ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 11 stycznia 2013 r.
w sprawie szczegółowego wykazu wyrobów podlegających ocenie zgodności oraz sposobu i trybu przeprowadzania oceny zgodności wyrobów przeznaczonych na potrzeby obronności państwa
z dnia 11 stycznia 2013 r. (Dz.U. z 2013 r., poz. 136)
t.j. z dnia 19 lipca 2018 r. (Dz.U. z 2018 r., poz. 1385)
t.j. z dnia 6 września 2021 r. (Dz.U. z 2021 r., poz. 1628)
Na podstawie art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 17 listopada 2006 r. o systemie oceny zgodności wyrobów przeznaczonych na potrzeby obronności i bezpieczeństwa państwa (Dz. U. z 2018 r. poz. 114) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Zakres regulacji] Rozporządzenie określa:
1) szczegółowy wykaz wyrobów podlegających ocenie zgodności z podziałem na grupy wyrobów wymienionych w art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 17 listopada 2006 r. o systemie oceny zgodności wyrobów przeznaczonych na potrzeby obronności i bezpieczeństwa państwa, zwanej dalej „ustawą”;
2) sposób i tryb przeprowadzania oceny zgodności w odniesieniu do wyrobów, o których mowa w pkt 1, oraz w odniesieniu do czynności, o których mowa w art. 6 ust. 1 ustawy.
§ 2.[Wyłączenie stosowania przepisów] Przepisów rozporządzenia nie stosuje się do:
1) jednostkowych prototypów wyrobów;
2) wyrobów nabywanych przez kontyngenty Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej wykonujących zadania poza granicami państwa od dostawców zagranicznych poza granicami państwa;
3) wyrobów, które zostały poddane naprawie lub modernizacji, z wyjątkiem nowych zespołów wchodzących w skład tych wyrobów, które zostały ujęte w wykazie wskazanym w § 4 ust. 1, zwanym dalej „wykazem”.
§ 3.[Definicje] Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1) procesie rządowego zapewnienia jakości (Government Quality Assurance – GQA) – należy przez to rozumieć nadzorowanie jakości wyrobów zamawianych przez państwa członkowskie Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego na potrzeby obronności tych państw, które ratyfikowały i wypełniają postanowienia porozumienia standaryzacyjnego – STANAG 4107 „Wzajemna akceptacja procesu rządowego zapewnienia jakości oraz stosowania publikacji standaryzacyjnych zapewnienia jakości”;
2) trybie I – należy przez to rozumieć czynności, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy;
3) trybie II – należy przez to rozumieć badania, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 2 ustawy;
4) trybie III – należy przez to rozumieć certyfikację, o której mowa w art. 6 ust. 1 pkt 3 ustawy;
5) programie certyfikacji wyrobu – należy przez to rozumieć system certyfikacji wyrobu odnoszący się do wyrobów, do których stosuje się takie same wyspecyfikowane wymagania, określone zasady i procedury.
§ 4.[Ocena zgodności] 1. Dla wyrobów podlegających ocenie zgodności, wymienionych w art. 6 ust. 2 ustawy, tryb oceny zgodności jest określony w wykazie stanowiącym załącznik do rozporządzenia.
1a. Ocena zgodności dla wyrobów, o których mowa w ust. 1, nabywanych z zastosowaniem art. 13 ust. 1 pkt 2 i 7 oraz art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1129 i 1598), prowadzona jest w trybie I.
2. Ocenę zgodności prowadzi się w szczególności na podstawie wyników badań i pomiarów przeprowadzonych według metodyk badań, dotyczących cech technicznych, jakościowych, bezpieczeństwa użytkowania, a także w odniesieniu do nazewnictwa, symboli, znakowania oraz oznaczania wyrobu, określonych lub przywołanych w specyfikacji technicznej.
§ 5.[Ocena zgodności przeprowadzona w trybie innym niż wskazany dla danego wyrobu] 1. Ocenę zgodności wyrobów z przypisanym w wykazie trybem II lub trybem III można przeprowadzić w trybie I, a ocenę zgodności wyrobów z przypisanym w wykazie trybem III można przeprowadzić w trybie II – w odniesieniu do wyrobów, które podczas eksploatacji w okresie co najmniej trzech ostatnich lat nie spowodowały zagrożeń, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy, poza zagrożeniem będącym skutkiem użycia wyrobu zgodnie z przeznaczeniem.
2. W przypadkach innych niż wymienione w ust. 1 ocenę zgodności można przeprowadzić w trybie innym niż wskazany dla danego wyrobu w wykazie, gdy:
1) wyrób jest na wyposażeniu państwa członkowskiego Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego albo
2) wyrób jest pozyskiwany w drodze umowy realizowanej na podstawie programów międzynarodowych lub inicjatyw funkcjonujących w ramach Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego.
3. (uchylony).
4. Ocenę zgodności wyrobów z przypisanym w wykazie trybem I można przeprowadzić w trybie II lub w trybie III, a ocenę zgodności wyrobów z przypisanym w wykazie trybem II można przeprowadzić w trybie III – w odniesieniu do wyrobów, które podczas eksploatacji w okresie co najmniej trzech ostatnich lat spowodowały zagrożenia, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy, poza zagrożeniem będącym skutkiem użycia wyrobu zgodnie z przeznaczeniem.
4a. W przypadku braku jednostki badawczej lub jednostki certyfikującej, która zgodnie z zakresem udzielonej akredytacji OiB posiada możliwość przeprowadzenia oceny zgodności wyrobu będącego przedmiotem tej oceny, zgodnie z wymaganiami określonymi w specyfikacji technicznej, ocenę zgodności można przeprowadzić w trybie I.
4b. W przypadku realizacji procedury oceny zgodności wyrobu, o której mowa w ust. 4a, procedura może być kontynuowana do czasu jej zakończenia, pomimo uzyskania przez jednostkę badawczą lub certyfikującą akredytacji OiB, w zakresie umożliwiającym przeprowadzenie tej oceny.
5. (uchylony).
6. Decyzję o realizacji oceny zgodności w trybie określonym w ust. 1, 2, 4, 4a i 4b podejmują szefowie (dowódcy) jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej, które opracowują specyfikacje techniczne.
§ 6.[Czynności potwierdzające zgodność wyrobu ze specyfikacją techniczną] 1. W trybie I dostawca dokonuje oceny zgodności poprzez przeprowadzenie co najmniej jednej z niżej wymienionych czynności:
1) kontroli wyrobu w toku produkcji;
2) kontroli i badań końcowych wyrobu;
3) kontroli procesu wytwarzania wyrobu;
4) innych czynności określonych w specyfikacji technicznej, potwierdzających zgodność wyrobu ze specyfikacją techniczną.
2. Jeżeli w wyniku wykonanych czynności, o których mowa w ust. 1, potwierdzono zgodność wyrobu ze specyfikacją techniczną, dostawca wystawia deklarację zgodności OiB.
3. W przypadku prowadzenia oceny zgodności w trybie I dostawca, który nie jest producentem wyrobu, może potwierdzić dokonanie oceny zgodności, o której mowa w ust. 1, na podstawie wystawionej przez producenta wyrobu deklaracji zgodności OiB, o której mowa w ust. 2.
§ 7.[Badanie wyrobu w trybie II] 1. W trybie II jednostka badawcza przeprowadza badania wyrobu zgodnie z metodykami badawczymi określonymi w specyfikacji technicznej i przywołanymi w zakresie akredytacji OiB.
2. Jednostka badawcza, wykorzystując wyniki badań zagranicznego lub krajowego laboratorium badawczego, ustala, czy laboratorium posiada akredytację w zakresie przedstawionych wyników badań.
3. Wyniki badań uzyskane podczas oceny zgodności wyrobu w trybie II zachowują ważność dla wyrobów wyprodukowanych według niezmienionej specyfikacji technicznej, o ile inaczej w niej nie określono lub o ile inaczej nie określa umowa na dostawę wyrobu zawarta między dostawcą a komórkami lub jednostkami organizacyjnymi podległymi Ministrowi Obrony Narodowej lub przez niego nadzorowanymi.
§ 8.[Badanie wyrobu w trybie III] 1. W przypadku prowadzenia oceny zgodności w trybie III jednostka certyfikująca wykonuje czynności zgodnie z programami certyfikacji przywołanymi w zakresie akredytacji OiB.
