728), komisja sporządza protokół bezzwłocznego uśmiercenia lub padnięcia psa służbowego lub konia służbowego, którego wzór jest określony w załączniku nr 6 do rozporządzenia.
8. W przypadku braku możliwości wyłonienia w drodze postępowania rekrutacyjnego opiekuna psa służbowego wycofanego z użycia lub konia służbowego wycofanego z użycia komisja występuje z wnioskiem o pozostawienie psa służbowego lub konia służbowego w dotychczasowej jednostce organizacyjnej Policji lub o przekazanie zwierzęcia do jednostki organizacyjnej Policji wskazanej przez Komendanta Głównego Policji.
9. Po zatwierdzeniu protokołu wycofania z użycia psa służbowego lub protokołu wycofania z użycia konia służbowego przekazanie zwierzęcia opiekunowi następuje niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 15 dni.
Rozdział 5
Sposób utrzymania, zakres i sposób zapewnienia zabiegów profilaktycznych oraz sposób transportu psów służbowych, koni służbowych, psów służbowych wycofanych z użycia i koni służbowych wycofanych z użycia
§ 12.[Obowiązek zapewnienia zabiegów profilaktycznych dla psa służbowego lub psa wycofanego z użycia] 1. Psa służbowego lub psa służbowego wycofanego z użycia poddaje się:
1) obowiązkowym szczepieniom przeciwko wściekliźnie;
2) innym szczepieniom ochronnym przeciwko chorobom zakaźnym - według wskazań lekarza weterynarii;
3) okresowym badaniom stanu zdrowia - nie rzadziej niż dwa razy do roku, jednak nie częściej niż cztery razy do roku;
4) odrobaczeniom - nie rzadziej niż dwa razy do roku, jednak nie częściej niż cztery razy do roku;
5) bieżącemu zabezpieczeniu przed pasożytami zewnętrznymi;
6) innym zabiegom profilaktycznym - według wskazań lekarza weterynarii.
2. Czynności, o których mowa w ust. 1, wykonuje lekarz weterynarii będący pracownikiem Policji lub lekarz weterynarii, z którym jednostka organizacyjna Policji podpisała umowę na świadczenie usług lekarsko-weterynaryjnych.
§ 13.[Obowiązek zapewnienia zabiegów profilaktycznych dla konia służbowego lub konia wycofanego z użycia] 1. Konia służbowego lub konia służbowego wycofanego z użycia poddaje się:
1) szczepieniom przeciwko wściekliźnie, grypie, tężcowi, grzybicom i chorobom wywoływanym przez herpeswirusy oraz innym szczepieniom ochronnym przeciwko chorobom zakaźnym - według wskazań lekarza weterynarii;
2) odrobaczeniom - dwa razy do roku;
3) bieżącemu zabezpieczeniu przed pasożytami zewnętrznymi;
4) okresowym badaniom weterynaryjnym - dwa razy do roku;
5) innym zabiegom profilaktycznym - według wskazań lekarza weterynarii;
6) rozczyszczaniu kopyt co 6 do 8 tygodni lub częściej, jeśli jest taka potrzeba;
7) podkuwaniu kopyt co 6 do 8 tygodni lub częściej, jeśli jest taka potrzeba.
2. Czynności, o których mowa w ust. 1 pkt 1-5, wykonuje lekarz weterynarii, będący pracownikiem Policji lub lekarz weterynarii, z którym jednostka organizacyjna Policji podpisała umowę na świadczenie usług lekarsko-weterynaryjnych.
3. Czynności, o których mowa w ust. 1 pkt 6 i 7, wykonuje podkuwacz będący pracownikiem Policji lub podkuwacz, z którym jednostka organizacyjna Policji podpisała umowę na świadczenie usług profilaktyczno-podkuwniczych.
4. Czynności, o których mowa w ust. 1 pkt 7, nie wykonuje się u konia służbowego wycofanego z użycia, chyba że lekarz weterynarii zaleci inaczej.
§ 14.[Lokalizacja miejsca utrzymania psa służbowego oraz psa służbowego wycofanego z użycia] 1. Psa służbowego utrzymuje się:
1) na terenie jednostki organizacyjnej Policji;
2) w miejscu zamieszkania przewodnika;
3) w innym miejscu wyznaczonym przez kierownika jednostki organizacyjnej Policji.
