Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 2021-12-01 do 2024-05-21
Wersja archiwalna od 2021-12-01 do 2024-05-21
archiwalny
ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 30 listopada 2021 r.
w sprawie ustanowienia Pełnomocnika Rządu do spraw Działalności Edukacyjnej oraz Analizowania Sposobu Realizacji Misji Publicznej w Środkach Masowego Przekazu
Na podstawie art. 10 ust. 1 i 4 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2021 r. poz. 178, 1192, 1535 i 2105) zarządza się, co następuje:
§ 1. [Ustanowienie Pełnomocnika] 1. Ustanawia się Pełnomocnika Rządu do spraw Działalności Edukacyjnej oraz Analizowania Sposobu Realizacji Misji Publicznej w Środkach Masowego Przekazu, zwanego dalej „Pełnomocnikiem”.
2. Pełnomocnikiem jest sekretarz stanu w urzędzie obsługującym ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.
§ 2. [Zadania Pełnomocnika] Do zadań Pełnomocnika należy:
1) analiza obowiązujących przepisów prawa i istniejących rozwiązań dotyczących promowania w środkach masowego przekazu postaw prospołecznych, aktywności i solidarności obywatelskiej oraz identyfikacja problemów w tym zakresie;
2) monitorowanie spraw dotyczących realizacji w środkach masowego przekazu usług odpowiadających demokratycznym, społecznym i kulturalnym potrzebom społeczeństwa;
3) monitorowanie spraw z zakresu dostępności usług medialnych jako instrumentu udostępniania dóbr kultury i sztuki oraz ułatwiania korzystania z oświaty, sportu i dorobku nauki;
4) monitorowanie spraw z zakresu wykorzystania środków masowego przekazu jako instrumentu działalności edukacyjnej, integracji społecznej i edukacji obywatelskiej;
5) analizowanie sposobu realizacji misji publicznej w publicznych środkach masowego przekazu.
§ 3. [Stosunki między Pełnomocnikiem a organami administracji rządowej] 1. Organy administracji rządowej są obowiązane do współdziałania i udzielania pomocy Pełnomocnikowi, w szczególności przez udostępnianie Pełnomocnikowi informacji i dokumentów niezbędnych do realizacji jego zadań, oraz, na wniosek Pełnomocnika, do udzielenia mu wsparcia merytorycznego w zakresie ich właściwości.
2. Pełnomocnik, w celu właściwej realizacji powierzonych mu zadań, może współpracować w szczególności z państwowymi osobami prawnymi, osobami prawnymi z udziałem Skarbu Państwa, organizacjami pozarządowymi, jednostkami samorządu terytorialnego.
§ 4. [Uprawnienia Pełnomocnika do przedstawiania Radzie Ministrów analiz, ocen i wniosków] 1. Pełnomocnik może, za zgodą ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, zwanego dalej „ministrem”, przedstawiać Radzie Ministrów analizy, oceny i wnioski związane z zakresem zadań, o których mowa w § 2.
2. Pełnomocnik informuje Radę Ministrów, za pośrednictwem ministra, o zagrożeniach w realizacji powierzonych mu zadań.
3. Pełnomocnik przedstawia Radzie Ministrów, za pośrednictwem ministra, roczne sprawozdanie ze swojej działalności, do dnia 31 stycznia za rok poprzedni.
§ 5. [Powoływanie zespołów doradczych oraz zlecanie przeprowadzania ekspertyz] 1. Pełnomocnik może, w zakresie powierzonych mu zadań, powoływać zespoły doradcze oraz zlecać przeprowadzanie ekspertyz.
2. Pełnomocnik może występować do właściwych urzędów państwowych o delegowanie pracowników, za ich zgodą, do pracy w zespołach, o których mowa w ust. 1.
§ 6.[Obsługa merytoryczna, organizacyjno-prawna, techniczna oraz kancelaryjno-biurowa Pełnomocnika] Obsługę merytoryczną, organizacyjno-prawną, techniczną oraz kancelaryjno-biurową Pełnomocnika zapewnia urząd obsługujący ministra.
§ 7.[Wydatki związane z działalnością Pełnomocnika] Wydatki związane z działalnością Pełnomocnika są pokrywane z budżetu państwa z części 24, której dysponentem jest minister.
§ 8.[Pierwsze sprawozdanie Pełnomocnika z jego działalności] Pierwsze sprawozdanie ze swojej działalności Pełnomocnik przedstawi do dnia 31 stycznia 2023 r.
§ 9.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 grudnia 2021 r.
Prezes Rady Ministrów: M. Morawiecki