2. Jednostka certyfikująca, wykorzystując wyniki badań zagranicznych lub krajowych laboratoriów badawczych i instytucji certyfikujących, ustala, czy dane laboratorium posiada akredytację w zakresie przedstawionych wyników badań.
§ 9.[Ocena zgodności wyrobu produkowanego za granicą] W przypadku zakupu wyrobu produkowanego za granicą ocena zgodności może być przeprowadzona łącznie z procesem rządowego zapewnienia jakości.
§ 10.[Obowiązek posiadania dokumentów przez dostawcę] Dostawca, odpowiednio do trybu oceny zgodności, powinien posiadać:
1) dokumenty potwierdzające przeprowadzenie czynności, o których mowa w § 6;
2) świadectwo lub świadectwa z badań wyrobu, jeżeli mają zastosowanie;
3) certyfikat na wyrób, jeżeli ma zastosowanie.
§ 11.[Dokumenty potwierdzające wyniki czynności posiadane przez jednostkę badawczą lub certyfikującą] 1. Jednostka badawcza powinna posiadać dokumenty potwierdzające wyniki czynności, o których mowa w art. 8 ust. 1 ustawy.
2. Jednostka certyfikująca powinna posiadać dokumenty potwierdzające wyniki czynności, o których mowa w art. 9 ust. 5 ustawy.
§ 12.[Okoliczności przedstawiania dokumentów przez jednostkę badawczą lub jednostkę certyfikującą] Dokumenty, o których mowa w § 10 i 11, dostawca, jednostka badawcza lub jednostka certyfikująca przedstawia na żądanie organu sprawującego nadzór nad czynnościami związanymi z wyrobem.
§ 13.[Określanie sposobu i trybu oceny zgodności] 1. Sposób i tryb oceny zgodności wyrobów objętych zakresem przedmiotowym ustawy, innych niż określone w załączniku, określają komórki lub jednostki organizacyjne resortu obrony narodowej opracowujące specyfikacje techniczne.
2. Przy określaniu sposobu i trybu oceny zgodności uwzględnia się:
1) charakter ryzyka stwarzanego przez wyrób oraz stopień, w jakim jest możliwe zarządzanie tym ryzykiem za pomocą oceny zgodności;
2) potrzebę unikania procedur, których koszty lub efekty byłyby niewspółmierne w stosunku do poziomu zidentyfikowanego ryzyka;
3) potrzebę potwierdzenia osiągnięcia przez wyrób kluczowych parametrów i charakterystyk oraz wymaganego poziomu interoperacyjności określonych w normach, przepisach technicznych lub w dokumentach standaryzacyjnych Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego;
4) wymagania dotyczące systemu zarządzania jakością dostawcy lub producenta w zakresie ich zgodności z wymaganiami określonymi w dokumentach standaryzacyjnych zapewnienia jakości Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego, we właściwej normie międzynarodowej lub im równoważnych.
§ 14.[Informacje umieszczane w specyfikacji technicznej wyrobu] Wymagania dotyczące sposobu i trybu oceny zgodności umieszczane są w specyfikacji technicznej wyrobu.
§ 15.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.1)
1) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 6 kwietnia 2007 r. w sprawie szczegółowego sposobu prowadzenia oceny zgodności wyrobów przeznaczonych na potrzeby obronności państwa (Dz. U. poz. 528 i 1099 oraz z 2008 r. poz. 936), które utraciło moc z dniem 6 grudnia 2012 r. na podstawie art. 5 ustawy z dnia 25 lutego 2011 r. o zmianie ustawy o systemie oceny zgodności wyrobów przeznaczonych na potrzeby obronności i bezpieczeństwa państwa (Dz. U. poz. 528).
Załącznik do rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej
z dnia 11 stycznia 2013 r.
SZCZEGÓŁOWY WYKAZ WYROBÓW PODLEGAJĄCYCH OCENIE ZGODNOŚCI
Grupa 1. Broń palna do zastosowań wojskowych, z wyjątkiem broni myśliwskiej
Lp. | Nazwa wyrobu lub grupy wyrobów | Tryb oceny zgodności | ||
I | II | III | ||
1 | Broń strzelecka indywidualna gładkolufowa |
| X |
|
2 | Granatniki |
| X |
|
3 | Karabiny i karabinki |
| X |
|
4 | Karabiny maszynowe (uniwersalne, lekkie, ciężkie, pokładowe, lotnicze, okrętowe, przeciwlotnicze, wielkokalibrowe) |
| X |
|
5 | Modułowe systemy broni strzeleckiej |
| X |
|
6 | Pistolety |
| X |
|
7 | Pistolety hukowe | X |
|
|
8 | Pistolety maszynowe |
| X |
|
Grupa 2. Broń artyleryjska
Lp. | Nazwa wyrobu lub grupy wyrobów | Tryb oceny zgodności | ||
I | II | III | ||
1 | Armaty (w tym morskie), haubice, haubicoarmaty (w tym ciągnione, samobieżne) |
| X |
|
2 | Moździerze (w tym samobieżne) |
| X |
|
3 | Przeciwlotnicze zestawy artyleryjskie i artyleryjsko-rakietowe oraz ich komponenty |
| X |
|
4 | Uzbrojenie statków powietrznych – działka lotnicze |
| X |
|
Grupa 3. Amunicja do broni wymienionej w art. 6 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy
Lp. | Nazwa wyrobu lub grupy wyrobów | Tryb oceny zgodności | ||
I | II | III | ||
1 | Amunicja artyleryjska i moździerzowa (nie dotyczy amunicji szkolnej i treningowej) |
| X |
|
2 | Amunicja czołgowa i bojowych wozów piechoty (BWP) |
| X |
|
3 | Amunicja do broni strzeleckiej (w tym gładkolufowej) |
| X |
|
4 | Amunicja do granatników |
| X |
|
5 | Amunicja do pistoletów hukowych | X |
|
|
6 | Amunicja do przeciwlotniczych karabinów maszynowych, zestawów artyleryjskich i artyleryjsko-rakietowych i jej komponenty |
| X |
|
7 | Amunicja i pociski do wyrzutnika pirotechnicznego | X |
|
|
8 | Amunicja lotnicza kalibru do 30 mm | X |
|
|
9 | Amunicja pomocnicza, szkolna, treningowa i przekroje | X |
|
|
10 | Amunicja specjalna | X |
|
|
Grupa 4. Granaty, miny, bomby, torpedy, rakiety i pociski sterowane oraz urządzenia wojskowe specjalnie zaprojektowane do ich obsługi, montażu, demontażu, odpalania oraz wykrywania
Lp. | Nazwa wyrobu lub grupy wyrobów | Tryb oceny zgodności | ||
I | II | III | ||
1 | Głowice bojowe do inteligentnych systemów kierowanych do rażenia celów |
|
| X |
2 | Granaty nasadkowe |
| X |
|
3 | Granaty ręczne |
| X |
|
4 | Inteligentne systemy kierowane do rażenia celów, bez głowic bojowych | X |
|
|
5 | Lotnicze środki bojowe: | – | – | – |
5.1 | – bomby lotnicze | X |
|
|
5.2 | – niekierowane pociski rakietowe | X |
|
|
5.3 | – pociski kierowane, w tym przeciwpancerne |
| X |
|
5.4 | – środki zakłóceń pasywnych (termiczne i radiolokacyjne naboje zakłócające) | X |
|
|
5.5 | – wyrzutnie pocisków kierowanych |
| X |
|
5.6 | – wyrzutnie przeciwpancernych pocisków kierowanych |
| X |
|
5.7 | – wyrzutnie rakietowych pocisków niekierowanych |
| X |
|
5.8 | – zapalniki do bomb | X |
|
|
6 | Miny: | – | – | – |
6.1 | – ćwiczebne (wszystkie rodzaje) |
| X |
|
6.2 | – inteligentne |
|
| X |
6.3 | – lądowe |