2. Psa służbowego wycofanego z użycia utrzymuje się:
1) w miejscu zamieszkania opiekuna;
2) na terenie jednostki organizacyjnej Policji, na której stanie się znajduje lub na terenie innej jednostki organizacyjnej Policji wskazanej przez Komendanta Głównego Policji;
3) w miejscu prowadzenia działalności przez organizację.
3. Lokalizacja oraz parametry techniczne pomieszczeń dla psów służbowych lub psów służbowych wycofanych z użycia spełniają normy zawarte w przepisach wydanych na podstawie art. 17 ust. 8 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt.
4. Pomieszczenia stałe w miejscach, o których mowa w ust. 1 pkt 1 oraz ust. 2 pkt 2 i 3, poddaje się dezynfekcji, dezynsekcji i deratyzacji przynajmniej raz na kwartał oraz każdorazowo w razie potrzeby.
5. Kojec lub wybieg utrzymuje się w czystości z zachowaniem następujących zasad:
1) kojec sprząta się według potrzeb, jednak nie rzadziej niż dwa razy dziennie;
2) wybieg sprząta się według potrzeb;
3) budę w okresie zimowym wyścieła się słomą.
6. Środek transportu przeznaczony do przewozu psa służbowego lub psa służbowego wycofanego z użycia zapewnia mu dostateczną wymianę powietrza, bezpieczeństwo podczas transportu, możliwość przyjęcia swobodnej pozycji ciała, w tym swobodnego obracania się, a także utrzymywany jest w czystości oraz poddawany dezynfekcji i dezynsekcji przynajmniej raz na kwartał oraz każdorazowo w razie potrzeby.
§ 15.[Lokalizacja miejsca utrzymania konia służbowego oraz konia służbowego wycofanego z użycia] 1. Konia służbowego utrzymuje się w stajni należącej do Policji lub w obiekcie nienależącym do Policji.
2. Konia służbowego wycofanego z użycia utrzymuje się:
1) w stajni wskazanej przez opiekuna;
2) w dotychczasowej jednostce organizacyjnej Policji, na której stanie się znajduje lub innej jednostce organizacyjnej Policji wskazanej przez Komendanta Głównego Policji;
3) w miejscu prowadzenia działalności przez organizację.
3. Stajnie oraz obiekty, o których mowa w ust. 1 i 2, spełniają warunki techniczne i sanitarne określone w przepisach wydanych na podstawie art. 12 ust. 8 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt.
4. Stajnie, budynki gospodarskie i ich wyposażenie oraz specjalistyczne środki transportu przeznaczone do transportu koni służbowych lub koni służbowych wycofanych z użycia utrzymuje się w czystości oraz poddaje się dezynfekcji, dezynsekcji i deratyzacji przynajmniej raz na kwartał oraz każdorazowo w razie potrzeby.
5. Boks, w którym utrzymuje się konia służbowego, konia służbowego wycofanego z użycia, wyścieła się ściółką słomianą lub w przypadku wskazań lekarza weterynarii inną ściółką zamienną typu pellet lub trociny.
6. Konia służbowego lub konia służbowego wycofanego z użycia transportuje się w indywidualnych boksach lub w środkach transportu wyposażonych w przegrody umożliwiające mu przebywanie w naturalnej pozycji stojącej, zapewniające bezpieczeństwo zwierzęcia, wyposażonych w antypoślizgową podłogę, a także zapewniających mu dostateczną wymianę powietrza.
§ 16.[Ilość ściółki lub ściółki zamiennej na jeden boks w stajni lub budę] Wymiar rzeczowy ściółki lub ściółki zamiennej na jeden boks w stajni lub budę wynosi:
1) dla psa służbowego i psa służbowego wycofanego z użycia - 5 kg słomy miesięcznie;
2) dla konia służbowego i konia służbowego wycofanego z użycia dziennie:
a) 8 kg słomy,
b) 15 kg ściółki zamiennej, typu pellet, trociny lub innej przeznaczonej dla koni.
