Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2021-12-06
Wersja aktualna od 2021-12-06
obowiązujący
ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 23 grudnia 2003 r.
w sprawie ustanowienia odznaki honorowej „Za zasługi dla ochrony zdrowia”, ustalenia jej wzoru, zasad i trybu nadawania oraz sposobu noszenia
z dnia 23 grudnia 2003 r. (Dz.U. z 2004 r., Nr 1, poz. 1)
t.j. z dnia 6 grudnia 2021 r. (Dz.U. z 2021 r., poz. 2254)
Na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 21 grudnia 1978 r. o odznakach i mundurach (Dz. U. z 2016 r. poz. 38) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Odznaka honorowa "Za zasługi dla ochrony zdrowia"] 1. Ustanawia się odznakę honorową „Za zasługi dla ochrony zdrowia”, zwaną dalej „odznaką”.
2. Odznaka jest jednostopniowa.
§ 2.[Podmioty otrzymujące odznakę] Odznaka jest szczególnym wyróżnieniem i może być nadawana osobom fizycznym, także cudzoziemcom, w uznaniu ich osiągnięć w zakresie:
1) wprowadzania postępu w metodach diagnostycznych, terapeutycznych i rehabilitacyjnych;
2) ochrony zdrowia ludności;
3) poprawy warunków zdrowotnych i higienicznych;
4) profilaktyki, promocji zdrowia i oświaty zdrowotnej;
5) kształcenia lub podnoszenia kwalifikacji pracowników ochrony zdrowia;
6) wybitnych osiągnięć i nienagannej pracy w resorcie zdrowia;
7) wdrażania i usprawniania metod pracy w jednostkach ochrony zdrowia;
8) rozwoju produkcji środków farmaceutycznych, materiałów medycznych i urządzeń medycznych oraz nadzoru nad ich jakością;
9) rozwoju farmacji szpitalnej;
10) wdrażania rozwiązań z zakresu e-zdrowia.
§ 3.[Podmiot nadający odznakę] Odznakę nadaje minister właściwy do spraw zdrowia z własnej inicjatywy lub na wniosek:
1) ministra lub centralnego organu administracji rządowej,
2) wojewody,
3) rektora akademii medycznej lub innej uczelni prowadzącej działalność dydaktyczną i badawczą w dziedzinie nauk medycznych,
4) organów Narodowego Funduszu Zdrowia,
5) dyrektora jednostki badawczo-rozwojowej działającej w ochronie zdrowia,
6) marszałka województwa,
7) starosty, prezydenta miasta, burmistrza, wójta,
8) podmiotu, który utworzył niepubliczny zakład opieki zdrowotnej [1],
9) organów samorządów zawodowych działających w ochronie zdrowia,
10) organów statutowych związków zawodowych, stowarzyszeń i innych organizacji działających w ochronie zdrowia
– zwanych dalej „wnioskodawcami”.
§ 4.[Wniosek o nadanie odznaki] 1. Wniosek o nadanie odznaki powinien być przedstawiony ministrowi właściwemu do spraw zdrowia, co najmniej na dwa miesiące przed przewidywanym przez wnioskodawcę terminem jej wręczenia.
2. Wzór wniosku określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§ 5.[Opis odznaki] 1. Odznaka ma kształt pięcioboku foremnego o szerokości 25 mm z wycięciem trójkątnym na każdym rogu pięcioboku. Wykonana jest z metalu w kolorze złotym. Na licowej stronie w pięciobok w kolorze czerwonym jest wpisane koło. W środku koła na tle oksydowanym w kolorze czarnym jest umieszczony symbol – laska Eskulapa. Wokół koła na tym samym tle znajduje się napis „Za zasługi dla ochrony zdrowia”. Brzegi pięcioboku, obwód koła, laska Eskulapa oraz napis są w kolorze złotym. Odwrotna strona odznaki jest gładka z zapięciem agrafkowym.
2. Wzór odznaki określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§ 6.[Wzór legitymacji potwierdzającej nadanie odznaki] 1. Odznakę wraz z legitymacją potwierdzającą jej nadanie w uroczysty sposób wręcza minister właściwy do spraw zdrowia, wnioskodawca lub ich upoważniony przedstawiciel.
2. Wzór legitymacji określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.
§ 7.[Noszenie odznaki] Odznakę nosi się na prawej stronie piersi.
§ 8.[Ewidencja osób wyróżnionych] 1. Ewidencję osób wyróżnionych prowadzi urząd obsługujący ministra właściwego do spraw zdrowia.
2. W razie zgubienia albo zniszczenia odznaki lub legitymacji stwierdzającej jej nadanie wydaje się wtórny egzemplarz odznaki lub legitymacji, za zwrotem kosztów.
§ 9.[Koszty związane z nadaniem odznaki] Koszty związane z nadaniem odznaki są pokrywane z budżetu państwa w części, której dysponentem jest minister właściwy do spraw zdrowia.
§ 10.[Prawo do noszenia odznaki] Osoby, którym nadano odznaki „Za wzorową pracę w służbie zdrowia” oraz „Za zasługi dla ochrony zdrowia”, na podstawie przepisów obowiązujących przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, zachowują prawo do ich noszenia.
§ 11.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.1)
1) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone uchwałą nr 20 Rady Ministrów z dnia 5 marca 1986 r. w sprawie ustanowienia odznaki honorowej "Za zasługi dla ochrony zdrowia" (M.P. poz. 55) oraz uchwałą nr 21 Rady Ministrów z dnia 5 marca 1986 r. w sprawie ustanowienia odznaki honorowej "Za wzorową pracę w służbie zdrowia" (M.P. poz. 56), które utraciły moc obowiązującą z dniem 1 lipca 2000 r. na podstawie art. 74 ustawy z dnia 21 stycznia 2000 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z funkcjonowaniem administracji publicznej (Dz. U. poz. 136, 1041 i 1323, z 2001 r. poz. 1194 i 1802, z 2002 r. poz. 1763 oraz z 2003 r. poz. 1304 i 1966).
Załączniki do rozporządzenia Rady Ministrów
z dnia 23 grudnia 2003 r.
Załącznik nr 1
WZÓR WNIOSKU O NADANIE ODZNAKI HONOROWEJ „ZA ZASŁUGI DLA OCHRONY ZDROWIA”
Załącznik nr 2
WZÓR ODZNAKI HONOROWEJ „ZA ZASŁUGI DLA OCHRONY ZDROWIA”
Załącznik nr 3
WZÓR LEGITYMACJI POTWIERDZAJĄCEJ NADANIE ODZNAKI HONOROWEJ „ZA ZASŁUGI DLA OCHRONY ZDROWIA”
[1] Obecnie zakład leczniczy podmiotu leczniczego na podstawie art. 40 ustawy z dnia 10 czerwca 2016 r. o zmianie ustawy o działalności leczniczej oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 960), która weszła w życie 15 lipca 2016 r.