|
| X |
6.4 | – morskie | X |
|
|
6.5 | – przeciwdesantowe denne i kotwiczne |
|
| X |
7 | Morskie środki bojowe (rakietowe, artyleryjskie, broni podwodnej): | – | – | – |
7.1 | – bomby głębinowe | X |
|
|
7.2 | – rakietowe bomby głębinowe | X |
|
|
7.3 | – torpedy | X |
|
|
8 | Morskie zapalarki minerskie | X |
|
|
9 | Podwodne wykrywacze min | X |
|
|
10 | Podwodne wyrzutniki pirotechniczne | X |
|
|
11 | Przeciwlotnicze zestawy rakietowe i ich komponenty (w tym przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe) |
| X |
|
12 | Przeciwpancerne pociski kierowane |
| X |
|
13 | Rakiety do przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych |
|
| X |
14 | Rakiety przeciwlotnicze i ich komponenty |
|
| X |
15 | Rakiety do zestawów rakietowych rakiet taktycznych i taktyczno-operacyjnych |
| X |
|
16 | Sprzęt do budowy, rozpoznania i pokonywania zapór minowych: | – | – | – |
16.1 | – przenośne detektory (urządzenia) do wykrywania materiałów wybuchowych | X |
|
|
16.2 | – przenośne wykrywacze (detektory) min, granatów, bomb, torped, rakiet i innych przedmiotów wybuchowych |
|
| X |
16.3 | – trały przeciwminowe | X |
|
|
16.4 | – ustawiacze min | X |
|
|
16.5 | – wyrzutnie ładunków rozminowania |
|
| X |
16.6 | – zapalarki minerskie | X |
|
|
16.7 | – zestaw do zdalnego sterowania wybuchami |
|
| X |
16.8 | – zestaw kształtek kumulacyjnych | X |
|
|
16.9 | – zestaw ręcznego sprzętu minersko-zaporowego | X |
|
|
16.10 | – zestawy linowo-hakowe | X |
|
|
16.11 | – zestawy minersko-rozpoznawcze | X |
|
|
16.12 | – zestawy ręcznego sprzętu minerskiego do wykrywania i neutralizacji urządzeń wybuchowych i niebezpiecznych | X |
|
|
17 | Sprzęt specjalistyczny do obsługi, napraw i sprawdzania rakiet przeciwlotniczych | X |
|
|
18 | Stacje kontrolno-pomiarowe (SKP) przeciwlotniczych zestawów rakietowych i ich komponenty | X |
|
|
19 | Stacje zasilania stanowiące źródło zasilania zestawów rakietowych OPL | X |
|
|
20 | System kierowanych min i ładunków wybuchowych |
| X |
|
21 | Środki alternatywne dla min lądowych |
|
| X |
22 | Środki inicjujące (spłonki, zapały, lonty): | – | – | – |
22.1 | – mechanizmy amunicji saperskiej |
| X |
|
22.2 | – środki inicjujące ćwiczebne (spłonki ćwiczebne, zapały ćwiczebne, lonty ćwiczebne) | X |
|
|
22.3 | – środki minersko-zaporowe ćwiczebne | X |
|
|
22.4 | – środki pirotechniczne |
| X |
|
23 | Urządzenia do naprowadzania rakiet i podświetlania celów i ich komponenty |
| X |
|
24 | Urządzenia do odpalania rakiet (w tym odpalarki) |
| X |
|
25 | Wyrzutnie rakiet bojowych, w tym okrętowe |
| X |
|
26 | Wyrzutnie rakiet przeciwlotniczych |
| X |
|
27 | Wyrzutnie rakietowych pocisków kierowanych i niekierowanych (w tym samobieżne) |
| X |
|
28 | Zapalniki, zapłonniki do amunicji rakietowej, artyleryjskiej i moździerzowej |
| X |
|
29 | Zapalniki: | – | – | – |
29.1 | – zapalniki do min (mechaniczne, elektryczne, lontowe) |
| X |
|
29.2 | – zapalniki (mechaniczne, elektryczne, lontowe, tarciowe) |
| X |
|
30 | Zestawy rakietowe rakiet taktycznych i taktyczno-operacyjnych | X |
|
|
Grupa 5. Systemy kierowania ogniem w dzień i w nocy
Lp. | Nazwa wyrobu lub grupy wyrobów | Tryb oceny zgodności | ||
I | II | III | ||
1 | Przeciwlotnicze zautomatyzowane zestawy kierowania ogniem | X |
|
|
2 | Radiolokacyjne zestawy rozpoznania artyleryjskiego | X |
|
|
3 | Sprzęt rozpoznania artyleryjskiego | X |
|
|
4 | Sprzęt rozpoznania dźwiękowego oraz autotopografy |
| X |
|
5 | Urządzenia kierowania ogniem przeciwlotniczym i ich komponenty działające na podstawie informacji uzyskanej z urządzeń wykrywania, obserwacji i określania współrzędnych celów powietrznych | X |
|
|
Grupa 6. Czołgi, pojazdy i samochody specjalne do zastosowań wojskowych
Lp. | Nazwa wyrobu lub grupy wyrobów | Tryb oceny zgodności | ||
I | II | III | ||
1 | Bojowe wozy piechoty |
| X |
|
2 | Bojowe wozy rozpoznawcze: | – | – | – |
2.1 | – gąsienicowe transportery rozpoznawcze (opancerzone) | X |
|
|
2.2 | – kołowe pojazdy opancerzone |
| X |
|
2.3 | – kołowe transportery opancerzone R2 wozy rozpoznawcze | X |
|
|
2.4 | – lekkie opancerzone transportery rozpoznawcze | X |
|
|
2.5 | – pojazdy dalekiego rozpoznania | X |
|
|
3 | Czołgi |
| X |
|
4 | Kołowe transportery opancerzone |
| X |
|
5 | Mobilne bezzałogowe pojazdy rozpoznawcze | X |
|
|
6 | Mosty wsparcia i towarzyszące na podwoziu kołowym i gąsienicowym | X |
|
|
7 | Motocykle interwencyjne | X |
|
|
8 | Pługi do rowów specjalnie zaprojektowane na potrzeby wojska | X |
|
|
9 | Pływające transportery inżynieryjne na podwoziu kołowym i gąsienicowym | X |
|
|
10 | Pojazd do przewozów robotów inżynieryjnych | X |
|
|
11 | Pojazd saperski do przewozu niewybuchów i niewypałów |
| X |
|
12 | Pojazdy bojowe (opancerzone i nieopancerzone) | X |
|
|
13 | Pojazdy do przewozu bloków pontonowych | X |
|
|
14 | Pojazdy interwencyjne czterokołowe typu quad | X |
|
|
15 | Pojazdy operacyjne | X |
|
|
16 | Przyczepy do przewozu przedmiotów wybuchowych niebezpiecznych |
| X |
|
17 | Przyczepy do przewozu łodzi rozpoznawczych, przeprawowych, minerskich (saperskich), jednoosobowych | X |
|
|
18 | Przyczepy i naczepy zmodyfikowane do celów wojskowych |
| X |
|
19 | Przyczepy specjalistyczne do transportu sprzętu |
| X |
|
20 | Samochody do przewozu poczty niejawnej | X |
|
|
21 | Samochody interwencyjne, w tym opancerzone i specjalnego przeznaczenia |
| X |
|
22 | Samochody opancerzone aeromobilne z uzbrojeniem pokładowym |
| X |
|
23 | Samochody sanitarne i pojazdy specjalne służby zdrowia, w tym opancerzone |
| X |
|
24 | Samochody transportowe, w tym opancerzone: | – | – | – |
24.1 | – ciężarowo-osobowe wysokiej mobilności zmodyfikowane do celów wojskowych |
| X |
|
24.2 | – dużej ładowności powiększonej mobilności |
| X |
|
24.3 | – małej ładowności wysokiej mobilności |
| X |
|
24.4 | – średniej ładowności wysokiej mobilności |
| X |
|
25 | Sprzęt do budowy, rozpoznania i pokonywania zapór minowych: | – | – | – |
25.1 | – pojazd minowania narzutowego na podwoziu kołowym i gąsienicowym | X |
|
|
25.2 | – pojazdy do przewozu przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych |
| X |
|
25.3 | – pojazdy torujące kołowe i gąsienicowe | X |
|
|
25.4 | – pojazdy trałujące kołowe i gąsienicowe | X |
|
|