Rozdział 6
Sposób wyżywienia, wysokość normy wyżywienia psa służbowego i konia służbowego oraz normy wyżywienia psa służbowego wycofanego z użycia i konia służbowego wycofanego z użycia, w tym maksymalna wysokość normy w przypadku jej podwyższenia, jak również wysokość dziennej stawki pieniężnej na wyżywienie zwierzęcia
§ 17.[wysokość normy wyżywienia psa służbowego oraz psa służbowego wycofanego z użycia] Maksymalna wysokość normy wyżywienia psa służbowego oraz psa służbowego wycofanego z użycia, w przypadku jej podwyższenia, wynosi 130% normy określonej w załączniku nr 7 do rozporządzenia.
§ 18.[Dzienna stawka pieniężna na wyżywienie psa służbowego] Dzienna stawka pieniężna na wyżywienie psa służbowego wynosi:
1) dla psa służbowego o wadze do 20 kg:
a) w okresie letnim - 9 zł,
b) w okresie zimowym - 13 zł,
c) któremu podniesiono normę wyżywienia:
- w okresie letnim - 12 zł,
- w okresie zimowym - 17 zł;
2) dla psa służbowego o wadze powyżej 20 kg:
a) w okresie letnim - 13 zł,
b) w okresie zimowym - 16 zł,
c) któremu podniesiono normę wyżywienia:
- w okresie letnim - 17 zł,
- w okresie zimowym - 21 zł.
§ 19.[Dzienna stawka pieniężna na wyżywienie psa służbowego wycofanego z użycia] Dzienna stawka pieniężna na wyżywienie psa służbowego wycofanego z użycia wynosi:
1) dla psa służbowego wycofanego z użycia o wadze do 20 kg:
a) w okresie letnim - 7 zł,
b) w okresie zimowym - 10 zł,
c) któremu podniesiono normę wyżywienia:
- w okresie letnim - 9 zł,
- w okresie zimowym - 13 zł;
2) dla psa służbowego wycofanego z użycia o wadze powyżej 20 kg:
a) w okresie letnim - 10 zł,
b) w okresie zimowym - 13 zł,
c) któremu podniesiono normę wyżywienia:
- w okresie letnim - 13 zł,
- w okresie zimowym - 17 zł.
§ 20.[Okres zimowy] Za okres zimowy przyjmuje się okres od dnia 1 listopada do dnia 31 marca.
§ 21.[Rodzaj wyżywienia psa służbowego lub psa służbowego wycofanego z użycia] 1. Pies służbowy lub pies służbowy wycofany z użycia jest żywiony pełnowartościową suchą karmą przeznaczoną dla psów, a w miarę potrzeb podaje mu się dodatki do wyżywienia, szczególnie w postaci dedykowanych olei oraz karm mięsnych mających na celu zwiększenie wydolności i odporności organizmu.
2. Psa służbowego lub psa służbowego wycofanego z użycia żywi się dwa razy dziennie o stałej porze, zachowując podział 1/3 dawki pokarmowej rano oraz 2/3 dawki pokarmowej wieczorem, o ile lekarz weterynarii nie zaleci inaczej.
3. Jeżeli pora karmienia psa służbowego koliduje z czasem pełnienia służby, opiekun karmi psa służbowego w innej dogodnej porze dnia.
§ 22.[Maksymalna wysokość normy wyżywienia konia służbowego lub konia służbowego wycofanego z użycia] Maksymalna wysokość normy wyżywienia konia służbowego lub konia służbowego wycofanego z użycia, w przypadku jej podwyższenia, wynosi 120% normy określonej w załączniku nr 7 do rozporządzenia.
§ 23.[Dzienna stawka pieniężna na wyżywienie konia służbowego lub konia służbowego wycofanego z użycia] 1. Dzienna stawka pieniężna na wyżywienie konia służbowego wynosi 30 zł.
2. Dzienna stawka pieniężna na wyżywienie konia służbowego wycofanego z użycia wynosi 23 zł.
3. Dzienna stawka pieniężna dla konia, któremu podniesiono normę wyżywienia wynosi dla:
1) konia służbowego - 36 zł;
2) konia służbowego wycofanego z użycia - 28 zł.
§ 24.[Ilość i rodzaj wyżywienia konia służbowego lub konia służbowego wycofanego z użycia] 1. Konia służbowego lub konia służbowego wycofanego z użycia żywi się co najmniej dwa razy dziennie paszą objętościową i treściwą oraz podaje mu się dodatki paszowe dostosowane do kondycji i wieku konia, uwzględniając normy określone wymiarem rzeczowym w tabelach, które stanowią załącznik nr 8 do rozporządzenia.
