Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 2021-06-29 do 2022-04-23
Wersja archiwalna od 2021-06-29 do 2022-04-23
archiwalny
ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 15 czerwca 2004 r.
w sprawie zawiadamiania wojskowych komendantów uzupełnień o osobach podlegających obowiązkowi czynnej służby wojskowej oraz wydawania przez pracodawców, szkoły i inne jednostki organizacyjne zaświadczeń w sprawach powszechnego obowiązku obrony
z dnia 15 czerwca 2004 r. (Dz.U. z 2004 r., Nr 145, poz. 1539)
t.j. z dnia 29 marca 2021 r. (Dz.U. z 2021 r., poz. 563)
(ostatnia zmiana: Dz.U. z 2021 r., poz. 1063)
Na podstawie art. 50 ust. 5 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2021 r. poz. 372) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Zakres regulacji i definicje] 1. Rozporządzenie określa zakres obowiązków pracodawców, rektorów uczelni, dyrektorów zakładów kształcenia nauczycieli, dyrektorów szkół ponadgimnazjalnych, a także innych jednostek organizacyjnych, oraz tryb postępowania w sprawach:
1) zawiadamiania wojskowych komendantów uzupełnień przez pracodawców, rektorów uczelni, dyrektorów zakładów kształcenia nauczycieli i dyrektorów szkół ponadgimnazjalnych o osobach podlegających obowiązkowi czynnej służby wojskowej;
2) wydawania przez pracodawców, szkoły i inne jednostki organizacyjne zaświadczeń w sprawach powszechnego obowiązku obrony.
2. Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1) ustawie – należy przez to rozumieć ustawę z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej;
2) rektorach – należy przez to rozumieć rektorów uczelni;
3) dyrektorach – należy przez to rozumieć dyrektorów zakładów kształcenia nauczycieli, dyrektorów szkół ponadgimnazjalnych;
4) szkołach – należy przez to rozumieć uczelnie, zakłady kształcenia nauczycieli, szkoły ponadgimnazjalne;
5) jednostkach organizacyjnych – należy przez to rozumieć jednostki organizacyjne, o których mowa w art. 132b ust. 3 ustawy.
§ 2.[Obowiązki pracodawcy dotyczące zawiadomienia wojskowych komendantów uzupełnień] 1. Obowiązek zawiadamiania wojskowych komendantów uzupełnień przez pracodawców, o którym mowa w art. 50 ust. 1 ustawy, dotyczy pracowników, którzy:
1) posiadają nadany:
a) przydział mobilizacyjny,
b) pracowniczy przydział mobilizacyjny,
c) przydział organizacyjno-mobilizacyjny,
d) przydział kryzysowy;
2) zostali przeznaczeni do wykonania świadczenia na rzecz obrony, których świadczeniobiorcą są Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej;
3) są osobami podlegającymi obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej i nie stawili się do niej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą dwadzieścia cztery lata życia.
2. Pracodawca w zawiadomieniu podaje miejsce i datę jego sporządzenia oraz następujące dane dotyczące pracownika, o którym mowa w ust. 1:
1) [1] imię i nazwisko;
2) [2] miejsce urodzenia;
3) numer PESEL;
4) miejsce pobytu stałego (zamieszkania) lub pobytu czasowego trwającego ponad trzy miesiące;
5) datę zatrudnienia lub zwolnienia;
6) kwalifikacje zawodowe i zajmowane stanowisko;
7) nazwę i adres pracodawcy;
8) określenie sposobu realizacji przez pracownika powszechnego obowiązku obrony.
3. (uchylony).
4. Wzór zawiadomienia, o którym mowa w ust. 2, jest określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
§ 3.[Obowiązki rektorów i dyrektorów dotyczące zawiadomienia wojskowych komendantów uzupełnień] 1. Obowiązek zawiadamiania przez rektorów i dyrektorów dotyczy studentów lub uczniów podlegających obowiązkowi czynnej służby wojskowej.
