Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2021-06-01
Wersja aktualna od 2021-06-01
obowiązujący
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW, FUNDUSZY I POLITYKI REGIONALNEJ1)
z dnia 25 maja 2021 r.
w sprawie obejmowania raportem oceniającym stosowanie przepisów o przeciwdziałaniu wykorzystywaniu sektora finansowego do wyłudzeń skarbowych przypadków jednostkowych
Na podstawie art. 25 ust. 5 ustawy z dnia 24 listopada 2017 r. o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania wykorzystywaniu sektora finansowego do wyłudzeń skarbowych (Dz. U. poz. 2491) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Szczegółowy tryb zgłaszania wniosków o badanie przypadków jednostkowych] Rozporządzenie określa szczegółowy tryb zgłaszania wniosków o badanie przypadków jednostkowych, o których mowa w art. 25 ust. 3 ustawy z dnia 24 listopada 2017 r. o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania wykorzystywaniu sektora finansowego do wyłudzeń skarbowych, zwanych dalej "wnioskami", oraz tryb uzgadniania z organizacjami pozarządowymi liczby badanych przypadków jednostkowych.
§ 2.[Tryb składania wniosku] Organizacja pozarządowa składa wniosek na piśmie.
§ 3.[Treść wniosku] 1. Wniosek zawiera:
1) nazwę i adres organizacji pozarządowej;
2) imię i nazwisko lub nazwę (firmę) oraz numer identyfikacji podatkowej podmiotu kwalifikowanego w rozumieniu art. 119zg pkt 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325, z późn. zm.2) ), którego dotyczy wniosek;
3) określenie przypadku jednostkowego wraz z uzasadnieniem objęcia raportem oceniającym, o którym mowa w art. 25 ust. 1 ustawy z dnia 24 listopada 2017 r. o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania wykorzystywaniu sektora finansowego do wyłudzeń skarbowych, zwanym dalej "raportem oceniającym", badania tego przypadku.
2. Do wniosku załącza się oświadczenie podmiotu kwalifikowanego w rozumieniu art. 119zg pkt 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa o wyrażeniu zgody na objęcie raportem oceniającym badania jego przypadku.
3. Wniosek opatruje się:
1) podpisem własnoręcznym - w przypadku wniosku utrwalonego w postaci papierowej;
2) kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym lub kwalifikowaną pieczęcią elektroniczną - w przypadku wniosku utrwalonego w postaci elektronicznej.
§ 4.[Pozostawienie wniosku bez rozpatrzenia] Szef Krajowej Administracji Skarbowej pozostawia wniosek bez rozpatrzenia, jeżeli:
1) został złożony po terminie określonym w art. 25 ust. 3 zdanie drugie ustawy z dnia 24 listopada 2017 r. o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania wykorzystywaniu sektora finansowego do wyłudzeń skarbowych;
2) we wniosku nie został wskazany adres organizacji pozarządowej i nie jest możliwe ustalenie tego adresu na podstawie posiadanych danych;
3) nie zostało do niego załączone oświadczenie, o którym mowa w § 3 ust. 2;
4) nie został opatrzony podpisem lub pieczęcią, o których mowa w § 3 ust. 3.
§ 5.[Przesłanie informacji o uwzględnieniu wniosku lub braku zasadności objęcia raportem oceniającym zgłoszonego we wniosku badania przypadku jednostkowego] 1. Szef Krajowej Administracji Skarbowej przesyła organizacji pozarządowej informację o uwzględnieniu jej wniosku lub braku zasadności objęcia raportem oceniającym zgłoszonego we wniosku badania przypadku jednostkowego wraz z uzasadnieniem.
2. Organizacja pozarządowa może w terminie 5 dni od dnia doręczenia informacji o braku zasadności objęcia raportem oceniającym zgłoszonego we wniosku badania przypadku jednostkowego wnieść zastrzeżenia do tej informacji.
3. Niewniesienie zastrzeżeń w terminie, o którym mowa w ust. 2, uznaje się za uzgodnienie przypadków jednostkowych, które zostaną objęte raportem oceniającym.
4. W przypadku wniesienia zastrzeżeń przez organizację pozarządową Szef Krajowej Administracji Skarbowej przesyła tej organizacji ostateczne stanowisko w sprawie objęcia raportem oceniającym badania przypadku jednostkowego wraz z uzasadnieniem.
§ 6.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 czerwca 2021 r.
Minister Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej: T. Kościński
1) Minister Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 6 października 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej (Dz. U. poz. 1719).
2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2020 r. poz. 1423, 2122, 2123 i 2320 oraz z 2021 r. poz. 72, 694 i 802.