2. Koniom służbowym i koniom służbowym wycofanym z użycia nie podaje się paszy zanieczyszczonej oraz zepsutej.
3. Jeżeli pora karmienia konia służbowego koliduje z czasem pełnienia służby, opiekun karmi konia służbowego w innej dogodnej porze dnia.
4. Koniom służbowym wycofanym z użycia zapewnia się możliwość codziennego korzystania z pastwiska.
Rozdział 7
Tryb przyznawania, wypłacania oraz zwrotu ryczałtu na pokrycie kosztów wyżywienia psa służbowego, konia służbowego, psa służbowego wycofanego z użycia lub konia służbowego wycofanego z użycia
§ 25.[Podstawa ryczałtu na pokrycie kosztów wyżywienia psa służbowego lub konia służbowego] 1. Podstawą przyznania ryczałtu na pokrycie kosztów wyżywienia psa służbowego lub konia służbowego jest zatwierdzony protokół, o którym mowa w § 6.
2. Podstawą przyznania ryczałtu na pokrycie kosztów wyżywienia psa służbowego wycofanego z użycia lub konia służbowego wycofanego z użycia jest zatwierdzony protokół, o którym mowa w § 10 ust. 2.
3. Podstawą przyznania czasowemu opiekunowi ryczałtu na pokrycie kosztów wyżywienia psa służbowego lub konia służbowego jest zatwierdzony protokół wyznaczenia czasowego opiekuna psa służbowego lub konia służbowego, o którym mowa w § 7.
4. Ryczałt na pokrycie kosztów wyżywienia psa służbowego i psa służbowego wycofanego z użycia oblicza się jako iloczyn dni w danym miesiącu kalendarzowym i dziennej stawki pieniężnej normy, o której mowa w § 18 i § 19, i nalicza się od dnia rozpoczęcia żywienia zwierzęcia.
5. Ryczałt na pokrycie kosztów wyżywienia konia służbowego i konia służbowego wycofanego z użycia oblicza się jako iloczyn dni w danym miesiącu kalendarzowym i dziennej stawki pieniężnej normy, o której mowa w § 23, i nalicza się od dnia rozpoczęcia żywienia zwierzęcia.
6. Opiekun zwraca wypłacony ryczałt na zasadach określonych w art. 145p ust. 6 ustawy w terminie 7 dni od dnia zaistnienia przesłanki zwrotu.
Rozdział 8
Tryb pokrywania kosztów zabiegów profilaktycznych i kosztów leczenia, w tym kosztów lekarstw, psa służbowego, konia służbowego, psa służbowego wycofanego z użycia lub konia służbowego wycofanego z użycia
§ 26.[Tryb pokrywania kosztów zabiegów profilaktycznych i kosztów leczenia] 1. Koszty zabiegów profilaktycznych i koszty leczenia, w tym koszty lekarstw przeznaczonych dla psa służbowego, konia służbowego, psa służbowego wycofanego z użycia lub konia służbowego wycofanego z użycia, pokrywa się w terminie określonym w fakturze.
2. Koszty zatwierdza kierownik jednostki organizacyjnej Policji, na której stanie znajduje się pies służbowy lub koń służbowy, pies służbowy wycofany z użycia lub koń służbowy wycofany z użycia.
Rozdział 9
Sposób sprawowania nadzoru oraz dokumentowania wykonywania czynności związanych z nadzorem nad psami służbowymi, końmi służbowymi, psami służbowymi wycofanymi z użycia lub końmi służbowymi wycofanymi z użycia
§ 27.[Nadzór nad warunkami utrzymania psów służbowych, koni służbowych, psów służbowych wycofanych z użycia oraz koni służbowych wycofanych z użycia] 1. Kierownik jednostki organizacyjnej Policji w ramach sprawowania nadzoru wyznacza policjanta lub pracownika, który jest odpowiedzialny za przeprowadzanie kontroli warunków utrzymania psów służbowych, koni służbowych, psów służbowych wycofanych z użycia oraz koni służbowych wycofanych z użycia.