2. Rektor lub dyrektor w zawiadomieniu podaje miejsce i datę jego sporządzenia oraz następujące dane dotyczące studenta lub ucznia, o którym mowa w ust. 1:
1) [3] imię i nazwisko;
2) [4] miejsce urodzenia;
3) numer PESEL;
4) miejsce pobytu stałego (zamieszkania) lub pobytu czasowego trwającego ponad trzy miesiące;
5) rok studiów (nauki);
6) nazwę i adres szkoły;
7) kierunek studiów lub nauki oraz nazwę wydziału uczelni;
8) datę przyjęcia do szkoły osoby podlegającej obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej, przewidywany czas studiów (nauki), powtarzanie roku lub semestru studiów (nauki), datę skreślenia z listy studentów (uczniów), wydalenia ze szkoły, uzyskania statusu absolwenta uczelni albo ukończenia nauki.
3. (uchylony).
4. Wzór zawiadomienia, o którym mowa w ust. 2, jest określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
§ 4.[Imienne wykazy kobiet] 1. Obowiązek zawiadamiania:
1) przez rektorów uczelni prowadzących następujące kierunki studiów:
a) analityka medyczna,
b) kierunek lekarski,
c) kierunek lekarsko-dentystyczny,
d) pielęgniarstwo,
e) położnictwo,
f) weterynaria,
g) ratownictwo medyczne,
h) psychologia
– dotyczy również kobiet, które w danym roku akademickim kończą naukę w tych szkołach, jeżeli kobiety zostały poddane obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej;
2) przez dyrektorów szkół policealnych prowadzących kształcenie w zawodzie technik weterynarii – dotyczy również kobiet, które w danym roku szkolnym kończą naukę w tych szkołach, jeżeli kobiety te zostały poddane obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej.
2. Zawiadomień, o których mowa w ust. 1, dokonuje się w formie imiennych wykazów kobiet.
3. Rektor, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, albo dyrektor, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, w imiennym wykazie kobiet podaje dane osobowe osób objętych tym wykazem, o których mowa w art. 48 ust. 3a ustawy.
4. Imienne wykazy kobiet przesyła się wojskowemu komendantowi uzupełnień, właściwemu ze względu na siedzibę szkoły, w terminie do dnia 15 stycznia każdego roku.
5. (uchylony).
6. Wzór imiennego wykazu kobiet jest określony w załączniku nr 3 do rozporządzenia.
§ 5.[Zaświadczenia w sprawach powszechnego obowiązku obrony] 1. Zaświadczenia w sprawach, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 2, wydają:
1) pracodawcy – w stosunku do osób, o których mowa w § 2 ust. 1, na żądanie tych osób;
2) szkoły – w stosunku do osób, o których mowa w § 3 ust. 1, na żądanie tych osób;
3) jednostki organizacyjne – w stosunku do osób skierowanych do odbycia szkolenia (kursu), o którym mowa w art. 132b ust. 1 ustawy, oraz odbywających w tych jednostkach szkolenie (kurs) – na żądanie tych osób.
2. Zaświadczenia, o których mowa w ust. 1, wydaje się również na pisemne żądanie wojskowego komendanta uzupełnień, a w stosunku do osób odbywających czynną służbę wojskową – także dowódcy jednostki wojskowej.
3. W zaświadczeniach wydawanych przez pracodawców podaje się dane, o których mowa w § 2 ust. 2.
4. W zaświadczeniach wydawanych przez szkoły podaje się dane, o których mowa w § 3 ust. 2.
5. W zaświadczeniach wydawanych przez jednostki organizacyjne podaje się miejsce i datę sporządzenia oraz następujące dane osób, których te zaświadczenia dotyczą:
1) [5] nazwisko i imię oraz miejsce urodzenia;
2) numer PESEL;
3) miejsce pobytu stałego (zamieszkania) lub pobytu czasowego trwającego ponad trzy miesiące;
4) datę rozpoczęcia lub zakończenia szkolenia (kursu);
5) określenie kwalifikacji, jakie zostaną lub zostały nabyte po ukończeniu szkolenia (kursu);
6) nazwę i adres podmiotu prowadzącego szkolenie (kurs);
7) planowany czas ukończenia szkolenia (kursu).
§ 6.[Sposób wydawania zawiadomień i zaświadczeń] 1. Zawiadomienia i zaświadczenia wydaje się w formie pisemnej opatrzonej własnoręcznym i czytelnym podpisem z podaniem imienia i nazwiska pracodawcy, kierownika właściwej jednostki organizacyjnej pracodawcy, rektora, dyrektora lub innej osoby przez nich upoważnionej albo w formie dokumentu elektronicznego opatrzonego kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym lub podpisem osobistym.
