Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2021-08-27
Wersja aktualna od 2021-08-27
obowiązujący
USTAWA
z dnia 3 lutego 2001 r.
o ochronie dziedzictwa Fryderyka Chopina
z dnia 3 lutego 2001 r. (Dz.U. z 2001 r., Nr 16, poz. 168)
t.j. z dnia 27 stycznia 2020 r. (Dz.U. z 2020 r., poz. 115)
t.j. z dnia 27 sierpnia 2021 r. (Dz.U. z 2021 r., poz. 1578)
Art. 1. [Zakres regulacji] 1. Utwory Fryderyka Chopina i przedmioty z nim związane stanowią dobro ogólnonarodowe podlegające szczególnej ochronie. Nazwisko Fryderyka Chopina i jego wizerunek są chronione odpowiednio na zasadach dotyczących dóbr osobistych.
2. Pieczę nad dobrami wymienionymi w ust. 1 sprawuje minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, zwany dalej „ministrem”.
3. Minister jest w szczególności uprawniony do dochodzenia ochrony dóbr, o których mowa w ust. 1, w wypadku korzystania z nich w sposób przynoszący ujmę.
4. Kwoty zasądzone z tytułu odszkodowania lub zadośćuczynienia za naruszenie dóbr, o których mowa w ust. 1, są przekazywane na rzecz instytutu, o którym mowa w art. 4.
5. Wykonywanie obowiązków wymienionych w ust. 1–3 oraz w art. 3 minister może, we wskazanym przez siebie zakresie, zlecić instytutowi, o którym mowa w art. 4.
Art. 2. [Dobro kultury narodowej] Uznaje się miejsce urodzenia Fryderyka Chopina – Dworek w Żelazowej Woli wraz z otaczającym go zabytkowym parkiem – za dobro kultury narodowej, podlegające ochronie przewidzianej w niniejszej ustawie.
Art. 3. [Ochrona dziedzictwa] Ochrona dziedzictwa Fryderyka Chopina obejmuje w szczególności:
1) kultywowanie wiedzy i pamięci o nim;
2) prowadzenie badań i współdziałanie w rozwijaniu wiedzy o twórczości i osobie Fryderyka Chopina;
3) popularyzowanie jego twórczości, w tym w szczególności przez:
a) podejmowanie lub współfinansowanie wydań nagrań, nut i innych publikacji,
b) organizowanie lub współfinansowanie koncertów,
c) podejmowanie lub wspomaganie finansowe konkursów lub innych inicjatyw mających na celu prezentację utworów i popularyzację wiedzy o Fryderyku Chopinie,
d) współdziałanie w popieraniu i rozwijaniu wykonawstwa twórczości Fryderyka Chopina w kraju i za granicą;
4) pozyskiwanie, gromadzenie, zabezpieczanie i udostępnianie przedmiotów oraz miejsc związanych z jego życiem i twórczością;
5) ochronę dóbr osobistych wymienionych w art. 1 ust. 1 oraz działania zmierzające do zachowania integralności twórczości Fryderyka Chopina.
Art. 4. [Narodowy Instytut Fryderyka Chopina] 1. Tworzy się Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, zwany dalej „Instytutem”.
2. Instytut jest państwową instytucją kultury w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (Dz. U. z 2020 r. poz. 194).
3. Instytut posiada osobowość prawną.
4. Organami Instytutu są:
1) Dyrektor Instytutu;
2) Rada Programowa Instytutu.
5. Organizatorem Instytutu jest minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.
Art. 5. [Zadania Instytutu] Zadaniem Instytutu jest:
1) ochrona dziedzictwa Fryderyka Chopina;
2) samodzielne lub na podstawie umowy – poprzez inne osoby – zarządzanie nieruchomościami i innymi rzeczami związanymi z Fryderykiem Chopinem, stanowiącymi własność Skarbu Państwa lub będącymi w posiadaniu państwowych jednostek organizacyjnych;
3) współdziałanie z jednostkami państwowymi i samorządowymi, organizacjami oraz osobami fizycznymi w działaniach stanowiących ochronę dziedzictwa Fryderyka Chopina.
Art. 6. [Odznaka honorowa] 1. Osobom fizycznym i jednostkom organizacyjnym wyróżniającym się w ochronie dziedzictwa Fryderyka Chopina, w szczególności w kultywowaniu wiedzy i pamięci o kompozytorze, prowadzeniu badań i współdziałaniu w rozwijaniu wiedzy o twórczości i osobie Fryderyka Chopina, popularyzowaniu jego twórczości, a także pozyskiwaniu, gromadzeniu, zabezpieczaniu i udostępnianiu przedmiotów oraz miejsc związanych z jego życiem i twórczością, nadaje się odznakę honorową „Zasłużony dla Ochrony Dziedzictwa Fryderyka Chopina”, zwaną dalej „Odznaką”.