25.5 | – samobieżne ustawiacze min na podwoziu kołowym i gąsienicowym | X |
|
|
26 | Sprzęt do robót ziemnych specjalnie zaprojektowany na potrzeby wojska (spycharki, ładowarki, koparki, zgarniarki, równiarki – na podwoziu kołowym i gąsienicowym) | X |
|
|
27 | Sprzęt i pojazdy do ewakuacji i transportu SpW: | – | – | – |
27.1 | – pojazdy ewakuacji i ratownictwa technicznego |
| X |
|
27.2 | – samochody rozpoznania technicznego szczebla taktycznego |
| X |
|
27.3 | – wozy pomocy technicznej |
| X |
|
27.4 | – wozy zabezpieczenia technicznego na podwoziu gąsienicowym |
| X |
|
27.5 | – zestawy do transportu czołgów i ciężkiego sprzętu gąsienicowego (ciągnik + naczepa niskopodwoziowa) |
| X |
|
27.6 | – zestawy samozaładowcze do transportu kontenerów na samochodzie i przyczepie |
| X |
|
28 | Sprzęt transportowo-dystrybucyjny i filtracyjny do mps do techniki naziemnej, lotniczej i morskiej, w tym opancerzony: | – | – | – |
28.1 | – cysterna dystrybutor paliwowy o pojemności 10 m³ na podwoziu samochodowym | X |
|
|
28.2 | – cysterna naczepa paliwowa o pojemności 33 m³ na ciągniku siodłowym | X |
|
|
28.3 | – cysterna naczepa paliwowa z dystrybutorem paliwowym | X |
|
|
29 | Transportery inżynieryjne na podwoziu kołowym i gąsienicowym | X |
|
|
30 | Samochody ciężarowe z żurawiem przenośnym |
| X |
|
31 | Wozy amunicyjne: | – | – | – |
31.1 | – artyleryjskie wozy amunicyjne 155 mm hs KRAB (AWA) | X |
|
|
31.2 | – pojazdy do przewozu amunicji i rakiet przeciwlotniczych oraz ich komponenty (z wyłączeniem przeznaczonych do lotniczych środków bojowych) |
| X |
|
31.3 | – pojazdy do przewozu amunicji i rakiet przeciwlotniczych oraz ich komponenty | X |
|
|
31.4 | – rakietowozy do przewozu rakiet morskich | X |
|
|
31.5 | – torpedowozy | X |
|
|
31.6 | – wozy amunicyjne 120 mm moździerzy RAK (WA) | X |
|
|
31.7 | – wozy do przewozu amunicji rakietowej (WdPAR) | X |
|
|
32 | Wozy dowodzenia i aparatownie łączności rodzajów wojsk: | – | – | – |
32.1 | – aparatownie łączności – komutacyjne |
| X |
|
32.2 | – aparatownie łączności – radiodostępowe |
| X |
|
32.3 | – aparatownie łączności – teletransmisyjne |
| X |
|
32.4 | – aparatownie zarządzania systemem łączności |
| X |
|
32.5 | – kołowe transportery opancerzone R1 WD Wóz Dowódczo-Rozpoznawczy | X |
|
|
32.6 | – węzły teleinformatyczne – wersja przenośna |
| X |
|
32.7 | – wozy dowodzenia |
| X |
|
32.8 | – wozy dowodzenia OPBMR |
| X |
|
32.9 | – wozy dowodzenia, dowódczo-sztabowe wojsk rakietowych i artylerii | X |
|
|
33 | Wozy i warsztaty remontu Wojsk Rakietowych i Artylerii (w tym artyleryjski wóz remontu uzbrojenia AWRU i warsztat remontu uzbrojenia i elektroniki WRUE) | X |
|
|
34 | Wozy kablowe |
| X |
|
35 | Zgarniarki i równiarki doczepne specjalnie zaprojektowane na potrzeby wojska | X |
|
|
Grupa 7. Wojskowe urządzenia służące do wykrywania i identyfikacji materiałów chemicznych wysokotoksycznych, biologicznych oraz broni jądrowej oraz środki przeciwdziałające wymienionym materiałom
Lp. | Nazwa wyrobu lub grupy wyrobów | Tryb oceny zgodności | ||
I | II | III | ||
1 | Sprzęt do pobierania próbek na potrzeby obrony przed bronią masowego rażenia | X |
|
|
2 | Sprzęt i środki do likwidacji skażeń |
| X |
|
3 | Sprzęt i środki do rozpoznania i kontroli skażeń, w tym kontroli napromieniowania |
|
| X |
Grupa 8. Materiały wybuchowe, z wyjątkiem przeznaczonych do użytku cywilnego, oraz stałe i płynne materiały napędowe skonstruowane i przeznaczone do użycia z materiałami wyszczególnionymi w art. 6 ust. 2 pkt 3, 4 i 7 ustawy
Lp. | Nazwa wyrobu lub grupy wyrobów | Tryb oceny zgodności | ||
I | II | III | ||
1 | Kostki dymne do celów pozoracyjnych i szkoleniowych 75 g, 200 g, 400 g | X |
|
|
2 | Ładunki rozminowania |
|
| X |
3 | Ładunki wybuchowe klasyczne i kumulacyjne |
|
| X |
4 | Materiały wybuchowe (w tym plastyczne): | – | – | – |
4.1 | – burzące |
|
| X |
4.2 | – inicjujące |
|
| X |
4.3 | – kruszące |
|
| X |
4.4 | – miotające |
|
| X |
5 | Środki bojowe obrony przed bronią masowego rażenia: | – | – | – |
5.1 | – amunicja sygnałowa |
| X |
|
5.2 | – dymne |
| X |
|
5.3 | – pirotechniczne |
| X |
|
5.4 | – środki łzawiące, testowe | X |
|
|
5.5 | – trujące (wzorce) |
|
| X |
5.6 | – zapalające |
| X |
|
6 | Środki pozoracji pola walki |
| X |
|
Grupa 9. Wyposażenie specjalistyczne okrętów wojennych i związana z nimi technika morska
Lp. | Nazwa wyrobu lub grupy wyrobów | Tryb oceny zgodności | ||
I | II | III | ||
1 | Morski sprzęt nawigacyjny i hydrograficzny | X |
|
|
2 | Morskie odbijacze kątowe |
|
| X |
3 | Morskie urządzenia hydroakustyczne i hydrolokacyjne | X |
|
|
4 | Morskie urządzenia optoelektroniczne i optyczne: | – | – | – |
4.1 | – dalmierze morskie | X |
|
|
4.2 | – okrętowe wizjery, celowniki optoelektroniczne i optyczne | X |
|
|
4.3 | – peryskopy okrętów podwodnych | X |
|
|
5 | Morskie urządzenia radiowe | X |
|
|
6 | Radary nawigacyjne | X |
|
|
7 | Sprzęt morskich narodowych systemów dowodzenia | X |
|
|
8 | Sprzęt ratunkowy, ratowniczy i nurkowy Marynarki Wojennej, z wyłączeniem ratunkowego i ratowniczego sprzętu przeciwpożarowego i medycznego: | – | – | – |
8.1 | – aparaty nurkowe o półzamkniętym i zamkniętym obiegu czynnika oddechowego | X |
|
|
8.2 | – przylgnia ratunkowa okrętów podwodnych |
|
| X |
9 | Sprzęt taktycznych systemów transmisji danych LINK | X |
|
|
10 | Stacje kontrolno-pomiarowe pól fizycznych okrętów, sprzęt i urządzenia obrony biernej oraz poligonów demagnetyzacyjnych | X |
|
|
11 | Terminale satelitarne VSAT – okrętowe |
| X |
|
12 | Urządzenia do łączności podwodnej | X |
|
|
13 | Urządzenia i sprzęt warsztatów morskich środków bojowych | X |
|
|
Grupa 10. Wyposażenie statków powietrznych do zastosowań wojskowych
Lp. | Nazwa wyrobu lub grupy wyrobów | Tryb oceny zgodności | ||
I | II | III | ||
1 | Busole lotnicze | X |
|
|
2 | Centrale aerodynamiczne zamontowane na statkach powietrznych | X |
|
|
3 | Instalacja klimatyzacji, przeciwpożarowa, paliwowa, hydrauliczna, pneumatyczna, olejowa | X |
|
|
4 | Instalacje odbioru ciśnień powietrznych | X |
|
|
5 | Instalacje zasilania silników tlenem | X |
|
|
6 | Komputerowe systemy kierowania ogniem montowane na statkach powietrznych | X |
|
|
7 | Lotki montowane na statkach powietrznych | X |
|
|
8 | Lotnicza fotograficzna aparatura rozpoznawcza | X |