2. (uchylony).
3. W zakresie trybu postępowania przy wydawaniu zawiadomień i zaświadczeń stosuje się odpowiednio przepisy działu VII ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2020 r. poz. 256, 695, 1298 i 2320 oraz z 2021 r. poz. 54 i 187).
4. Postępowanie w sprawie wydawania zawiadomień i zaświadczeń jest zwolnione z kosztów i opłat administracyjnych.
§ 7.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2004 r.1)
1) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 lipca 1992 r. w sprawie zawiadamiania wojskowych komendantów uzupełnień o osobach podlegających obowiązkowi czynnej służby wojskowej (Dz. U. poz. 256 oraz z 2001 r. poz. 514), które utraciło moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.
Załączniki do rozporządzenia Rady Ministrów
z dnia 15 czerwca 2004 r.
Załącznik nr 1
WZÓR – ZAWIADOMIENIE [6]
Załącznik nr 3
WZÓR – IMIENNY WYKAZ KOBIET
[1] § 2 ust. 2 pkt 1 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 maja 2021 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie zawiadamiania wojskowych komendantów uzupełnień o osobach podlegających obowiązkowi czynnej służby wojskowej oraz wydawania przez pracodawców, szkoły i inne jednostki organizacyjne zaświadczeń w sprawach powszechnego obowiązku obrony (Dz.U. poz. 1063). Zmiana weszła w życie 29 czerwca 2021 r.
[2] § 2 ust. 2 pkt 2 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 maja 2021 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie zawiadamiania wojskowych komendantów uzupełnień o osobach podlegających obowiązkowi czynnej służby wojskowej oraz wydawania przez pracodawców, szkoły i inne jednostki organizacyjne zaświadczeń w sprawach powszechnego obowiązku obrony (Dz.U. poz. 1063). Zmiana weszła w życie 29 czerwca 2021 r.
[3] § 3 ust. 2 pkt 1 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 maja 2021 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie zawiadamiania wojskowych komendantów uzupełnień o osobach podlegających obowiązkowi czynnej służby wojskowej oraz wydawania przez pracodawców, szkoły i inne jednostki organizacyjne zaświadczeń w sprawach powszechnego obowiązku obrony (Dz.U. poz. 1063). Zmiana weszła w życie 29 czerwca 2021 r.
[4] § 3 ust. 2 pkt 2 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 maja 2021 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie zawiadamiania wojskowych komendantów uzupełnień o osobach podlegających obowiązkowi czynnej służby wojskowej oraz wydawania przez pracodawców, szkoły i inne jednostki organizacyjne zaświadczeń w sprawach powszechnego obowiązku obrony (Dz.U. poz. 1063). Zmiana weszła w życie 29 czerwca 2021 r.
[5] § 5 ust. 5 pkt 1 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 maja 2021 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie zawiadamiania wojskowych komendantów uzupełnień o osobach podlegających obowiązkowi czynnej służby wojskowej oraz wydawania przez pracodawców, szkoły i inne jednostki organizacyjne zaświadczeń w sprawach powszechnego obowiązku obrony (Dz.U. poz. 1063). Zmiana weszła w życie 29 czerwca 2021 r.
[6] Załącznik nr 1 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 maja 2021 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie zawiadamiania wojskowych komendantów uzupełnień o osobach podlegających obowiązkowi czynnej służby wojskowej oraz wydawania przez pracodawców, szkoły i inne jednostki organizacyjne zaświadczeń w sprawach powszechnego obowiązku obrony (Dz.U. poz. 1063). Zmiana weszła w życie 29 czerwca 2021 r.
[7] Załącznik nr 2 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 maja 2021 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie zawiadamiania wojskowych komendantów uzupełnień o osobach podlegających obowiązkowi czynnej służby wojskowej oraz wydawania przez pracodawców, szkoły i inne jednostki organizacyjne zaświadczeń w sprawach powszechnego obowiązku obrony (Dz.U. poz. 1063). Zmiana weszła w życie 29 czerwca 2021 r.