Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2021-07-06
Wersja aktualna od 2021-07-06
obowiązujący
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW, FUNDUSZY I POLITYKI REGIONALNEJ1)
z dnia 20 maja 2021 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie umundurowania funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej
Na podstawie art. 208 ust. 4 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. z 2021 r. poz. 422, z późn. zm.2) ) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Rozporządzenie w sprawie umundurowania funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej] W rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 27 września 2018 r. w sprawie umundurowania funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej (Dz. U. poz. 1856) wprowadza się następujące zmiany:
1) w § 8 w ust. 1 pkt 1 otrzymuje brzmienie:
„1) znak identyfikacji indywidualnej wraz z patką pod znak identyfikacji indywidualnej;”;
2) w § 9 ust. 1 otrzymuje brzmienie:
„1. Przydzielone składniki umundurowania, dystynkcje, odznaka korpusu oficerów Służby Celno-Skarbowej, znak imienny oraz patka pod znak identyfikacji indywidualnej nie podlegają zwrotowi do magazynu.”;
3) w § 10 w ust. 2 w zdaniu pierwszym po wyrazach „kamizelkę narzędziową nasobną” dodaje się wyrazy „ , kamizelkę narzędziową odblaskową”;
4) w § 12 ust. 2 otrzymuje brzmienie:
„2. W przypadku zniszczenia albo utraty znaku identyfikacji indywidualnej lub patki pod znak identyfikacji indywidualnej kierownik jednostki organizacyjnej, na wniosek funkcjonariusza złożony w postaci papierowej albo elektronicznej, zawierający opis zdarzenia, przydziela nowy znak identyfikacji indywidualnej lub nową patkę pod znak identyfikacji indywidualnej.”;
5) w załączniku nr 1 do rozporządzenia:
a) w tabeli 1:
– lp. 25 i 26 otrzymują brzmienie:
25 | Emblemat Krajowej Administracji Skarbowej – Służby Celno-Skarbowej*** | 6 |
26 | Emblemat Służby Celno-Skarbowej*** | 6 |
– dodaje się uwagę *** w brzmieniu:
„*** Emblematy w kolorach monochromatycznych mogą być noszone wyłącznie na składnikach ubioru specjalnego.”,
b) w tabeli 2:
– lp. 25 i 26 otrzymują brzmienie:
25 | Emblemat Krajowej Administracji Skarbowej – Służby Celno-Skarbowej*** | 6 |
26 | Emblemat Służby Celno-Skarbowej/przewodników psów służbowych/członków załóg jednostek pływających Krajowej Administracji Skarbowej*** | 6 |
– dodaje się lp. 27 i 28 w brzmieniu:
27 | Kamizelka narzędziowa odblaskowa* | 200 |
28 | Półgolf w kolorze szarozielonym | 90 |
– uwaga * otrzymuje brzmienie:
„* Kamizelkę narzędziową nasobną, kamizelkę narzędziową odblaskową i kombinezon jednoczęściowy w kolorze szarozielonym przydziela kierownik jednostki organizacyjnej. Kamizelka narzędziowa odblaskowa może być przydzielana zamiennie z kamizelką narzędziową nasobną.”,
– dodaje się uwagę *** w brzmieniu:
„*** Emblematy w kolorach monochromatycznych mogą być noszone wyłącznie na składnikach ubioru specjalnego.”,
c) w tabeli 3:
– lp. 21 i 22 otrzymują brzmienie:
21 | Emblemat Krajowej Administracji Skarbowej – Służby Celno-Skarbowej** | 6 |
22 | Emblemat Służby Celno-Skarbowej** | 6 |
– dodaje się uwagę ** w brzmieniu:
„** Emblematy w kolorach monochromatycznych mogą być noszone wyłącznie na składnikach ubioru specjalnego.”,
d) w tabeli 4 lp. 9 otrzymuje brzmienie:
9 | Spodnie specjalne zimowe w kolorze oliwkowo-szarym lub kamuflującym | 1000 |
6) załącznik nr 2 do rozporządzenia otrzymuje brzmienie określone w załączniku nr 1 do niniejszego rozporządzenia;
7) w załączniku nr 3 do rozporządzenia w tabeli 2 dodaje się lp. 20 w brzmieniu:
20 | Półgolf w kolorze szarozielonym | 1 |
8) załącznik nr 4 do rozporządzenia otrzymuje brzmienie określone w załączniku nr 2 do niniejszego rozporządzenia;
9) w załączniku nr 6 do rozporządzenia w opisie znaku identyfikacji indywidualnej dodaje się zdanie w brzmieniu:
„Znak jest mocowany za pomocą patki pod znak identyfikacji indywidualnej wieszanej na guziku lewej kieszeni piersiowej.”;
10) w załączniku nr 7 do rozporządzenia w tabeli 3:
a) w uwadze 6 w lit. b kropkę zastępuje się przecinkiem i dodaje się lit. c i d w brzmieniu:
„c) kurtki służbowej w połączeniu z kurtką typu softshell lub bluzą służbową,
d) kurtki wyjściowej stanowiącej składnik ubioru wyjściowego.”,
b) uwaga 8 otrzymuje brzmienie:
„8. Kamizelka ostrzegawcza, kamizelka narzędziowa nasobna, kamizelka narzędziowa odblaskowa, kominiarka, półgolf, szalik typu komin i rękawiczki ochronne oraz sztormiak dla funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej pełniących służbę w składzie załogi jednostki pływającej Krajowej Administracji Skarbowej mogą być noszone w każdym zestawie, w zależności od charakteru wykonywanych obowiązków służbowych.”.
§ 2.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Minister Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej: T. Kościński
1) Minister Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 6 października 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej (Dz. U. poz. 1719).
2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2021 r. poz. 464, 694, 802, 815, 954, 1003 i 1005.
Załączniki do rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej
z dnia 20 maja 2021 r. (poz. 1097)
Załącznik nr 1
WZORY I KOLORY SKŁADNIKÓW UMUNDUROWANIA, KTÓRE PODLEGAJĄ WYDANIU W NATURZE
1. Wzory i kolory składników ubioru wyjściowego
Funkcjonariusz ubrany w płaszcz.
Funkcjonariusz w stopniu generała ubrany w płaszcz.
Funkcjonariusz w stopniu generała ubrany w kurtkę mundurową ze sznurem galowym z podwójnym splotem i kordzikiem honorowym Służby Celno-Skarbowej.
Kurtka mundurowa damska funkcjonariusza w stopniu generała z wizerunkiem orła białego na wyłogach.
Funkcjonariusz ubrany w kurtkę mundurową damską albo kurtkę mundurową męską ze sznurem galowym z pojedynczym splotem, spodnie wyjściowe damskie albo spodnie wyjściowe męskie, koszulę z długim rękawem w kolorze białym, w krawatce dla funkcjonariusza kobiety albo krawacie dla funkcjonariusza mężczyzny, kapeluszu mundurowym dla funkcjonariusza kobiety albo czapce wyjściowej dla funkcjonariusza mężczyzny oraz czółenkach damskich albo półbutach męskich.
Kurtka mundurowa męska funkcjonariusza ze znakiem Krajowej Administracji Skarbowej na wyłogach.
Funkcjonariusz ubrany w spodnie wyjściowe damskie albo spodnie wyjściowe męskie, koszulę z długim rękawem w kolorze białym albo koszulę z krótkim rękawem w kolorze białym, z założonym paskiem skórzanym, w krawatce dla funkcjonariusza kobiety albo krawacie dla funkcjonariusza mężczyzny, kapeluszu mundurowym dla funkcjonariusza kobiety albo czapce wyjściowej dla funkcjonariusza mężczyzny oraz w czółenkach damskich albo półbutach męskich.
Funkcjonariusz ubrany w spodnie wyjściowe męskie albo spodnie wyjściowe damskie, koszulę z krótkim rękawem w kolorze miętowym albo koszulę z długim rękawem w kolorze miętowym, w krawacie dla funkcjonariusza mężczyzny albo krawatce dla funkcjonariusza kobiety, czapce wyjściowej dla funkcjonariusza mężczyzny albo kapeluszu mundurowym dla funkcjonariusza kobiety oraz półbutach męskich albo czółenkach damskich.
Funkcjonariusz ubrany w kurtkę wyjściową, w czapce wyjściowej zimowej i rękawiczkach skórzanych zimowych.