2. Osobą, o której mowa w ust. 1, może być w szczególności:
1) koordynator;
2) biegły z zakresu badań osmologicznych w laboratorium kryminalistycznym komendy wojewódzkiej Policji.
§ 28.[Sposób przeprowadzania kontroli] 1. Podczas przeprowadzania kontroli warunków utrzymania psów służbowych, koni służbowych, psów służbowych wycofanych z użycia lub koni służbowych wycofanych z użycia, policjant lub pracownik, o którym mowa w § 27 ust. 1:
1) przeprowadza przegląd ogólnego stanu zdrowia, kondycji i pielęgnacji zwierzęcia;
2) sprawdza jakość podawanej zwierzęciu karmy, na podstawie dowodu zakupu, lub paszy;
3) sprawdza poddawanie zwierzęcia w terminie wymaganym szczepieniom, odrobaczaniu oraz innym zabiegom profilaktycznym zleconym przez lekarza weterynarii.
2. Kontrolę warunków utrzymania psów służbowych, koni służbowych, psów służbowych wycofanych z użycia lub koni służbowych wycofanych z użycia przeprowadza się co najmniej raz na pół roku i każdorazowo w przypadku zmiany stałego miejsca przebywania lub chowu zwierzęcia.
3. Przy przeprowadzaniu kontroli warunków utrzymania psa służbowego, konia służbowego, psa służbowego wycofanego z użycia lub konia służbowego wycofanego z użycia oprócz policjanta lub pracownika, o którym mowa w § 27 ust. 1, mogą uczestniczyć:
1) lekarz weterynarii;
2) policyjny instruktor szkolenia psów służbowych, policyjny instruktor jeździectwa lub cywilny instruktor jeździectwa.
4. Z przeprowadzenia kontroli warunków utrzymania psa służbowego, konia służbowego, psa służbowego wycofanego z użycia lub konia służbowego wycofanego z użycia policjant lub pracownik, o którym mowa w § 27 ust. 1, sporządza notatkę służbową, którą przedkłada kierownikowi jednostki organizacyjnej Policji.
Rozdział 10
Tryb odbierania psa służbowego, konia służbowego, psa służbowego wycofanego z użycia lub konia służbowego wycofanego z użycia opiekunowi lub organizacji
§ 29.[Powołanie komisji w celu odebrania psa lub konia służbowego bądź psa lub konia służbowego wycofanego z użycia] 1. W celu odebrania psa służbowego, konia służbowego, psa służbowego wycofanego z użycia lub konia służbowego wycofanego z użycia opiekunowi lub organizacji kierownik jednostki organizacyjnej Policji, na której stanie znajduje się zwierzę, na wniosek policjanta lub pracownika, o którym mowa w § 27 ust. 1, powołuje komisję.
2. W skład komisji wchodzą:
1) koordynator, który jest przewodniczącym komisji;
2) lekarz weterynarii;
3) inne osoby wyznaczone przez kierownika jednostki organizacyjnej Policji, na której stanie znajduje się zwierzę.
3. Decyzja o odebraniu psa służbowego, konia służbowego, psa służbowego wycofanego z użycia lub konia służbowego wycofanego z użycia jest podejmowana większością głosów, gdzie decydujący głos należy do lekarza weterynarii.
4. Z czynności odebrania psa służbowego, konia służbowego, psa służbowego wycofanego z użycia lub konia służbowego wycofanego z użycia sporządza się protokół, który zatwierdza kierownik jednostki organizacyjnej Policji, na której stanie znajduje się zwierzę.
5. W przypadku psa służbowego lub konia służbowego odebranego dotychczasowemu opiekunowi przekazuje się go nowemu opiekunowi zgodnie z § 3-7.
6. W przypadku psa służbowego wycofanego z użycia lub konia służbowego wycofanego z użycia odebranego dotychczasowemu opiekunowi lub organizacji przekazuje się go nowemu opiekunowi lub organizacji zgodnie z § 8-10.
7. Wzór protokołu odebrania opiekunowi psa/konia służbowego oraz odebrania opiekunowi/organizacji psa/konia służbowego wycofanego z użycia jest określony w załączniku nr 9 do rozporządzenia.
Rozdział 11
Przepis końcowy
§ 30.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, z mocą od dnia 21 grudnia 2021 r.
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji: M. Kamiński
1) Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. poz. 2264).