2. Odznakę nadaje się tej samej osobie fizycznej albo jednostce organizacyjnej tylko raz.
3. Odznakę nadaje minister z własnej inicjatywy lub na wniosek:
1) innego ministra lub kierownika urzędu centralnego;
2) terenowego organu administracji rządowej albo organu jednostki samorządu terytorialnego;
3) kierownika placówki zagranicznej Rzeczypospolitej Polskiej w rozumieniu art. 7 pkt 7 ustawy z dnia 21 stycznia 2021 r. o służbie zagranicznej (Dz. U. poz. 464 i 1003);
4) podmiotu prowadzącego statutową działalność kulturalną, organizacji społecznej lub stowarzyszenia, działających na rzecz ochrony dziedzictwa Fryderyka Chopina;
5) kierownika publicznej albo niepublicznej szkoły artystycznej;
6) instytutu badawczego albo innej jednostki naukowej prowadzącej badania naukowe i poszerzającej wiedzę o życiu i twórczości Fryderyka Chopina.
4. Wniosek, o którym mowa w ust. 3, zawiera dane wnioskodawcy, w tym nazwę lub imię i nazwisko, adres do korespondencji, uzasadnienie wniosku oraz dane kandydata:
1) w przypadku gdy kandydatem jest osoba fizyczna:
a) imię i nazwisko,
b) datę i miejsce urodzenia,
c) obywatelstwo,
d) adres zamieszkania albo do korespondencji,
e) wykształcenie i posiadane tytuły naukowe,
f) numer telefonu lub adres poczty elektronicznej,
g) informacje w zakresie ochrony dziedzictwa Fryderyka Chopina;
2) w przypadku gdy kandydatem jest jednostka organizacyjna:
a) nazwę,
b) siedzibę i adres,
c) charakter prowadzonej działalności,
d) datę utworzenia,
e) osiągnięcia w zakresie ochrony dziedzictwa Fryderyka Chopina.
5. Okres przechowywania danych osobowych zawartych we wniosku, o którym mowa w ust. 3, wynosi 80 lat.
6. Wniosek, o którym mowa w ust. 3, podlega zaopiniowaniu przez komisję do spraw opiniowania wniosków o nadanie Odznaki, zwaną dalej „komisją”, która rekomenduje ministrowi osobę lub jednostkę organizacyjną do nadania Odznaki.
7. W skład komisji wchodzi od 5 do 9 osób, powoływanych przez ministra na okres roku, uznawanych za autorytety artystyczne i naukowe w dziedzinie badania życia i twórczości Fryderyka Chopina. Członkowie komisji pełnią swoje funkcje społecznie.
8. Członkowie Komisji wybierają spośród siebie Przewodniczącego Komisji oraz Sekretarza Komisji.
9. Informacje o nadanych Odznakach są udostępniane w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej ministra i zawierają następujące dane osobowe:
1) imię i nazwisko;
2) posiadane tytuły naukowe;
3) informacje dotyczące działalności zawodowej z uwzględnieniem działalności w zakresie ochrony dziedzictwa Fryderyka Chopina.
10. Minister wydaje legitymację potwierdzającą nadanie Odznaki.
11. Minister określi, w drodze rozporządzenia, wzór i tryb rozpatrywania wniosku, o którym mowa w ust. 3, sposób wręczenia Odznaki i noszenia miniatury Odznaki, tryb działania komisji, wzór Odznaki i jej miniatury, wzór legitymacji potwierdzającej nadanie Odznaki, sposób postępowania w przypadku zagubienia albo zniszczenia Odznaki lub legitymacji potwierdzającej nadanie Odznaki, w tym wydawania ich duplikatu, uwzględniając wyeliminowanie możliwości ponownego składania wniosku o tej samej treści oraz ujednolicenie sposobu składania wniosków, sprawne przeprowadzenie postępowania o nadanie Odznaki, wzornictwo stosowane w polskiej falerystyce oraz godne i uroczyste uhonorowanie osób fizycznych oraz jednostek organizacyjnych, którym jest nadawana Odznaka.
Art. 7. [Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych] 1. Ustawa nie narusza przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1062).
2. Roszczenia przewidziane w ustawie wymienionej w ust. 1 dla bliskich twórcy wykonuje w odniesieniu do utworów Fryderyka Chopina minister. Przepisy art. 1 ust. 1 ustawy stosuje się odpowiednio.
Art. 8. [Odesłanie do przepisów ustawy] W sprawach nieuregulowanych w ustawie stosuje się przepisy ustawy, o której mowa w art. 4 ust. 2 ustawy.
Art. 9. [Termin powstania] Powstanie Instytutu może nastąpić nie później niż w ciągu 6 miesięcy po wejściu w życie ustawy.
Art. 10. [Wejście w życie] 1. Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
2. W odniesieniu do zarejestrowanych znaków towarowych wykorzystujących nazwisko lub podobiznę Fryderyka Chopina, ustawa wchodzi w życie po upływie 6 miesięcy od dnia jej ogłoszenia i odnosi się także do znaków towarowych używanych w dniu jej wejścia w życie.