|
|
9 | Lotnicza pokładowa aparatura rozpoznawcza | X |
|
|
10 | Lotnicze inhalatory tlenowe | X |
|
|
11 | Lotnicze kwasowe i zasadowe baterie akumulatorowe | X |
|
|
12 | Lotnicze środki pirotechniczne | X |
|
|
13 | Mechaniczne układy sterowania statkiem powietrznym | X |
|
|
14 | Odchylana część osłony kabiny statku powietrznego | X |
|
|
15 | Podwozie statku powietrznego | X |
|
|
16 | Pokładowe instalacje elektryczne | X |
|
|
17 | Pokładowe radioelektroniczne układy: | – | – | – |
17.1 | – desantowania (montowane na statkach powietrznych) | X |
|
|
17.2 | – identyfikacji i aktywnej odpowiedzi | X |
|
|
17.3 | – lądowania (montowane na statkach powietrznych) | X |
|
|
17.4 | – nawigacji | X |
|
|
18 | Pokładowe rejestratory danych | X |
|
|
19 | Pokładowe rejestratory katastroficzne |
| X |
|
20 | Pokładowe systemy diagnostyczne statków powietrznych | X |
|
|
21 | Pokładowe szyny danych | X |
|
|
22 | Pokładowe środki lotniczej łączności radiowej | X |
|
|
23 | Pokładowe zegary lotnicze | X |
|
|
24 | Przekładnie główne, pośredniczące, tylne montowane na śmigłowcach | X |
|
|
25 | Przewody gumowe i teflonowe do statków powietrznych | X |
|
|
26 | Radiostacja awaryjno-ratunkowa | X |
|
|
27 | Spadochron hamujący | X |
|
|
28 | Specjalistyczne urządzenia do lokalizacji i wskazywania celów dla statków powietrznych: | – | – | – |
28.1 | – celowniki | X |
|
|
28.2 | – dalmierze zamontowane na statkach powietrznych | X |
|
|
28.3 | – pokładowe radioelektroniczne układy naprowadzania i wskazywania celów montowane na statkach powietrznych | X |
|
|
28.4 | – pokładowe radioelektroniczne układy poszukiwania montowane na statkach powietrznych | X |
|
|
28.5 | – systemy wskazywania celów montowane na statkach powietrznych | X |
|
|
29 | Stanowiska broni | X |
|
|
30 | Stanowiska podwieszane | X |
|
|
31 | Statecznik poziomy i pionowy | X |
|
|
32 | Systemy automatycznego sterowania lotem | X |
|
|
33 | Systemy awaryjnego hamowania samolotów | X |
|
|
34 | Systemy samoobrony statków powietrznych | X |
|
|
35 | Systemy sterowania uzbrojeniem | X |
|
|
36 | Śmigło ogonowe montowane na śmigłowcach | X |
|
|
37 | Termonamierniki montowane na statkach powietrznych | X |
|
|
38 | Układy i urządzenia sterowania pracą silników | X |
|
|
39 | Układy i urządzenia uruchamiania silników lotniczych | X |
|
|
40 | Układy pilotażowo-nawigacyjne | X |
|
|
41 | Układy pomiaru i ograniczenia kątów natarcia montowane na statkach powietrznych | X |
|
|
42 | Układy pomiaru i sygnalizacji położenia elementów płatowca i silnika statku powietrznego | X |
|
|
43 | Układy regulacji i obciążenia systemów sterowania statkami powietrznymi | X |
|
|
44 | Układy transmisji napędu – skrzynki napędowe montowane na statkach powietrznych | X |
|
|
45 | Układy zasilania prądem stałym i przemiennym | X |
|
|
46 | Urządzenia namiarowe zabudowane na statkach powietrznych | X |
|
|
47 | Urządzenia optyczne zabudowane na statkach powietrznych (głowice optoelektroniczne) | X |
|
|
48 | Urządzenia przeciwoblodzeniowe | X |
|
|
49 | Urządzenia wykrywające opromieniowanie | X |
|
|
50 | Wirniki nośne montowane na śmigłowcach | X |
|
|
51 | Wyposażenie wysokościowo-ratownicze: | – | – | – |
51.1 | – lotnicze kamizelki ratunkowe | X |
|
|
51.2 | – lotnicze łódki ratunkowe | X |
|
|
51.3 | – system awaryjnego opuszczania statku powietrznego | X |
|
|
52 | Zasobniki systemów rozpoznania | X |
|
|
53 | Zbiorniki paliwa – dodatkowe montowane na statkach powietrznych | X |
|
|
Grupa 11. Elektroniczne i optoelektroniczne środki rozpoznania, przeciwdziałania i zwalczania oraz systemy łączności specjalnej
Lp. | Nazwa wyrobu lub grupy wyrobów | Tryb oceny zgodności | ||
I | II | III | ||
1 | Brzegowe radary obserwacji nawodnej i powietrznej |
| X |
|
2 | Pasywne radary koherentne |
| X |
|
3 | Przyrządy optyczne i optoelektroniczne rozpoznawcze: | – | – | – |
3.1 | – laserowe przyrządy rozpoznawcze dzienno-nocne | X |
|
|
3.2 | – przyrządy obserwacji dziennej | X |
|
|
4 | Sprzęt i systemy lokacji obrony przeciwlotniczej: | – | – | – |
4.1 | – stacje radiolokacyjne (dwu- i trójwspółrzędne oraz zdolne do przerzutu) do wykrywania celów OPL |
| X |
|
4.2 | – systemy Pasywnej Lokacji – na potrzeby OPL (radary pasywne) i ich komponenty |
| X |
|
4.3 | – urządzenia wykrywania, obserwacji i określania współrzędnych celów powietrznych / nawodnych / naziemnych w zakresie dostępnego widma fal EM i ich komponenty |
| X |
|
5 | Sprzęt i urządzenia radiowe, radioliniowe, radiotelefoniczne: | – | – | – |
5.1 | – naziemne radiostacje lotniczej łączności radiowej pasma UHF | X |
|
|
5.2 | – naziemne radiostacje lotniczej łączności radiowej pasma VHF/UHF | X |
|
|
6 | Sprzęt rozpoznania i zakłóceń łączności radioliniowej oraz satelitarnej | X |
|
|
7 | Sprzęt rozpoznania i zakłóceń łączności radiowej: | – | – | – |
7.1 | – aparatownie radioodbiorcze | X |
|
|
7.2 | – odbiorniki radiowe rozpoznania radioelektronicznego | X |
|
|
7.3 | – odbiorniki szerokopasmowe | X |
|
|
7.4 | – plecakowe zestawy zakłóceń |
| X |
|
7.5 | – systemy rejestracji informacji fonicznych |
| X |
|
7.6 | – szerokopasmowe systemy rozpoznania radiowego | X |
|
|
7.7 | – wyposażenie samolotów An-28 „BRYZA”-1R |
|
| X |
7.8 | – wyposażenie śmigłowców rozpoznania radioelektronicznego – „PROCJON” |
|
| X |
7.9 | – zautomatyzowane systemy rozpoznawczo-zakłócające | X |
|
|
7.10 | – zautomatyzowane zestawy rozpoznania radiowego | X |
|
|
8 | Sprzęt rozpoznania i zakłóceń środków radiolokacyjnych: | – | – | – |
8.1 | – stacje rozpoznania naziemnych systemów radiolokacyjnych | X |
|
|
8.2 | – stacje rozpoznania pokładowych systemów elektronicznych | X |
|
|
8.3 | – stacje zakłóceń radiolokacyjnych | X |
|
|
8.4 | – zestawy rozpoznania systemów radiolokacyjnych | X |
|
|
9 | Sprzęt ubezpieczenia lotów: | – | – | – |
9.1 | – mobilne wzrokowe pomoce nawigacyjne | X |
|
|
9.2 | – urządzenia radionawigacyjne | X |
|
|
9.3 | – urządzenia radiolokacyjne: | X |
|
|
9.3.1 | * radary kontroli rejonu lotniska | X |
|
|
9.3.2 | * radiolokacyjne systemy lądowania | X |
|
|
10 | Stacje radiolokacyjne bazujące na aerostatach |
| X |
|
11 | Stacje radiolokacyjne trójwspółrzędne, dwuwspółrzędne (odległościomierze), wysokościomierze |
| X |
|