Załączniki do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji
z dnia 22 grudnia 2021 r. (poz. 2467)
Załącznik nr 1
WZÓR - PROTOKÓŁ PRZYDZIELENIA PSA/KONIA SŁUŻBOWEGO
Załącznik nr 2
WZÓR - PROTOKÓŁ WYZNACZENIA CZASOWEGO OPIEKUNA PSA/KONIA SŁUŻBOWEGO
Załącznik nr 3
WZÓR - PROTOKÓŁ POWIERZENIA OPIEKUNOWI/ORGANIZACJI PSA/KONIA SŁUŻBOWEGO WYCOFANEGO Z UŻYCIA
Załącznik nr 4
WZÓR - PROTOKÓŁ WYCOFANIA Z UŻYCIA PSA SŁUŻBOWEGO
Załącznik nr 5
WZÓR - PROTOKÓŁ WYCOFANIA Z UŻYCIA KONIA SŁUŻBOWEGO
Załącznik nr 6
WZÓR - PROTOKÓŁ BEZZWŁOCZNEGO UŚMIERCENIA/PADNIĘCIA PSA/KONIA SŁUŻBOWEGO
Załącznik nr 7
Tabela nr 1. Norma wyżywienia psa służbowego
Wysokość normy wyżywienia | ||||||||
Masa psa [kg] | Norma wyżywienia [kcal] | Masa psa [kg] | Norma wyżywienia [kcal] | Masa psa [kg] | Norma wyżywienia [kcal] | |||
Okres letni | Okres zimowy | Okres letni | Okres zimowy | Okres letni | Okres zimowy | |||
5 | 440 | 528 | 26 | 1500 | 1800 | 47 | 2350 | 2820 |
6 | 500 | 600 | 27 | 1545 | 1854 | 48 | 2385 | 2862 |
7 | 560 | 672 | 28 | 1590 | 1908 | 49 | 2420 | 2904 |
8 | 620 | 744 | 29 | 1630 | 1956 | 50 | 2455 | 2946 |
9 | 680 | 816 | 30 | 1670 | 2004 | 51 | 2490 | 2988 |
10 | 730 | 876 | 31 | 1710 | 2052 | 52 | 2525 | 3030 |
11 | 790 | 948 | 32 | 1750 | 2100 | 53 | 2560 | 3072 |
12 | 840 | 1008 | 33 | 1790 | 2148 | 54 | 2595 | 3114 |
13 | 890 | 1068 | 34 | 1830 | 2196 | 55 | 2630 | 3156 |
14 | 940 | 1128 | 35 | 1870 | 2244 | 56 | 2665 | 3198 |
15 | 990 | 1188 | 36 | 1910 | 2292 | 57 | 2700 | 3240 |
16 | 1040 | 1248 | 37 | 1950 | 2340 | 58 | 2735 | 3282 |
17 | 1090 | 1308 | 38 | 1990 | 2388 | 59 | 2770 | 3324 |
18 | 1140 | 1368 | 39 | 2030 | 2436 | 60 | 2805 | 3366 |
19 | 1185 | 1422 | 40 | 2070 | 2484 | 61 | 2840 | 3408 |
20 | 1230 | 1476 | 41 | 2110 | 2532 | 62 | 2875 | 3450 |
21 | 1275 | 1530 | 42 | 2150 | 2580 | 63 | 2910 | 3492 |
22 | 1320 | 1584 | 43 | 2190 | 2628 | 64 | 2945 | 3534 |
23 | 1365 | 1638 | 44 | 2230 | 2676 | 65 | 2980 | 3576 |
24 | 1410 | 1692 | 45 | 2270 | 2724 | - | - | - |
25 | 1455 | 1746 | 46 | 2310 | 2772 | - | - | - |
Tabela nr 2. Norma wyżywienia psa służbowego wycofanego z użycia
Wysokość normy wyżywienia | ||||||||
Masa psa [kg] | Norma wyżywienia [kcal] | Masa psa [kg] | Norma wyżywienia [kcal] | Masa psa [kg] | Norma wyżywienia [kcal] | |||
Okres letni | Okres zimowy | Okres letni | Okres zimowy | Okres letni | Okres zimowy | |||
5 | 400 | 480 | 26 | 1280 | 1536 | 47 | 1900 | 2280 |
6 | 450 | 540 | 27 | 1310 | 1572 | 48 | 1925 | 2310 |
7 | 500 | 600 | 28 | 1340 | 1608 | 49 | 1950 | 2340 |