2. Wzory i kolory składników ubioru służbowego
Funkcjonariusz ubrany w spodnie służbowe zimowe, bluzę służbową, z założonym pasem głównym, w butach wysokich na grubej podeszwie i czapce służbowej letniej.
Funkcjonariusz ubrany w spodnie służbowe letnie, koszulobluzę z długim rękawem, z założonym pasem głównym, w butach letnich na grubej podeszwie i czapce służbowej letniej.
Funkcjonariusz ubrany w spodnie służbowe letnie, koszulobluzę z długim rękawem, z założonym pasem głównym, w butach letnich na grubej podeszwie o obniżonej cholewce i czapce służbowej letniej.
Funkcjonariusz ubrany w spodnie służbowe letnie, koszulkę typu polo, z założonym pasem głównym, w butach letnich na grubej podeszwie o obniżonej cholewce i czapce służbowej letniej.
Funkcjonariusz ubrany w spodnie służbowe letnie z uwidocznionym napisem „Służba Celno-Skarbowa” na bocznej kieszeni oraz odblaskowym lampasem, koszulobluzę z długim rękawem, z założonym pasem głównym, w butach letnich na grubej podeszwie i czapce służbowej letniej.
Funkcjonariusz ubrany w kurtkę służbową, półgolf w kolorze szarozielonym, spodnie służbowe zimowe, w szaliku typu komin, czapce służbowej zimowej, butach wysokich na grubej podeszwie i rękawiczkach ochronnych.
Funkcjonariusz ubrany w spodnie służbowe zimowe, kurtkę służbową typu softshell w kolorze szarozielonym, w butach wysokich na grubej podeszwie i czapce służbowej zimowej.
Funkcjonariusz ubrany w spodnie służbowe letnie, koszulobluzę z krótkim rękawem, w butach letnich na grubej podeszwie o obniżonej cholewce, kamizelce ostrzegawczej i czapce służbowej letniej.
Funkcjonariusz ubrany w spodnie służbowe letnie, koszulkę typu polo, z założonym pasem głównym, w butach letnich na grubej podeszwie i czapce służbowej letniej, także w kamizelce narzędziowej nasobnej albo kamizelce narzędziowej odblaskowej.
Funkcjonariusz ubrany w spodnie służbowe zimowe z uwidocznionym napisem „Służba Celno-Skarbowa” na bocznej kieszeni oraz odblaskowym lampasem, kurtkę służbową typu softshell, z założonym pasem głównym, w butach letnich na grubej podeszwie i czapce służbowej letniej.
Funkcjonariusz ubrany w kombinezon jednoczęściowy, w butach letnich na grubej podeszwie i kominiarce.
3. Wzory i kolory składników ubioru reprezentacyjnego
Funkcjonariusz ubrany w płaszcz reprezentacyjny.
Funkcjonariusz ubrany w kurtkę mundurową reprezentacyjną męską ze sznurem galowym z pojedynczym splotem, spodnie reprezentacyjne męskie, koszulę reprezentacyjną z długim rękawem w kolorze białym, z założonym pasem skórzanym reprezentacyjnym z kaburą, w krawacie, czapce reprezentacyjnej, oficerkach i rękawiczkach letnich.
Funkcjonariusz ubrany w kurtkę mundurową reprezentacyjną męską ze sznurem galowym z pojedynczym splotem, spodnie reprezentacyjne typu bryczesy, koszulę reprezentacyjną z długim rękawem w kolorze białym, z założonym pasem skórzanym reprezentacyjnym, w krawacie, czapce reprezentacyjnej, oficerkach, z szablą z koalicyjką i w rękawiczkach letnich.
Funkcjonariusz ubrany w kurtkę mundurową reprezentacyjną damską albo kurtkę mundurową reprezentacyjną męską ze sznurem galowym z pojedynczym splotem, spodnie reprezentacyjne damskie albo spodnie reprezentacyjne męskie, koszulę reprezentacyjną z długim rękawem w kolorze białym, z założonym pasem skórzanym reprezentacyjnym, w krawacie, czapce reprezentacyjnej, butach z opinaczami i rękawiczkach letnich.
4. Wzory i kolory składników ubioru specjalnego
Funkcjonariusz ubrany w kurtkę specjalną zimową, spodnie specjalne zimowe, w czapce specjalnej zimowej, szaliku typu komin, butach specjalnych zimowych i rękawiczkach taktycznych ocieplanych.