12 | Urządzenia do nasłuchu i monitorowania dostępnych źródeł informacji (polowe i stacjonarne) – polowe centra odbioru i nasłuchu | X |
|
|
13 | Urządzenia rozpoznania obrazowego, radioelektronicznego, radarowego oraz walki elektronicznej zamontowane na załogowych i bezzałogowych statkach powietrznych: | – | – | – |
13.1 | – zasobniki powietrznego rozpoznania obrazowego (w tym wyposażone w radar typu SAR) | X |
|
|
13.2 | – zasobniki zakłóceń elektronicznych | X |
|
|
14 | Urządzenia rozpoznania optoelektronicznego i radioelektronicznego oraz walki elektronicznej, stacjonarne, przenośne, morskie i montowane na pojazdach oraz morskie brzegowe: | – | – | – |
14.1 | – okrętowe systemy optoelektroniczne | X |
|
|
14.2 | – systemy dowodzenia rozpoznaniem i systemy odbiorczo-antenowe na okrętach | X |
|
|
15 | Zautomatyzowane systemy zbierania, gromadzenia, przetwarzania i dystrybucji danych rozpoznawczych: | – | – | – |
15.1 | – informatyczny system zbierania, analizy i dystrybucji informacji w ramach ISTAR | X |
|
|
15.2 | – radary rozpoznania pola walki | X |
|
|
15.3 | – system analiz obrazowych | X |
|
|
15.4 | – systemy sensorów rozpoznawczych | X |
|
|
15.5 | – zautomatyzowane systemy zbierania, gromadzenia, przetwarzania i dystrybucji wiadomości rozpoznawczych | X |
|
|
15.6 | – zintegrowane systemy rozpoznania obrazowego | X |
|
|
Grupa 12. Sprzęt i środki ochrony indywidualnej i zbiorowej
Lp. | Nazwa wyrobu lub grupy wyrobów | Tryb oceny zgodności | ||
I | II | III | ||
1 | Buty przeciwwybuchowe | X |
|
|
2 | Hełmy stalowe i kompozytowe: | – | – | – |
2.1 | – bojowe |
|
| X |
2.2 | – ochronne przeciwwybuchowe |
|
| X |
2.3 | – patrolowe |
|
| X |
3 | Indywidualne wyposażenie specjalne pilotów, załóg statków powietrznych i nawigatorów naprowadzania: | – | – | – |
3.1 | – lotnicze hełmy ochronne | X |
|
|
3.2 | – lotnicze hełmy szczelne | X |
|
|
3.3 | – lotnicze maski tlenowe | X |
|
|
3.4 | – ubiory przeciwprzeciążeniowe | X |
|
|
3.5 | – wysokościowe ubiory kompensacyjne |
|
| X |
4 | Kamizelki: | – | – | – |
4.1 | – kuloodporne |
|
| X |
4.2 | – kuloodporne zintegrowane |
|
| X |
4.3 | – ochronne |
|
| X |
4.4 | – ratunkowo-desantowe |
| X |
|
5 | Kombinezony ochronne przeciwwybuchowe | X |
|
|
6 | Osłony (przeciwwybuchowe, kuloodporne, odłamkoodporne) |
| X |
|
7 | Pojemniki przeciwodłamkowe i przeciwwybuchowe |
| X |
|
8 | Sprzęt i środki indywidualnej ochrony przed skażeniami: | – | – | – |
8.1 | – sprzęt i środki ochrony dróg oddechowych |
|
| X |
8.2 | – sprzęt i środki ochrony skóry |
| X |
|
9 | Sprzęt i środki zbiorowej ochrony przed skażeniami |
| X |
|
10 | Sprzęt i wyposażenie do wsparcia działań antyterrorystycznych i zabezpieczenia imprez masowych: | – | – | – |
10.1 | – kamizelki balistyczne dla psów służbowych ŻW |
| X |
|
10.2 | – kaski interwencyjne z przyłbicą | X |
|
|
10.3 | – kaski patrolowe ŻW | X |
|
|
10.4 | – osłony ochronne przeciwwybuchowe kulo- i odłamkoodporne (w tym tarcze balistyczne) |
|
| X |
10.5 | – zestawy ochronne | X |
|
|
11 | Tarcze ochronne przeciwwybuchowe |
| X |
|
12 | Ubrania do pracy w wodzie | X |
|
|
13 | Zestawy pirotechniczne | X |
|
|
Grupa 13. Materiały pędne i smary do zastosowań wojskowych
Lp. | Nazwa wyrobu lub grupy wyrobów | Tryb oceny zgodności | ||
I | II | III | ||
1 | Olej napędowy kod F-54 | X |
|
|
2 | Paliwo do turbinowych silników lotniczych kod F-34 | X |
|
|
3 | Paliwo do turbinowych silników lotniczych kod F-44 | X |
|
|
4 | Paliwo okrętowe kod F-75 | X |
|
|
Grupa 14. Przedmioty zaopatrzenia mundurowego
Lp. | Nazwa wyrobu lub grupy wyrobów | Tryb oceny zgodności | ||
I | II | III | ||
1 | Kombinezony pilota i kombinezony czołgisty |
|
| X |
2 | Koszulobluzy pod kamizelkę ochronną |
|
| X |
3 | Kurtki pilota (z wyłączeniem kurtki skórzanej pilota), kurtki czołgisty, kurtki technika lotniczego |
|
| X |
4 | Materiał zasadniczy kurtki i spodni ubrań ochronnych, laminaty specjalne |
|
| X |
5 | Mundury polowe i mundury ćwiczebne |
|
| X |
6 | Pozostałe przedmioty umundurowania i wyekwipowania oraz tkaniny, dzianiny, skóry produkowane według WDTT, WTU, PWT, WT | X |
|
|
7 | Skóry na trzewiki, trzewiki letnie, trzewiki zimowe |
|
| X |
8 | Tkaniny na kombinezony pilota i kombinezony czołgisty, tkaniny na kurtki pilota i kurtki czołgisty |
|
| X |
9 | Tkaniny na koszule i koszulobluzy |
|
| X |
10 | Tkaniny na mundury galowe, mundury wyjściowe, mundury służbowe, spodnie wyjściowe, bluzy olimpijki |
|
| X |
11 | Tkaniny na mundury polowe, mundury ćwiczebne, koszulobluzy polowe i ćwiczebne |
|
| X |
12 | Tkaniny namiotowe |
|
| X |
13 | Trzewiki, trzewiki letnie, trzewiki zimowe, trzewiki pilota letnie i zimowe, trzewiki ćwiczebne tropikalne, trzewiki górskie |
|
| X |
14 | Ubrania ochronne |
|
| X |
15 | Ubrania technika lotniczego |
|
| X |
16 | Zasobniki |
|
| X |
Grupa 15. Środki zaopatrzenia żywnościowego
Lp. | Nazwa wyrobu lub grupy wyrobów | Tryb oceny zgodności | ||
I | II | III | ||
– | Środki spożywcze oraz ich opakowania: | – | – | – |
1 | Racje żywnościowe: | – | – | – |
1.1 | – grupowe racje żywnościowe |
|
| X |
1.2 | – indywidualne racje żywnościowe (z wyłączeniem racji przeżyciowych) |
|
| X |
1.3 | – indywidualne racje żywnościowe przeżyciowe |
| X |
|
2 | Konserwy sterylizowane: | – | – | – |
2.1 | – bezmięsne: | – | – | – |
2.1.1 | * makarony, kasze, ryż, ziemniaki |
| X |
|
2.1.2 | * owocowe |
| X |
|
2.1.3 | * pozostałe konserwy sterylizowane bezmięsne |
|
| X |
2.1.4 | * warzywne, warzywa konserwowe |
| X |
|
2.2 | – desery sterylizowane |
| X |
|
2.3 | – drobiowe |
|
| X |
2.4 | – mięsne |
|
| X |
2.5 | – pasty warzywne |
|
| X |
2.6 | – rybne |
| X |
|
2.7 | – warzywno-mięsne |
|
| X |
2.8 | – zupy |
|
| X |
3 | Chleb trwały |
| X |
|
4 | Koncentrat kompotu |
| X |
|
Grupa 16. Systemy, układy, zespoły i elementy wyrobów wymienionych w pkt 1–15
Lp. | Nazwa wyrobu lub grupy wyrobów | Tryb oceny zgodności | ||
I | II | III | ||
1 | Celowniki do przeciwlotniczych karabinów maszynowych, zestawów artyleryjskich i artyleryjsko-rakietowych i ich komponenty |
| X |
|
2 | Celowniki modułowe |
| X |
|
3 | Celowniki noktowizyjne, noktowizory strzeleckie |
|
| X |
4 | Celowniki termowizyjne |
|
| X |
5 | Elektroniczne programatory do zapalników |
| X |
|
6 | Moduł pocztowy | X |
|
|
7 | Opancerzenie pojazdów: | – | – | – |