8 | 550 | 660 | 29 | 1370 | 1644 | 50 | 1975 | 2370 |
9 | 600 | 720 | 30 | 1400 | 1680 | 51 | 2000 | 2400 |
10 | 650 | 780 | 31 | 1430 | 1716 | 52 | 2025 | 2430 |
11 | 700 | 840 | 32 | 1460 | 1752 | 53 | 2050 | 2460 |
12 | 750 | 900 | 33 | 1490 | 1788 | 54 | 2075 | 2490 |
13 | 800 | 960 | 34 | 1520 | 1824 | 55 | 2100 | 2520 |
14 | 850 | 1020 | 35 | 1550 | 1860 | 56 | 2125 | 2550 |
15 | 900 | 1080 | 36 | 1580 | 1896 | 57 | 2150 | 2580 |
16 | 950 | 1140 | 37 | 1610 | 1932 | 58 | 2200 | 2640 |
17 | 1000 | 1200 | 38 | 1640 | 1968 | 59 | 2225 | 2670 |
18 | 1040 | 1248 | 39 | 1670 | 2004 | 60 | 2250 | 2700 |
19 | 1070 | 1284 | 40 | 1700 | 2040 | 61 | 2275 | 2730 |
20 | 1100 | 1320 | 41 | 1730 | 2076 | 62 | 2300 | 2760 |
21 | 1130 | 1356 | 42 | 1760 | 2112 | 63 | 2325 | 2790 |
22 | 1160 | 1392 | 43 | 1790 | 2148 | 64 | 2350 | 2820 |
23 | 1190 | 1428 | 44 | 1810 | 2172 | 65 | 2375 | 2850 |
24 | 1220 | 1464 | 45 | 1840 | 2208 | - | - | - |
25 | 1250 | 1500 | 46 | 1870 | 2244 | - | - | - |
Tabela nr 3. Norma wyżywienia konia służbowego i konia służbowego wycofanego z użycia
Lp. | Masa ciała konia [kg] | Wysokość normy wyżywienia [kcal] | |
1. | 500 | dla konia służbowego wycofanego z użycia | 22 000 |
dla konia służbowego | 25 500 | ||
2. | 550 | dla konia służbowego wycofanego z użycia | 24 200 |
dla konia służbowego | 39 000 | ||
3. | 600 | dla konia służbowego wycofanego z użycia | 26 400 |
dla konia służbowego | 42 600 | ||
4. | 650 | dla konia służbowego wycofanego z użycia | 28 600 |
dla konia służbowego | 46 100 | ||
5. | 700 i powyżej | dla konia służbowego wycofanego z użycia | 30 800 |
dla konia służbowego | 49 700 |
Załącznik nr 8
Tabela nr 1. Wymiar rzeczowy normy wyżywienia dla konia służbowego
Lp. | Nazwa artykułu | Ilość dzienna w gramach |
1 | Otręby pszenne | 2000 |
2 | Siemię lniane | 100 |
3 | Marchew | 1000 |
4 | Sól lizawka | 30 |
5 | Owies | 10 000 |
6 | Siano | 12 000 |
7 | Mieszanki pełnoporcjowe | Według potrzeb |
8 | Dodatki paszowe | Według potrzeb |
Tabela nr 2. Wymiar rzeczowy normy wyżywienia dla konia służbowego wycofanego z użycia
Lp. | Nazwa artykułu | Ilość dzienna w gramach |
1 | Otręby pszenne | 1000 |
2 | Siemię lniane | 50 |
3 | Marchew | 1000 |
4 | Sól lizawka | 30 |
5 | Owies | 7500 |
6 | Siano | 8000 |
7 | Mieszanki pełnoporcjowe | Według potrzeb |
8 | Dodatki paszowe | Według potrzeb |
Załącznik nr 9
WZÓR - PROTOKÓŁ ODEBRANIA OPIEKUNOWI PSA/KONIA SŁUŻBOWEGO / ODEBRANIA OPIEKUNOWI/ORGANIZACJI PSA/KONIA SŁUŻBOWEGO WYCOFANEGO Z UŻYCIA