Funkcjonariusz ubrany w kurtkę specjalną letnią, spodnie specjalne letnie, w czapce specjalnej letniej, butach specjalnych letnich i rękawiczkach taktycznych bez ocieplenia.
Funkcjonariusz ubrany w bluzę specjalną polarową, spodnie specjalne letnie, w czapce specjalnej typu kominiarka i rękawiczkach taktycznych bez ocieplenia.
Funkcjonariusz ubrany w kurtkę polową specjalną z możliwością skrytego noszenia znaków identyfikujących służbę, spodnie specjalne zimowe, w czapce specjalnej zimowej z wizerunkiem orła ze wstęgą i butach specjalnych zimowych.
Funkcjonariusz ubrany w bluzę specjalną letnią, spodnie specjalne letnie, z założonym pasem głównym specjalnym z zapięciem typu cobra-belt, w czapce specjalnej letniej i butach specjalnych letnich.
Funkcjonariusz ubrany w bluzę specjalną typu Combat-Shirt letnią, spodnie specjalne letnie, z założonym pasem głównym specjalnym z zapięciem typu cobra-belt, w czapce specjalnej letniej i butach specjalnych ćwiczebnych.
Funkcjonariusz ubrany w bluzę specjalną zimową i spodnie specjalne zimowe, w czapce specjalnej zimowej.
Funkcjonariusz ubrany w koszulkę specjalną typu polo, spodnie specjalne letnie, z założonym pasem głównym specjalnym z zapięciem typu cobra-belt, w czapce specjalnej letniej z wizerunkiem orła ze wstęgą.
Funkcjonariusz ubrany w kurtkę nieprzemakalną specjalną i spodnie nieprzemakalne specjalne, w butach specjalnych letnich i rękawiczkach taktycznych bez ocieplenia.
Wizerunek orła białego ze wstęgą z napisem „SŁUŻBA CELNO-SKARBOWA” noszony na składnikach umundurowania
Znak Krajowej Administracji Skarbowej noszony na klapach kurtki mundurowej wyjściowej, z wyłączeniem funkcjonariuszy w korpusie generałów Służby Celno-Skarbowej
Emblemat Krajowej Administracji Skarbowej – Służby Celno-Skarbowej noszony na składnikach umundurowania
Emblemat Służby Celno-Skarbowej noszony na składnikach umundurowania
Emblemat funkcjonariuszy pełniących służbę w składzie załogi jednostki pływającej Krajowej Administracji Skarbowej noszony na składnikach ubioru służbowego
Emblemat funkcjonariuszy przewodników psów służbowych noszony na składnikach ubioru służbowego
Wszystkie emblematy mogą być wykonane również w kolorach monochromatycznych
Sznur galowy
Sznur galowy z podwójnym splotem noszony na prawym ramieniu kurtki mundurowej przez funkcjonariuszy w korpusie generałów Służby Celno-Skarbowej. Przypinany z jednej strony do guzika pod prawym naramiennikiem, z drugiej strony do dwóch górnych guzików kurtki mundurowej.
Sznur galowy z pojedynczym splotem noszony na prawym ramieniu kurtki mundurowej przez funkcjonariuszy niebędących członkami korpusu generałów Służby Celno-Skarbowej. Przypinany z jednej strony do guzika pod prawym naramiennikiem, z drugiej strony do górnego guzika kurtki mundurowej.
Buława sznura galowego z podwójnym splotem.
Buława sznura galowego z pojedynczym splotem.