7.1 | – pancerze i osłony zabezpieczające pojazdów (stalowe, ceramiczne, reaktywne i inne, w tym szyby kuloodporne) po raz pierwszy wprowadzone, wraz ze sprzętem, na wyposażenie SZ RP |
|
| X |
7.2 | – pancerze i osłony zabezpieczające pojazdów (stalowe, ceramiczne i inne, w tym szyby kuloodporne) będące w ukompletowaniu SpW wprowadzonego już na wyposażenie Sił Zbrojnych RP |
| X |
|
7.3 | – pancerze reaktywne pojazdów będące w ukompletowaniu SpW wprowadzonego już na wyposażenie Sił Zbrojnych RP | X |
|
|
8 | Sprzęt i urządzenia identyfikacji bojowej (naziemne, lotnicze, okrętowe): | – | – | – |
8.1 | – urządzenia identyfikacji – interrogator IFF | X |
|
|
8.2 | – urządzenia identyfikacji – transponder IFF | X |
|
|
9 | Sprzęt i urządzenia komutacyjne, teletransmisyjne oraz terminale: | – | – | – |
9.1 | – polowe centrale telefoniczne |
| X |
|
9.2 | – urządzenia teletransmisyjne i komutacyjne | X |
|
|
9.3 | – wojskowe kable polowe | X |
|
|
10 | Sprzęt i urządzenia radiowe, radioliniowe, radiotelefoniczne: | – | – | – |
10.1 | – maszty do radiolinii cyfrowych |
| X |
|
10.2 | – radiolinie cyfrowe |
| X |
|
10.3 | – radiostacje KF łącznie z platformą transportową |
| X |
|
10.4 | – radiostacje pokładowe szerokopasmowe IP |
| X |
|
10.5 | – radiostacje pokładowe UKF |
| X |
|
10.6 | – radiostacje pokładowe wielozakresowe KF/UKF |
| X |
|
10.7 | – wyposażenie akcesoryjne radiostacji – wyposażenie sieciowe i pomocnicze | X |
|
|
10.8 | – wyposażenie akcesoryjne radiostacji – zasilacze | X |
|
|
10.9 | – wyposażenie akcesoryjne radiostacji – zestawy wzmacniające | X |
|
|
11 | Sprzęt i wyposażenie Wojskowej Poczty Polowej | X |
|
|
12 | Stacje zasilania stanowiące źródła zasilania mobilnych stacji radiolokacyjnych |
| X |
|
13 | Statki powietrzne: | – | – | – |
13.1 | – lotnicze systemy imitujące uzbrojenie |
| X |
|
13.2 | – urządzenia identyfikacji – interrogator IFF | X |
|
|
13.3 | – urządzenia identyfikacji – transponder IFF | X |
|
|
14 | Taktyczne systemy transmisji danych LINK: terminal LINK-11A | X |
|
|
15 | Taktyczne systemy transmisji danych LINK: terminal MIDS LVT serii 1 | X |
|
|
16 | Tłumiki do broni | X |
|
|
17 | Układ przeciwpożarowy i przeciwwybuchowy montowany w pojazdach (w tym jego elementy i środki gaśnicze) | X |
|
|
18 | Wyposażenie pojazdów bojowych do jazdy pod wodą | X |
|
|
19 | Zautomatyzowane systemy dowodzenia i kierowania środkami walki, jednolite dla wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych i rodzajów wojsk |
| X |
|
Grupa 17. Inne wyroby, jeżeli spełniają kryteria określone w art. 3 pkt 15 ustawy
Lp. | Nazwa wyrobu lub grupy wyrobów | Tryb oceny zgodności | ||
I | II | III | ||
1 | Agregaty prądotwórcze, kontenerowe i mobilne zespoły spalinowo-elektryczne |
| X |
|
2 | Aparatownie specjalistyczne do SpW OPBMR | X |
|
|
3 | Automatyczne mobilne systemy pomiarów meteorologicznych |
| X |
|
4 | Awaryjne systemy hamowania samolotów – elementy wychwytujące awaryjnych systemów hamowania samolotów – liny, sieci, taśmy | X |
|
|
5 | Bezzałogowe systemy powietrzne, z wyłączeniem przeznaczonych do rażenia celów przez samozniszczenie: | – | – | – |
5.1 | – bezpilotowe aparaty latające rozpoznawcze: Aerostar | X |
|
|
5.2 | – bezpilotowe aparaty latające rozpoznawcze: Mini BSR Orbiter | X |
|
|
6 | Bezpilotowe systemy powietrzne do rażenia celów | X |
|
|
7 | Farby specjalne do malowania maskującego |
|
| X |
8 | Filtry do oczyszczania wody kontenerowe, przewoźne, przenośne, indywidualne |
| X |
|
9 | Gogle noktowizyjne, okulary do widzenia w nocy |
|
| X |
10 | Imitatory celów powietrznych do szkolenia z wykorzystaniem uzbrojenia przeciwlotniczego i ich komponenty (ICP, sterowane cele powietrzne itd.) |
| X |
|
11 | Kontenery specjalistyczne rodzajów wojsk: | – | – | – |
11.1 | – do SpW służącego do zapewnienia Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni | X |
|
|
11.2 | – do SpW OPBMR | X |
|
|
11.3 | – do SpW ŻW | X |
|
|
11.4 | – kontenerowa kuchnia polowa | X |
|
|
11.5 | – kontenerowa piekarnia polowa | X |
|
|
11.6 | – kontenerowe kasyno polowe | X |
|
|
11.7 | – kontenerowe stanowisko tankowania śmigłowców KSTS – 500 |
|
| X |
11.8 | – medyczne wraz z wyposażeniem |
| X |
|
11.9 | – mieszkalne | X |
|
|
11.10 | – robocze A – pracownia geograficzna |
| X |
|
11.11 | – robocze B – dystrybucyjno-magazynowe |
| X |
|
11.12 | – sanitarne | X |
|
|
11.13 | – służby uzbrojenia i elektroniki | X |
|
|
11.14 | – Wojsk OPL | X |
|
|
11.15 | – Wojsk Rakietowych i Artylerii (AWRU) | X |
|
|
11.16 | – Wojsk Specjalnych | X |
|
|
12 | Kutry holownicze do celów inżynieryjnych | X |
|
|
13 | Lornetki noktowizyjne |
|
| X |
14 | Lornetki pryzmatyczne |
|
| X |
15 | Łodzie patrolowe | X |
|
|
16 | Łodzie patrolowo-interwencyjne | X |
|
|
17 | Łodzie wojskowe, rozpoznawcze, przeprawowe, minerskie (saperskie), jednoosobowe |
| X |
|
18 | Makiety, imitatory sprzętu bojowego |
| X |
|
19 | Makiety, modele, filmy i pomoce szkoleniowe w zakresie SpW | X |
|
|
20 | Materiały eksploatacyjne do uzdatniania wody i polowych laboratoriów uzdatniania wody |
| X |
|
21 | Mobilne moduły stanowisk dowodzenia | X |
|
|
22 | Mobilne systemy przechowywania uzbrojenia | X |
|
|
23 | Mosty składane | X |
|
|
24 | Mosty wsparcia i podpory | X |
|
|
25 | Motorówki i łodzie hydrograficzne | X |
|
|
26 | Namioty specjalistyczne rodzajów wojsk: | – | – | – |
26.1 | – do SpW OPBMR | X |
|
|
26.2 | – do SpW ŻW | X |
|
|
26.3 | – medyczne wraz z wyposażeniem |
| X |
|
26.4 | – techniczne służby czołgowo-samochodowej wraz z wyposażeniem specjalistycznym | X |
|
|
26.5 | – techniczne służby uzbrojenia i elektroniki | X |
|
|
26.6 | – Wojsk Specjalnych | X |
|
|
27 | Napędy łodzi wojskowych inne niż silniki zaburtowe | X |
|
|
28 | Narzędzia EOD |
| X |
|
29 | Noże wojskowe, noże wieloczynnościowe, noże bojowe, bagnety, w tym ćwiczebne (typu GALL) |
| X |
|
30 | Parki pontonowe, pontony, promy | X |
|
|
31 | Pojazdy podwodne, skutery, ciągniki, dla płetwonurków | X |
|
|
32 | Poligrafy | X |
|
|
33 | Polowe centrale telefoniczne |
| X |
|
34 | Polowe konstrukcje fortyfikacyjne | X |
|
|
35 | Polowe systemy i sprzęt oceny jakości wody |
| X |
|
36 | Pomoce szkoleniowe, symulatory i trenażery wykorzystywane do szkolenia na śmigłowcach | X |
|
|
37 | Promy specjalne | X |
|
|