Załącznik nr 2
WZORY, KOLORY I SPOSÓB NOSZENIA DYSTYNKCJI
WZORY I KOLORY DYSTYNKCJI NA NARAMIENNIKACH
1. Korpus generałów Służby Celno-Skarbowej
generał
nadinspektor
2. Korpus oficerów starszych Służby Celno-Skarbowej
inspektor
młodszy inspektor
podinspektor
3. Korpus oficerów młodszych Służby Celno-Skarbowej
nadkomisarz
komisarz
podkomisarz
4. Korpus aspirantów Służby Celno-Skarbowej
starszy aspirant
aspirant
młodszy aspirant
5. Korpus podoficerów Służby Celno-Skarbowej
starszy rachmistrz
rachmistrz
młodszy rachmistrz
starszy rewident
rewident
młodszy rewident
6. Korpus szeregowych Służby Celno-Skarbowej
starszy aplikant
aplikant
WZORY I KOLORY DYSTYNKCJI NA CZAPKACH I KAPELUSZACH MUNDUROWYCH
1. Korpus generałów Służby Celno-Skarbowej
generał
nadinspektor
2. Korpus oficerów starszych Służby Celno-Skarbowej
3. Korpus oficerów młodszych Służby Celno-Skarbowej
4. Korpus aspirantów, podoficerów i szeregowych Służby Celno-Skarbowej
WZORY I KOLORY DYSTYNKCJI NA OTOKACH
Dystynkcje są umieszczane na taśmach otokowych, z wyjątkiem stopnia generała oraz nadinspektora, w przypadku których dystynkcje są wykonane bezpośrednio na otoku. Na otoku umieszcza się wężyk generalski koloru srebrnego.
1. Korpus generałów Służby Celno-Skarbowej
generał – otok czapki wyjściowej
generał – otok kapelusza mundurowego
nadinspektor – otok czapki wyjściowej
nadinspektor – otok kapelusza mundurowego
2. Korpus oficerów starszych Służby Celno-Skarbowej
inspektor – otok kapelusza mundurowego
inspektor – otok czapki wyjściowej
młodszy inspektor – otok kapelusza mundurowego
młodszy inspektor – otok czapki wyjściowej
podinspektor – otok kapelusza mundurowego
podinspektor – otok czapki wyjściowej
3. Korpus oficerów młodszych Służby Celno-Skarbowej
nadkomisarz – otok kapelusza mundurowego
nadkomisarz – otok czapki wyjściowej
komisarz – otok kapelusza mundurowego
komisarz – otok czapki wyjściowej
podkomisarz – otok kapelusza mundurowego
podkomisarz – otok czapki wyjściowej
4. Korpus aspirantów Służby Celno-Skarbowej
starszy aspirant
aspirant
młodszy aspirant
5. Korpus podoficerów Służby Celno-Skarbowej
starszy rachmistrz
rachmistrz
młodszy rachmistrz
starszy rewident
rewident
młodszy rewident
6. Korpus szeregowych Służby Celno-Skarbowej
starszy aplikant
aplikant
SPOSÓB NOSZENIA DYSTYNKCJI
Dystynkcje do ubioru wyjściowego
Dystynkcje są wykonane na nasuwce w kolorze szarozielonym, z oznaczeniami stopni służbowych wykonanymi haftem w kolorze srebrnym. Dystynkcje dla generała oraz nadinspektora mogą być wykonane haftem ręcznym bajorkiem.
Dystynkcje umieszcza się na naramiennikach kurtki wyjściowej, płaszcza, koszul i kurtki mundurowej.
Dystynkcje do ubioru służbowego
Dystynkcje są wykonane na nasuwce w kolorze szarozielonym, z oznaczeniami stopni wykonanymi haftem w kolorze srebrnym. Dystynkcje umieszcza się na naramiennikach bluzy służbowej, koszulki typu polo, kombinezonu jednoczęściowego, koszulobluz, kurtek służbowych.
Dystynkcje do ubioru reprezentacyjnego
Dystynkcje są wykonane na nasuwce w kolorze szarozielonym, z oznaczeniami stopni służbowych wykonanymi haftem w kolorze srebrnym. Dystynkcje dla generała oraz nadinspektora mogą być wykonane haftem ręcznym bajorkiem.
Dystynkcje umieszcza się na naramiennikach płaszcza reprezentacyjnego i kurtki mundurowej reprezentacyjnej.
Dystynkcje do ubioru specjalnego
Dystynkcje są wykonane na nasuwce w kolorze monochromatycznym. Dystynkcje w zależności od charakteru wykonywanych zadań mogą być umieszczane na naramiennikach odzieży wierzchniej.
Funkcjonariusz Służby Celno-Skarbowej w ubiorze wyjściowym w czapce wyjściowej z dystynkcjami na otoku, koszuli z dystynkcjami na naramiennikach, emblematem Krajowej Administracji Skarbowej – Służby Celno-Skarbowej, znakiem imiennym oraz znakiem identyfikacji indywidualnej.