38 | Przyrządy i urządzenia optyczne, optoelektroniczne oraz pomiarowe, w tym noktowizyjne, termowizyjne, laserowe | X |
|
|
39 | Przyrządy i urządzenia optyczne, pomiarowe, optoelektroniczne oraz sprzęt topogeodezyjny | X |
|
|
40 | Roboty inżynieryjne | X |
|
|
41 | Ruchome warsztaty obsługowo-remontowe służby uzbrojenia i elektroniki | X |
|
|
42 | Schrony przewoźne (składane i monolityczne) przeciwodłamkowe lekkie, kontenerowe |
| X |
|
43 | Silniki do łodzi rozpoznawczych, przeprawowych, minerskich (saperskich), jednoosobowych |
| X |
|
44 | Specjalistyczne materiały i środki do operacyjnej odbudowy i bieżących napraw sztucznych nawierzchni lotniskowych dla wojskowych statków powietrznych |
| X |
|
45 | Specjalistyczne materiały i środki do zabezpieczenia gotowości eksploatacyjnej sztucznych nawierzchni lotniskowych dla wojskowych statków powietrznych |
| X |
|
46 | Specjalistyczny sprzęt do budowy i naprawy sztucznych nawierzchni lotniskowych oraz do utrzymania lotnisk: | – | – | – |
46.1 | – elementy czyszczące specjalistycznego sprzętu do utrzymania lotnisk (szczotki oczyszczarek odkurzaczy lotniskowych, nakładki zgarniające pługów odśnieżnych) |
| X |
|
46.2 | – przewoźne pokrycia lotniskowe |
| X |
|
46.3 | – testery tarcia |
| X |
|
47 | Specjalistyczny sprzęt do przechowywania i transportu środków spożywczych oraz wody, przygotowywania i wydawania posiłków w warunkach polowych: | – | – | – |
47.1 | – cysterny do przewozu i dystrybucji wody na podwoziach samochodowych | X |
|
|
47.2 | – cysterny do transportu wody w kontenerach | X |
|
|
47.3 | – kuchnie polowe | X |
|
|
48 | Sprzęt do mechanicznej obróbki drewna | X |
|
|
49 | Sprzęt do pozoracji (odbijacze radiolokacyjne) | X |
|
|
50 | Sprzęt do pozoracji skażeń | X |
|
|
51 | Sprzęt do wsparcia działań antyterrorystycznych: | – | – | – |
51.1 | – roboty pirotechniczne | X |
|
|
51.2 | – zestawy wsparcia (operatora snajpera, wyważeniowe itp.) |
| X |
|
52 | Sprzęt i urządzenia identyfikacji bojowej (naziemne, lotnicze, okrętowe) – tester urządzeń identyfikacji | X |
|
|
53 | Sprzęt i urządzenia łączności troposferycznej i satelitarnej: | – | – | – |
53.1 | – telefony satelitarne | X |
|
|
53.2 | – terminale satelitarne klasy BGAN | X |
|
|
53.3 | – terminale satelitarne VSAT – przenośne |
| X |
|
53.4 | – terminale satelitarne VSAT – przenośno-przewoźne |
| X |
|
53.5 | – terminale satelitarne VSAT – stacjonarno-mobilne |
| X |
|
54 | Sprzęt i urządzenia radiowe, radioliniowe, radiotelefoniczne: | – | – | – |
54.1 | – odbiorniki radiowe wielozakresowe KF/UKF | X |
|
|
54.2 | – odbiorniki radiowe zakresu KF | X |
|
|
54.3 | – osprzęt infrastruktury sieciowej systemu TETRA | X |
|
|
54.4 | – radiostacje doręczne szerokopasmowe IP |
| X |
|
54.5 | – radiostacje doręczne UKF |
| X |
|
54.6 | – radiostacje łączności ratunkowej | X |
|
|
54.7 | – radiostacje plecakowe KF |
| X |
|
54.8 | – radiostacje plecakowe szerokopasmowe IP |
| X |
|
54.9 | – radiostacje plecakowe UKF |
| X |
|
54.10 | – radiostacje plecakowe wielozakresowe KF/UKF |
| X |
|
54.11 | – radiostacje przenośno-przewoźne KF |
| X |
|
54.12 | – radiostacje przenośno-przewoźne szerokopasmowe IP |
| X |
|
54.13 | – radiostacje przenośno-przewoźne UKF |
| X |
|
54.14 | – radiostacje przenośno-przewoźne wielozakresowe KF/UKF |
| X |
|
54.15 | – radiotelefony systemu TETRA (niezależnie od platformy transportowej) | X |
|
|
54.16 | – stacje bazowe łączności ratunkowej (SAR i CSAR) | X |
|
|
54 | Sprzęt i urządzenia służby hydrometeorologicznej stosowane w wojskach rakietowych i artylerii (WRiA) | X |
|
|
55 | Sprzęt i wyposażenie do zapewnienia bezpieczeństwa miejsc czasowego pobytu osób podlegających ochronie, w tym w środowisku wodnym: | – | – | – |
55.1 | – bramowe wykrywacze metalu | X |
|
|
55.2 | – ręczne wykrywacze metalu | X |
|
|
55.3 | – wykrywacz par materiałów wybuchowych i substancji toksycznych | X |
|
|
55.4 | – zestawy abordażowe | X |
|
|
56 | Sprzęt kwaterunkowy – piecyki na paliwo płynne | X |
|
|
57 | Sprzęt naziemnego zabezpieczenia statków powietrznych oraz urządzenia i sprzęt obsługi naziemnej statków powietrznych – przewoźne: | – | – | – |
57.1 | – dystrybutory tlenu, azotu, powietrza | X |
|
|
57.2 | – dystrybutory wody do statków powietrznych | X |
|
|
57.3 | – holowniki sprzętu lotniczego | X |
|
|
57.4 | – podnośniki uzbrojenia lotniczego | X |
|
|
57.5 | – urządzenia asenizacyjne do statków powietrznych | X |
|
|
57.6 | – urządzenia do wytwarzania tlenu, azotu | X |
|
|
57.7 | – urządzenia hydrauliczne zasilające statki powietrzne | X |
|
|
57.8 | – urządzenia odladzające statki powietrzne | X |
|
|
57.9 | – urządzenia podgrzewająco-osuszające statki powietrzne | X |
|
|
57.10 | – urządzenia zasilająco-klimatyzujące do statków powietrznych | X |
|
|
57.11 | – zasilacze elektroenergetyczne do statków powietrznych | X |
|
|
58 | Sprzęt polowy służby mundurowej | X |
|
|
59 | Sprzęt nurkowy | X |
|
|
60 | Sprzęt spadochronowo-desantowy | X |
|
|
61 | Systemy do wykrywania i zwalczania bezzałogowych środków | X |
|
|
62 | Środki rozpoznawcze bezzałogowe, uderzeniowe | X |
|
|
63 | Terminal monitorowania położenia wojsk własnych: | – | – | – |
63.1 | – platformowy | X |
|
|
63.2 | – przenośny | X |
|
|
64 | Pomoce szkoleniowe, symulatory i trenażery wykorzystywane do szkolenia na śmigłowcach | X |
|
|
65 | Traki przewoźne | X |
|
|
66 | Trenażery urządzeń sprzętu i systemów łączności |
| X |
|
67 | Trenażery, symulatory, przekroje i broń strzelecka szkolna oraz sprzęt, urządzenia i pomoce szkolno-treningowe | X |
|
|
68 | Układacze i pokrycia drogowe | X |
|
|
69 | Urządzenia szkolno-treningowe oraz wyposażenie bazy szkoleniowej dla SpW Inżynierii wojskowej | X |
|
|
70 | Wielozakresowe pokrycia maskujące | X |
|
|
71 | Wojskowe urządzenia uzdatniania wody |
| X |
|
72 | Wojskowy odbiornik GPS (platformowy, ręczny) | X |
|
|
73 | Wyrzutnie imitatorów celów powietrznych i ich komponenty |
| X |
|
74 | Zestaw do działań ratowniczych |
| X |
|
75 | Zestawy kompleksowego maskowania |
| X |
|
76 | Zestawy oświetleniowe |
| X |
|
77 | Zestawy rozbudowy fortyfikacyjnej | X |
|
|
78 | Zestawy studzienno-wiertnicze | X |
|
|
79 | Zunifikowane wejście do schronów polowych | X |
|
|
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00